Dwustu wybranych niemieckich użytkowników miało okazję pod koniec lutego 2008 roku wypróbować nową usługę Vodafone i niemieckiej kolei Deutsche Bahn – Touch&Travel, czyli system biletów elektronicznych przez komórki.
System testowany jest na trasie kolejowej Berlin – Hanower. Touch&Travel zamienia telefon komórkowy w bilet. Pasażerowie wykorzystują komórkę do zasygnalizowania, że wchodzą i wychodzą z pociągu. Jak? Na wszystkich przystankach i stacjach znajdują się punkty “logowania”, do których przybliża się telefon.
Przed wejściem do pociągu pasażer “loguje” się do Touch&Travel przybliżając swój telefon do bramki Touchpoint. | |
Telefon “loguje się”. Zapisywane są miejsce, godzina i data rozpoczęcia podróży. | |
W pociągu dane z telefonu są zczytywane z telefonu komórkowego przez kontrolera, który w ten sposób sprawdza ważność biletu i go “kasuje”. | |
Po zakończeniu podróży, wychodząc z pociągu pasażer “wylogowuje” się ponownie przybliżając telefon do bramki. Zebrane dane z przejazdów (trasy, numery pociągów, terminy przejazdów) są sumowane i stanowią podstawę do wysłania pod koniec miesiąca rachunku do opłacenia. |
“Staramy się uprościć podróżowanie w środkach transportu publicznego. To jedyny sposób by korzystanie z naszych usług stało się atrakcyjne dla młodych ludzi.” powiedział Hartmut Mehdorn, dyrektor generalny Deutsche Bahn (DB).
“W dzisiejszych czasach ludzie wychodząc z domu, oprócz kluczy i portfela zabieraj ze sobą telefon komórkowy. Jestem przekonany, że komórki staną się urządzeniami wykorzystywanymi do identyfikacji i płacenia.” – dodał Friedrich Joussen, dyrektor generalny Vodafone w Niemczech.
W pierwszej fazie program Touch&Travel testowany jest na trasie kolejowej Berlin – Hanower, zarówno w ruchu lokalnym i na całej trasie, a także w Poczdamie (autobusy, tramwaje, pociągi regionalne). Od połowy 2008 roku system ma być dostępny także na wszystkich stacjach kolejki S-Bahn oraz w metrze w Berlinie (U-Bahn).
Touch&Travel oparty jest o technologię Near Field Communication (NFC), czyli komunikację “bliskiego pola”, która pozwala na bezpieczną, bezprzewodową wymianę informacji między urządzeniami w bliskiej odległości od siebie. Eksperci przewidują, że w Near Field Communication (NFC) zaopatrzonych ma być do 2010 roku 50% telefonów komórkowych, dzięki czemu telefony komórkowe służyć będą jako urządzenia do identyfikacji czy wykonywania płatności.
Dodaj komentarz