Niemal trzystu hakerów dotarło do estońskiej Wyższej Szkoły Informatyki w Tallinie by wziąć udział w międzynarodowej konferencji Akademy 2012.
W prelekcji Wolność wyrazu Mathias Klang wezwał pasjonatów wolności, by zwiększyli swą aktywność. Część uczestników konferencji uaktywniła się już w piątkową noc na zorganizowanej przez Intela imprezie poprzedzającej rejestrację. Niektórzy pojawili się w Tallinie jeszcze wcześniej, chociażby po to, by wypróbować smaki miejscowych piw. Pierwszy dzień Akademy stanowiły sesje na temat zarządzania wydaniami oprogramowania, Plasmy Active oraz przyszłości technik KDE i Qt.
Prelekcje i sesje
Sobotnie sesje Mathiasa Klanga i Agustína Benito Bethencourta zostały już w sporym stopniu skomentowane na blogach Planet KDE (miejsce to świetnie sprawdza się do śledzenia wydarzeń z Akademy w czasie rzeczywistym). Boudewijn Rempt zamieścił cytaty oraz odnośnik do slajdów Klanga, przemyślenia na temat inspirującego wykładu o otwartości i zarządzaniu wygłoszonego przez Mirko Böhma. Dostępny jest już także raport na temat prelekcji Agustína o społeczności.
Po wykładzie Mirko i prezentacjach studentów GSoC/SoK przyszedł czas na prezentacje Kévina Ottensa oraz David Faure na temat ważnej inicjatywy KDE Frameworks 5.
Jeroen van Meeuwen zaznajomił słuchaczy z tematem zarządzania wydaniami w KDE. Skrytykował sposób wykorzystania bugzilli i zaproponował ulepszenia. Wiadomo już, że nie skończy się jedynie na mówieniu, gdyż Jeroen podjął się opieki nad systemem bugzilla w KDE. Planuje wdrożyć systematyczne porządkowanie bazy błędów i będzie pomagał różnym zespołom KDE adaptować narzędzia wspomagające wydajniejsze zarządzanie pracą dostępne w bugzilli. Marta Rybczyńska, wieloletnia koordynatorka polskich tłumaczeń KDE oraz uczestniczka popularnej inicjatywy KDE Commit Digest, wyjaśniła programistom sposób, w jaki mogą udostępniać informacje o dodanych przez siebie nowych funkcjach i poprawkach, ułatwiając tym samym życie Zespołowi Commit Digest.
Po smacznym obiedzie zorganizowanym w malowniczej leśnej scenerii, Aaron Seigo zarysował możliwości drzemiące w Nowej Nadziei Otwartych Urządzeń, czyli w tablecie Vivaldi. Sebastian Kügler rozszerzył temat przedstawiając wizję obsługi szerokiego spektrum urządzeń. Zespół Plasma realizuje ją we współpracy z projektem Mer, uważanym za następcę MeeGo. Eva Brucherseifer opowiadała o przyszłości urządzeń mobilnych, prezentując interfejs użytkownika Contour i techniki dostarczane przez Plasma Active. Temat podsumował Thomas Pfeiffer, prezentując Wytyczne interfejsu użytkownika dla Plasma Active.
Równolegle odbyła się ścieżka wykładów informujących o stanie prac w ramach Qt Project (Quim Gil z Nokii oraz Thiago Macieira z Intela) a w szczególności produktów Qt 5 i komponentów QML (prezentacja Thiago Lacerdy i Dakara Fernandesa Pinheiro). Michael Hasselman mówił z kolei o Waylandzie i architekturze input method. Patrick Spendrin i Patrick von Reth przedstawili zaś temat paczkowania oprogramowania KDE dla Windows.
Impreza
Pierwszy dzień konferencji obok technicznego miał też aspekt towarzyski, co w pełnej krasie okazało się sobotniej nocy na sponsorowanej przez Blue Systems imprezie w Rock Cafe. Rozrywkowy nastrój podkreśliła obecność lokalnego zespołu grającego estoński rock. Nie mogło to doprowadzić do niczego innego jak do tradycyjnej i spontanicznej sesji KDE Karaoke. Imprezę zwieńczyło gremialne wykonanie piosenki “Imagine”.
Kierunki
Zgodnie z oczekiwaniami, Akademy 2012 w Tallinie jest spotkaniem produktywnym, nie pozbawionym jednak elementów dobrej zabawy. Widać powszechną koncentrację na przyszłości, na ludzkich aspektach projektu KDE, co wzmaga entuzjazm i dodaje energii. W niedzielę, patrząc na program konferencji, dopracowano plany na następne dni. Kluczowa część prac rozpoczęła się wraz z pierwszymi sesjami roboczymi.
Na podstawie Tallinn welcomes Akademy Josa Poortvlieta
Zdjęcia: Matthias Welwarsky (CC BY-SA)
Dodaj komentarz