GTK+ już nie jest atrakcyjne

GTK+ kojarzy się z GNOME i słusznie, to także główny konkurent bibliotek Qt. Nie wiem czy każdy pamięta jak powstało środowisko GNOME, ale pozwólcie, że zacytuje Wikipedię:

Projekt został rozpoczęty w sierpniu 1997 roku przez Miguela de Icaza w celu stworzenia w pełni wolnodostępnego graficznego środowiska użytkownika dla systemu GNU/Linux, jako alternatywa dla środowiska KDE, opartego o bibliotekę Qt (do listopada 1997 nie będącą wolnym oprogramowaniem).

Zasadnicza różnica (oprócz wyglądu, bibliotek i funkcjonalności) między KDE i GNOME to licencja jaką są objęte. KDE oparte jest na licencji GPL, natomiast GNOME LGPL (po części i GPL). Główną różnicą (zaletą) LGPL od GPL jest możliwość łączenia w programie kodu źródłowego nie objętego licencjami LGPL czy też GPL, krótko mówiąc można używać kod wolnego, własnościowego (jak również komercyjnego).

Dla mnie licencja GPL jest wielkim paradoksem, ponieważ z jednej strony mówi o wolności oprogramowania, a z drugiej zmusza programistów do korzystania z bibliotek tylko i wyłącznie na licencji GPL. Co ma to do GTK+? Ano ostatni komunikat Nokii na temat Qt.

Do tej pory aby za darmo skorzystać z Qt aplikacja musiała być objęta licencją GPL, jednak już od marca tego roku również LGPL. Bardzo możliwe, że programiści używający do tej pory GTK+ (umożliwiającego tworzenie aplikacji LGPL) przeniosą się na Qt, bo chyba nie ma wątpliwości, że Qt nad GTK+ ma wielką przewagę np. w postaci oprogramowania ułatwiającego tworzenie aplikacji np. Qt Creator pełnowartościowe IDE, natomiast GTK+ jedynie Glade – projektor interfejsów. Qt, co najważniejsze, cechuje pełna wieloplatformowość.

Bardzo dobrze się stało, że Trolltech poszedł na rękę programistom, teraz będą oni mogli korzystać z Qt pisząc również zamknięte jak i komercyjne oprogramowanie, chyba będziemy musieli pożegnać się z GTK+.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar Emdé
    Emdé

    Co jak co, ale tytuł wyszedł ci bardzo "pudelkowy"… Oprócz tego całkiem ciekawy artykuł.

  2. Awatar Matthew
    Matthew

    A autor niby dorosły student a pisze jak potłuczone dziecko.

    "Dla mnie wielkim licencja GPL jest paradoksem, ponieważ z jednej strony mówi o wolności oprogramowania, a z drugiej zmusza programistów do korzystania z bibliotek tylko i wyłącznie na licencji GPL."

    Ke? Od kiedy zmusza? Pomijając fakt, że GPL dopuszcza używanie kodu (złe słowo, ale innego nie mam na to) pod innymi licencjami (patrz choćby LGPL), to nigdzie nie ma słowa o zmuszaniu. Masz wybór, jak nie podoba Ci się jedna licencja to szukasz alternatywy w aplikacjach/bibliotekach opartych na innej licencji. Takie BSD jest jeszcze bardziej liberalne.

    "Bardzo możliwe, że programiści używający do tej pory GTK+ (umożliwiającego tworzenie aplikacji LGPL) przeniosą się na Qt"

    Napisałeś kiedyś duuuuużą aplikację w jednym języku i próbowałeś ją przenieść na całkowicie inny, którego nie znasz? Widać, że nie bo być nie gadał takich głupot.

    "Qt Creator pełnowartościowe IDE"

    Takie to pełnowartościowe jak trochę zmieniona forma Qt Designer z Qt3. Do pełnowartościowego i porządnego IDE sporo mu brakuje.

    "Qt, co najważniejsze, cechuje pełna wieloplatformowość"

    Pełna? To spróbuj uruchomić coś napisanego w Qt na jakiemś niszowym systemie. Tak samo jest to wieloplatformowe jak GTK+. Tam gdzie zespół GTK+ dostarczy bibliotek tam będzie można uruchomić aplikacje.

    "Bardzo dobrze się stało, że Trolltech poszedł na rękę programistom"

    Nokia, nie Trolltech.

    "chyba będziemy musieli pożegnać się z GTK+."

    Autor zachowuje się jak fanboye GTK+ (tyle że sam jest fanboyem Qt). Na prawdę, przez takich ludzi jak Ty odechciewa się robić w tym biznesie (sam piszę w Qt).

    1. Awatar trasz
      trasz

      @Matthew: Wedlug twojej interpretacji, zadna licencja do niczego nie zmusza i niczego nie zabrania – bo zawsze mozna wybrac odpowiednik na innej licencji.

      1. Awatar X
        X

        Przeczytałem pierwszy wers z postu Matthew. Ten z "potłuczonym dzieckiem"…Rzuciły mi się tez w oczy zbyt liczne cytaty – taka forumowa maniera niedojrzałych polemistów. No i ta arguementacja na jaka zwrócił uwage trash. No tak. W takim razie nikt nikogo do niczego nie zmusza. można w razie czego wybrać inny kraj albo uciec w zaświaty podcianajac sobie żyły. Co za logika! Co za kultura.

  3. Awatar rkowal
    rkowal

    Nie bardzo wiem co autor chce przekazać.
    Gtk od tak nie straci swoich zalet takich jak język programowania, ugruntowaną pozycje w świecie systemów uniksowych. Nie wyobrażam sobie, że nagle rzesze programistów zacznie przepisywać swoje projekty, tym bardziej, że dla osób znających dobrze Gtk, najzwyczajniej ta biblioteka odpowiada.

    Także, uważam, że zmiana licencji zapoczątkuje zmiany, a przynajmniej mam taką nadzieje.

  4. Awatar chemikk
    chemikk

    Wracając do tematu Qt 4.5 na LGPL 🙂 Czy ta zmiana pozwoli mi wydać kod komercyjnie? Bo kod mogę zamknąć, a mogę sprzedawać program na licencji LGPL ? (napisany w Qt)

    1. Awatar LEW21
      LEW21

      Sprzedawać to i GPL możesz.

      LGPL, tak jak GPL, nie pozwala zamknąć źródła programu bazującego na kodzie LGPL, ale w przeciwieństwie do GPL pozwala stworzyć program na innej licencji linkujący do biblioteki na LGPL.

      1. Awatar pijaczek
        pijaczek

        "innej licencji linkujący do biblioteki na LGPL.".. dopóki linkujesz dynamicznie ;].

  5. Awatar zasm
    zasm

    Dla mnie wielkim licencja GPL jest paradoksem

    co to mistrz yoda pisał tego newsa?

    1. Awatar tarabaz
      tarabaz

      oj nie tak latwo do normalnosci wrocic bedzie mi 😀 😀 😀
      dawno nie rozsmieszyl mnie tak komentarz ^^

    2. Awatar Bunyi
      Bunyi

      Dzieje tak się wypowiedź gdy swoją wiele razy edytujesz zbyt ;D

    3. Awatar wojtekm
      wojtekm

      +115… zaiste doceniony został komentarz ten. 😉

  6. Awatar Bananikus
    Bananikus

    Co do QtCreatora istne cudo. Ja jestem zupełnie początkującym, ale QtCreator bardzo mi się spodobał i praktycznie momentalnie się w nim połapałem. 🙂

    To będzie na pewno przełomowy rok dla Linuxa, zobaczycie.

    1. Awatar mith
      mith

      Z tym przełomowym rokiem, to bym uważał, bo takie stwierdzenia wystawiają człowieka na śmieszność 😉

      A co do QtCreatora, jak najbardziej się zgadzam. W ciągu jednego dnia poczułem się w tym naprawdę jak w domu, a wcześniej zmarnowałem dwa dni na znalezienie czegoś, co nadawałoby się do bezbolesnego programowania w Qt – czyli miało na przykład podpowiadanie składni, które ŁATWO WŁĄCZYĆ 😉 Napisałem w tym projekt zaliczeniowy, zamierzam zrobić pracę dyplomową, a w międzyczasie klepię hobbistycznie mały projekcik, zupełnie z Qt niezwiązany (bo można i tak!).

      1. Awatar mszubart
        mszubart

        Wydaje mi się, że KDevelop 4 ma już posprzątane wśród programistów Qt – na 100% u mnie, przegrał z kretesem z QtCreator.
        Oczywiście kto co lubi.

    2. Awatar MichalK
      MichalK

      Tak tak, jak kazdy kolejny od 97go przelomowy

      1. Awatar Bananikus
        Bananikus

        Nie powiedziałem, że nagle zmiecie Windowsa z rynku, tylko, że będzie przełomowy. Nie widać różnicy? Jest wiele rzeczy których nie chce mi się wymieniać które do tego powinny się przyczynić.

        1. Awatar MichalK
          MichalK

          Słysze to rok w rok, przełom. TO juz słynne linuksowe pół roku powtarza się od lat.

    3. Awatar Pablo
      Pablo

      Nie przesadzałbym – Qt nie ma aż tak dużego związku z jądrem Linux. Tylko tyle że "make xconfig" powoduje zwykle zbudowanie konfiguratora z opartego o Qt.

  7. Awatar Goofy
    Goofy

    Zabawny news 😀

    GNOME nie straci swoich fanów, tym bardziej po ostatnich wybrykach z KDE 4. Po drugie GTK+ jest ściśle związane z innymi bibliotekami (np. GLib, czyli GObject i GIO). Po trzecie jezyk C ma tą przewagę, że można go wykorzystać w C++

    1. Awatar jellonek
      jellonek

      poprostu kolejny orator qt…
      zbiera mi sie na wymioty jak widze kolejny tekst w tym samym tonie…

    2. Awatar morales
      morales

      GNOME straci swoich fanów gdy tylko główni twórcy zaczną realizować od paru lat zapowiadane wykorzystanie mono do developmentu podstawowych elementów środowiska.

      1. Awatar barteqx
        barteqx

        Oj tak… Już teraz chcąc wywalić Mono muszę się pożegnać z 1/3 GNOME.

        Paradoks? Opieranie środowiska na rozwiązaniach konkurencji(Mono to wolna implementacja .NET), to tak jakby Apple oparło Safari o Tridenta…

        Może KDE nie jest jakieś super stabilne, ale przynajmniej daje nadzieje na przyszłość 🙂

        1. Awatar nathaniel
          nathaniel

          Jakiej znowu konkurencji? To jest tylko kolejny język programowania i widocznie na tyle dobry, że ludzie chcą go używać.
          Porównaj sobie Javę i "konkurencję" dla linuksa ze strony Suna, czyli Solarisa.

        2. Awatar morales
          morales

          Nie do końca się zgodzę co do określenia "Opieranie środowiska na rozwiązaniach konkurencji". Jak zauważyłeś Mono to wolna implementacja .neta, tak jak X11/Xorg to wolna implementacja zamkniętych środowisk graficznych.

          Wg mnie problem polega głównie na tym, że .net o ile nadaje się do szybkiego tworzenia przenośnych na inne systemy/architektury aplikacji to nie nadaje się w kontekście szybkości działania do tworzenia podstawowych elementów środowiska, które powinne być jak najszybsze. Fakt, że jakieś aplikacje okołoGNOME-owe napisane są w mono mi nie przeszkadza.

  8. Awatar sl3dziu
    sl3dziu

    Co jak co ale na mój gust ten "news" nie powinien się na osnews pojawić. To nie blog.

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      ktoś go wykopał, więc się pojawił. Lud tak zadecydował

    2. Awatar LM
      LM

      mmm… koffany blogasek 🙂

  9. Awatar Goofy
    Goofy

    Na dodatek GTK+ niedługo będzie dostępne na Symbiana (Cairo juz dziala na tej platformie):
    http://code.google.com/p/cairo-for-symbian/ http://code.google.com/p/gtk-for-symbian/

    Nie, moim zdaniem Qt ciągle goni GTK+ 😉

    1. Awatar Gość
      Gość

      http://trolltech.com/developer/technical-preview-…

  10. Awatar Azrael Nightwalker
    Azrael Nightwalker

    "Główną różnicą (zaletą) LGPL od GPL jest możliwość łączenia w programie kodu źródłowego nie objętego licencjami LGPL czy też GPL, krótko mówiąc można używać kod wolnego, własnościowego (jak również komercyjnego)."
    Nieprawda. Do programu na LGPL nie można włączać zamkniętego kodu. Można go tylko linkować przy kompilacji.

    "Dla mnie wielkim licencja GPL jest paradoksem, ponieważ z jednej strony mówi o wolności oprogramowania, a z drugiej zmusza programistów do korzystania z bibliotek tylko i wyłącznie na licencji GPL."
    Nikt nikogo nie zmusza do korzystania z bibliotek na GPL. Chcesz korzystać z "zamkniętych" bibliotek? Napisz sobie "zamknięty" program.

    1. Awatar TPJ
      TPJ

      Myślę, że autorowi *bloga* (a nie *newsa*) chodzi raczej o to, że licencja GPL ma rzekomo bronić wolności, a sama tę wolność ogranicza (zabraniając linkowania z kodem niedostępnym na licencji GPL). Znam również inną interpretację tej wolności: GPL chroni wolność *kodu*, a nie wolność *autora* tego kodu.

      1. Awatar JG
        JG

        Znam również inną interpretację tej wolności: GPL chroni wolność *kodu*, a nie wolność *autora* tego kodu.

        To jest przecież główny cel GPL – kod ma byc wolny "for ever" i ma się powiększać (co niektórzy nazzywają "wirusowością" tej licencji); wolnością *autora* zajmują sie inne regulacje.

      2. Awatar sadi
        sadi

        W GPL chodzi o wolność użytkownika, nie wolność programisty. Inna sprawa, że GPL nie jest przecież jedyną Wolną licencją – nikt nie zmusza właśnie do niej.

  11. Awatar revcorey
    revcorey

    Wybaczcie ale porównywanie GTK do QT ?? Przecież QT4 to cały framework a nie tylko gui

    1. Awatar MichalK
      MichalK

      Czy ty wieszo czym piszesz? To rozwiń co rozumiesz prze GUI gtk i framework QT, bo jak dla mnie cos ci sie zajączkuje.

      1. Awatar sl3dziu
        sl3dziu

        Pewnie chodziło o to że GTK jest w stanie tylko rysować GUI. QT to istny kombajn bo poza rysowaniem, ma jeszcze samo w sobie klasy do obsługi xml, configów etc.

        1. Awatar revcorey
          revcorey

          no właśnie

        2. Awatar Adawo
          Adawo

          Gtk: tak biblioteka interfacu, ale nie wiem czy kolega revcorey wie że Gtk to tylko część: najczęściej z Gtk w parze idą biblioteki do obsługi plików, sieci, XMLa, baz danych i wiele innych, co by się nie chciało, również opartych na GLib ;]

  12. Awatar houp
    houp

    Czyli co – odcinek 124387 telenoweli "mój framework jest lepszy od twojego"?

  13. Awatar krzy2
    krzy2

    > KDE oparte jest na licencji GPL, natomiast GNOME LGPL

    Nieprawda (aczkolwiek autora nie winię, bo jest to twierdzenie często powtarzane i do niedawna sam tak sądziłem). Biblioteki systemowe KDE są objęte LGPL (aplikacje są na GPL, ale to inna sprawa). Dokładny wykaz jest tutaj: http://developer.kde.org/documentation/licensing/… . Tak więc tak naprawdę jedyną przeszkodą w tworzeniu zamkniętych aplikacji pod KDE jest (było) Qt.

    Co do GNOME — im szybciej to umrze tym lepiej. Ten projekt nigdy nie powinien był w ogóle powstać.

    1. Awatar arturz
      arturz

      Co do GNOME — im szybciej to umrze tym lepiej. Ten projekt nigdy nie powinien był w ogóle powstać.

      KDE nie powinno nigdy powstać, wiecznie niedopracowane środowisko w którym połowa rzeczy nie działa a KDE4 to chyba największa porażka OS. GNOME wiele ludzi ceni sobie za stabilność, dopracowanie i rozwój bez zrywania kompatybilności wstecz.

      1. Awatar tuxmaniak
        tuxmaniak

        GNOME: wiecznie nie dopracowywane środowisko, które nie ma połowy rzeczy, które oferuje kde.

        Nie dziwota, że jest takie stabilne, skoro się nie zmienia…

      2. Awatar tuxmaniak
        tuxmaniak

        Taka specyfika linuksa… użytkownicy GNOME w 100% lubią GNOME, ale czy znaczy to, że jest to środowisko doskonałe, lub chociaż dobre? Wszak ci, którym "funkcjonalność" GNOME nie odpowiada, nie proszą jego twórców o pożądane zmiany, tylko migrują na KDE. Albo wracają do windowsa…

    2. Awatar mimi
      mimi

      Ja tam nie wiem – ale jak zaczynałem z pingwinem gdzies w okolicy RH 6 to w KDE były jakieś ramki z kresek a w GNOME piękne okienka i paski zadań .. no i STOPA! 🙂

      1. Awatar tarabaz
        tarabaz

        ja jak zaczynalem z GNU/Linuksem – tak samo korzystalem z Gnome, bo bylo ladniejsze i szybsze.
        Jesli chodzi o pierwsze GUI z jakim sie zetknalem w systemach *NIX, to nie wiem juz co bylo – Mac os 8 z mutacją NEXT, czy CDE na solarisie…

    3. Awatar sprae
      sprae

      ajn linux ajn kde

      1. Awatar hering
        hering

        I…
        Linuks macht frei.

        1. Awatar D3X
          D3X

          GPL macht frei 😛

        2. Awatar bigfun
          bigfun

          http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Godwina

          Długo wam nie trzeba było

    4. Awatar janc
      janc

      w jaki sposob qt bylo przeszkoda? przeciez od zawsze mozna bylo kupic licencje na qt i zamykac kod dowoli.

      1. Awatar Energizer
        Energizer

        Przeszkodą była dosyć wysoka cena i to naliczana na jednego programistę i na jedną platformę.

  14. Awatar sw
    sw

    Trolltech? Nie ma takiej firmy. A jak była, to bynajmniej nie szła na rękę programistom… Albo szła za ciężkie tysiące euro…

  15. Awatar ZdrowiejChlopie
    ZdrowiejChlopie

    No juz kombinują żeby mogli zarabiać na QT to wewalają LGPL, żeby potem własnościowe płatne… Za autora też wstyd bo "rodzina" (ta sama uczelnia) a takie bzdury pisze, że z GTK się pożegnamy (mam nadzieje, że bynajmniej temperature ma bo epidemia grypy;)). Mnie się GTK z XFCE kojarzy a XFCE polecam. Żeby nie było – też GPL i LGPL objęte.

    1. Awatar M-Z
      M-Z

      bynajmniej

      A po jakiemu to?

      1. Awatar mishaaq
        mishaaq

        http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=6119
        Widać, że piątki z polskiego na maturze nie miałeś (zdawałeś maturę?).

        1. Awatar mby7930
          mby7930

          Widać, że tych chyba także nie, gdyż zdanie

          "mam nadzieje, że bynajmniej temperature ma bo epidemia grypy"

          brzmi FATALNIE pod względem stylistycznym.

        2. Awatar mishaaq
          mishaaq

          Cytowanie od M-Z obejmowało wyraz "bynajmniej" i do tego wyrazu odnosiło się pytanie "A po jakiemu to?", nie zaś do całego zdania. Z tego powodu odpowiedziałem M-Z, że wyraz "bynajmniej" istnieje w języku polskim – tego dotyczyła dyskusja, a nie tego, jakie błędy stylistyczne występują w całym zdaniu.
          Umiejętność czytania ze zrozumieniem się kłania.

        3. Awatar mby7930
          mby7930

          Napiszę więc krótko, abyś nie miał problemów z czytaniem ze zrozumieniem.
          Twoja odpowiedź jest błędna, gdyż sugeruje, iż wyraz "bynajmniej" może być użyty w cytowanym zdaniu jako zamiennik dla słowa "chociaż".
          Pamiętaj, że żadne słowo nie istnieje bez swojego otoczenia (kontekstu), który nadaje mu właściwy sens.

        4. Awatar mishaaq
          mishaaq

          Przepraszam bardzo, ale w mojej przeglądarce (firefox 3.0) cytowanie M-Z obejmuje _tylko_ wyraz "bynajmniej", a nie całe zdanie, więc pytanie M-Z miało oznaczać kwestionowanie istnienia takiego słowa w słowniku języka polskiego.
          Zgadzam się, że zdanie jest jednym wielkim błędem stylistycznym, ale nie o to chodziło, dlatego nie rozumiem Twojego oburzenia i proszę o prawidłową interpretację moich słów (nie wiem skąd wytrzasnąłeś to, że wyraz "bynajmniej" może być zamiennikiem dla słowa "chociaż" w tym zdaniu, skoro od początku tej dyskusji tłumaczę, że chodzi mi o sam wyraz, a nie całe zdanie!).

  16. Awatar https://me.yahoo.com
    https://me.yahoo.com

    Nic tylko czekać na GTK v3.

  17. Awatar mormon
    mormon

    ja chciałbym jeszcze dodać że do gtk+ nie istnieje tylko "projektor" Glade (to się nazywa projektant). jest też anjuta, której kiedyś dużo używałem (miała o wiele lepsze podpowiedzi niż kdevelop), zintegrowana z gladem. jest monodevelop dla c# też z tworzeniem UI.

    co do glade'a to był to pierwszy taki program, który umożliwiał tworzenie interfejsu i generowanie kodu w C albo XML'a, którego wgrywało się do aplikacji. QTDesigner się później pojawił.

  18. Awatar Porn
    Porn

    pozwólcie, że zacytuje Wikipedię:

    Cały news jest cytatem z wikipedii? Pytam ponieważ autor nie użył tagów i niewiadomo gdzie się cytat zaczyna a gdzie kończy.

  19. Awatar Franek
    Franek

    Czułem w kościach, że tak będzie: KDE jest lepsze blablabla, nie to GNOME jest lepsze tratata…

    1. Awatar M-Z
      M-Z

      Porównania między gtk i Qt w kontekscie newsa są na miejscu.

      Niestety w chwili obecnej jest tak, że Qt góruje nad gtk, ale KDE 4 to zupełna porażka i to Gnome jest lepszy niż KDE.

      1. Awatar nbvcxz
        nbvcxz

        Pomimo, że nie używam ani Gnome, ani KDE (w codziennej pracy) mam podobne odczucia. QT w wersji > 4 jest bardzo dobrze napisaną biblioteką (funkcje, a przede wszystkim gospodarowanie zasobami). Z GTK+ nie mogę zrezygnować tylko z jednego powodu: GIMP.

      2. Awatar Bananikus
        Bananikus

        Niestety w chwili obecnej jest tak, że Qt góruje nad gtk, ale gnome to zupełna porażka i to KDE jest lepsze niż gnome.

        No litości, jaki to ma sens? To jest twoje zdanie na temat KDE i nie oznacza to, że wszyscy tak uważają… –> http://kde-look.org/poll/index.php

        1. Awatar M-Z
          M-Z

          W takim razie powiedz mi, jaki istotny problem z KDE3 rozwiązało KDE4? Bo na razie to widzę tylko mało reaktywny interfejs użytkownika, o połowę dłuższy czas logowania, niefunkcjonalny panel, niska stabilność.
          A dźwięki? Ile razy podgłośnię sobie muzykę, tyle razy przy wylogowywaniu żegna mnie nieziemski hałas. Niektórzy narzekają na Pulseaudio; ale to przynajmniej działa – ustawiam poziom dźwięków "systemowych" na minimum i mogę podgłaszać resztę jak chcę.
          Trudno wymagać rozwijania pasjansa, więc się nie czepiam, ale dlaczego od n-lat KNode nie może dopracować się trybu offline?!

          KOffice – poza tym, że stracił na stabilności, nie zauważem poprawy w stosunku do wersji 1.6.x.
          Konqueror – przeorganizowanie menu nie sprawi, że będzie mógł on konkurować z FF, czy tym bardziej z Operą.
          W zasadzie sensownie rozwijają się (?trzymają się?) jedynie programy Qt nie wymagające KDE (vlc, smplayer, kadu).

  20. Awatar azhag
    azhag

    > GTK+ kojarzy się z GNOME
    A C++ kojarzy się z KDE…
    GTK+ != GNOME, Qt != KDE

    Poza tym jeśli ma być z czymś kojarzony, to raczej z Gimpem. To dla Gimpa GTK+ powstał (Gimp Tool Kit), przez GNOME (nie tylko przez GNOME!) został tylko użyty.

    1. Awatar jellonek
      jellonek

      taka byla potrzeba "newsa", to i tak zostala nagieta rzeczywistosc. proste.

  21. Awatar Ponury Ciastkarz
    Ponury Ciastkarz

    Zaczyna już mnie trochę nudzić to podniecanie się Qt na każdym kroku – biblioteka jak biblioteka, owszem bardzo dobra, ale przez przesady – ludzie nie porzucą dla niej nagle wszystkiego. No i nazywanie Qt Creatora pełnowartościowym IDE to przynajmniej póki co lekkie przegięcie (aczkolwiek kibicuję temu projektowi bo takie coś bez wątpienia jest potrzebne) ;). Ale to pewnie dlatego, że dla mnie pełnowartościowe IDE to Eclipse/NetBeans a jakoś wątpię aby jakiekolwiek IDE dla C++ doczekało się kiedyś takiej funkcjonalności …

    1. Awatar Abe
      Abe

      "Ale to pewnie dlatego, że dla mnie pełnowartościowe IDE to Eclipse/NetBeans a jakoś wątpię aby jakiekolwiek IDE dla C++ doczekało się kiedyś takiej funkcjonalności"

      Komercyjne: Slickedit, Visual Studio (szybkoscia dzialania i ficzerami bija konkurencje)
      Opensource: Codeblocks

  22. Awatar sparrow1
    sparrow1

    A ja myślę, że GTK+ jest atrakcyjne głównie przez swój niewielki rozmiar, w porównaniu do "molocha" Qt. Osobiście używam zarówno KDE jak i GNOME i nie mam problemu, żeby pod KDE odpalić aplikację pisaną pod GTK+. Natomiast pod Gnome zawsze dwa razy się zastanowię zanim odpalę coś pod Qt.

    1. Awatar riklaunim
      riklaunim

      Qt jak większość dużych bibliotek jest modularna i aplikacje ładują tylko te części z których korzystają.
      W Qt 4.5 dostępny będzie QGtkStyle umożliwiający używanie stylów GTK+ przez aplikacje Qt dając w pełni natywny wygląd takich aplikacji pod GNOME, czy XFCE.

  23. Awatar zuo
    zuo

    To nie jest news, tylko opinia, więc zamieszczanie tego w newsach to nieporozumienie.

  24. Awatar wit3k
    wit3k

    Autor txtu zapomniał o Anjucie która robi dużo więcej niż qtcreator.
    Mniejsza.
    Wiecie co najbardziej boli mnie zarówno w IDE dla Qt4 i GTK+? Gdzie jest uwielbiane przez wszystkich programistów pragmatyków podwójne kliknięcie w element w celu stworzenia nowej funkcji – taki ficzer był już 15 lat temu w produktach borlanda, dobrze jest wszystkim znany z VS, ma go też netbeans i eclipse dla Swing – dlaczego developerzy rad-ów dla qt i gtk+ tak się przed tym bronią?
    Bardzo fajny jest mechanizm slotów w qt i gtk – o kilka głów przerasta .netowe przyczepianki poprzez delegaty, ale czasem człowiek chciał by po prostu przeciągnąć labela, przeciągnąć buttona, kliknąć dwa razy na buttona i napisać label1.Text="Coś tam";

    Acha odnośnie atrakcyjności Qt4. Qt4 jest śliczną obiektową biblioteką której bardzo łatwo się nauczyć. Jeśli mamy jakieś IDE z code completion to API samo wchodzi do głowy – wiem że jest gtkmm, ale ma dużo gorszą dokumentację i właściwie to nie wiem czy są jakieś poważne programy które by zeń korzystały. GTK+ w obiektowym wydaniu ma się dobrze chyba tylko w wersji Pythonowej, a skoro przy pythonie jesteśmy – jeszcze lepiej ma się tutaj Qt4.

    Nie wiem w ogóle po co QtSoftware/Nokia się męczy nad qtcreatorem w momencie kiedy istnieje Eric. Środowisko jest na prawdę wspaniałym ułatwiaczem życia i sam z niego korzystam. Może się mylę, ale chyba mniej pracy pochłonęło by napisanie dla Erica wtyczki/forka obsługującego c++.

    Pozdrawiam wszystkich programistów klikaczy.

    1. Awatar Adawo
      Adawo

      "wiem że jest gtkmm, ale ma dużo gorszą dokumentację i właściwie to nie wiem czy są jakieś poważne programy które by zeń korzystały."

      Inkscape chociażby został napisany w gtkmm ;] Lista innych: http://www.gtkmm.org/extra.shtml

      1. Awatar wit3k
        wit3k

        E no to nawet nie jest tak źle. Choć jest to dość krótka lista w porównaniu do http://www.gtk-apps.org/ gdzie większość aplikacji jednak nie korzysta z obiektowej nakładki.

    2. Awatar el.pescado
      el.pescado

      Wiecie co najbardziej boli mnie zarówno w IDE dla Qt4 i GTK+? Gdzie jest uwielbiane przez wszystkich programistów pragmatyków podwójne kliknięcie w element w celu stworzenia nowej funkcji – taki ficzer był już 15 lat temu w produktach borlanda, dobrze jest wszystkim znany z VS, ma go też netbeans i eclipse dla Swing – dlaczego developerzy rad-ów dla qt i gtk+ tak się przed tym bronią?

      ZTCP, w Monodevelop jest takie coś.

      GTK+ w obiektowym wydaniu ma się dobrze chyba tylko w wersji Pythonowej, a skoro przy pythonie jesteśmy – jeszcze lepiej ma się tutaj Qt4.

      http://www.gtk.org/language-bindings.html

      Oficjalnie wspierane są: C++, C#, Java, Python i Perl.

  25. Awatar lechu
    lechu

    Jeśli autor newsa jest dobrym programistą ( choć nie stawiałbym na to )… to niech się zajmie programowaniem, a nie pisaniem newsów gdziekolwiek i jakichkolwiek, bo chyba nie wie co słowo "news" znaczy i marnuje zarówno czas swój jak i czytelników. A tak btw – GTK+ było kiedyś atrakcyjne? Ja tam librarofilem nie jestem 😛

  26. Awatar eee
    eee

    Ten artykuł to jakaś pomyłka. Newsy powinny być pisane po polsku.

  27. Awatar omni
    omni

    Powiem że całkowicie zgadzam się z autorem. O ile nokia wyda Qt4.5 na
    licencji LGPL i integracja tych biblotek z KDE pujdzie nadal w tym kierunku
    co obecnie to GTK+ o ile nie dokona jakiegoś cudu – w co bardzo wątpie – to sporo straci na popularnośći. Co do MONO o którym co niektórzy tu wspominają, żeby
    pewnie przyćmić blask Qt4.5 to według mnie fajnie że to jest ale furory w
    KDE to raczej nie zrobi, chociażby ze względu, że się źle kojaży.
    MONO ma takie samo znaczenie dla rozwoju linuksa jak WINE.

    1. Awatar jasiu
      jasiu

      Niewiele jest programów tak ważnych dla Linuksa, jak Wine.

  28. Awatar guitar
    guitar

    I’m impressed, I should say. Seriously hardly at any time do I encounter a blog that is both educative and entertaining, and let me inform you, you have got hit the nail on the head. Your considered is excellent; the situation is a thing that not enough persons are chatting intelligently about. I’m quite blissful that I stumbled all the way through this in my hunt for 1 matter referring to this

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *