Czwarty co do wartości mocy obliczeniowej superkomputer w Niemczech będzie obsługiwany przez Debiana 4.0 Etch
Instytut Fizyki Grawitacji im. Maksa Plancka mieszczący się w mieście Hannoverze będzie posiadał maszynę o mocy obliczeniowej 32.8 TFlops-ów. Wartość ta jest co prawda mniejsza niż w przypadku naszej rodzimej Galery (50 TFlops), korzystającej zresztą z tej samej dystrybucji Linuksa, jednakże jest to dopiero czwarty pod względem wydajności komputer w Niemczech, podczas gdy Galera stanowi najmocniejszą jednostkę obliczeniową w Polsce. Jego głównym celem jest detekcja fal grawitacyjnych.
Na komputer składa się 1342 jednostek zaopatrzonych w procesory Intel Xeon 3220 quad-cores 2,4 GHz, 8 GB pamięci RAM, oraz dyski twarde Hitachi o pojemności 500 GB. Są one połączone pośród trzydziestu jeden serwerów posiadających następujące podzespoły: 2x Intel Xeon E5345 2,33 GHz, 16 GB RAM, Areca 1261ML, 16×750 GB Hitachi HDD. Całość posiada 10+ TB RAMu, oraz 1.3 PB powierzchni dyskowej. Moc obliczeniowa plasuje go na jedenastym miejscu w Europie i 34-ym na świecie. Koszt inwestycji wynosił 1.8 miliona Euro (~2.8 miliona US$).
Wybór otwartego oprogramowania wcale nie jest niczym nowym w tej dziedzinie: biorąc dane z listopada zeszłego roku okazuje się, że 381 z pierwszych pięciuset komputerów na świecie korzysta właśnie z jego rozwiązań. Także wybór ww. dystrybucji nie jest niczym nowym. Zyskał on uznanie w mieście Potsdam na takich maszynach, jak np. “Merlin” (1.3 Tflops), czy “Morgane” (6 TFlops). Dlaczego znów zdecydowano się na Debiana? Wymieniono następujące powody:
– prostota w tworzeniu własnych paczek
– łatwe ustawienie repozytorium dzięki paczce reprepro
– możliwość wygodnego tworzenia własnych paczek dzięki pbuilder
– oraz cała infrastruktura, jaka towarzyszy polityce zarządzania oprogramowaniem, tj. dpkg, apt, aptitude, synaptic.
Dodaj komentarz