Europejska Agenda Cyfrowa o standardach i interoperacyjności

19 maja 2010 r. Komisja Europejska ogłosiła „Europejską Agendę Cyfrową” – plan zwiększenia dobrobytu w Europie z uwzględnieniem korzyści wszystkich grup społecznych, za pomocą pobudzenia rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK)

Europejska Agenda Cyfrowa jest jednym z siedmiu kluczowych projektów dokumentu Europa 2020. Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu; określa siedem priorytetowych obszarów, w ramach których zostanie podjętych ok. 100 działań, z czego 31 będzie miało charakter legislacyjny.

Agenda wytycza następujące kierunki działania:
1. Ujednolicenie rynku internetowego handlu i usług
2. Poprawa w dziedzinach otwartości standardów i interoperacyjności
3. Wzrost zaufania i bezpieczeństwa w sieci
4. Zapewnienie powszechnego dostępu do szybkiego i bardzo szybkiego internetu
5. Pobudzanie innowacji i badan w dziedzinie TIK
6. Zapewnienie wszystkim obywatelom niezbędnej wiedzy i umiejętności do korzystania z usług internetowych oraz ich powszechnej dostępności
7. Uwolnienie społecznego potencjału TIK i ich wykorzystanie do pomocy osobom starszym, niepełnosprawnym, wymagającym opieki zdrowotnej

Szczególnie interesująco przedstawia się punkt 2, dotyczący interoperacyjności i otwartych standardów. Aby zbudować prawdziwie cyfrowe społeczeństwo, potrzebujemy efektywnej interoperacyjności pomiędzy produktami i usługami IT – czytamy w dokumencie Europejska Agenda Cyfrowa: kluczowe inicjatywy.

Komisja zaznacza, że uwagi wymagają sytuacje, gdy wdrożenie standardów nie przynosi oczekiwanych skutków z powodu nie stosowania ich przez zobowiązane do tego podmioty. Dlatego jednym z kierunków działań będzie lepsza koordynacja urzędów administracji publicznej w Unii Europejskiej w tym zakresie, poprzez zapewnienie interoperacyjności w działaniach e-administracji i innych służb publicznych. W myśl założeń Agendy, przy projektowaniu rozwiązań w dziedzinie IT na poziomie tak sprzętu, jak i oprogramowania, powinny być wdrażane takie standardy, które umożliwią uczestnictwo w tym procesie jak największej liczbie dostawców, stwarzając dzięki temu lepsze warunki dla konkurencji rynkowej, a zarazem pozwalając służbom publicznym uniknąć vendor lock-in – uzależnienia się od producenta/dostawcy sprzętu czy oprogramowania.

Jak czytamy w zakończeniu skrótu komunikatu w polskiej wersji językowej – nad wdrożeniem założeń agendy pracować będzie liczna grupa komisarzy.

Znalezione w serwisie PPP IT prowadzonym przez Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania w ramach projektu “Prawidłowe i transparentne przetargi publiczne na narzędzia informatyczne”. Projekt jest realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego
Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar RRH
    RRH

    plan zwiększenia dobrobytu w Europie z uwzględnieniem korzyści wszystkich grup społecznych

    To tak się da? 😉
    Kiedyś to nazywano utopią, teraz planami UE.

    1. Awatar patyczak
      patyczak

      Ha, każdy system ma swoją nowomowę. Unijna frezeologia to temat na osobny artykuł, a i niezłą magisterkę albo i doktorat dałoby się napisać! Też mam czasem wrażenie, że unijne publikacje to pustosłowie gdzieniegdzie przetykane konkretami. Ale bądźmy dobrej myśli – "liczna grupa komisarzy" czuwa nad projektem :^)

  2. Awatar spookypld
    spookypld

    Właściwie to jest to duplikat http://serwer22962.lh.pl/do-2020-internet-30-mbps-dla-wsz…

    1. Awatar patyczak
      patyczak

      Niezupełnie. A raczej: zupełnie nie;^) Ty pisałeś głównie o internecie, ja w powyższym tekście skupiłem się na interoperacyjności i otwartych standardach, a że dwa teksty na temat Agendy pojawiły się tego samego dnia, to co?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *