Faktury można wysyłać pocztą elektroniczną (wyrok NSA)

Właśnie zapadł rewolucyjny wyrok NSA: faktura wysłana pocztą elektroniczną lub faksem jest równoważna wysłanej tradycyjną pocztą. Co więcej, nie jest potrzebny żaden bezpieczny podpis elektroniczny. Wystarczy zwykły dokument PDF…

Wydane wczoraj orzeczenie (sygn. akt I FSK 1444/09) ma szczególne znaczenie dla przedsiębiorców. Od nich bowiem fiskus wymaga przechowywania faktur. NSA w swym przełomowym wyroku potwierdził wreszcie, że jeden przedsiębiorca może wysłać drugiemu fakturę i wystarczy, żeby odbiorca ją wydrukował i załączył do dokumentacji księgowej.

Dotychczas takie podejście było negowane przez urzędy skarbowe i dochodziło do takich absurdalnych sytuacji, że firmy drukowały faktury i zginały je, żeby wyglądały, jakby przyszły tradycyjną pocztą w kopercie (nie ma przecież obowiązku przechowywania kopert).

W przypadku negowania faktur w PDF-ach przez urzędy skarbowe firmy traciły prawo do odliczania podatku VAT. Ich szefom groziło nawet postępowania karnoskarbowe. Niestety dotychczas takie stanowisko fiskusa potwierdzały sądy niższej instancji. Na przykład Polkomtel, operator PLUS GSM, wystąpił o korzystną dla siebie interpretację przepisów i przegrał sprawę. Sąd zarzucił mu wręcz, że istotą jego wniosku była chęć obejścia przepisów prawa.

Oczywiście, już od roku 2005 można wysyłać tzw. e-faktury, ale tylko o wtedy, gdy zaopatrzy się je w bezpieczny elektroniczny podpis zaopatrzony w ważny kwalifikowany certyfikat. Taki e-podpis jednak kosztuje i jego wyrobienie wiąże się z dokonaniem szeregu formalności a posługiwanie się nim jest dla wielu przedsiębiorców po prostu zbyt skomplikowane.

Tymczasem Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że wystarczy po prostu elektroniczna forma faktury – bez jakichś szczególnych wymagań dodatkowych, np. w postaci podpisu elektronicznego.

W praktyce omawiane orzeczenie oznacza dla firm ogromne oszczędności. Według wyliczeń firmy Roland Berger, na które powołuje się Gazeta Wyborcza, przy założeniu, że dla operatora telekomunikacyjnego mającego 2 mln klientów koszt wydruku oraz wysyłki jednej faktury wynosi ok. 1,6 zł, w skali roku koszty mogą sięgnąć nawet 38 mln zł.

Wczorajszy wyrok NSA to skutek kasacji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Sąd ten uznał, zgodnie z dotychczas panującym orzecznictwem, że PDF to nie faktura. NSA uchylił właśnie to orzeczenie.

– Sąd odczarował internet. Uznał, że faktura wysłana pocztą elektroniczną w PDF jest tak samo ważna jak ta wysłana pocztą – mówi “Gazecie” Grzegorz Mularczyk z firmy doradczej MMR Consulting, który prowadził sprawę.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar hering
    hering

    No kurna wreszcie ktoś zaczął myśleć.

    1. Awatar wilq
      wilq

      akurat dołączyliśmy do normalnych… w republice czeskiej o d początku przewidziano w ustawie o obrocie dokumentami elektronicznymi taką opcje… i z powodzeniem jest stosowana od wielu lat…

      1. Awatar oO
        oO

        Nawet nie porównuj Czech z Polską…

  2. Awatar nbvcxz
    nbvcxz

    Informacja bardzo ważna nie tylko dla przedsiębiorców, lecz dla każdego obywatela. Chociaż to w gruncie rzeczy jeden w wielu małych kroczków jakie już dawno powinny zostać poczynione w celu przystosowania polskiej administracji (w tym organów fiskalnych) do realiów XXI w. Szkoda tylko, że wyrok taki musiał wydać NSA; ale biorąc pod uwagę doświadczenia z krakowskimi sądami – myślenie logicznie inaczej jest tu normą a nie 'wypadkiem przy pracy'.

    1. Awatar back-to-root.blogspo
      back-to-root.blogspo

      Lobby drukarzy faktur na pewno coś wymyśli. 😉

      A tak serio, warto rzucić okiem: tekst Pawła Krawczyka o kosztach aparatu potrzebnego do ściągania VAT.

      1. Awatar irek
        irek

        Fuj, artykul z salon24.

        Koszt podatku VAT jest porownywalny z kosztem innych podatkow konsumpcyjnych. W kazdym przypadku musisz wystawiac rachunki, prowadzic jakis rejestr (np. kase fiskalna) itd. Komplikacje moga pojawic sie tylko przez "udoskonalenia" takie jak 3 stawki VAT i ograniczenia dobr kupowanych "na firme".

        VAT ma przy tym dwie ogromne zalety:
        – Zwalnia z podatku inwestycje. Wszystko co firma kupuje na potrzeby wlasnej dzialalnosci odpisuje sie od jej podstawy opodatkowania. Chyba nie musze tlumaczyc dlaczego inwestycje sa lepsze od konsumpcji.
        – Zmniejsza koszta posrednictwa, przez co zmniejsza przewage konkurencyjna duzych firm (ktore kontroluja caly proces produkcji i dystrybucji) nad malymi (ktore musza korzystac z uslug posrednikow i bez VAT za kazdym razem musialyby placic podatek od "konsumpcji"). I znowu, wymiana handlowa i konkurencja jest lepsza od jej braku.

        W zasadzie VAT jest jedynym prawdziwym podatkiem od konsumpcji.

        1. Awatar rkowal
          rkowal

          VAT jest drogim podatkiem w ściąganiu, dającym możliwości nadużyć.

  3. Awatar koniar
    koniar

    w końcu…

  4. Awatar rkowal
    rkowal

    Tylko, że podpis elektroniczny to maks 400zł z vatem na 2 lata, odnowienie jego to jakieś 40% cenny początkowej.

    1. Awatar Paweł
      Paweł

      Czyli 400zł+VAT jednorazowo oraz 40% tej kwoty na odnowienia wyrzucone w błoto. Chamskie wymuszenie, aby swoi mogli zrobić biznesik. W skali kraju są to przeogromne pieniądze.

      1. Awatar vampire
        vampire

        tylko w jaki inny sposob chcesz zagwarantowac wiarygodnosc porownywalna z podpisem odrecznym?

        1. Awatar michal
          michal

          Ale po co? Jak z jednej strony był koszt to z drugiej przychód.

          Swoją drogą ciekawa sprawa, ja od prawie 2 lat wystawiam i otrzymuję faktury drogą elektroniczną, nigdy ich nie składałem, aby wyglądały jak przysłane pocztą, a dotego byłem zapewniany przez swoją księgową, że w Polsce taka faktura jest jak najbardziej honorowana.

        2. Awatar vampire
          vampire

          a czy faktura czasem nie musi byc wlasnie podpisana ?

        3. Awatar mby7930
          mby7930

          "a czy faktura czasem nie musi byc wlasnie podpisana ?"

          Nie, od czasu gdy Polska weszła do EU.

        4. Awatar vampire
          vampire

          OK. dzieki za update 😉 Nie mieszkam w PL od wielu lat.

    2. Awatar gotar
      gotar

      @rkowal – laika łatwo poznać. Nie wie, że:
      a) faktury papierowej nikt nie podpisuje, więc niby czemu elektronczną miałby?
      b) faktury elektronicznej nie można wydrukować i wsadzić do segregatora jako dokumentu, trzeba trzymać plik – ja mam przyjmować takie rzeczy i robić sobie problem z utrzymaniem osobnych co do fizycznej reprezentacji źródeł dokumentów? w życiu – chcę mieć wydruk (czyli do tej pory musiałem otrzymać od kogoś papierek z jego drukarki na jego papierze).

      1. Awatar rkowal
        rkowal

        Jakoś tym się nie interesowałem. Swoją drogą do mnie zawsze trafiały podpisane faktury.

        1. Awatar gotar
          gotar

          Masz jakąś podpisaną fakturę z telekomu, energetyki, gazowni czy wodociągów?

        2. Awatar a
          a

          I odjęło mu mowę…

          Ileż ja rozmów z różnymi księgowymi odbyłem – zawsze pytając, czy fakturę, którą dostają za komórkę też ma podpisaną i z pieczątką… Ręce opadają.

  5. Awatar chmod777
    chmod777

    A mnie zastanawia inna rzecz: Jeżeli mój program do wystawiania faktur umożliwia mi wstawienie skanu pieczątki z podpisem, to mogę coś takiego zrobić? Bo drukowanie, pieczętowanie, podpisywanie i skanowanie potem tej faktury, aby stworzyć PDF, średnio mnie rajcuje.

    1. Awatar dave
      dave

      mozesz nawet zrobic avi, puscic na TV, zrobic zdjecie komórką, przeslac MMSem na poczte, wydrukowac do PDF i wyslac dalej… glupie pytania zadajesz

    2. Awatar gotar
      gotar

      Zmień księgową. Na taką, która czytała jakieś nowe przepisy, tak przynajmniej z ostatnich 5 lat. Będziesz wtedy wiedział, że pieczątka i podpis to przeżytek. Owszem, stosuje się to dla potwierdzenia wiarygodności faktur od nieznanych kontrahentów, opiewających na wysokie kwoty itp. nie do końca 'bezpieczne', ale takich się nie przesyła w PDF-ie z zasady przecież.

  6. Awatar bartmarian
    bartmarian

    Przy rosnącej fali debilizmu naszych urządów serce rośnie gdy ktoś od czasu do czasu użyje mózgu, NSA składam szczere gratulacje jednocześnie życząc dalszych tak bardzo potrzebnych sukcesów w tej dziedzinie. Wiele osób trzyma kciuki, NSA nie bójcie się.

  7. Awatar halish
    halish

    A czy ktoś ma bezpośredniego linka do orzeczenia? Szukałem w bazie NSA, ale kiepski jestem w języku legalijskim.

    Do Gazety Wyborczej jakoś zaufania nie mam.

  8. Awatar Brain Pepka
    Brain Pepka

    This domain appears to recieve a great deal of visitors. How do you promote it? It gives a nice unique twist on things. I guess having something useful or substantial to say is the most important thing.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *