Fotografowie wolnego świata, radujcie się! W imieniu zespołu deweloperów Digikam, aplikacji do zarządzania zdjęciami, Gilles Caullier ogłosił pierwsze wydanie tego programu dla KDE 4.
Digikam jest w pełni dojrzałym narzędziem, służącym do zarządzania fotografią cyfrową, począwszy od zapisywania zdjęć z aparatu (a w nowej wersji nawet wykonywania ich bezpośrednio z programu), przez sortowanie, edytowanie, ocenianie i tagowanie (włączając w to geolokalizację i edycję zdjęć typu RAW w nowej wersji), po ich publikowanie. Teraz program pozwala na import zdjęć z serwisów społecznościowych, takich jak Facebook i SmugMug. Wtyczki służące do eksportu ułatwiają publikowanie zdjęć na takich serwisach, jak Picasa, Flickr, 23hq, Facebook i SmugMug. W przypadku tradycyjnej fotografii dostępna jest opcja skanowania, która pozwala importować stare zdjęcia i zarządzać nimi. Light Table umożliwia porównanie fotografii wyświetlanych obok siebie, a rozbudowany edytor obrazu pozwala na poprawienie zdjęć, korekcję kolorów, balansu bieli, kontrastu i usunięcie efektu czerwonych oczu. Program oferuje również zaawansowane funkcje, takie jak zarządzanie profilami kolorów ICC i korekcję winietowania soczewek.
Nowa wersja Digikam dla KDE 4 została wydana jedynie dzień po ukazaniu się wersji 0.9.5 na KDE 3 oraz wydaniu Kipi-plugins 0.20.0, wtyczek, które umożliwiają przetwarzanie obrazu oraz import i eksport do Digikam i innych graficznych programów, dostępnych dla KDE. Istnieje także wersja dla systemu Windows Można ją znaleźć na witrynie windows.kde.org. Digikam jest wolnym, darmowym oprogramowaniem na licencji GPL.
Ta nowiutka wersja Digikam nie tylko jest dostarczona w nowych szatach motywu Oxygen, ale posiada także garść nowych funkcji, spośród których najbardziej interesujące to:
- Geotagowanie zdjęć za pomocą współrzędnych GPS.
- Ulepszenie UI dla osób używających programu na netbookach.
- Edycja metadanych plików RAW.
- Przeprojektowany interfejs aparatu oraz nowe narzędzie do robienia zdjęć.
- Nowe narzędzie do szukania zdjęć: bazuje na lokalizacji, podobnych obrazach, szkicu.
- Szukanie duplikatów zdjęć.
- Automatyczna korekcja aberracji obiektywu.
- Nowy przewodnik stosunku kadrowania kompozycji, bazujący na regule przekątnej.
- Szybsze wczytywanie miniaturek przy użyciu wielowątkowości.
Wyczerpujący spis funkcji znajdziecie na liście zmian, dostępnej na digikam.org.
Digikam nie tylko otrzymał nowe funkcje. W tym połączonym wydaniu usunięto również ponad 500 błędów i sprawiono, że program stanowi interesującą ofertę zarówno dla początkujących, jak i bardziej wymagających amatorów cyfrowego przetwarzania obrazu.
Zespół KDE Polska zaprasza do odwiedzania serwisu.
Dodaj komentarz