KDE Commit Digest 150: 15 lutego 2009

W tym tygodniu…

  • Przykładowy odtwarzacz wideo, bazujący na Phononie i napisany za pomocą 5 linijek kodu javascript.
  • Pierwsze prace nad interfejsem D-Bus dla demona tacki systemowej.
  • Rozpoczęto wspieranie pozyskiwania kontaktów z Akonadi przez silnik danych Plazmy.

  • Ulepszenia w Plazmoidach “Converter” i “System monitor”.
  • Dalszy rozwój wsparcia wielojęzycznego sprawdzania pisowni w Sonnecie.
  • Wsparcie “hybrid suspension” w Solidzie.
  • Dalsze prace nad Amarokiem 2 (m. in. filtrowanie za pomocą daty) oraz LinTV.
  • Dodano wsparcie dla nagrywania w Kaffeine.
  • Nowy selektor tekstury stołu z puzzlami w Palapeli.
  • Wszystkie wtyczki importu/eksportu KIPI (używane m. in. przez Digikam, Gwenview) otrzymały stałe skróty klawiaturowe.
  • W KRuler dodano przyciski typu hover dla funkcji obrotu w lewo i w prawo.
  • Założenia do mikroblogowych zasobów Twittera i Identi.ca.
  • Dodano wstępną wtyczkę 7z do Arka.
  • Różne ulepszenia importu SVG w Karbonie.
  • Dodano wsparcie “Get Hot New Stuff” z kde-look.org dla deKoratora.
  • Drobne poprawki efektów kompozycji KWin.
  • Do portu KControl dodano możliwości przeszukiwania.
  • Silnik danych Kalendarza przeniesiono do kdebase.
  • KTron przeniesiono z playground/games do kdereview.
  • Import KALEngine do playground/games.
  • Wstępny import Blazera, “prostej powłoki pulpitu używanej w cienkich klientach i wirtualnych zdalnych desktopach” oraz KIO-slave, które spisuje sieć z centrycznego punktu widzenia urządzeń, do KDE SVN.

Seb Ruiz pisze o przyjęciu Amaroka 2 oraz aktualnych i przyszłych planach rozwoju programu:

Amarok 2 był pierwszym wydaniem najnowszej generacji Amaroka. To ślad ponad dwuletniej ciężkiej pracy całego zespołu. Wydanie Amaroka 2 oznaczało ulgę dla wszystkich wspierających projekt, z wielu ważnych powodów. Jako deweloperzy chcieliśmy wydać oprogramowanie na skalę dużo większą, niż zwykły program o jakości wersji beta. Chcieliśmy uzyskać informacje od rzeszy użytkowników, by ulepszyć Amaroka i wyjść ze stanu “zamrożenia funkcji”, który wydawał się nie mieć końca. Co więcej, wszyscy deweloperzy mieli wielkie plany zaimplementowania nowych funkcji i wznowienia ulubionej funkcjonalności, tymczasowo usuniętej podczas tego gruntownego remontu.

Jednym z największych wyzwań w trakcie przechodzenia do Amaroka 2 była taka przebudowa kodu aplikacji, by był on bardziej skalowalny, trwały i elastyczny, co ma ułatwić jego dalszy rozwój. Właśnie to było jednym z największych technicznych problemów serii 1.4, nieprzygotowanej na nowe funkcje.

Po wydaniu Amaroka 2.0 otrzymaliśmy wiele opinii, zarówno od krytyków, jak i użytkowników. Mnóstwo osób chwaliło przebudowę interfejsu i zmiany infrastruktury, jak np. Ryan Paul w swoim artykule, zamieszczonym w Ars Technica:

“Po rozległych testach jestem przekonany, że Amarok 2 został znacznie poprawiony”.

Jeremy LaCroix z linux.com sprawiedliwie ocenił Amaroka, zauważając, że zostało jeszcze wiele do osiągnięcia. Jako zespół skoncentrowaliśmy się na wielu problemach, podnoszonych w recenzjach i na forum, oceniając ich stopień ważności oraz relatywny koszt implementacji. Przykładowe prośby, dzięki którym do wydania 2.1 zostaną przywrócone niektóre funkcje, dotyczyły: kolejkowania utworów, wsparcie replaygain, przeszukiwania oraz wyglądu playlisty.

Byliśmy świadomi faktu, że wraz z wydaniem Amaroka 2.0 uzyskanie zestawu funkcji tak bogatego, jak w poprzednich wydaniach, będzie niemożliwe. Po prostu czuliśmy, że czekanie w nieskończoność, aż Amarok 2.0 osiągnąłby parytet funkcji z wydań 1.4, miałoby szkodliwy wpływ na projekt. Zostaliśmy zmuszeni, by zająć stanowisko i po prostu powiedzieć sobie, że musimy poczekać na ich implementację. Próba włączenia najużyteczniejszych i najważniejszych funkcji to trudne zadanie, zwłaszcza gdy podczas dyskusji między pięcioma osobami pojawia się dwanaście opinii – to, co dla jednego jest bzdurą, może być cenne dla kogoś innego. Zadecydowaliśmy więc, że całkowicie usuniemy z Amaroka niektóre funkcje, głównie z powodów technicznych (na przykład wsparcie dla wielu baz danych) lub z powodu braku deweloperów (Moodbar), a niektóre także z powodów związanych z użytecznością (jak wygląd playlisty w zakładkach – pamiętajcie, jesteśmy ekspertami!).

Początkowo odpowiedzi na ogłoszenie, że porzucamy niektóre funkcje, były dokładnie takie, jakich oczekiwaliśmy. Podniosło się larum. Spodziewaliśmy się tego z wielu powodów: wystarczyłoby, żeby niezadowoleni zaczęli głośno wyrażać swoje zdanie, a większość czytelników nie zrozumiałaby na wstępie, jak dostosują się do nowych paradygmatów. Zajęliśmy się tym najlepiej, jak mogliśmy, odpowiadając na każdą indywidualną skargę lub obawę, ale oczywiście nie mogliśmy dotrzeć do wszystkich (a niektóre nie były warte tego, by tracić na nie czas). Myślę, że dobrze zajęliśmy się społecznością. Społeczność również była dla nas dobra, bo większość zrozumiała nasze stanowisko i była cierpliwie czekała na rozwój aplikacji. Szczera komunikacja poprzez blogi, dotycząca tych brakujących funkcji, które powinny powrócić, została doceniona przez użytkowników. Zrobiliśmy też wszystko, co w naszej mocy, by w wersji 2.1 przywrócić większość żądanych funkcji.

Wielu użytkowników zdecydowało się pozostać przy Amaroku 1.4 do czasu, aż w nowej wersji zostaną zaimplementowane lepsze funkcje. Szczerze mówiąc, jeżeli o nas chodzi, rozumiemy ich. Z drugiej strony, są użytkownicy, którzy chętnie wypróbowaliby nowsze, rozwojowe funkcje, ale nie chcą nabałaganić w systemie kompilując niestabilne, rozwojowe wersje. Nasza nowa, bardzo chwalona usługa pakietów z nocnych kompilacji (ang. nightly builds), Neon, jest wyjątkowo pomocna w dostarczaniu użytkownikom najnowszego oprogramowania (ang. cutting edge) bez kłopotów.

Na koniec, wydaje nam się, że większość naszych użytkowników zauważyła iż oprawa graficzna programu nie jest najlepszej jakości (szczególnie menu kontekstowe). Wiemy, że wymaga ona poprawek. Ciężko pracujemy z artystami, by osiągnąć lepszy wygląd programu. Staramy się również poprawić użyteczność i wydajność interfejsu kontekstowego poprzez dostarczenie pojedynczego widoku zamiast czterech, oraz tworzenie lepszych widżetów.

Jeśli jesteście zainteresowani podróżą, w czasie której poznacie pewne nowe i poprawione funkcje, które wejdą do Amaroka 2.1, rzućcie okiem na ten wspaniały przegląd.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar RRH
    RRH

    Zdecydowałem się przykleić całość, żeby różnego rodzaju fanboje dały sobie już spokój z narzekaniem na Amaroka. 😉

  2. Awatar Bananikus
    Bananikus

    "Ciężko pracujemy z artystami, by osiągnąć lepszy wygląd programu" – jak tak ciężko pracują to z łaski swej efekty tej pracy mogliby wrzucić do svn, bo póki co nie widać żadnych zmian w wyglądzie od czasu 2.0.

    1. Awatar bunyi
      bunyi

      chyba z artystami awangardowymi, ja za to wolałbym żeby pracowali ze specjalistami od typografii i usability bo jak się patrzy na te interlinie http://padoca.files.wordpress.com/2009/02/amarok-… albo kiczowate kiełbaski, czy fantastyczne przyciski u dołu http://padoca.files.wordpress.com/2009/02/amarok-… o modelowym przykładzie amatorszczyzny w designie jakim jest plazmoid now playing nie wspominając, to po prostu osobie o minimalnej wrażliwości na estetykę ręce opadają…

  3. Awatar wujek_bogdan
    wujek_bogdan

    podoba mi sie pomysl z personalizacja playlisty. latwo, szybko i intuicyjnie. wielki + dla ekipy amaroka. brakowale mi tego w poprzedniej wersji.
    niestety nadal brakuje mozliwosci ingerencji w interfejs jako calosc. przydala by sie taka sama mozliwosc zmiany ustawien polozenia wszystkich elementow w oknie amaroka, jak ma to miejsce w przypadku playlisty.
    pewnie predzej czy pozniej zostanie dodana taka mozliwosc… a jesli nie to przydal by sie chociaz wybor pomiedzy kilkoma predefiniowanymi ustawieniami interfejsu.

    1. Awatar Magnes
      Magnes

      "zmiany ustawien polozenia wszystkich elementow w oknie amaroka" – kiedyś odpisali mi w komentarzach, że tego nie zrobią 🙂

      1. Awatar wujek_bogdan
        wujek_bogdan

        popierając jakimiś argumentami? czy po prostu "nie bo nie"?
        podomnie odpowiedzieli na moją prośbę dotyczącą możliwośći sortowania kolekcji nie tylko po tagach, ale też wg struktury katalogów.

  4. Awatar Magnes
    Magnes

    Wystarczyło nazwać Amaroka 2 wersją 1.8, Amaroka 2.1 wersją 1.9 i potem pracować nad 2.0 i nie byłoby takich problemów, ludzie by tak nie narzekali. 🙂

    1. Awatar Sparrow1
      Sparrow1

      Ale ludzie często boją się testować bety, więc w efekcie odzew byłby mniejszy. Poza tym pojawiłoby się mnóstwo pytań w stylu "czemu nie działa pod KDE 3?", bo dla wielu ludzi 1 w numerze wersji oznaczałaby kontynuację linii Amaroka 1.4.

      1. Awatar Rsh
        Rsh

        A tak to sobie trwale zepsuli opinię .. no cóż, jak kto lubi. 🙂

        1. Awatar Paweł Ciupak
          Paweł Ciupak

          A tak trwale zepsuli opinię jedynie różnym idiotom, którzy myślą, że pierwsza wersja jakiegoś całkowicie od nowa przepisanego programu będzie miała bógwiejakie funkcjonalności.

        2. Awatar Rsh
          Rsh

          Przed instalacją:
          O fajnie, Amarok 2.0. 🙂 Nowa wersja, pewnie lepsza od mojej wersji 1.4! Na http://amarok.kde.org piszą w samych superlatywach! Nowoczesny, potężny! Sprawia, że odkrywanie twojej muzyki jest prostsze niż kiedykolwiek.
          Po instalacji:
          WTF, gdzie jest mój Amarok.

          Rzeczywiście to sami idioci, którzy myślą, że 2.0 jest mniej funkcjonalne od 1.4 .. każdy wie, że kolejna duża wersja nie ma nic wspólnego z poprzednia wersją. 😀 Okej, ja może wiem, że przejście na inne biblioteki i praktycznie przepisanie interfejsu od nowa to potężne przedsięwzięcia, ale z drugiej strony, po co wpierw obiecywać gruszki na wierzbie?

      2. Awatar BeCe
        BeCe

        Zupełnie nie rozumiem tego tłumaczenia pod tytułem "ludzie boją się testować bety, więc zamiast oznaczać program jako beta po prostu podbijemy numerek". Być może w ten sposób rzeczywiście otrzymuje się większą grupę testerów, ale chyba twórcy używający tego chwytu zapomnieli, że przy okazji poważnie cierpi reputacja ich projektów i obraca się to przeciwko nim (vide istne morze krytyki po wydaniu KDE 4.0, Amarok 2.0). A jak pokazuje przykład Windows Vista duże grono krytyków potrafi dać popalić produktowi znacznie bardziej niż konkurencja. Nie mówię tu o jakości samego produktu tylko o tym, że znam osobiście sporo osób "nieinformatycznych", które przy zmianie komputera stanowczo zaznaczają, że nie chcę Visty, *bo "słyszeli, że jest beznadziejna"* nigdy przy tym nie widząc jej na własne oczy (podejrzewam, że można by im pokazać zrzuty z OSX albo KDE4 mówiąc, że to Vista i uwierzyliby w to bez mrugnięcia okiem).
        To pisałem ja – użytkownik KDE4 od wydań beta 4.0 aktualnie udający się instalować Kubuntu 9.04 Alpha 6. Tylko tego nowego amaroka ścierpieć nie mogę:].

        1. Awatar oldfield
          oldfield

          A jak pokazuje przykład Windows Vista duże grono krytyków potrafi dać popalić produktowi znacznie bardziej niż konkurencja.

          A teraz odbiją sobie to dwukrotnie na Windows7, bo każdy stwierdzi, że W7 jest super hiper względem Visty i w ogóle najlepszy…więc trzeba go kupić i zmienić wysłużone XP.

          W ten sposób zarobią na jednym kodzie (bo jakby nie było W7 to ulepszona Vista) dwa razy tyle.

  5. Awatar kwant
    kwant

    Nowy krusader (v2) wszystkie archiwa otwiera używając zewnętrznego programu Ark zamiast inline w okienku. Czy ktoś wie jak to zmienić?

    1. Awatar napcok
      napcok

      Krysader 2.0.0-beta2 "Space Odyssey" na Mandriva 2009.1 RC1. Nic takiego nie ma miejsca, otwiera normalnie tak jak do tej pory we własnym panelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *