Ukazała się nowa wersja systemu Debian Edu (znanego również pod nazwą Skolelinux), specjalnej edycji Debiana przeznaczonej dla oświaty. Wiadomość o wydaniu ogłosił na liście debian-devel-announce Holger Levsen.
Skolelinux jest pakietem oprogramowania skrojonym na potrzeby szkół i innych jednostek oświatowych. Dostarcza kompletny system, od centralnego serwera spełniającego wszystkie potrzeby szkoły, po stacje robocze dla uczniów w klasach. Skolelinux działa od ręki, bez potrzeby dokonywania skomplikowanych konfiguracji.
Rys. 1. Maskotka Skolelinuksa
Debian Edu posiada pełną obsługę tzw. cienkich klientów, stacji bezdyskowych oraz zwykłych stacji roboczych i laptopów. Dzięki stacji bezdyskowej użytkownicy otrzymują pełną funkcjonalność PC (muzyka, wideo, nośniki USB czy DVD) połączoną z wygodą utrzymania cienkich klientów. Nowy ekran uruchamiania pozwala także na instalację systemu za pomocą PXE.
W przeciwieństwie do innych podobnych projektów, Skolelinux dba o całą szkolną sieć, a nie tylko o komputery uczniów. Dzięki temu mogę połączyć więcej komputerów w bezpieczną i stabilną sieć, bez potrzeby martwienia się o konfigurację i zarządzanie usługami, nawet bez wsparcia technicznego.
— Nigel Barker, koordynator ds. IT oraz nauczyciel chemii, Hiroshima International School
Na Skolelinux zainstalowanych jest ponad 80 aplikacji o przeznaczeniu edukacyjnym. System dostępny jest w ponad 50 językach, w tym po polsku.
Instalację Skolelinuksa przeprowadzić można z płyty CD (wymagane połączenie z siecią) lub pojedynczej płyty DVD, które pozwalają na instalację na kilku rodzinach procesorów (x86, AMD64, PowerPC).
Debian Edu posiada niskie wymagania sprzętowe: stacja bezdyskowa dobrze działa na maszynie wyposażonej w 256 MB RAM-u, lokalny swap oraz procesor o taktowaniu 800 MHz. Do zastosowań multimedialnych zalecany jest jednak nieco potężniejszy sprzęt.
Dzięki Skolelinuksowi najprawdopodobniej uda się sprostać założeniom nowej reformy oświatowej.
— Heidi Olsen Sværd, dyrektor szkoły Håvik w Narwiku
Skolelinux jest Wolnym Oprogramowaniem. Nadrzędnym celem projektu jest dostarczenie szkołom oraz uczniom kompleksowego systemu. Dzięki prostemu w użytkowaniu systemowi, który dołączonym kodem źródłowym, uczniowie mogą studiować oprogramowanie, uczyć się jak jest ono napisane i samemu tworzyć nowe. Zespół Debiana Edu kładzie nacisk na naukę przez praktykę. Uczniowie mogą się rozwijać dzięki współuczestnictwu oraz wymienianie wiedzy. Oprogramowanie, które wchodzi w skład Skolelinuksa nie posiada zastrzeżeń dotyczących użycia, kopiowania czy nauki.
System jest wspierany i używany w wielu regionalnych i ogólnokrajowych projektach edukacyjnych w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Najaktywniej używany jest w Norwegii, Niemczech, Hiszpanii, Danii, na Tajwanie oraz w Japonii.
W części regionów Skolelinux używany jest przy współpracy z komercyjnym wsparciem lub z pracownikami publicznymi. Mniejsze wdrożenia w pojedynczych szkołach mogą być utrzymywane przez samych nauczycieli bez specjalnego przeszkolenia.
Skolelinux jest łatwy w utrzymaniu. Mieliśmy kilka problemów podczas wdrożenia, ale ich liczba była zaskakująco niska.
— Monica Larssen, koordynator ds. IT/doradca, Harstad
Wg raportów, koszty utrzymania Skolelinuksa na stacjach bezdyskowych są o połowę niższe niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań na zwykłych stacjach roboczych.
Nowości w wydaniu
-
nowe wydanie Skolelinuksa bazuje na najnowszej aktualizacji Debiana 5.0 „Lenny”. Podobnie jak system bazowy, Skolelinux 5.0 jest kompatybilny z LSB. Używa jądra w wersji 2.6.26, wyposażony jest w środowiska KDE 3.5.10 oraz GNOME 2.22.2
-
najnowsze wydanie Debiana Edu połączone zostało z bardzo pomyślnym projektem edukacyjnym z hiszpańskiego regionu Extremadura, który bazuje na systemie LinEx GNU/Linux. Najbardziej widocznym efektem fuzji projektów jest obsługa GNOME
-
konfiguracja serwera terminali została usprawniona, obecnie stacje bezdyskowe obsługiwane są od ręki. Nowe, konfigurowalne menu PXE umożliwia użytkownikom wybór między stacją bezdyskową, cienkim klientem a nawet instalacją systemu przez sieć
-
w systemie dla uczniów dodane zostały skróty klawiszowe do programów edukacyjnym, takich jak GCompris, Kalzium, KGeography, KMplot, KStars, Stopmotion czy do pakietu OpenOffice
-
dokumentacja systemy została ulepszona oraz przetłumaczona na niemiecki, włoski oraz norweski. Dodatkowo dostępne jest niepełne tłumaczenie na hiszpański, francuski oraz chiński. Zespół Debiana Edu prosi o pomoc przy tłumaczeniu na inne języki narodowe oraz o poprawę angielskiego oryginału
-
przeglądarka internetowa została wyposażona w szereg wolnych wtyczek, dodane zostały m.in. Gnash do obsługi Flasha, Java oraz inne
-
Skolelinux — obok systemów dźwięku ALSA oraz OSS — wyposażony został w PulseAudio, które pozwala na lepsze osiągi na zwykłych oraz bezdyskowych stacjach roboczych
-
usprawnione oraz uproszczone zostało narzędzie LWAT, przeznaczone do administracji systemu przez przeglądarkę.
Plany na przyszłość
Najbliższym celem projektu jest wydanie wersji 5.0.4+edu1, planowane na połowę marca 2010 r., ze zaktualizowaną dokumentację oraz jej tłumaczeniami, a także z ważniejszymi poprawkami.
Kolejnym jest rozwój następnej dużej edycji Skolelinuksa, z większymi nowymi funkcjami. Zespół planuje wydać ją równolegle z Debianem Squeeze, który ukazać ma się w drugiej połowie 2010.
Pobieranie
Obraz iso CD oraz DVD można pobrać ze strony ftp.skolelinux.org/skolelinux-cd/.
Dodaj komentarz