IBM pomoże niewidomym internautom w stylu Web 2.0

IBM w ramach projektu Social Accessibility stworzył narzędzie, które może pomóc niewidomym internautom efektywniej korzystać z zasobów sieci, umożliwiając im dostęp również do informacji wcześniej niedostępnych, z powodu źle napisanych stron WWW.

Największą zmorą niewidomych użytkowników Internetu są strony WWW napisane bez przemyślenia kwestii dostępności. Rezultatem takiego amatorskiego podejścia do webdeweloperki są swoiste “czarne dziury” na stronach internetowych — fragmenty stron widoczne dla oczu, lecz zupełnie niezauważalne dla czytników ekranu. Tradycyjnym przykładem tego typu defektu jest umieszczanie istotnych dla zrozumienia strony informacji na zdjęciach, bez przygotowania alternatywnej wersji (opis tego co znajduje się na obrazku) w postaci parametru alt znacznika img. To jednak niestety tylko jeden z licznych błędów webmasterów, których ofiarą padają niewidomi.

Chieko Asakawa
Chieko Asakawa

Chieko Asakawa z japońskiego oddziału IBM wymyśliła sposób na “poprawienie” nieprzyjaznych stron internetowych, bez konieczności pertraktowania z ich administratorami. Dzięki oprogramowaniu udostępnionemu właśnie przez IBM jako beta, niewidomi użytkownicy programu Internet Explorer i czytnika ekranu Jaws mogą zgłaszać “czarne dziury” w specjalnie przygotowanym do tego celu systemie. Wolontariusze zarejestrowani w programie mogą natomiast, korzystając z udostępnionego rozszerzenia Firefoksa, poprawiać te błędy w taki sposób, aby niewidomi uzyskali dostęp do wcześniej zablokowanych fragmentów. Tak przygotowane usprawnienia i modyfikacje ściągane są ostatecznie wraz z docelową stroną internetową, a oprogramowanie klienckie IBM wykorzystuje je do zaserwowania czytnikowi Jaws poprawionej wersji strony, bardziej dostępnej dla użytkownika.

Jeśli akcja “przerabiania” stron z pomocą społeczności wolontariuszy się powiedzie, może to oznaczać znaczne poprawienie dostępności Internetu dla osób niewidomych. Oczywiście wszystkich webmasterów nakłaniamy do pomyślenia o dostępności przed udostępnieniem strony internetowej masowemu odbiorcy.

Przy okazji, jeśli czytają nas użytkownicy niewidomi lub osoby zaznajomione z tematem, prosimy o informacje na temat możliwej poprawy dostępności naszego serwisu, w związku z nadchodzącym wielkimi krokami redesignem.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar vries
    vries

    Projekt niegłupi. Ale cóż, trzeba na sytuacja patrzeć trzeźwo. Strony www (choć pewnie są wyjątki) nie są projektowane dla potrzeb niewidomych. W tym tempie w jakim internet się powiększa, załatanie tego typu "czarnych dziur" nigdy nie będzie w pełni możliwe.

    1. Awatar michuk
      michuk

      Wiele stron jednak jest projektowanych z myślą o niewidomych. Wystarczy stosować się do podstawowych zasad tworzenia stron w oparciu o standardy i większość podstawowych problemów nie powinna nas dotyczyć. Nikt nie mówi o tworzeniu stron "pod niewidomych". Chodzi po prostu o profesjonalne tworzenie stron. Tak, nie jest najlepiej, ale z roku na rok sytuacja się poprawia.

      1. Awatar witek
        witek

        Czytniki niestety z tym walczą, choćby przez pomijanie ukrytych przez css fragmentów stron. Kiedyś na liście mailingowej Wikipedii odbywałą się dyskusja na mniej więcej ten temat, możesz zerknąć tutaj http://lists.wikimedia.org/pipermail/wikipl-l/200… konkretnie punkty 4 i 5. Co do 4 to są linki do przeskoczenia(były ukryte przez display: none), ale czytniki wolą ich nie czytać mimo że powinny (obejście już znalazło się w css), co do 5 to takie nagłówki istnieją, nie wiem w czym leży problem, ale (jako laik) obstawiam na uzycie czcionki stosunkowo małej wielkości.

  2. Awatar Sławek
    Sławek

    Właściwie to problem z brakiem atrybutu alt powinien zgłosić każdy validator. Smutne jest więc, że webmasterzy zapominają o tym. Co do samej akcji, to podoba mi się bardzo i może odnieść większy sukces niż akcje typu osiolki.net czy Mozilli.

    1. Awatar D3X
      D3X

      Problem z tym atrybutem jest taki, że bez problemu możesz zrobić <code></code> i to przejdzie przez validator 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *