Debian GNU/Hurd 7.0?

Jak wynika z raportu dotyczącego rozwoju Debiana, istnieje szansa na oficjalne włączenie systemu GNU/Hurd do siódmego wydania tej dystrybucji.

Debian GNU/Hurd Debian znany jest z pojawiania się kolejnych wydań kiedy będą gotowe. Tym razem szacuje się, że Wheezy zostanie wydany na przełomie 2012 i 2013 roku, a Hurd może stać się kolejnym po FreeBSD kernelem innym niż linuksowy wspieranym przez dystrybucję Debian.

Deweloperzy umieścili już na liście elementów potrzebnych do ukończenia wydania te, które są krytyczne dla pojawienia się Debiana GNU/Hurd na wiki poświęconej jego rozwojowi. Samuel Thibault – jeden z opiekunów dystrybucji stworzył również zestaw obrazów płyt z systemem dla architektury x86, zawierających graficzny instalator.

Na liście została umieszczona również część prac prowadzonych w ramach Google Summer of Code oraz GNU Hackers Meeting w Paryżu. Wszystko wskazuje zatem na to, że jeśli GNU/Hurd będzie rozwijał się zgodnie z planem to Debian 7.0 stanie się jego pierwszą dystrybucją.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

82 odpowiedzi na „Debian GNU/Hurd 7.0?”
  1. Awatar azhag
    azhag

    Było: http://serwer22962.lh.pl/wiesci-z-projektu-hurd/
    Media na zachodzie dopiero teraz się kapnęły. 😉

    A poza pragnę dodać, że IntenseDebate ssie.

  2. Awatar konski_pytong
    konski_pytong

    Ja raczej stawiam (biorąc pod uwagę debianowe poślizgi) 2014 / 2015

  3. Awatar o_O
    o_O

    Wreszcie Linux będzie miał jakąś konkurencję na poziomie.

    1. Awatar aix_Wolna_Głupota
      aix_Wolna_Głupota

      Monolityczne, starodawne, rodem z lat sześćdziesiątych jądro Linuksa już dawno zostało skasowane przez nowoczesny microkernel Windowsa :).

      1. Awatar o_O
        o_O

        Masz na myśli, że spod windowsa skasowałeś sobie Linuksa? Twoja sprawa. Nie ma się czym chwalić 😉

        1. Awatar o_O
          o_O

          Tylko wyjaśnij mi jak dostałeś się do linuksowej partycji, skoro twój systemik dla dzieci obsługuje tylko prehistorycznego fata i przedpotopowy ntfs?

          1. Awatar aix_Wolna_Głupota
            aix_Wolna_Głupota

            Cała tajemnica obsługi innych systemów plików pod linkuksa sprowadza się do gniecenia jader pingwinowi – im mocniej naciskasz tym więcej systemów plików obsługuje ;).

          2. Awatar Rafal
            Rafal

            Ale Pingwin przynajmniej ma jądra. Tymczasem Bil Gates wygląda jakby nie miał.

          3. Awatar olo
            olo

            Dobre, rozbawiłeś mnie 🙂

          4. Awatar marqu
            marqu

            Jąder może nie ma, ale software ma lepsze.

          5. Awatar aix_Wolna_Głupota
            aix_Wolna_Głupota

            "Tymczasem Bil Gates wygląda jakby nie miał. "

            Może nie wygląda, ale za np. w wieku 21 lat był aresztowany jazdę bez prawa jazdy swoim nowo kupionym, za zarobione przez siebie pieniądze, Porsche 911.

            W wieku 20 lat porzucił studia, założył Micro-soft.

          6. Awatar Rafal
            Rafal

            Całkiem możliwe. Ja już gdzieś się spotkałem z taką teorią, że jedni potrzebują sportowe samochody, bo startują w zawodach a inni jako protezy.

          7. Awatar aix_Wolna_Głupota
            aix_Wolna_Głupota

            "Ja już gdzieś się spotkałem z taką teorią, że jedni potrzebują sportowe samochody, bo startują w zawodach a inni jako protezy. "

            Twórcą tej torii musiał być mentalny dziad, ponieważ wiele osób lubi szybko jeździć, dawać w palnik i latać po winklach i to niekoniecznie na zawodach ;).

          8. Awatar maxx
            maxx

            A ty jedynie potwierdziłeś tę teorię.

          9. Awatar damian P.
            damian P.

            twoja część nicka "wolna_głupota" ma symbolizować twoją dezaprobatę wobec ruchu Open Source? Jesteś zarażony wirusem kapitalizmu, jeden zjada drugiego a zwycięzsca ma zawsze rację, w 30-latach to nazywano inaczej, ja codziennie dziękuję Bogu za Open Source 🙂 właśnie dlatego że tacy ludzie jak ty staną się niedługo przeszłością, ta "wolna głupota" o której piszesz zawojuje świat i wszyscy zapomną o rekinim kapitalizmie, krwiożerczości i żerowaniu na innym, idź kup sobie Porshe 911 i szpanuj pod blokiem, póki te czasy nie nastały jeszcze jakiemuś drechowi zaimponujesz 🙂

          10. Awatar aix_Wolna_Głupota
            aix_Wolna_Głupota

            "o rekinim kapitalizmie, krwiożerczości i żerowaniu na innym"

            Nie ma już krwiożerczego XIX wiecznego kapitalizmu. Teraz panuje eurosocjalizm, podatki 50% oraz obowiązkowe ubezpieczenia.

            Były próby wprowadzenia innych, bardziej sprawiedliwych systemów, lecz dziesiątki milionów ofiar tych eksperymentów zniechęcają do kolejnych.

            "Porshe 911"

            A Ty pewnie, w ramach równości sprawiedliwości społecznej, nakazałbyś wszystkim jazdę zardzewiałym Deawoo Tico :).

          11. Awatar krzysiek
            krzysiek

            "Nie ma już krwiożerczego XIX wiecznego kapitalizmu. Teraz panuje eurosocjalizm, podatki 50% oraz obowiązkowe ubezpieczenia. "
            Damian P. chciał powiedzieć ci że współczesnemu kapitalizmowi nieraz daleko do humanitarnego systemu przyjaznego ludziom. Nie mam tu na myśli utopijnego opiekuńczego systemu, ale ogólnego poszanowania się nawzajem jego uczestników, poszanowania prawa, oraz poczucia sprawiedliwości. We współczesnym świecie bankrutujących państw na skutek ukrywania procederu przejadania finansów, ataków na walutę, oraz wyzyskowi przedsiębiorców raczej sprawiedliwym go nazwać się nie da. Czy ci się to podoba czy nie, fundacje są również częścią współczesnego systemu kapitalizmu, a to z prozaicznego powodu. Ludzie po prostu z ich pomocy i rezultatów pracy korzystają. Tak więc naprawdę przestań skakać na OpenSource że psuje rynek, bo robisz to z uporem godnym maniaka, albo dobrze opłacanego PRowca.

          12. Awatar o_O
            o_O

            "kupionym, za zarobione przez siebie pieniądze, Porsche 911."

            Obawiam się, że żyjesz mitami.

            Bill pochodzi z zamożnej rodziny, na rozkręcenie firmy dostał od rodziców okrągły milion dolarów (ówczesnych!), a matka załatwiła mu wejście do przetargów rządowych na oprogramowanie. Od początku microsoft opierał się na przekrętach i oszustwach. Po zdobyciu monopolu było nielegalne niszczenie konkurencji (np. DR-DOS), lub utrudnianie im życia np. nieudokumentowane funkcje API windows, do których dokumentacji dostęp miały zespoły pracujące nad aplikacjami użytkowymi microsoftu, dzięki czemu aplikacje konkurencji zawsze działały gorzej. Microsoft przegrał o to proces antymonopolowy i miał zostać podzielony, ale znów sytuację uratowały koneksje, tym razem przez osobę Georga H. W. Busha (prezydenta, ojca Georga W. Busha), który anulował "karę", choć to nie była żadna kara, ale po prostu działanie mające ukrócić proceder monopolisty. Twój bohater bill zeznawał na procesie i dopuścił się krzywoprzysięstwa chyba w co drugim zdaniu (są dostępne materiały wideo), co w trakcie procesu zostało udowodnione, ale nie został pociągnięty za to do odpowiedzialności. Potem był microsoft tax, za który wielu ministrów/premierów w równych krajach zostało hojnie obdarowanych. Było też dodawanie IE za darmo do windowsa, aby zniszczyć Netscape. Było specjalne tworzenie niekompatybilności w IE, aby przeglądarki konkurencji "nie działały". Dalej poszła w ruch machina wprowadzania windowsa do szkół po zaniżonych cenach (dumping), żeby od młodości prać ludziom mózgi. I tak na przekrętach microsoft ciągnie do dzisiaj.

          13. Awatar aix_Wolna_Głupota
            aix_Wolna_Głupota

            "Bill pochodzi z zamożnej rodziny, na rozkręcenie firmy dostał od rodziców okrągły milion dolarów"

            Haha pomyliłeś Billa z Kulczykiem, bo to on dostał od ojca 1 mln.

            Gates swoje pierwsze pieniądze na informatyce zarobił już w wieku 14 lat przeprowadzając audyty oprogramowania na PDP-10.

            "Po zdobyciu monopolu było nielegalne niszczenie konkurencji (np. DR-DOS),"

            Wersja beta Windowsta 3.1 działa pod PC-DOS i MS-DOS oraz faktycznie nie działa pod DR-DOS. Oficjalne wydanie chodziło również pod DR-DOS.

            "przegrał o to proces antymonopolowy"

            Przypomnij sobie co mówi JKM na temat monopoli prywatnych – prędzej czy później same padną lub przestaną być monopolistami. Tak było z IBM, US Steel, Fordem, tak się dzieje z Microsoftem i będzie się dziać z Google.

          14. Awatar o_O
            o_O

            http://pl.wikipedia.org/wiki/Bill_Gates#Wczesne_….
            2 zdanie.

            O ile wiem, żadne wydanie nie działało pod DR-DOS. Na pewno nie działało 3.0, co już było wystarczające do odstraszenia klientów od "niekompatybilnego" DR-DOSa.

            Ahh, jak pasuje ci coś z Korwina, to cytujesz – szkoda tylko że tak wybiórczo.
            Też mam nadzieję, że microsoft "padnie lub przestanie być monopolistą". Ale puki niszczenie konkurencji i hamowanie rozwoju będzie uchodziło billowi na sucho, to tak się nie stanie. Na szczęście rozwój wyrwał się już z ich pułapki i teraz microsoft musi szybko gonić, co na razie idzie im dość słabo. Nie zmienia to jednak faktu, że pracują tam przestępcy, którzy za nadużycia powinni odpowiedzieć.

          15. Awatar aix_Wolna_Głupota
            aix_Wolna_Głupota

            "http://pl.wikipedia.org/wiki/Bill_Gates#Wczesne_….
            2 zdanie. "

            Nie pierwszy raz udowadniasz, że cała Twoja wiedza jest oparta na poszlakach, plotkach i teoriach spiskowych.

            "O ile wiem, żadne wydanie nie działało pod DR-DOS. Na pewno nie działało 3.0, co już było wystarczające do odstraszenia klientów od "niekompatybilnego" DR-DOSa. "

            Możesz podać źródło?? Wikipedia wspomina tylko o niekompatybilności z beta Windows 3.1. Oficjalne wydanie działało.

            Czyżbyś znowu ściemniał, albo opierał swoje argumenty na plotkach, stosował kłamstwo w celu siania propagandy i sobie wygodnych tez?? To u Ciebie norma.

          16. Awatar marcinsud
            marcinsud

            Bill juz nie kieruje microsoftem, tylko Ballmer, co widać po notowaniach na giełdzie 😀

          17. Awatar cutugno
            cutugno

            "Przypomnij sobie co mówi JKM na temat monopoli prywatnych"

            No tak, jak coś Korwin powiedział to na pewno ma rację.

          18. Awatar aix_Wolna_Głupota
            aix_Wolna_Głupota

            "Georga H. W. Busha (prezydenta, ojca Georga W. Busha), który anulował "karę", choć to nie była żadna kara"

            Znowu coś ściemniasz – zresztą jak zwykle.

            Proces Microsoftu zakończył się w 2000, a prezydentem USA od 1993 do 2001 był Bill Clinton.

            "Było też dodawanie IE za darmo do windowsa, aby zniszczyć Netscape."

            Jak do Linuksa jest dodawane oprogramowanie za darmo to jest OK, ale jak do Windows to jest to niszczenie konkurencji – obrzydliwa hipokryzja.

            "Dalej poszła w ruch machina wprowadzania windowsa do szkół po zaniżonych cenach (dumping),"

            Równie dobrze dumpingiem można byłby nazwać promocje w supermarkecie lub promocje na gruponie.

          19. Awatar o_O
            o_O

            Czy napisałem, że _ówczesny_ prezydent?

            A czy Linux jest monopolistą? Ty chyba zupełnie nie łapiesz o co chodzi w prawie antymonopolowym.

            Poczytaj definicję dumpingu cenowego. Bo tego też nie rozumiesz.

          20. Awatar aix_Wolna_Głupota
            aix_Wolna_Głupota

            "Poczytaj definicję dumpingu cenowego"

            Podobno (według open sourcowców) koszt 1 kopii to koszt nośnika, reszta to wredny, kapitalistyczny zysk więc takie działanie pod dumping nie podchodzi.

            Po za tym Linux jest za darmo więc to jest dopiero łupieżczy dumping.
            W związku z tym, Linux już dawno powinien być prawnie zakazany, ponieważ rozwala sprawnie działający wolny rynek .

            "Bo tego też nie rozumiesz."

            Bo na tym forum to monopol na 'rozumienie' masz tylko Ty :),

          21. Awatar marcinsud
            marcinsud

            To prawie taka sytuacja jak na jednym forum żalili się właściciele komisów, że ktoś u nich w mieście ściąga simlocki z nowych telefonów za 20 zł zamiast za 80 zł niszcząc im rynek 😀

          22. Awatar Silmeth
            Silmeth

            Cokolwiek by nie miał, z pewnością da się to opisać słowami 'micro' oraz 'soft' 😉

          23. Awatar Emes
            Emes

            Dobre! 😀 http://sierpowy.pl/public/images/thumbs/texts/469…

          24. Awatar aix_Wolna_Głupota
            aix_Wolna_Głupota

            "Tylko wyjaśnij mi jak dostałeś się do linuksowej partycji, skoro twój systemik dla dzieci obsługuje tylko prehistorycznego fata i przedpotopowy ntfs? "

            Ntfs jest po prostu najlepszy i nie ma potrzeby obsługi gorszych systemów.

            Natywna kompresja, szyfrowanie oraz snapshot, wielkość pliku 16EB – i wszystke ext , registery mogą się schować .

          25. Awatar Druedain
            Druedain

            To się powoli robi żenujące…

          26. Awatar aix_Wolna_Głupota
            aix_Wolna_Głupota

            "To się powoli robi żenujące… "

            Żenującym jest nazywanie NTFS'a przetpotopowym, bo po mojemu to jest on lepszy niż ext3/ext4, a najnowsza wersja wyszła wraz z Windows Server 2008 R2 .

          27. Awatar o_O
            o_O

            Właśnie… po twojemu. Dobrze to ująłeś.

          28. Awatar konski_pytong
            konski_pytong

            a po Twojemu o_O czym górują inne systemu nad NTFS?

          29. Awatar szymon_g
            szymon_g

            eee… zielony?
            a tak naprawde- coz… programista nie jestem, ale czytajac sobie o funkcjach NTFSa nie widze jakichs wiekszych "opoznien" w stosunku do ext*
            ale jak juz napisalem- nie wiem, nie znam sie

          30. Awatar dav
            dav

            o_O: nie karm trolla

          31. Awatar krzabr
            krzabr

            A od kiedy to OO nie jest trollem 😀 ?

      2. Awatar el.pescado
        el.pescado

        nowoczesny

        tłum. "blisko dwudziestoletni, czerpiący z ponad trzydziestoletniego VMS"

        microkernel Windowsa

        tłum. "dziesięć lat temu była moda na mikrokernele, więc nazwijmy nasze jądro hybrydowym, mimo że wszystko łącznie z GUI działa w jednej przestrzeni adresowej w trybie jądra"

        ;D

      3. Awatar Evilus
        Evilus

        Windows nie jest mikrojadrem tylko tzw. jadrem hybrydowym (laczacym cechy monolitu i mikrojadra). Poza tym, mikrojajca sa wolniejsze i bardziej zawodne od monolitow, bo zaleza od pierdziesieciu uslug, serwerow, procesow lub jak inaczej zwal.

      4. Awatar Karol
        Karol

        Wszystko co miało być wymyślone dot. systemów operacyjnych zostało już wymyślone w latach 60. Dzisiaj adaptuje się tylko system do nowych technologii tzn. usprawnia się system korzystając z nowych technologii.

        Nie ma nic lepszego niż jądro monolityczne. Dla przykładu koszt komunikacji w mikrojądrach jest ogromny i dla programisty i dla maszyny. Jedyną ich zaletą jest rozdzielenie kodu programu (systemu) na oddzielne części. Także ja w stosunku do mikrojąder mam takie same poglądy i obawy jak Linus Torvalds.

        1. Awatar aix_Wolna_Głupota
          aix_Wolna_Głupota

          "Dla przykładu koszt komunikacji w mikrojądrach jest ogromny i dla programisty i dla maszyny"

          Z tego co się orientuję to za komunikację oraz sterowniki pod Mac OS odpowiada mikrojądro Mach i nie widać, żeby Mac OS był dużo wolniejszy.

          1. Awatar el.pescado
            el.pescado

            Z tego co się orientuję to za komunikację oraz sterowniki pod Mac OS odpowiada mikrojądro Mach i nie widać, żeby Mac OS był dużo wolniejszy.

            Akurat Mac OS nie jest czystym mikrokernelem – wiele części, ze względu na wydajność właśnie, zostało przeniesionych z powtorem do jądra.

        2. Awatar el.pescado
          el.pescado

          Dla przykładu koszt komunikacji w mikrojądrach jest ogromny i dla programisty i dla maszyny

          Tak było w pierwszych mikrokernelach, takich jak Mach. Nowsze konstrukcje, np. L4 są znacznie bardziej wydajne.

          Jedyną ich zaletą jest rozdzielenie kodu programu (systemu) na oddzielne części

          To akurat jest w każdym systemie, czy monolitycznym, czy opartym na mikrokernelu;)

          1. Awatar krzabr
            krzabr

            Do tego dolicz jeszcze skok technologiczny jaki dzieli dzisiejszy sprzet od tamtego.

            Dzis norma sa 4 rdzenie , 8 watkow , ssd i kilka giga ramu DDR3 w stacjonarce wiec nie widze powodu czemu Hurd mialby byc zauwazalnie wolniejszy 🙂

  4. Awatar Schlussarz
    Schlussarz

    Wreszcie jakaś sensowna alternatywa dla dystrybucji GNU/Linux… Choć, troszku będzie trzeba jeszcze poczekać.

  5. Awatar rozie
    rozie

    Nie "Hurd może stać się kolejnym po FreeBSD systemem wspieranym przez dystrybucję Debian" a raczej "Hurd może stać się kolejnym po FreeBSD kernelem wspieranym przez system Debian". Tak, wiem, czepiam się.

    1. Awatar Schlussarz
      Schlussarz

      "Ściśle technicznie Hurd nie jest jądrem, a jedynie zbiorem uprzywilejowanych serwerów działających w przestrzeni użytkownika i dostarczających takich usług jak system plików, obsługa terminala, dysku czy sieci reszcie systemu. W jądrach monolitycznych sterowniki tego typu znajdują się w jądrze." Za Wikipedia.

      1. Awatar o_O
        o_O

        Fakt, mikrojądrem jest Mach4. Ale w takim razie czym jest Hurd? Pełni rolę jądra, bo sam mikrokernel nie wystarczy, jego architekturą _jądra_ jest klient/serwer, więc musi być… jądrem 😉

        1. Awatar Schlussarz
          Schlussarz

          Czyli jak? Hurd jest jądrem, które nie jest jądrem, ale jednak nim jest? No, bez jaj…

          1. Awatar el.pescado
            el.pescado

            Hurd jest czymś co pełni funkcje "normalnego" kernela. To coś jest wykorzystuje mikrokernel Mach.

          2. Awatar krzabr
            krzabr

            http://3.bp.blogspot.com/-Y73qlFd3fi0/TaxlXWtTMaI…

            W formie obrazkowej
            http://tnij.org/mots

            A tu masz elementarny opis roznic

        2. Awatar Karol
          Karol

          Hurd powstał na podstawie Mach4…

  6. Awatar M..
    M..

    W sprawie mikrojądra vs. monolitycznego napiszę tak. Oba rozwiązania mają wady i zalety. Nie zgodzę się natomiast w kwestii szybkości działania mikrojądra. Dobrym przykładem będzie system twardego czasu rzeczywistego QNX. Gdzie mamy gwarantowany czas odpowiedzi na wymuszenie. I sprawdza się zarówno w elektrowniach atomowych, pociskach manewrujących i innych dosyć odpowiedzialnych czasowo/zadaniowo/niezawodnościowo zastosowaniach.
    A wracając do meritum. To ciekawych czasów dożyliśmy. W systemach MS nie ma nawet kompatybilności "w dół". A tutaj proszę bardzo. To jakby wymienić silnik w samochodzie na inny. I, w przeciwieństwie do "okienek", nie trzeba równeż wymieniać np. wycieraczek z tego powodu :-D.

    1. Awatar Joe
      Joe

      a czy w QNX jest pamięć wirtualna?

    2. Awatar krzabr
      krzabr

      http://dug.net.pl/news/288/

      Z tego co widze to po zakonczeniu tegorocznego GSOC mozemy sie spodziewac kolejnego nieoficjalnego portu debiana na mikrokernel.

    3. Awatar el.pescado
      el.pescado

      Nie zgodzę się natomiast w kwestii szybkości działania mikrojądra. Dobrym przykładem będzie system twardego czasu rzeczywistego QNX. Gdzie mamy gwarantowany czas odpowiedzi na wymuszenie.

      Ta, gdyby tylko bycie "systemem czasu rzeczywistego" miało cokolwiek wspólnego z "szybkością działania"…

      A wracając do meritum. To ciekawych czasów dożyliśmy. W systemach MS nie ma nawet kompatybilności "w dół". A tutaj proszę bardzo. To jakby wymienić silnik w samochodzie na inny. I, w przeciwieństwie do "okienek", nie trzeba równeż wymieniać np. wycieraczek z tego powodu :-D.

      I znów trafiłeś kulą w płot. Microsoft już raz zmienił jądro w Windowsach – z pochodzącego z linii 9x na pochodzące z linii NT – bez widocznych zmian na wierzchu ani zerwania kompatybilności.

      1. Awatar krzabr
        krzabr

        Miedzy xp a 2008 tez w sporym stopniu przebudowali kernel zwlaszcza w warstwie sterownikow i tak jak mowil el jakiejs koszmarnej tragedii z kompatybilnoscia wtedy nie bylo.

        Kwestia starannosci i odpowiedniego rozplanowania miedzy aplikacjami a bibliotekami systemowymi.

        1. Awatar konski_pytong
          konski_pytong

          Ba nawet był tryb zgodności ze starym sterownikami, ja ciągle na tych z XP działam na 7. W przypadku linuksa to cud jak uda się uruchomić sterownik na jądrze wydanym rok później.. i to jest odpowiedz dlaczego producenci sprzętu maja linuksa w d…, linux niema stabilnego API to i niema sterowników, my ich przepisywać co miesiąc nie będziemy, tym bardziej, że na Windowsa piszemy raz, a potem tylko poprawki dot. wydajności czy też łatanie błędów. Tak jak, Chrome czy obecnie Fx nie nadaje się w korporacjach ze względu na szybki cyk wydań, tak samo jest z linuksem i jego nie istniejącym API.

          1. Awatar krzabr
            krzabr

            Akurat to w srednim stopniu wina kernela jakos w pewnych dystrybucjach jak uclinux czy android tego problemu nie ma bo dzialaja na wlasnej galezi, maja tez jasny harmonogram prac co spowodowane jest trzymaniem programistow za pysk – niemniej sie da.

            Problem numer jeden jest w/g mnie userland gnu z libc to tam jest najwiekszy bajzel rak kontroli czy hipokryzja i dobrze dzieki temu powstal clang i powstaje textutils, a userland gnu zawali sie pod wlasnym ciezarem jak socjalizm :D.

          2. Awatar marcinsud
            marcinsud

            W korporacjach się używa redhata, sled czy slesa i tam jądra się nie zmienia co miesiąc, ba przez długie lata się nie zmienia, więc i api sie nie zmienia.

          3. Awatar krzabr
            krzabr

            Szkoda tylko ze to sie dzieje kosztem jednolitego api.

      2. Awatar M..
        M..

        W takim razie jakież to działania zaprzątają czas procesora w mikrojądrze? Użyłem określenia "Twardy" system czasu rzeczywistego a to oznacza, że odpowiedź systemu na wymuszenie jest z góry wiadoma, założona, zdefiniowana, zdeterminowana… A to bardzo ważna właściwość jeśli coś ma działać w przewidywalny i zdeterminowany sposób. Przyjmiemy, że ta wartość wynosi dla zegara danego procesora 1.25us a ja potrzebuję 0.625us to rzecz jasna wezmę procesor 2 razy szybszy do obsłużenia tej aplikacji wbudowanej. Prawda, że proste rozwiązanie.
        Znam aplikację QNX na radar. Zapewne kolesie, którzy go projektowali jakoś przypadkiem nie zauważyli "okienek" i ".NETa" 😀 .

        Co do tej kompatybilności w dół "okienek" mnie nie musisz przekonywać. Powiedz to lepiej tym, którzy na nowym sprzęcie i systemie nie moga uruchomić gier 😀 . Nie tak dawno na "przygodnym" komputerze z NT4 chciałem uruchomić, w sumie nic wielkiego, program do debugowania systemu wbudowanego. Z jakąż to wielką radością powitałem ekran z informacją, że ta wersja "okienek" jest za stara. Program działa na XP.

        1. Awatar el.pescado
          el.pescado

          OK, tylko co ma to wszystko wspólnego z "szybkością działania"? I cóż ma system czasu rzeczywistego do mikrokernela? Przecież instnieją monolityczne RTOSy…

          Nie tak dawno na "przygodnym" komputerze z NT4 chciałem uruchomić, w sumie nic wielkiego, program do debugowania systemu wbudowanego

          Wielkie mi mecyje, dzisiejsze oprogramowanie nie działa na systemie sprzed 15 lat;)

          1. Awatar M..
            M..

            To zależy co rozumiesz pod pojęciem "szybkość działania". Dla mnie szybkość dziania to nie średnia z czasów wykonywania procesów ale szybkość odpowiedzi systemu na bodziec np. naciśnięcie pedału hamulca aby zadziałał ABS, ASR, EBS,… 😉 . Jak używam profilera to po to by określić czy się mieszczę z krytyczną wartością czasu wykonywania tam gdzie to konieczne i nic ponad to. W tym przypadku lepiej znaleźć się 2 metry za blisko jak 2 metry za daleko.
            Co do mikrokernela to tak jest zbudowane naprawdę sporo nazwijmy to "poważnych" RtOs-ów choćby wspomniany QNX czy uOS (Micrium). Zaletą takiego podejścia jest sposób dostępu do urządzeń. Z ich obsługą nie trzeba przebijać się przez usługi jądra.
            Mikrojądro zajmuje się jedynie wycinkiem tego co musi zrobić jądro monolityczne. A wiadomo mniej zadań – więcej czasu. Nie jest także podatne na awarie urządzeń nie mniej trzeba zadbać wtedy o stosowne zachowanie a własciwie oddziaływanie na inne urządzenia w takim przypadku. Oczywiście jeśli zakładamy, że komputer robi coś rzeczywistego a nie jest PCtem.
            Z gierkami to jest rozpacz nie dla mnie tylko dla kolesi, którym zabrano możliwość gry np. w slashera (a może slaszera, cholercia jak to się powinno właściwie pisać?!) gdy na nowym sprzęcie mają preinstalowany Win7 a na sponiewieranym 3 letnim "staruszku" były jeszcze stare dobre XPki. Znam autentyczny przypadek 😀 .

  7. Awatar krzabr
    krzabr

    Pytanie jak deweloperzy hurda tłumacza jego sens włączania jako kolejne jądro do debiana ?

    W przypadku freebsd tłumaczono się większym bezpieczeństwem nowego kernela , narzedziami takimi jak dtrace jaile , ndis i pf , zfsem oraz otwartością deweloperow freebsd (akurat z tym bym sie klocil)

    A w przypadku hurda ?

    I jeszcze jedno są próby przeniesienia userlandu z freebsd do repozytoriow debiana ?

    1. Awatar Kaz
      Kaz

      Bo można.

    2. Awatar herr
      herr

      Bo debian ma za zadanie dystrybuować wolne i otwarte oprogramowanie. I tyle robi.

      1. Awatar krzabr
        krzabr

        Przydalby sie jeszcze userland z BSD w repo 😉

        1. Awatar konski_pytong
          konski_pytong

          już dawno powinien zastąpić ten GNU, a zwłaszcza glibc

          1. Awatar krzabr
            krzabr

            Jak dalej Gnu bedzie prowadzilo projekty w obecny sposob to dlugo na to czekac nie bedziemy musieli 🙂

  8. Awatar Xmen
    Xmen

    Każdy instaluje co lubi, na domowych komputerkach chodzi sobie windows, na najmocniejszych maszynach na ziemi chyba nie odnajdziemy windowska, w promach kosmicznych tez jest tylko linux, w maszynach medycznych linux, osprzęt routery itp, linux. Do domu wystarczy windows, ale jeżeli coś ma być niezawodne do profesionalnych zadań to tylko linux. Więc są to dwa różne kierunki do zabawy w domu windows, do powaznych prac linux

    1. Awatar Budyń
      Budyń

      W promach kosmicznych nigdy nie było Linuksa itp. badziewia – tzn. w komputerach osobistych załogi może i był, ale samym wahadłowcem zarządzało w sumie 5 GPCs:
      Cytując za: http://goo.gl/zb2w1
      [..]
      GPC czyli General Purpose Computer zgodnie z założeniami projektu znanego
      jako "szklany kokpit" zostały wymienione na nowe w latach 1988 / 1989.
      Stare, wykorzystujące procesory IBMa AP-101B wymieniono na nowe, z
      procesorem AP101S. Stare procesory to konstrukcja z roku 1972. "Nowe" to rok
      1984. Przy okazji pamięć operacyjna osiągnęła rozmiar 1Msłów. Jezykiem
      użytym do napisania wszystkich procedur jest HAL/S (high-order assembly
      language/shuttle), specjalnie stworzony na potrzeby pokładowych maszyn czasu
      rzeczywistego.
      [..]
      Tu masz linka http://klabs.org/DEI/Processor/shuttle/

      A najbardziej niezawodne i wszechstronne statki w krótkiej historii lotów kosmicznych – ex-radzieckie/rosyjskie Sojuzy – w ogóle w pełni cyfrową awionikę dostały bodaj w zeszłym roku.

      1. Awatar krzabr
        krzabr

        Promieniowanie robi swoje, w efekcie najprostsze rozwiazania zwlaszcza mechaniczne sa w kosmosie najpewniejsze.

        W tym wszystkim warto wspomniec o europejskim projekcie procesora czesciowo odpornego na promieniowanie :
        http://en.wikipedia.org/wiki/LEON

      2. Awatar azhag
        azhag

        Aż przemogłem moje obrzydzenie wobec tutejszego badziewnego systemu komentarzy, aby naprostować powyższą bzdurę.

        > W promach kosmicznych nigdy nie było Linuksa itp. badziewia

        Tak, GNU/Linux był używany w promach kosmicznych i to bynajmniej do układania pasjansa (to zresztą domena innego systemu operacyjnego ;)) przez załogę w wolnym czasie: http://www.debian.org/News/1997/shuttle1

        Ponadto pragnę dodać, że IntenseDebate ssie

        1. Awatar krzabr
          krzabr

          Neybsd , Solaris a zwlaszcza Vxworks rowniez byly wykorzystywane w przestrzeni kosmicznej i jakos nikt sie nie buntuje ze o nich nie wspomniano, ale jak naruszono godnosc linuxa …

        2. Awatar Budyń
          Budyń

          No i masz swoje Linuksowe PKS Świdnica 😀
          Widzisz różnicę między elementem składowym wyposażenia misji a stwierdzeniem, że w _samych_ pojazdach był "tylko linux" ? 🙂

      3. Awatar baron
        baron

        na iss jest http://serwer22962.lh.pl/linux-z-kosmosu/

      4. Awatar Debian
        Debian

        W wielu kosmicznych pojazdach jest linux. Popularyzację Linuksa w kosmicznych zastosowaniach wpływają programy "studenckich" satelitów, w których udział biorą m.in. polskie uczelnie. Jednym z nich jest ESEO (European Student Earh Orbiter), powstający w ramach SSETI (Student Space Exploration & Technology Initiative), działającej pod patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Oprogramowanie tworzone na podstawie otwartych standardów będzie też używane w kolejnym dużym teleskopie orbitalnym, nazwanym na cześć Jamesa Webba. Znajdzie się on w kosmosie w 2013 roku. Tam gdzie niezawodność tam jest linux

        1. Awatar Budyń
          Budyń

          @Debian
          Nie mówimy o zabawkach, tylko o poważnych maszynach. Nie o pseudo-mikrosatelitach jakie każdy w garażu zbuduje.
          Satelity GPS/Glonass chodza na Linuksie ? Nie. Do domu więc.
          "Oprogramowanie na podstawie otwartych standardów" – czyli nadal kod zamknięty, napisany na potrzeby misji, tylko np. C. to też "oprogramowanie na podstawie otwartych standardów".
          Ech, naiwniacy i manipulatorzy 😀

          1. Awatar krzabr
            krzabr

            Nawet jesli by tam byl zamkniety fork linuxa to i tak wazne ze to linux !!!!!!!11111jedenjeden

  9. Awatar krzabr
    krzabr

    http://www.osnews.com/comments/24975

    Jak na niedopracowany kernel to nie jest az tak zle 😉

  10. Awatar Coco Chanel Outlet
    Coco Chanel Outlet

    Behind that healthy smile,there ’s a Crest kid.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *