EMC – Czym jest, bezpieczeństwo i zagrożenia

Artykuł sponsorowany

W dobie zaawansowanych technologicznie urządzeń kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) stała się niezwykle istotną kwestią. W naszym najbliższym otoczeniu działa wiele sprzętów elektronicznych i elektrycznych, które emitują zaburzenia elektromagnetyczne i potencjalnie mogą zakłócać pracę innych urządzeń lub być podatne na zaburzenia elektromagnetyczne obecne w jego otoczeniu. Czym dokładnie jest EMC i dlaczego obecnie przywiązuje się do niej tak dużą wagę?

Otoczeni przez technologię

Każde włączone urządzenie znajdujące się w naszym otoczeniu, zarówno w środowisku domowym, jak i przestrzeni publicznej, emituje zaburzenia elektromagnetyczne, które nie pozostaje bez wpływu na inne sprzęty. Na co dzień otaczają nas nowoczesne komputery, innowacyjne telefony, inteligentne telewizory i urządzenia AGD, w szpitalach pracuje skomplikowana technicznie aparatura, a technologicznie zaawansowane urządzenia elektronicznie znajdujące się na pokładach samolotów, statków oraz w samochodach, pozwalają nam się przemieszczać. Żeby jednak urządzenia będące w naszym otoczeniu funkcjonowały sprawnie, były w pełni bezpieczne i nie wpływały w negatywny sposób na pracę innych sprzętów, muszą spełniać stawiane im wymagania kompatybilności elektromagnetycznej (EMC). Jakie normy muszą spełniać? Kiedy można stwierdzić, że urządzenie jest kompatybilne?

Kryteria kompatybilności elektromagnetycznej

Żeby sprzęt można było określić mianem kompatybilnego elektromagnetycznie, musi on spełnić dwa kryteria. Po pierwsze nie może zakłócać pracy innych urządzeń – wpływać negatywnie na ich funkcjonowanie. Po drugie ma być odporny na zaburzenia elektromagnetyczne występujące w jego otoczeniu – nie może być wrażliwy na zaburzenia elektromagnetyczne emitowane przez inne urządzenia lub pochodzące od otaczających go nadajników fal radiowych (np. routery Wi-Fi, nadajniki radiowe i telewizyjne, nadajniki bluetooth, etc.), jak również na zaburzenia występujące w instalacji, do której jest podłączony lub występującej w jego bliskim otoczeniu. Producenci muszą więc zadbać o to, żeby zaburzenia elektromagnetyczne emitowane przez aparaturę nie przekraczały dopuszczalnych poziomów, a odporność na zewnętrzne zaburzenia elektromagnetyczne była na takim poziomie, który pozwala na ich prawidłowe działanie w ich środowisku pracy.

Przed pierwszym wprowadzeniem urządzenia do obrotu na rynku kraju należącego do unii europejskiej producent, dystrybutor lub importer danego sprzętu jest zobowiązany do sporządzenia deklaracji zgodności. Dokument ten jest potwierdzeniem, że wprowadzany do obrotu sprzęt spełnia zasadnicze wymagania dyrektyw, pod które podlega.

Normy EMC

Ponieważ jesteśmy członkiem Unii Europejskiej kwestie związane EMC regulują dwie dyrektywy. Pierwszą z nich jest dyrektywa EMC 2014/30/UE, drugą dyrektywa RED (dawna R&TTE) 2014/53/UE. Wykaz norm zharmonizowanych z wymienionymi dyrektywami są cyklicznie publikowane w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej. Są one również publikowane w Dzienniku urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak również w dziennikach urzędowych wszystkich krajów członkowskich. Stosowanie norm zharmonizowanych jest najprostszym sposobem dokonania oceny zgodności z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy. Stosowanie norm zharmonizowanych jest jednak dobrowolne, aczkolwiek znacząco ułatwia poprawne przeprowadzenie procesu oceny zgodności. Projektowanie urządzeń w taki sposób, aby spełniały stawiane im wymagania kompatybilności elektromagnetycznej pozwala im poprawnie działać w otaczającym środowisku oraz nie zakłócać pracy innych urządzeń i systemów radiokomunikacyjnych, co jest szczególnie istotne w przypadku służb ratunkowych, takich jak straż pożarna, pogotowie ratunkowe czy policja. Kompatybilność elektromagnetyczna jest więc istotna nie tylko ze względu na prawidłową pracę urządzeń, ale może także przyczyniać się do ochrony zdrowia i życia.

 

Więcej informacji znajduje się pod adresem: emcsolution.pl

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *