Trzy dni temu mieliśmy premierę G1, pierwszego telefonu z systemem Google Android. Marcin Szepczyński z serwisu AndroidApps.pl przygotował opis tego handhelda, ochrzczonego już przez wielu “pogromcą iPhone’a”.
Spis treści:
Wygląd
Pierwsza rzecz jaką poruszę w artykule to design telefonu. Z góry jednak mówię, że G1 nie będzie specjalnie konkurować z innymi telefonami pod tym względem. Wygląda raczej standardowo, nowocześnie, lecz nie wyróżnia się niczym szczególnym. Designem nie odbiega od innych telefonów produkcji HTC. Jeśli chodzi o wymiary to też nie jest mistrzem w tej kategorii. Jego grubość to 1,57cm. Dla porównania iPhone ma “tylko” 1,22cm. Jednak nie należy się tym zbytnio przejmować, gdyż oba telefony różnią się w budowie i plasują się w innej klasie sprzętowej. iPhone to telefon z klawiaturą wirtualną, G1 to telefon z pełnowymiarową klawiaturą QWERTY.
Klawiatura
Klawiatura użyta w telefonie jest dobrej jakości. Pomiędzy klawiszami jest duża przestrzeń, co ułatwi korzystanie z niej przez osoby mające grube palce. Niestety, jeśli przyzwyczailiśmy się do laptopowej klawiatury, to odczujemy w G1 pewien dyskomfort. Wciskając klawisze nie odczujemy zbytnio tak zwanego “skoku” klawiszy. Gdy trzymamy telefon w pozycji poziomej z rozsuniętą obudową i chcemy korzystać z klawiszy nawigacyjnych możemy mieć trudności z dostępem do nich, lecz z czasem można się do tego przyzwyczaić.
Obudowa
Gdy chwycisz go w dłonie poczujesz miłą w dotyku, matową obudowę. Waga telefonu to niecałe 160 gram. Przy schowanej klawiaturze telefon, wyposażony w dość duży, dotykowy ekran, prezentuje się zgrabnie. Dolna część telefonu została przeznaczona na klawisze nawigacyjne.
Jest to 5 przycisków oraz kulisty trackball. Pierwszy przycisk od lewej z symbolem zielonej słuchawki służy do odbierania połączeń. Kolejny przycisk z symbolem białego domu służy do przechodzenia do strony głównej. W centralnej części klawiszów funkcyjnych został umieszczony trackball, który wydaje się być bardzo wygodnym sposobem nawigacji. Nad nim został umieszczony trzeci przycisk – “MENU”. Łatwo domyślić się do czego służy. Guzik z symbolem białej strzałki służy do cofania wcześniej wybranej opcji w menu, a ostatni z czerwoną słuchawką, pełni dwie funkcje. Jedną z nich jest kończenie połączenia telefonicznego, drugą włączanie i wyłączanie urządzenia.
Obudowa zastosowana w G1 to tak zwany Slider. Działa bardzo dobrze dzięki mocnemu zawiasowi z ciekawym sposobem działania. Obudowa rozsuwa się po łuku, co widać na poniższym filmie:
W lewym boku obudowy znajdują się przyciski do zwiększania/zmniejszania poziomu głośności oraz gniazdo na karty microSD.
W dolnej części telefonu został ulokowany port micro USB, który jest wielozadaniowy. Umożliwia synchronizacje telefonu z komputerem, pełni funkcję wyjścia słuchawkowego oraz umożliwia ładowanie telefonu.
Przyjrzyjmy się teraz prawej części obudowy: jest tam tylko jeden przycisk umożliwiający wykonywanie zdjęć. Przycisk jest mały co sprawia, że korzystanie z niego jest mało wygodne.
Tylna część obudowy została przeznaczona na aparat o rozdzielczości 3.2 megapiksela. Dość dużym minusem jest mała pojemność pamięci wewnętrznej G1, lecz można ten problem rozwiązać kupując kartę microSD.
Ekran
W G1 zastosowano 3.2 calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 320 x 480 pikseli. Kolory są wyświetlane dobrze. Wszystko jest przejrzyste – dobrze wyglądają obrazki zarówno jasne, jak i te ciemne. Tekst jest bardzo czytelny dzięki dużemu kontrastowi. Jedyną znalezioną wadą wyświetlacza jest brak obsługi technologii multi-touch, a co za tym idzie, telefon nie będzie obsługiwał “gestów”.
Jakość dźwięku
Ku miłemu zaskoczeniu w telefonie znajdziemy dobrej jakości głośnik, który dobrze sprawuje się w trybie głośnomówiącym. Nie ma również problemów z rozmowami, podczas rozmów testowych nie zaobserwowano problemów z dźwiękiem.
Internet w G1
Szybkość działania Internetu
Internet to jedna ze słabszych stron G1, iPhone biję tutaj go na głowę. Można to zaobserwować na poniższym filmie:
Aparat
Urządzenie oferuje aparat o rozdzielczości 3.2 megapiksela z autofocusem. Podobnie jak iPhone, G1 również nie oferuje nagrywania sekwencji wideo (dlaczego?).
GPS
GPS wymagana połączenia z internetem. W nie działa to zbyt dobrze. Powodem tego może być niedopracowane oprogramowanie lub słabo rozbudowana infrastruktura nadajników, które zapewniają łączność internetową w telefonie. Testy były robione w USA, gdzie sieć 3G dopiero się rozwija.
Bateria
G1 jest zasilany przez ogniwo Li-Ion o pojemności 1150 mAh. Taka pojemność według producenta pozwala na 5 godzin rozmów oraz do 130 godzin czuwania (ponad 5 dni).
Więcej informacji o systemie operacyjnym Android znajdziecie w serwisie AndroidApps.pl. Szczególnie polecamy artykuł Powstanie Open Handset Alliance opisujący powstanie idei wolnego i otwartego systemu operacyjnego dla komórek.
Dodaj komentarz