HP i Lexmark – komputerowi giganci w trosce o środowisko

Na czasie jest promowanie firmy jako odpowiedzialnej społecznie, ekologicznej, realizującej zasady zrównoważonego rozwoju. Postanowiłam przyjrzeć się, jak giganci HP (produkujący komputery) i Lexmark (produkujący drukarki) realizują politykę odpowiedzialnego biznesu i jaki ma to wpływ na nas. Czy coś dzięki temu zyskujemy?

Miło słyszeć, że jakaś firma dba o środowisko, inwestuje w nowe technologie, po to, aby stać się przyjazną ekologicznie. Tylko, czy ma to jakieś wymierne korzyści dla nas, konsumentów?

Z pewnością każdy z nas przyzna, że dbanie o naszą matkę, planetę Ziemię jest ważne. Środowisko łatwo zanieczyścić, ciężej przywrócić stan pierwotny. Niestety, nie tak wielu zwraca uwagę na ochronę środowiska podczas dokonywania zakupów. Często nie widzimy związku między naszymi decyzjami a ekologią, często też nie mamy wystarczającej motywacji.

Czy związek ten istnieje i czy ma przełożenie na nasze praktyczne korzyści?

Produkty proekologiczne mają często nieco wyższą cenę od innych produktów z tej samej kategorii, co często odstrasza nas od ich kupna. Cena to głównie wynik zastosowanych technologii, które dla przedsiębiorstwa produkującego dane dobra są zwykle olbrzymią inwestycją. Wyższa cena nie musi jednak automatycznie oznaczać strat dla konsumenta. Wyższa cena może być jedynie pozorna. W rezultacie może się okazać również dobrą inwestycją dla nas.

Urządzenia Lexmark X560n i X560dn – przykład produktów proekologicznych.

Firma Lexmark poprzez zwiększenie wydajności swoich produktów oraz zmniejszenie zużycia wykorzystywanych materiałów, pragnie zminimalizować negatywny wpływ produkowanych drukarek. Urządzenia wielofunkcyjne Lexmark X560n oraz Lexmark X560dn dedykowane są uświadomionym ekologicznie klientom, którzy starają się robić zielone zakupy. Oferowane przez firmę urządzenia, nie tylko są wydajne, ale dzięki temu zmniejszają również zużycie kaset z tonerami. Zyskuje dzięki temu klient, który rzadziej zmuszony jest do uzupełniania toneru i wydawania pieniędzy. Zyskuje również środowisko, gdyż ograniczamy dzięki temu ilość odpadów do niego trafiających. Jedna kaseta z tonerem we wszystkich czterech kolorach wystarcza na wydrukowanie 10 tysięcy stron!

Komputery HP – zwrot i recykling produktów.

Firma komputerowa Hewlett-Packard w inny sposób realizuje politykę odpowiedzialności za środowisko naturalne. Firma postanowiła zadbać o ekologię poprzez recykling i utylizację niepotrzebnego sprzętu lub materiałów eksploatacyjnych HP. Ponad to firma realizuje program HP Trade-In, oferując klientom możliwość oddania w rozliczeniu używanego sprzętu i przejście na nową technologię HP. Używany sprzęt zebrany w ramach programu HP Trade-In jest sprzedawany na rynku wtórnym lub poddawany recyklingowi w procesie recyklingu HP w sposób odpowiedzialny wobec środowiska naturalnego.

Jak widać, dbając o środowisko możesz poczuć się dumny ze swoich działań, jak i jednocześnie na tym zaoszczędzić. Znakomitymi przykładami są na to firmy: HP oraz Lexmark. W przeszukiwaniu ofert w porównywarce Okazje.info.pl, zwracaj uwagę na ceny, ale również na zastosowane technologie. W dłuższej perspektywie, pomogą Ci one zaoszczędzić więcej, niż się tego spodziewasz.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

19 odpowiedzi na „HP i Lexmark – komputerowi giganci w trosce o środowisko”
  1. Awatar Michał Tomaszewski
    Michał Tomaszewski

    Niech Lexmark zrobi w końcu jakieś sterowniki na linuksa 🙁 Moja X5470 leży i się kurzy 🙁

    1. Awatar vries
      vries

      Ech, nic nie rozumiesz… Nie o to firmie chodzi, żebyś używał starej drukarki, ale żebyś kupił nowy, ekologiczny produkt.

      1. Awatar umlaut
        umlaut

        mogliby zrobic te stery to bym sie nie zastanawial czy na smietnik nie wywalic tej mojej drukarki lexmarka….

        1. Awatar vries
          vries

          oj, można tłumaczyć i tłumaczyć. Ich nie interesuje ekologia (no chyba, ze w ramach działań promocyjnych), tylko sprzedaż ekologicznych produktów. I to, czy wyrzucisz ich drukarkę, której i tak nie używasz na śmietnik (co jest niezgodne z prawem, bo musisz ja oddać do recyklingu) czy nie pewnie ich nieszczególnie obchodzi.

    2. Awatar krzychoocpp
      krzychoocpp

      Lexmark i ekologia ? ROTFL. Lexmark to chyba jedyna firma która produkuje jednorazowe drukarki. Przy mnie ktoś kiedyś nawet taką kupował – taniej wychodzi kupić dwie atramentowe jednorazowe drukarki, od razu z tuszem niż normalną drukarkę i tusz.

    3. Awatar hans
      hans

      To od użytkowników zależy czy będą sterowniki dla Linuksa.
      Jeśli użytkownicy będą "atakować" producenta (lub dystrybutora) to w końcu je wydadzą. Można też kupować TYLKO kompatybilne urządzenia z Linuksem.

      1. Awatar Piro
        Piro

        Tak, masz rację, w dużej części od użytkowników może zależeć istnienie sterowników dla Linksa. O ile z pierwszym argumentem się zgodzę ("atakowaniem" producenta), to z drugim nie bardzo. Biorąc pod uwagę stosunek liczby użytkowników nie-Windowsów do użutkowników Windowsów, producent może nie zauważyć różnicy – to znaczy zależności – sprzedaży swoich produktów w zależności od systemu operacyjnego użytkownika. No chyba że przy kupnie wyraźnie zaznaczysz sprzedawcy że nie kupisz tego "szajsu" bo nie ma sterów dla Linuksa – chociaż realistycznie pojrzeć … ile takich przypadków może być … i pewnie sprzedawca nie przejmie się tym za bardzo i nie pogada i tym z producentem. Myślę, że najlepszym sposobem jest właśnie "atakowanie" producentów no i zachęcanie ich (jeśli wydadzą takie sterowniki) kupnem tej właśnie wersji produków ze sterownikami dla Linuksa (czy ogólnie nie Windowsów).

        1. Awatar Piro
          Piro

          Wkradła mi się literówka … w pierwszym zdaniu nie chodziło mi oczywiście o Linksa tylko o Linuksa 😉 No i idąc tokiem myślowym atakowania odpowiednich środowisk aby się upomnieć o swoje chciałbym powtórzyć to co nieraz było tu pisane – "przydałaby się edycja komentrzy".

    4. Awatar grz
      grz

      tak samo jak moja x5490 :/

  2. Awatar marcinsud
    marcinsud

    Tak apropo komputeryzacji i drukarek też. Pamiętam akcje komputeryzacji urzędów, ile się wtedy mówiło o oszczędności papieru, pro eko itd. Co z tego wyszło? Ano to, że w urzędach(ogólnie w innych instytucjach też) produkuje się tyle makulatury, ile się nie produkowało nigdy wcześniej.

  3. Awatar mimi
    mimi

    Jestem anty takim [gloryfikującym] tekstom.
    W dobie ogólnego fałszu i zakłamania [głównie(?) reklamowego] trudno ocenic co jest czarne a co białe.
    W jednym tekście czytam o wspaniałym paliwie ekologicznym , a w innej gazecie że do wytworzenia 1L [ekologicznej] ropy zużywa się 1,5L "konwencjonalnej" ropy i opłaca się to dlatego że są dotacje do rolnictwa.

    Czy sprzedaż starych komputerów nie podnosi zużycia prądu (mała wydajność procesora) lub stary typ monitora. Gdzie są jakieś badania i czy to da się jakoś sensownie i wymierni zmierzyć? itd.

    1. Awatar Karl
      Karl

      To jest normalna reklama. Powinna wyleciec z serwisu, a autor powinien dostac bana za zamieszczenie tego czegos.

      Co do zuzycia pradu: wystarczy popatrzec na Wikipedii na informacje o TDP poszczegolnych procesorow (np. intel, amd).
      Zuzycie pradu dla monitorow CRT i LCD: wystarczy sprawdzic w specyfikacji technicznej, kazdy producent ma takie informacje na swojej stronie www.

      1. Awatar vries
        vries

        Raz, informacje o produktach to normalna sprawa na serwisach IT. Równie dobrze opis nowej edycji jakiejś dystrybucji linuksa można by nazwać reklamą (oczywiście to jest darmowa reklama, ale to jest zupełnie normalne).
        Dwa, Intel i AMD mają inny sposób liczenia TDP, więc informacjami o TDP można sobie podetrzeć zadek (no dobra, przesadzam, ale nie dadzą one dokładnych wyników).
        Trzy, procesory to nie jest jedyna część pobierająca energię. W wypadku Atomów, to chipset jest odpowiedzialny za zużycie większości energii.
        Cztery, sam zasilacz również marnuje sporo prądu.
        Pięc, trzeba uwzględnić wydajność na wat.
        Sześć, informacje o zużyciu energii dla monitorów są tak wiarygodne jak podawany w specyfikacji kontrast.

        @mimi: Serwisy IT robią testy zużcyia prądu dla platform opartych na różnych rozwiązaniach (z uwzględnieniem wydajności). Oczywiście jak wszędzie można mieć wątpliwości, co do wiarygodności… Wiarygodną dokumentację w tym względzie powinny mieć również serwery. Przy starszych kompach chyba najlepszym rozwiązaniem jest zmierzenie zużycia prądu ręcznie (dla maksymalnego obciążenia, idla i sredniego obciążnia), porównianie wydajności dla różnych benchmarków. Na tej podstaiwe można sobie wydedukować, czy coś się opłaca, czy nie (oczywiście może to różnie wyglądać w zależności od zastosowania).

      2. Awatar socrtp
        socrtp

        dokładnie, reklama – nigdy bym nie wiedział, że istnieje kolejna porównywarka cen, tym razem w domenie .info 😉

  4. Awatar AdeBe
    AdeBe

    Chciałbym tylko zauważyć, że jeśli Lexmark nie wyda wkrótce sterów dla linuxa to cały jej ekologiczny złom pójdzie na śmietnik. Przynajmniej u mnie.

  5. Awatar rafi
    rafi

    polityka proekologiczna aż miło: wiadomo że tonery nie zużywają się w takim samym tempie- skończy się 1, wyrzucamy wszystkie- czysta ekologia 😉 Może niech lepiej zajmą się pożeraniem prądu przez ich urządzenia w stanie uśpienia? W niektórych firmach robimy "dobry klimat" i wyłączamy np monitory ze stand-by ale t jest mało skuteczne dopóki nie wrócą wyłączniki 230V na przednim panelu większości urządzeń a standard ATX nie umrze śmiercią naturalną (bezsensowne pożeranie prądu przez pozornie wyłączone komputery, monitory czy drukarni) takie marketingowe pier*** o ekologii może spowodować co najwyżej mdłości 🙁 Nie mówcie że zaoszczędzicie w ten sposób rocznie 2-5 zł- w skali świata (dziesiątki tysięcy urządzeń) marnują się w ten sposób gigantyczne ilości energii ale są przecież ważniejsze sprawy jak krzywizna ogórków w UE 🙁

    1. Awatar socrtp
      socrtp

      100% racji, ekologia to dzisiaj po prostu dobrze sprzedające się hasełko.

  6. Awatar socrtp
    socrtp

    ekologia w wydaniu HP: sprzęt serwerowy – wiadomo – dostarczają w kartonach. na jeden mały dysk 2,5" SAS przypada karton wielkości ca. 25x15x10cm (dane z pamięci, na oko – nie mierzyłem) oraz wypełnienie – plastikowe poduszki zabezpieczające przed wstrząsami. pomnóżmy tę ilość kartonu i plastiku przez ilość zamawianych dysków (dziesiątki, jeśli nie setki). coś takiego jak recycling opakowań oczywiście nie istnieje – nikt nie zbiera tych śmieci po to, żeby HP mogło zapakować nowy sprzęt w opakowania z recyclingu.

  7. Awatar X
    X

    Wybaczcie oftop i prywatę, ale…

    HP 3820. Nigdy wam tego nie zapomnę! Oszczędziliście na jakimś głupim kółeczku zębatym i cholera musiało się to zepsuć podczas druku mojej magisterki, a drukwoałem za pięć dwunasta. Mam przez was teraz 3 siwe włosy! Wy korporacyjne dranie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *