FON – podziel się internetem

Po sukcesach programów Seti@home, Folding@home i innych, w których każdy chętny na świece mógł udostępnić moc obliczeniową swojego komputera dla potrzeb naukowców nadszedł czas na nowy rewolucyjny pomysł – dzielenie się bezprzewodowym dostępem do internetu.

FON jest projektem budowy międzynarodowej społeczności, która zapewnia bezprzewodowy dostęp do internetu każdemu znajdującemu się w zasięgu, oczywiście w zamian za to, że chcący korzystać z sieci użytkownik, również w ramach społeczności, zapewnia dostęp do internetu w swoim miejscu zamieszkania. Od jakiegoś czasu możliwe jest również zarabianie na udostępnionym połączeniu – szczegóły na stronach projektu.

Fonero (bo tak mówią o sobie członkowie społeczności) można zostać rejestrując się w systemie, a następnie udostępniając łącze internetowe WI-FI na jeden z trzech sposobów:
– za pomocą dedykowanego routera FON (działającego pod kontrolą zmodyfikowanej dystrybucji Linuksa – OpenWRT), który można zakupić w sklepie
– modyfikując oprogramowanie posiadanego routera WI-FI (Linksys WRT, albo dowolny, na którym działa dystrybucja OpenWRT)
– programowo – udostępniając sieć za pomocą karty WI-FI zainstalowanej w naszym komputerze (połączenie z siecią musi być zapewniane przez dodatkowy interfejs sieciowy).

Oprogramowanie FON (dostępne są oczywiście jego źródła) pozwala na stworzenie dwóch niezależnych kanałów dostępu do sieci – prywatnego, przeznaczonego na nasze potrzeby i publicznego – udostępniającego łącze społeczności. W ten sposób odseparowano dwie funkcje routera i pozostawiono użytkownikowi kontrolę nad punktem i dostępem z niego do internetu.

Zasięg, działającej już w kilkunastu krajach sieci, można sprawdzić na stronach projektu. Jak widać w Polsce nie jest on zbyt spektakularny, ale stale się rozszerza. Każdy punkt dostępowy zaznaczony jest na mapie, na której można obejrzeć prostą wizytówkę, opisującą osobę właściciela i zasady korzystania.

Co ciekawe, animatorem rozwiązania w Polsce, jest portal Onet.pl, który jednocześnie postanowił rozwijać infrastrukturę raczkującej jeszcze w naszym kraju sieci.

Być może warto rozważyć możliwość uczestnictwa w projekcie, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy i gdzie potrzebować będziemy dostępu do sieci. Wtedy na pomoc mogliby pospieszyć nam inni członkowie społeczności FON, umożliwiając nam swobodne połączenie z internetem. Łatwo sobie wyobrazić możliwość stworzenie międzynarodowej (może globalnej?) infrastruktury telekomunikacyjnej, z której moglibyśmy korzystać w każdej chwili i to za darmo. Zważywszy na fakt istnienia telefonów VOIP, palmtopów, a nawet odtwarzaczy strumieni audio i całej masy innego sprzętu, który działa w sieciach WI-FI, mogłoby to być interesujące nie tylko dla miłośników podróży z laptopem…

…a może lepiej nie zapeszać?

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

17 odpowiedzi na „FON – podziel się internetem”
  1. Awatar Gf
    Gf

    wiekszosc ludzi w Polsce nie moze być w tym projekcie. Chba ze zmienia przepisy. Moze napisz petycje do ministra komunikacji?

    Ja ze swojej strony chcialbym by dalo sie zrobic klienta freenetu ,ktory by dzialal na takim sprzecie. Niestety java dyskwalifikuje to rozwiazanie. moze gnunet jak ktos zrobi system z szyfrowanym dyskiem do ktorego administrator nie zna hasła.

    1. Awatar peredhil
      peredhil

      mozesz to rozwinac?
      wiekszosc ludzi nie moze, bo…?

      1. Awatar michalzxc
        michalzxc

        Umowy zabraniają im udostępniania internetu poza "lokal".
        //Mogło się coś zmienić, jestem pewny że jakieś 2 lata temu tak było w TPSA.

      2. Awatar Moarc
        Moarc

        Bo prawo/umowy z ISP-ami im zabraniają.

      3. Awatar alek
        alek

        Bo większość dostawców zabrania udostępniania łącza poza lokal, niektórzy (np. UPC), żądają dodatkowych opłat za podłączenie kolejnych komputerów nawet w tym samym lokalu.

  2. Awatar Moarc
    Moarc

    Ja bym wolał takie coś na Bluetooth (bo adapter BT jest jednak trzy razy tańszy – taki porządny.) i żeby działało w Sonym Ericssonie K510i. Ale pomysł ciekawy, projekt dobry.

  3. Awatar rad
    rad

    Ciekawa idea, szkoda tylko, że prawo do du.. ale z drugiej strony ISP bronią swoich interesów.

  4. Awatar bbartlomiej
    bbartlomiej

    A co z aspektem prawnym? Pomijając umowy z ISP – co gdy taki użytkownik, któremu udostępnimy kawałek łącza coś przeskrobie?

    1. Awatar michalzxc
      michalzxc

      Co jak ktoś przejedzie kogoś twoim samochodem? To samo – odpowiada osoba która kogoś przejedzie, a nie właściciel pojazdu.

      1. Awatar bbartlomiej
        bbartlomiej

        a jak planujesz ta osobe zidentyfikowac?

        1. Awatar michalzxc
          michalzxc

          To zmartwienie organów ścigania (zakładając że przepisy nie ulegną zmianie).

          Jednak sprawdzenie kto kiedy korzystał z jakiegoś punktu dostępowego jest możliwe.
          Nie wiem jak to dokładnie działa, ale tak mniej więcej to sobie wyobrażam:
          Jest jedna zbiorcza baza loginów i haseł osób uprawionych do korzystania z sieci.
          Każda z tych osób ma własny punkt dostępowy (który ma jakiś adres ip u jakiegoś operatora).
          Gdy ktoś chce się podłączyć do jakiegoś punktu dostępowego to korzysta ze swojego loginu i hasła. Punkt dostępowy wysyła zapytanie do jakiegoś serwera FON który sprawdza czy login i hasło są prawidłowe i czy dany użytkownik ma "postawiony" własny punk dostępowy. W logach może coś zostaje:)

        2. Awatar witek
          witek

          A na jakiej zasadzie rejestrować loginy i hasła, bo jeśli po prostu przez www, to kafejki są… sprawdzenie, czy na tym IP jest punk dostępowy też nie jest łatwe, a w praktyce to chyba niemożliwe.

          Trzeba by centralną organizacje podpisującą z każdym papierową umowę.

          No ale czym się martwić w czasach kiedy w prawie każdej średniej wielkości miejscowości jest jakiś publicznie i anonimowo dostępny hot-spot?

      2. Awatar bbartlomiej
        bbartlomiej

        Poza tym tak sie sklada, ze jak sie nie potrafi wskazac, ze to nie Ty tylko ktos, kto uzywal Twojego internetu to sie samemu za to odpowiada. Nie wystarczy pokazac panu policjantowi switcha i powiedziec, ze sygnal jest dzielony.

        1. Awatar michalzxc
          michalzxc

          Z cała absolutną (prawie) pewnością wystarczy że masz switcha + router + kable do sąsiadów. Nie masz dowodzić swojej niewinności, ale "oni" mają tobie udowodnić winę. (ty właściwie nie musisz niczego udowadniać). Poza tym "nie dające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego (zasada in dubio pro reo)".

  5. Awatar Dyrektor_Ojciec
    Dyrektor_Ojciec

    ….kto o zdrowych zmyslach by sie w to wlaczyl ?
    Mam DSL i zawsze jest ono dla mnie za wolne
    …za free dzielic komus do zapychania mojego lacza ?
    Jak bede mial 100mib/s to ten 1mib/s oddam za free
    bo przy 8 to zaden interes

    1. Awatar derty
      derty

      … to se podłącz centralną magistralę pod swój komp, szybciej ci się filmy będą ściągać

      1. Awatar Moarc
        Moarc

        Filmy? Seriale, brutalne szczylanki :p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *