Artykuł sponsorowany
Telefon komórkowy to dziś standard osobistego wyposażenia każdego Polaka, Europejczyka i prawie każdego mieszkańca Ziemi. Nie wyobrażamy sobie już chyba funkcjonowania bez tego sprzętu, choć jeszcze dwadzieścia lat temu był symbolem luksusu i zbytku…
Krótka historia
Początki telefonów komórkowych sięgają lat 40 i 50 ubiegłego stulecia. Jednak nie zyskały one aprobaty zbyt szybko, choćby ze względu na swój ciężar i gabaryty. Pierwszy prototyp telefonu komórkowego (z 1953 roku) wyprodukowany przez szwedzkiego Ericksona ważył 40 kilogramów i miał wielkość zbliżoną do walizki! Pierwszy wprowadzony na rynek (w 1973 roku przez amerykańską Motorolę) telefon komórkowy ważył już tylko 0,8 kg i wielkością zbliżony był do cegły. Nie spowodowało to jednak wcale lawiny wśród potencjalnych nabywców. Amerykańskie zgłoszenie patentowe opublikowano dopiero dwa lata później, po dziesięciu latach Federalna Komisja Łączności dopuściła na rynek pierwszy telefon komórkowy o nazwie: DynaTAC 8000X, zaś pierwsza krótka wiadomość tekstowa (sms) została wysłana prawie 20 lat później…
Co to takiego GSM?
Global System for Mobile, czyli kiedyś najpopularniejszy standard telefonii komórkowej. Telefony gsm zaś to nic innego jak telefony komórkowe pracujące w systemie gsm, wciąż jeszcze bardzo popularnym – mimo pojawiania się nowszych rozwiązań takich jak UMTS czy 3G, a nawet LTE – systemie telefonii komórkowej na świecie.
Co potrafi telefon komórkowy?
Obecnie, niemal wszystko. Zaczynał skromnie: dawał możliwość dzwonienia oraz wysyłania i odbierania krótkich wiadomości. Czasem posiadał funkcje: budzika, stopera, kalendarza z przypomnieniami czy kalkulatora… Dziś telefon przestał tak naprawdę spełniać swoją podstawową funkcję jako sprzętu do dzwonienia i rozmawiania. Jest absolutnie w pełni samowystarczalnym centrum mobilnych usług rozrywkowo-finansowych. Dobrej klasy telefon posiada aktualnie tak wiele rozbudowanych funkcji, że często może bez problemu zastąpić kilka innych sprzętów, jak aparat czy komputer/tablet. Oto najbardziej powszechne funkcje telefonów komórkowych:
- prowadzenie rozmów głosowych lub wideo, także wideokonferencji;
- wykorzystanie właściwości sieci (wysyłanie różnego rodzaju wiadomości: SMS, MMS oraz cyfrowa transmisja danych);
- posiadają rozbudowane dodatkowe oprogramowanie w stylu: budzik, notes, kalkulator czy aplikacje mobilne;
- posiadają wbudowane dodatkowe urządzenia wysokiej jakości typu: aparat, kamera, dyktafon, odtwarzacz mp3, GPS;
- łączą się z internetem umożliwiając nie tylko serfowanie w sieci, ale stałe bycie „on-line” na portalach społecznościowych, kontrolowanie na bieżąco poczty elektronicznej itp.;
- są centrum rozrywki dzięki własnym grom czy możliwości oglądania w telefonie telewizji;
- niektóre działają w dwóch systemach i mogą obsługiwać dwie karty sim jednocześnie.
- aktualnie do nowszych rozwiązań należy możliwość płacenia w sklepach przy użyciu telefonu komórkowego…
Niezbędny gadżet czy sprytna pułapka?
Nowoczesne telefony komórkowe zawierają wiele bardziej lub mniej przydatnych funkcji, często też operatorzy prześcigają się w ofercie połączonych z nimi usług typu: „Gdzie jest dziecko?”, nawigacja itp. Wszystko jednak ma swoje dobre i złe strony oraz swoją cenę… Pomimo szyfrowania transmisji GSM, podsłuchiwanie rozmów naszych jest możliwe także poza rejestracją w centrali operatora. Telefon komórkowy „dzięki” ciągłemu logowaniu się do stacji bazowych pozwala się „namierzyć”, więc właściwie przez cały czas jesteśmy – czy też możemy być – kontrolowani, pod kontem tego, gdzie przebywamy i to nawet z dokładnością do kilku metrów. Można nas podsłuchiwać, a operator również ma możliwość przechowywania naszych wiadomości.
Czy w związku z tym inwigilacja jest ceną, jaka musimy zapłacić za luksus posiadania telefonu komórkowego? Póki co, chyba tak, sprawdź telefony komórkowe od LG (http://www.lg.com/pl/telefony-komorkowe).
Dodaj komentarz