Po sukcesach programów Seti@home, Folding@home i innych, w których każdy chętny na świece mógł udostępnić moc obliczeniową swojego komputera dla potrzeb naukowców nadszedł czas na nowy rewolucyjny pomysł – dzielenie się bezprzewodowym dostępem do internetu.
FON jest projektem budowy międzynarodowej społeczności, która zapewnia bezprzewodowy dostęp do internetu każdemu znajdującemu się w zasięgu, oczywiście w zamian za to, że chcący korzystać z sieci użytkownik, również w ramach społeczności, zapewnia dostęp do internetu w swoim miejscu zamieszkania. Od jakiegoś czasu możliwe jest również zarabianie na udostępnionym połączeniu – szczegóły na stronach projektu.
Fonero (bo tak mówią o sobie członkowie społeczności) można zostać rejestrując się w systemie, a następnie udostępniając łącze internetowe WI-FI na jeden z trzech sposobów:
– za pomocą dedykowanego routera FON (działającego pod kontrolą zmodyfikowanej dystrybucji Linuksa – OpenWRT), który można zakupić w sklepie
– modyfikując oprogramowanie posiadanego routera WI-FI (Linksys WRT, albo dowolny, na którym działa dystrybucja OpenWRT)
– programowo – udostępniając sieć za pomocą karty WI-FI zainstalowanej w naszym komputerze (połączenie z siecią musi być zapewniane przez dodatkowy interfejs sieciowy).
Oprogramowanie FON (dostępne są oczywiście jego źródła) pozwala na stworzenie dwóch niezależnych kanałów dostępu do sieci – prywatnego, przeznaczonego na nasze potrzeby i publicznego – udostępniającego łącze społeczności. W ten sposób odseparowano dwie funkcje routera i pozostawiono użytkownikowi kontrolę nad punktem i dostępem z niego do internetu.
Zasięg, działającej już w kilkunastu krajach sieci, można sprawdzić na stronach projektu. Jak widać w Polsce nie jest on zbyt spektakularny, ale stale się rozszerza. Każdy punkt dostępowy zaznaczony jest na mapie, na której można obejrzeć prostą wizytówkę, opisującą osobę właściciela i zasady korzystania.
Co ciekawe, animatorem rozwiązania w Polsce, jest portal Onet.pl, który jednocześnie postanowił rozwijać infrastrukturę raczkującej jeszcze w naszym kraju sieci.
Być może warto rozważyć możliwość uczestnictwa w projekcie, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy i gdzie potrzebować będziemy dostępu do sieci. Wtedy na pomoc mogliby pospieszyć nam inni członkowie społeczności FON, umożliwiając nam swobodne połączenie z internetem. Łatwo sobie wyobrazić możliwość stworzenie międzynarodowej (może globalnej?) infrastruktury telekomunikacyjnej, z której moglibyśmy korzystać w każdej chwili i to za darmo. Zważywszy na fakt istnienia telefonów VOIP, palmtopów, a nawet odtwarzaczy strumieni audio i całej masy innego sprzętu, który działa w sieciach WI-FI, mogłoby to być interesujące nie tylko dla miłośników podróży z laptopem…
…a może lepiej nie zapeszać?
- Strona projektu: http://www.fon.com
- Strona Onetu: http://fon.onet.pl
Dodaj komentarz