Smartfony traktowane są dziś nie tylko jako telefon, ale również wielozadaniowe komputery. Rozmiarami bardziej przypominają niewielkie pudełka grubości cienkiego zeszytu, niż znane nam jeszcze z początku XX wieku, duże i nieporęczne urządzenia. Ich poziom zaawansowania jest tak zaskakujący, że popularna nazwa „telefon” już dawno przestała realnie odpowiadać ich możliwościom i zastosowaniu.
Dziś Smartfon stał się to nieodzownym elementem życia nowoczesnego człowieka, przenosząc go w inną epokę mobilności, płatności, pracy oraz życia prywatnego.Każdego miesiąca ludzkość spędza łącznie dwa miliony lat, korzystając z komórek (Źródło: GSM Association).
Pierwsze modele pojawiły się już 10 lat temu chociaż przełomem w tej branży była prezentacja pierwszego iPhona firmy Apple, która miała miejsce 9 styczna 2007 roku. Dzięki zawrotnej karierze już w 2013 roku nowoczesne smartfony będą bardziej popularne niż tradycyjne telefony komórkowe i zdominują rynek osobistej telekomunikacji. Z badań Agencji MEC Analytics and Insight wynika, że aż 80 procent Polaków, regularnie korzystających z Internetu, jest posiadaczem nowoczesnych smartfonów i wykorzystuje je w wielu aspektach swojego życia, głównie korzystając z mobilnego podłączenia sieciowego oraz różnych dostępnych na rynku aplikacji. Proponowane rozwiązania bazują na bezprzewodowym podłączeniu urządzeń mobilnych do klawiatur i ekranów w domach lub pracy i korzystanie z nich na znanych obecnie zasadach użyteczności. Dostęp do internetu, oraz coraz nowsze aplikacje i systemy, napędzają popularność smartfonów, a co za tym idzie wzrost ilości przesyłanych danych i wykonywanych operacji finansowych. W odpowiedzi na oczekiwania klientów podejście producentów również ulega zmianie – dostarczany sprzęt, jest z jednej strony uniwersalny i prosty w obsłudze, a z drugiej funkcjonalny, gotowy do zastosowania w każdej sytuacji. Według badań, w 2015 roku będzie już ponad 1 miliard smartfonów na globalnym rynku, a już w 2013 roku z bankowości mobilnej będzie korzystać ponad 400 milionów osób (źródłoJuniperResearch). Spowodowane jest to obniżoną ceną oferowanych produktów przez mniejsze firmy z tego segmentu, oraz nowoczesnym technologiom wprowadzanym na rynek.
Popularność od niedawna zaczynają zyskiwać płatności mobilne za pośrednictwem smartfonów i tabletów z wykorzystaniem karty płatniczej czy kredytowej. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań na rynku w tej dziedzinie jest urządzenie o nazwie SwiffPay, które dołączone do telefonu/tabletu spełnia funkcje mobilnego terminalu płatniczego. Kompletne i certyfikowane systemy obsługują POS-y oraz wyposażone są w identyczne zabezpieczenia jak aktualne rozwiązania chip-and-pin EMV 2. Rozwiązanie to jest kompatybilne ze wszystkimi dostępnymi platformami jak iPhoneiOS, Android, Blackberry czy Windows. Zastosowanie SwiffPay pozwala na bezpieczne i bezgotówkowe płatności pomiędzy osobami, sprzedawcami i bankami, optymalizując ten proces oraz znacznie obniżając koszty. Rozwiązania tego typu stawiają smartfony oraz płatności mobilne na wyższym stopniu zaawansowania technologicznego oraz zaufania, dzięki zapobieganiu nadużyciom, redukcji oszustw oraz obniżeniu ilość zwrotów.
Światowe korporacje zamierzają w najbliższym czasie wprowadzić smartfony z dostępnymi aplikacjami, jako podstawowe narzędzie pracy dla swoich pracowników. Nowe rozwiązania umożliwiają swobodę użytkowania, a sprawdzone metody płatności mobilnych, bezpieczeństwo oraz wygodę. Badania pokazują, że dwie trzecie użytkowników smartfonów nie wyobraża sobie bez nich życia, a trzy czwarte adaptuje na swoje potrzeby najnowsze dedykowane technologie czy aplikacje.
Dodaj komentarz