Wśród często publikowanych rankingów dotyczących najbardziej poszukiwanych zawodów przez przyszłych pracodawców ponad połowę miejsc stanowią etaty w szeroko rozumianym IT i wymagające umiejętności programowania. Jeśli interesuje cię lukratywna posada, to być może właśnie programowanie powinno być na następnej pozycji twojej osobistej listy zadań?
Jest wiele języków programowania. Który jednak należałoby wybrać, by być na czasie? Wystarczy spojrzeć na ogłoszenia o pracę i taką oto listę można sobie sporządzić.
9 najbardziej pożądanych języków programowania wśród pracodawców:
- Java
Java niedawno obchodziła swoją 20 rocznicę powstania. To jeden z najbardziej powszechnie przyjętych języków programowania, używany przez około 9 milionów programistów i działający na 7 miliardach urządzeń na całym świecie. Jest to także język programowania używany do rozwijania wszystkich natywnych aplikacji na Androida. Popularność Javy wśród twórców rośnie ze względu na fakt, że język ten ma swoje podstawy w czytelności i prostocie. Java ma wsteczną kompatybilność, co sprawia, że raz napisane aplikacje będą pracować w przyszłości. Java jest m.in. używana do napędzania stron internetowych takich jak LinkedIn.com, Netflix.com i Amazon.com. Dlaczego więc warto uczyć się tego języka? Pracodawcy oferują atrakcyjne warunki zatrudnienia dla tych, którzy wiedzą, jak pracować z Javą.
Z bardzo ciekawą inicjatywą wychodzi Capgemini, oferując dla wszystkich programistów Javy bardzo dobre warunki pracy. Warto spróbować swoich sił w tej firmie rejestrując się na stronie http://www.capgeminisoftware.pl/rekrutujemy
- JavaScript
JavaScript – nie mylić z Java – to kolejny jeden z najbardziej popularnych i rozbudowanych języków programowania na świecie używanych do wzbogacenia stron internetowych, czyniąc je interaktywnymi. JavaScript może być używany do dodawania efektów do stron internetowych, wiadomości pop-up lub do tworzenia prostych gier. Warto również zauważyć, że JavaScript jest językiem skryptowym WWW i jest wbudowany w prawie wszystkie główne przeglądarki internetowe w tym Internet Explorer, Firefox i Safari. Niemal każda strona zawiera pewien element JavaScript, a to automatycznie zwiększa zapotrzebowanie na programistów tego języka. W ostatnich latach JavaScript znalazła również zastosowanie jako fundament node.js – technologii serwerowej, która umożliwia między innymi komunikację w czasie rzeczywistym.
- SQL
Nic dziwnego, że to właśnie SQL jest na szczycie listy miejsc pracy, ponieważ jest szeroko stosowany i to dodatkowo w różnych odmianach. Technologie baz danych takich jak MySQL, PostgreSQL i Microsoft SQL Server zasilają duże korporacje, małe rodzinne przedsiębiorstwa, szpitale, banki, uczelnie. Tak naprawdę prawie każdy komputer i osoba posiadająca dostęp do nowych technologii w końcu natknie się na coś związanego z SQL. Na przykład wszystkie telefony z systemem Android i iOS mają dostęp do bazy danych SQL o nazwie SQLite , tak samo wiele aplikacji mobilnych opracowanych na te platformy, systemy BigData, itd., itd. Możnaby długo wymieniać.
- C#
Pochodzący z 2000 roku, C# (wymawiane C-sharp) jest stosunkowo nowym językiem programowania zaprojektowanym przez firmę Microsoft dla szerokiego zakresu zastosowań korporacyjnych, które działają na .NET
Framework’u. Ewolucja języków C i C ++, czyni język C# prostym, nowoczesnym i zorientowanym obiektowo.
- C++
C++ (wymawiane C-plus-plus) to język programowania obiektowego ogólnego przeznaczenia oparty na wcześniejszym języku „C”. Opracowany przez Bjarne Stroustrup z Bell Labs, C ++ został po raz pierwszy wydany w 1983 roku. Stroustrup pokazuje obszerną listę aplikacji napisanych w języku C ++ . Lista zawiera takich gigantów jak Adobe i Microsoft, aplikacje, bazy danych MongoDB, znaczne części OS X. C++ jest m.in. najlepszym językiem do tworzenia aplikacji o znaczeniu krytycznym, a także do aplikacji przetwarzających muzykę i film.
- Python
Python jest językiem programowania ogólnego przeznaczenia, którego nazwa pochodzi od słynnej grupy komediowej Monty Pythona. Python jest niezwykle prosty i czytelny, ponieważ bardzo przypomina język angielski. To świetny język dla początkujących, ale nie tylko: używają go też doświadczeni specjaliści. Z powodu zastosowania Pythona w sferze edukacyjnej, istnieje wiele bibliotek stworzonych dla Pythona związanych z matematyką, fizyką i przetwarzaniem. PBS, NASA i Reddit używają Pythona na swoich stronach internetowych.
- PHP
Utworzony przez duńsko-kanadyjskiego programistę Rasmusa Lerdorfa w 1994 roku, PHP nie miał być nowym język programowania. Został stworzony jako zestaw narzędzi, które miały pomóc Rasmusowi w utrzymaniu własnej Stronie Domowej (Personal Home Page). Dziś PHP jest językiem skryptowym, uruchamianym na serwerze, który może być używany do tworzenia stron internetowych napisanych w HTML. PHP wydaje się być popularnym językiem często wykorzystywanym przez nowych programistów, ale także oferującym całą masę zaawansowanych funkcji dla bardziej doświadczonych specjalistów.
- Ruby on Rails
Podobnie jak Java lub język C, Ruby jest językiem programowania ogólnego przeznaczenia, choć jest najlepiej znany ze swojego zastosowania w programowaniu www. Ruby on Rails ma wiele zalet: szybko się rozwija, nie trzeba samodzielnie wiele kodować i istnieje wiele różnych bibliotek zewnętrznych. Jest szeroko używany, od małych firm rozpoczynających działalność do dużych przedsiębiorstw. Hulu, Twitter, Github – używają Ruby on Rails dla co najmniej jednej ze swoich aplikacji internetowych.
- iOS / Swift
W 2014 roku, Apple postanowił wymyślić swój własny język programowania. Efektem tego był Swift – nowy język programowania dla iOS i OS X. Deweloperzy zauważają, że wiele części Swift’a jest podobnych do tych z C++. Firmy, w tym American Airlines, LinkedIn i Duolingo szybko przyjęły Swift i z pewnością można liczyć na wzrost znaczenia tego języka w najbliższych latach.
Każdy specjalista ma własny zestaw narzędzi, na którym polega i z którym najlepiej mu się pracuje. Nigdy jednak nie będzie jednego języka programowania, z uwagi na specyficzne potrzeby i zastosowania. Dlatego też jeśli poważnie bierzesz pod uwagę rozwój swojej kariery w kierunku zawodu programisty, to po pierwsze poznaj bliżej możliwości ww. języków, a po drugie wyspecjalizuj się w tym języku i obszarze, który da ci najwięcej satysfakcji.
Dodaj komentarz