Artykuł sponsorowany
Faktoring to wygodna usługa finansowa dla firm, ale nie wszyscy przedsiębiorcy znają jej zalety i wiedzą, na czym ona właściwie polega. Tymczasem faktoring to najelastyczniejszy sposób na to, aby mieć ciągły dostęp do bieżącego finansowania, tak aby firma mogła się rozwijać, a nieraz warunek istnienia przedsiębiorstwa.
Na czym polega faktoring?
Faktoring w skrócie można nazwać wykupywanie faktur z odłożonym okresem spłaty. W praktyce przedstawia się to tak: spółka wystawia swojemu klientowi fakturę z odroczonym czasem, co wiąże się z tym, iż musi czekać na gotówkę. Tutaj z pomocną ręką nadchodzi firma faktoringowa, która płaci sumę faktury i aktualnie ona staje się już wierzycielem odbiorcy i jego zobowiązanie przenosi się na nią.
Faktoring z regresem i bez regresu
Przedsiębiorca może wybrać dwa rodzaje usługi faktoringu bez regresu i z regresem. W pierwszym zabezpieczony jest przed nierzetelnymi odbiorcami, którzy nie mają zamiaru spłacić faktury we wspomnianym terminie, oraz nie reagują na monity. W momencie niewypłacalności kontrahenta, sprzedający nie ponosi jednak odpowiedzialności, a skutki finansowe bierze na siebie firma faktoringowa lub bank. W przypadku faktoringu z regresem, w tym momencie następuje tzw. regres, innymi słowy nieuiszczona faktura wraca ponownie na firmę, która musi zwrócić pieniądze faktorowi.
Dostępność usługi
Zanim uda się zainicjować usługę faktoringu, przedsiębiorca musi z firmą faktoringową podpisać umowę. Zanim to się stanie, faktor zweryfikuje spółkę, lecz oczekiwania są tu znacznie niższe niż w wypadku ubiegania się o finansowanie bankowe. Pond to nie należy przedstawiać licznych zaświadczeń ani zakładać żadnych materialnych form ubezpieczenia, faktoring może uzyskać każdy biznesmen – chociażby posiadacz jednoosobowej firmy. Z tego względu zapoczątkowanie usługi jest stosunkowo szybkie, sygnowanie umowy zachodzi na ogół bez zbędnej zwłoki. Od momentu podpisania umowy, wszystkie faktury wystawione zgłoszonemu kontrahentowi z odroczonym terminem zapłaty przenoszą się na faktora.
Porównanie faktoringu
Pomimo iż usługi faktoringowe są w Polsce stosunkowo mało popularne, konkurencja firm faktoringowych na rynku jest coraz większa. Na rynku jest kilkadziesiąt niezależnych firm faktoringowych, a częstokroć ich rolę przejmują banki. Dlatego specjaliści zgodnie przewidują, że z upływającym czasem faktoring stanie się powszechnym rozwiązaniem. Tymczasem usługi różnych firm można porównać w serwisie: faktoringoferty.pl
Zważywszy na złożoność, usługa faktoringu może zdawać się dla niektórych droga, a przede wszystkim dla małych spółek i jednoosobowych działalności gospodarczych. Jednakże należy zadać sobie pytanie, czy przedsiębiorcy stać na przerwy w produkcji i oczekiwanie na gotówkę? Faktoring to przywracanie firmie płynności finansowej, a więc – możliwość wypracowania przychodu.
Za każdą wystawioną poprzez spółkę fakturę, faktor w jednej chwili przelewa należność, pomniejszoną o procentowo naliczane odsetki i potencjalne koszty administracyjne. W tym momencie te pieniądze stają się funduszem w pełni dostępnym do dyspozycji firmy, bez biernego wyczekiwaniem, aż przyjdzie czas zapłaty faktury przez kontrahenta.
Dodaj komentarz