IBM w ramach projektu Social Accessibility stworzył narzędzie, które może pomóc niewidomym internautom efektywniej korzystać z zasobów sieci, umożliwiając im dostęp również do informacji wcześniej niedostępnych, z powodu źle napisanych stron WWW.
Największą zmorą niewidomych użytkowników Internetu są strony WWW napisane bez przemyślenia kwestii dostępności. Rezultatem takiego amatorskiego podejścia do webdeweloperki są swoiste “czarne dziury” na stronach internetowych — fragmenty stron widoczne dla oczu, lecz zupełnie niezauważalne dla czytników ekranu. Tradycyjnym przykładem tego typu defektu jest umieszczanie istotnych dla zrozumienia strony informacji na zdjęciach, bez przygotowania alternatywnej wersji (opis tego co znajduje się na obrazku) w postaci parametru alt
znacznika img
. To jednak niestety tylko jeden z licznych błędów webmasterów, których ofiarą padają niewidomi.
Chieko Asakawa
Chieko Asakawa z japońskiego oddziału IBM wymyśliła sposób na “poprawienie” nieprzyjaznych stron internetowych, bez konieczności pertraktowania z ich administratorami. Dzięki oprogramowaniu udostępnionemu właśnie przez IBM jako beta, niewidomi użytkownicy programu Internet Explorer i czytnika ekranu Jaws mogą zgłaszać “czarne dziury” w specjalnie przygotowanym do tego celu systemie. Wolontariusze zarejestrowani w programie mogą natomiast, korzystając z udostępnionego rozszerzenia Firefoksa, poprawiać te błędy w taki sposób, aby niewidomi uzyskali dostęp do wcześniej zablokowanych fragmentów. Tak przygotowane usprawnienia i modyfikacje ściągane są ostatecznie wraz z docelową stroną internetową, a oprogramowanie klienckie IBM wykorzystuje je do zaserwowania czytnikowi Jaws poprawionej wersji strony, bardziej dostępnej dla użytkownika.
Jeśli akcja “przerabiania” stron z pomocą społeczności wolontariuszy się powiedzie, może to oznaczać znaczne poprawienie dostępności Internetu dla osób niewidomych. Oczywiście wszystkich webmasterów nakłaniamy do pomyślenia o dostępności przed udostępnieniem strony internetowej masowemu odbiorcy.
Przy okazji, jeśli czytają nas użytkownicy niewidomi lub osoby zaznajomione z tematem, prosimy o informacje na temat możliwej poprawy dostępności naszego serwisu, w związku z nadchodzącym wielkimi krokami redesignem.
Dodaj komentarz