Artykuł sponsorowany
Znajomość arkusza kalkulacyjnego Excel to bardzo częsty wymóg, jaki stawiają pracodawcy swoim potencjalnym pracownikom. Nic dziwnego, gdyż arkusz ten można porównać do dużych rozmiarów kalkulatora, za pomocą którego można dokonywać skomplikowanych obliczeń, tworzyć zestawienia czy analizy. W jaki sposób nauczyć się Excela, aby móc go wykorzystać w codziennej pracy?
Dlaczego Excel jest tak potrzebny?
Obecnie pakiet MS Office posiada niemal każda firma. Pracownicy biurowi, bez względu na to, jaki obowiązki wykonują, często korzystają z Excela. Posłuży on do wykonywania prostych czynności, takich jak stworzenie listy, zestawienia czy diagramu. Niemniej jednak Excel wykorzystywany jest także do wykonywania bardziej skomplikowanych operacji i obliczeń. Dziś niemal każdy program ERP jest kompatybilny z Excelem, dzięki czemu można do niego przenosić różnego typu dane z programu, a na ich podstawie dokonywać analiz czy nawet szukać błędów, jakie zostały ujęte w systemie. Programy ERP wykorzystywane są przez różne działy w przedsiębiorstwie, takie jak księgowość, kadry i płace, dział produkcyjny czy magazyny.
Nauka samodzielna czy na kursie?
Większość osób zna podstawy obsługi arkusza kalkulacyjnego Excel ze szkoły średniej. Czasami również podczas studiów można poznać więcej jego funkcji, lecz zajęcia z zakresu obsługi Excela nie odbywają się na każdym kierunku studiów. Pracownikom pozostaje więc wiedza, którą zdobyli w czasie nauki w szkole, jednak zwykle jest ona na stosunkowo niskim poziomie. Chętni mogą więc dokształcać się we własnym zakresie bądź skorzystać z oferty specjalistycznych kursów. Samodzielna nauka ma wiele zalet, bowiem pozwala zdobywać wiedzę w dowolnym momencie oraz uczyć się tego, co akurat jest najpotrzebniejsze do realizowania aktualnych obowiązków pracowniczych. Niestety, podczas nauki indywidualnej uczeń nie ma do dyspozycji nauczyciela, który będzie w stanie wyjaśnić mu wszelkie nieścisłości. Powoduje to konieczność dogłębnego analizowania problemu, co często pochłania mnóstwo czasu. Pracownicy chętnie biorą udział w kursach organizowanych przez różnego typu ośrodki szkoleniowe czy nawet szkoły programowania. Zaletami kursu są:
- możliwość dopasowania poziomu szkolenia do posiadanej wiedzy,
- możliwość zgłębienia tematu, który sprawia problem podczas indywidualnej pracy z nauczycielem,
- zdobycie wiedzy w krótkim czasie – kursy zwykle trwają kilka dni,
- certyfikat, który uczestnik otrzymuje po ukończeniu kursu.
Warto mieć na względzie, że niektórzy pracodawcy oferują swoim pracownikom okresowe kursy z obsługi Excela. Są one z pewnością wartościowe, jednak dopasowane do poziomu grupy, a nie jednostki. Dodatkowo na szkoleniach pracowniczych najczęściej poruszane są tematy, które dotyczą bezpośrednio wykonywanych obowiązków. Warto pomyśleć o kursie poza miejscem zatrudnienie, jeśli ma on pomóc w zdobyciu nowych umiejętności, które ułatwią poszukiwanie nowej pracy.
Jak wybrać dobry kurs z Excela?
Dokonując wyboru kurs Excel z zakresu obsługi Excela, należy zwrócić uwagę na to, aby przeprowadzała go firma specjalizująca się w szkoleniach IT. Tylko wtedy uczestnik ma pewność, że zajęcia prowadzone są przez najwyższej klasy specjalistów, którzy na co dzień pracują z programem Excel, a więc znają go od podszewki. Chcąc wybrać najlepszy kurs, dobrze jest zapoznać się z ofertą alx.pl. Poziom kursu można dopasować indywidualnie, a co więcej odbywają się one zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie. Dzięki temu każdy może nauczyć się obsługi Excela, bez względu na miejsce zamieszkania.
Dodaj komentarz