Czym się kierować, wybierając drukarkę 3D?

Jeszcze do niedawna drukarka 3D pozostawała w sferze marzeń większości z nas. Dziś to tak samo powszechne urządzenie jak komputer, mikrofalówka czy ekspres do kawy. Wydruk 3D z dnia na dzień podbija kolejne branże, dostarczając nam co chwilę zaskakujących rozwiązań. Nerka, samochód, dom, a nawet nasz własny klon – trudno stwierdzić, czy druk 3D ma jakieś granice, bo wciąż przekracza kolejne. Jednak w zależności od tego, co chcemy stworzyć tą metodą, powinniśmy wiedzieć, czym kierować się przy wyborze najodpowiedniejszego dla nas sprzętu

Zanim przejdziemy do przeszukiwania stron internetowych i zamawiania drukarki, warto zastanowić się, czy jest nam ona w ogóle potrzebna. Oczywiście, jej możliwości są ogromne i z pewnością powinien przekonać się o tym każdy. Jeśli jednak naszym założeniem jest wyłącznie sprawdzić, co taka drukarka potrafi, najlepiej wybrać się na pokazy czy targi branży elektronicznej. Co innego kiedy nasza głowa pełna jest pomysłów, planujemy urządzać dom w niepowtarzalnym stylu, chcemy otworzyć własny biznes lub poszerzyć działalność dotychczasowego. Wtedy należy zapytać tylko: dlaczego jeszcze nie mam drukarki 3D?

Po pierwsze: konstrukcja

Na rynku drukarki 3D dostępne są zwykle w dwóch wersjach zestawowych. Drukarki niskobudżetowe i ze średniej półki cenowej zazwyczaj kupić można w tzw. zestawie kitowym, czyli do samodzielnego złożenia. Niestety, nie jest to statek z klocków Lego czy meble z Ikei, które można skręcić przy użyciu śrubokrętu, kierując się jednostronną instrukcją montażu. Dlatego jeszcze przed zakupem należy dokładnie przyjrzeć się kolejnym krokom postępowania przy instalacji, by przekonać się, czy to zadanie nas nie przerośnie i czy posiadamy wszystkie niezbędne narzędzia.

Nie zapominajmy, że drukarki do samodzielnego montażu są łatwe i szybkie w obsłudze, a dodatkowo umożliwiają dowolne przebudowywanie czy wymianę komponentów. Niektórzy producenci oferują dostarczenie już złożonego sprzętu lub jego instalację u klienta, ale wówczas cena znacząco wzrasta. Druga opcja to zestaw złożony, czyli drukarka od razu gotowa do pracy. Zwykle jednak są to drukarki z wyższego przedziału cenowego, do tego wymagające większych umiejętności obsługi.

Po drugie: materiał

Wydruk 3D może powstać na kilka sposobów. Najpopularniejsza technologia to FDM, czyli drukowanie z plastiku. Z tą metodą zazwyczaj spotkamy się przy drukarkach najtańszych i w średnim przedziale cenowym; wyposaża się w nią drukarki domowe, biurowe lub półprzemysłowe. Wydruk FDM powstaje stosunkowo szybko, jest wytrzymały i gotowy do użycia zaraz po zakończeniu drukowania. Należy jednak wiedzieć, że nie nadaje się do tworzenia bardzo precyzyjnego, przedmiotów o skomplikowanej konstrukcji – a po wydrukowaniu wymaga jeszcze dodatkowej obróbki.

Wyboru możemy dokonać również w rodzaju samego plastiku stosowanego w FDM. „Na potrzeby własne lub niewielkiego biznesu najlepszy będzie PLA: dość twardy materiał, idealnie sprawdzający się przy wydruku większych i mniej precyzyjnych przedmiotów” – mówi Jakub Sołtysik Dyrektor Kreatywny z polskiej firmy produkującej drukarki 3D – 3DGence. Ich wytrzymałość można jednak określić jako średnią. Druga opcja to ABS do przedmiotów mniejszych, wymagających większej dokładności i wystawionych na trudne warunki (na przykład wysoka temperatura). Jest zdecydowanie łatwiejszy w późniejszej obróbce. Niektóre drukarki FDM umożliwiają również wydruk z nylonu, materiałów gumopodobnych czy elastycznych.

Na potrzeby produkcji przemysłowej najlepiej wybrać drukarkę wykorzystującą technologię SLA, czyli wydruk z żywicy, precyzyjnego i wytrzymałego materiału. Do wydruków w kolorze najlepsza będzie metoda CJP, z papieru – MCor. Najwyższą jakość i jednolitą strukturę modelu gwarantuje SLS.

Po trzecie: dostępność

Zakup drukarki 3D nie jest niczym skomplikowanym, ale nie dostaniemy jej w zwykłym sklepie z elektroniką. Zazwyczaj zamówień dokonuje się przez stronę internetową producenta lub pośrednika. Składając zamówienie, zwróćmy uwagę na to, jaki jest czas realizacji – zamawiamy bowiem urządzenie, które jeszcze nie powstało. Dlatego jeśli zależy nam na konkretnym modelu, zamówmy go jak najszybciej, by „odstać” swoje w kolejce – zwykle jest to kilka tygodni. Jeśli to czas odgrywa znaczącą rolę, zdecydujmy się na drukarkę o odpowiadających nam parametrach, ale z krótszym czasem oczekiwania.

Przez dostępność rozumieć należy również łatwy kontakt z serwisem i odpowiedni suport. Dlatego, jeśli drukarka ma duże znaczenie dla linii produkcyjnej, wybierzmy urządzenie firmy, która dysponuje dużym zapleczem serwisowym. Niestety, na szybką obsługę nie możemy liczyć w kilkuosobowych firmach. A pamiętajmy, że drukarka to co innego niż telewizor czy komputer i serwisu nie znajdziemy na każdym rogu. Warto też przy zakupie zwrócić uwagę na możliwość podpisania z producentem kontraktów serwisowych, które przewidują natychmiastową naprawę w okresie objętym kontraktem.

Jedyne, o czym trzeba jeszcze pamiętać, to że polski rynek drukarek 3D niczym nie odstaje od zagranicznego, a czasem innowacyjność naszych producentów przewyższa rozwiązania USA czy Niemiec. Dlatego decydując się na zakup urządzenia, wspierajmy rodzimych producentów.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *