Artykuł partnera
Adres IP to pojęcie doskonale znane wszystkim użytkownikom sieci. Znane, ale niestety bardzo często tylko w teorii. Gdybyś miał jednym zdaniem wytłumaczyć, czym jest adres IP, sprostałbyś temu zadaniu? Jeśli nie, to koniecznie musisz przeczytać ten artykuł.
Adres IP: podstawy
Skrót IP, jak wszystko, co wiąże się z najnowszą technologią, to odniesienie do angielskojęzycznej nazwy. W tym wypadku da się jednak rozwinąć go też w polskiej wersji – IP czyli Internetowy Protokół. Na razie niewiele nam to mówi, więc zanurzmy się nieco głębiej w tajniki tego terminu.
Adres IP w najbardziej uproszczony sposób można nazwać identyfikatorem naszego połączenia internetowego. Nie jest on przypisany do danego urządzenia, np. naszego komputera, ale do całej sieci, z której korzystamy. Oznacza to, że jeśli jesteśmy podłączeni do tego samego WIFI na tablecie i telefonie, to oba te urządzenia zostaną zapisane pod tym samym adresem.
Nie jest to jednak adres, który pozostaje z nami na zawsze. I nie chodzi tutaj nawet o zmianę dostawcy połączenia. Adres IP zmienia się w dużo prostszy sposób. Wiele zależy od operatora naszej sieci. Może on samodzielnie, często bez naszej wiedzy zmieniać adres IP, a my nawet tego nie zauważymy. W przypadku niektórych sieci wystarczy samo włączenie i wyłączenie routera bądź modemu.
Po co nam adres IP?
Skoro zmiany adresu IP są dla nas praktycznie niezauważalne, to po co w ogóle jest nam potrzebny jakiekolwiek adres? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy pomyśleć o adresie IP, jak o adresie zamieszkania.
Cała sieć internetowa polega na ciągłym przesyłania i odbieraniu danych. Jeśli chcemy wejść na jakąś stronę, naszym łączem mkną do nas informacje zapisane w odpowiedni sposób. Gdyby nie adresy IP nasze informacje mogłyby trafić do sąsiada z góry albo innej przypadkowo wybranej osoby. Internet to tak naprawdę wielkie poczta, na której paczki z danymi są wysyłane pod wskazany adres. Oczywiście, ma to też swoje słabe strony. Listonosz, który dostarcza nam listy, wie, kto do nas pisze i jak często. Adresy IP sprawiają, że bardzo łatwo jest śledzić naszą aktywność w sieci.
Największą wiedzę na nasz temat ma wspomniany już listonosz, czyli operator naszego połączenia. Ale nie tylko! Strony, które odwiedzamy, także są w stanie poznać nasz adres, a co za tym idzie co najmniej cztery kluczowe informacje:
- miasto
- kraj
- województwo
- kod pocztowy
Dodatkowo zbierają o nas wszelkie inne dane, które pozwalają zbudować nasz profil użytkownika. To właśnie z takich mechanizmów korzystają marketingowcy, którzy chcą na nas zarobić w Internecie.
Rodzaje adresów IP: publiczne i prywatne, dynamiczne i stałe
Najbardziej podstawowym i przydatnym ze strony użytkownika jest podział na adresy publiczne i prywatne. Czym różnią się te dwa typy? Znów najprościej będzie pójść na myślowe skróty. Z adresem publicznym mamy do czynienia, gdy chodzi o wszelkie możliwe dane, które wychodzą poza obręb naszego domu. Wszystkie nasze działania w Internecie są zapisywane pod adresem publicznym. Adresy prywatne wykorzystuje się w połączeniach sieciowych, które nie wykorzystują Internetu.
W ramach sieci domowej możemy się komunikować z innymi urządzeniami, które się z nią łączą. Chodzi tu zarówno o komputery innych użytkowników, jak i drukarki, skanery, smartfony. Biorąc pod uwagę rodzaje adresów IP, wyróżniamy też adresy dynamiczne i stałe. Dynamiczne to takie, które regularnie się zmieniają, stałe zaś zostają z nami na dłużej.
Jak zmienić IP i ukryć swoją lokalizację?
Wędrując po Internecie, czasem zdarza się na natrafić na komunikat, który grozi nam, że dana treść jest niedostępna w naszym kraju. Jeśli chcielibyśmy walczyć z tą jawną dyskryminacją, musielibyśmy nauczyć się ukrywać swoją lokalizację i zmieniać adres IP. Na rynku istnieje sporo usług VPN, które szyfrują całe nasze połączenie z internetem i ukrywają prawdziwy adres IP. Dzięki temu możemy nieco zmylić sieć, która będzie przypisywała nasz adres IP do zupełnie innego, wybranego przez nas kraju. Nawet nasz wszechwiedzący dostawca sieci, dzięki szyfrowanemu połączeniu nie będzie w stanie śledzić naszych ruchów.
Na koniec trik: Jak sprawdzić nasz IP?
Poznanie swojego adresu IP wcale nie jest konieczne do sprawnego poruszania się w sieci. Wiele osób korzystających z Internetu nie wie nawet, że ich połączenie sygnowane jest takim właśnie cyfrowym kodem. Jeśli jednak masz ochotę dowiedzieć się, jakiego adresu aktualnie używasz, wystarczy, że wejdziesz na stronę pokazującą, jakie jest moje IP i wszystko stanie się jasne.
Dodaj komentarz