Internet Explorer 8.0 RC1

Microsoft ogłosił pierwszego (i zapewne jedynego, jak wszystko pójdzie dobrze) kandydata do wydania nowej wersji swojej przeglądarki internetowej – Internet Explorer 8. Większość zmian nie widać jednak gołym okiem, gdyż znajdują się w silniku.

IE 8.0 obsługuje CSS 2.1, ma ‘inteligentny pasek adresu’ (znany z Firefoksa jako ‘awesome bar’). Otwiera też każdą kartę w nowym procesie, dokładnie jak Google Chrome.

Jedną z ciekawych funkcji jest “automatyczna kompatybilność wstecz”. Gdy IE8 zauważy, że strona, którą odwiedza użytkownik, nie jest napisana zgdnie ze standardami, lecz przygotowana została dla jednej z poprzednich wersji IE, wyświetli ją automatycznie z użyciem starego silnika (co oznacza, że strona nie “wykrzaczy się”).

IE 8.0 “zdaje” też test ACID2. Daleko mu jednak do przejścia nowszego testu ACID3.

Jeśli macie ochotę przetestować IE 8.0 przed oficjalnym wydaniem (i macie gdzieś pod ręką Windows Vista lub XP), to ściągnąć go można ze stron Microsoftu.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar Zajec
    Zajec

    Część CSS 2.1. Wybraną część i to z błędami 🙂

    1. Awatar skiter
      skiter

      A mozna prosic jakies fakty? Czy tak sobie strzelasz? 🙂

      1. Awatar Michał Tomaszewski
        Michał Tomaszewski

        Chyba skoro nie przechodzi ACID3 to jasne że nie obsługuje…

        1. Awatar WadosM
          WadosM

          ACID 3 testuje przeglądarkę głównie pod kątem obsługi javascriptu (choć nie tylko). IE8 przechodzi ACID2 więc są podstawy sądzić, że chociaż część CSS 2.1 obsługuje poprawnie.

        2. Awatar tadek
          tadek

          Z tym przechodzeniem acid2 to tak nie do końca. IE8 przechodzi test tylko pod warunkiem, że test on uruchamiany jest ze strony http://www.webstandards.org/files/acid2/test.html

          Małe oszustwo. 😉

        3. Awatar Michał Tomaszewski
          Michał Tomaszewski

          Za wikipedią

          * zagnieżdżania dodatkowych elementów wg standardu HTML4 (, itp.)
          * prawidłowa obsługa protokołu HTTP (Content-Type, 404 itp.)
          * elementy XHTML 1.0
          * CSS
          o CSS2 (@font-face)
          o CSS2.1 (’inline-block’, ‘pre-wrap’, parowanie itp.)
          o CSS2 i CSS3 – selektory (:lang, :nth-child(), łączenie selektorów, dynamiczne zmiany selektorów itp.)
          o CSS3 – kolory (rgba(), hsla() itp.)
          o CSS3 – interfejs użytkownika (’cursor’)
          o Media Queries, czyli możliwość szczegółowego wyboru medium, do którego będzie odnosił się arkusz CSS
          * Data URL, czyli zagnieżdżanie specjalnie zakodowanych informacji (np. obrazków) w adresie URL
          * SVG (animacje, czcionki itp.)

          a więc sprawdza również css.

        4. Awatar Sławek
          Sławek

          Z tego, co napisałeś, to chyba nie obsługuje w pełni XHTML-a?? Mam rację(chodzi o typ zawartości)?

        5. Awatar Jarek
          Jarek

          Microsoft chwali się, że IE8 potrafi wyświetlić stronę zgodnie ze standardami. Zastanawiam się zatem z jakimi standardami? Zalecanym obecnie standardem jest XHTML1.1 serwowany z typem application/xhtml+xml, którego ponoć IE8 nadal nie rozpoznaje, a więc w przeciwieństwie do prawdziwych przeglądarek nie jest w stanie wyświetlić nawet, serwowanego zgodnie ze standardem, przysłowiowego "Hello World!". W tym kontekście, wszelkie "ochy" i "achy" wylewane nad pozytywnymi wynikami testów ACID (dotyczących głównie CSS, a więc rzeczy ważnej lecz jednak drugorzędnej w stosunku do podstawowej normy XHTML), jako jedynymi kryteriami kryteriami zgodności ze standardami, wydają się mało poważne.

          Kwestia rozwiązania innych niedostatków w obsłudze XHTML na podstawowym poziomie, również decydująca o zgodności ze standardami, wydaje się dziwnie przemilczana. Ciekawi mnie zatem czy IE8 uporał się w końcu się np. z tak podstawowymi kwestiami, jak:

          1. Rozpoznawanie kodowania znaków i adresu arkusza stylów z prologu XHTML,

          2. Możliwość osadzania obiektów w normalny sposób (tzn. przez object zamiast łamiący standardy wytrych embed),

          3. Obsługa scalonych z dokumentem za pomocą przestrzeni nazw (a nie jako obiektów) np. rysunków SVG.

          Jeżeli nie, to należałoby przyjąć, że IE8 dogonił (i to nie do końca) standard HTML4.01, a to byłby powód do chwały 10 lat temu, ale nie teraz.

          Oczywiście, z każdego, nawet mizernego postępu należy się cieszyć, ale jeśli moje obawy dotyczące zgodności ze standardami okazałyby się uzasadnione, to webmasterzy którzy z jakiegokolwiek powodu uważają za stosowne wyposażyć swój serwis w funkcjonalność współpracy z IE, otrzymają kolejne zadanie dostosowania się do następnego zestawu jego deficytów. Podejrzewam, że w tej sytuacji będą woleli skorzystać z właściwości przełączenia się IE8 na tryb wcześniejszych niezgodności (w końcu, to o jeden zestaw deficytów mniej do obsługi).

  2. Awatar kumien
    kumien

    Jak jestem zaskoczony, bo Microsoft się postarał. Nie jest tak tragicznie jak po pokazaniu 7, gdzie największą nowością były karty :p Przechodzi test Acid2, dosyć szybkie działanie, ładny wygląd. Dla wielu może być ciekawą alternatywą. Zwłaszcza osób przesiadających się z poprzednich wersji.

    1. Awatar Magnes
      Magnes

      W czym się postarał? W tym, że przechodzi test, który inne przeglądarki przechodziły kilka lat temu? W tym, że nadal jest zdaje się najwolniejszą przeglądarką, nie licząc innych IE? A wygląda tak samo jak IE7.

      1. Awatar Paweł Kondzior
        Paweł Kondzior

        W tym ze oprocz pisania stron pod przegladarki zgodne ze standardami, bedziemy pisac strony pod ie 7 i wczesniejsze oraz ie8 a takze ie 9 😉 itd w zaleznosci od tego jak mocno ie bedzie wspierac wstecz i jak bardzo firmy bazujace na ie beda wymuszac od niego kompatybilnosc?

        Ponoc the_internet_is_for_porn, a wiec ie powinien byc marginalna przegladarka, jednak nadal ma 60-70% rynku ogolnoswiatowego i podejrzewam ze to nie przez brak swiadomosci tego ze ie6/7 jest zle(w sensie dziurawe, wolniejsze, gorzej dzialajace, mniej user friendly), ale przez brak mozliwosci migracji w tysiacch firm ktore opieraja swoje biznesowe aplikacje wlasnie o ie 😉

        Dlatego microsoft musial!! dodac ie6mode w ie8 i miejmy nadzieje ze nie bedzie musial dodac ie8mode w ie9 🙂 bo dla (web)developerow, bedzie to jeden krok naprzod i dwa kroki wstecz.

      2. Awatar kumien
        kumien

        Z tym, że właśnie przechodzi ACID2, z tym, że nareszcie szybciej działa i jak kliknę wstecz to nie wczytuje jak oszalały jeszcze raz tej strony. Jakby tak tylko porównać do innych przeglądarek to nie obsługuje ACID3. Szybkość silnika JavaScript to już użytkownicy ocenią, może nie są im potrzebne żadne V8 czy małpeczki.

  3. Awatar tadzik_
    tadzik_

    Co to ma wspólnego z OpenSourceNews? Chyba że znam złe rozwinięcie tytułu.

    1. Awatar szmergiell
      szmergiell

      Znasz złe rozwinięcie tytułu.

    2. Awatar tadzik_
      tadzik_

      No właśnie, czy ono w ogóle jest gdzieś zapisane, poza tym że w pamięci niektórych userów?

      1. Awatar Rafał P.
        Rafał P.

        Obywatelski Serwis Newsów

      2. Awatar SeeM
        SeeM

        Jest w na stronie głównej. Ale więcej nie zauważyłem.

  4. Awatar alienjr
    alienjr

    OperatingSystemsNews?
    OStatniomówimyoieNews?
    OStronielubimynarzekaniaNews? 😛

    1. Awatar Otaq
      Otaq

      Obywatelski Serwis Newsów
      Swoją droga przydałoby się to wstawić gdzieś w logo, choćby małymi literami ale żeby było 🙂 Oszczędzi pomyłek w przyszłości.

      Co do samego newsa. Jestem w szoku. MS zaczyna gonić czołówkę i nawet wydaje normalną przeglądarkę 😉 Swoją drogą bardzo dobry pomysł z podwójnym silnikiem, byle tylko jako domyślny stosował ten z bardziej zgodny ze standardami.

      1. Awatar Michał Tomaszewski
        Michał Tomaszewski

        To nie są żadne pomyłki. Po prostu niektórym ludziom się nudzi i muszą koniecznie narzekać. Zwłaszcza jeśli chodzi o MS. Narzekacie że wypuszcza IE8. Wolałbyś "tadzik_" żeby webmaster musiał nadal zmagać się z IE6?

        1. Awatar abc
          abc

          Ile osób zmigruje w ciągu pierwszego miesiąca? Skoro (w Polsce) pomimo ponad 2 lat obecności na rynku, msie 7 wciąż używa mniej ludzi niż niż przestarzałego msie 6 (za ranking.pl), na świecie 20%, ok. 2 razy mniej niż msie 7 (marketshare.hitslink.com), to czy liczysz na to, że msie 8 przyjmie się szybciej (a jak marketingowcy wypną się na WinXP bo przestarzały, to co?)

        2. Awatar Michał Tomaszewski
          Michał Tomaszewski

          Oczywiście że tak. Win 7 działa na starszych (i starych) komputerach więc dużo więcej osób będzie go używało w porównaniu z Vistą. Skąd ta pewność? Chociażby dlatego że jest nowy, ładny i błyszczący. W dodatku posiada IE8. Nie mówię że w ciągu miesiąca wyprze IE6 ale stanie się to bardzo szybko.

        3. Awatar Teodorka
          Teodorka

          i będzie krytyczna aktualizacja dla Windows XP która instaluje sie też na piratach.

      2. Awatar tobaj
        tobaj

        MS trochę się ostatnio stara, to prawda. Jednak z tym gonieniem czołówki przez IE to chyba przesada. Większość 'nowości' w interfejsie to stare pomysły zaczerpnięte z konkurencji. Rzecz jasna w oficjalnym ogłoszeniu nie znalazłem najmniejszej wzmianki na ten temat. Widać wciąż liczą głównie na tych wiernych użytkowiników, którym do głowy nie przyjdzie, żeby chociaż spróbować innych przeglądarek, a choćby tak z czystej ciekawości. Im można jeszcze mydlić oczy 'innowacjami'. Jednak ta grupa drastycznie się skurczyła w ostatnich latach, a u pozostałych użytkowników tekst oficjalnego ogłoszenia musi budzić niesmak, szczególnie jeśli pamiętają jak MS publicznie ganił developerów FLOSS za brak innowacyjności.
        Poza interfejsem też nie widzę niczego, co mogłoby zagrozić największym konkurentom. Nie miałęm zbyt wiele czasu na sprawdzenie nowego IE (Windowsa używam tylko w pracy) jednak po kilku testach mogę stwierdzić, że nadal pozostaje daleko w tyle za innymi przeglądarkami jeśli chodzi o wydajność i poprawność renderowania stron. Test Acid2 przechodzi w 100 procentach, jednak udało mu się tego dokonać o kilka lat za późno i tutaj MS postąpił dosyć roztropnie nie chwaląc się tym zbyt głośno. Myślę, że zaraz po wydaniu 8-emki popularność IE może chwilowo wzrosnąć o kilka kresek, jednak potem wszystko wróci do normy, czyli powolnym odpływie użytkowników w inne rejony. Sądzę też, że większą popularność IE zdobędzie przy okazji wydania Windows7.

        1. Awatar Karl
          Karl

          Ponoć najgorszym błędem na polu walki jest niedocenienie przeciwnika, co widać np. w poście powyżej. IE może faktycznie innowacyjnością nie grzeszy, ale za to bierze od konkurencji to co w niej jest najlepsze. Z firefoxa wzięli AwesomeBar, dodali kontekstowe grupowanie zakładek (w Firefoxie ma być w wersji 3.1 dopiero! a obecnie jest za pomocą dodatku realizowane), zeszli ze zużyciem pamięci w dół (w/g testu na pcmag.com zestaw testowy stron www zajmuje 168 MB RAM w porównaniu do 128 MB Firefoxa i 260 MB Chrome'a.), dodali ochronę przed clickjackingiem (przechwytywaniem kliknięc użytkownika) czego póki co nie robi żadna inna przeglądarka i przed atakami XSS.
          Trzeba pamiętać, że póki co IE ma największy udział w rynku przeglądarek czy sie to komuś podoba czy nie i każda zmiana na lepsze może ich tutaj umocnić.
          Polecam lekturze ten artykuł.

        2. Awatar White Eagle
          White Eagle

          "dodali ochronę przed clickjackingiem (przechwytywaniem kliknięc użytkownika) czego póki co nie robi żadna inna przeglądarka"
          taak. Kolejna osoba uwierzyła gadce marketingowej MS 😉 IE8 przed niczym sam nie chroni. MS wymyślił specjalny tag który twórcy stron muszą dodać do kodu strony, aby MS "chronił" stronę. I tak inne przeglądarki mają od dawna podobne możliwości jeśli webmaster doda odpowiedni skrypt do strony. Krótką mówiąc użytkownicy mają tylko złudzenie ochrony.
          Polecam przeczytać: http://hackademix.net/2009/01/27/ehy-ie8-i-can-ha…

        3. Awatar tobaj
          tobaj

          'Ponoć najgorszym błędem na polu walki jest niedocenienie przeciwnika…' – zgadzam się Kolegą w stu procentach. Z tym, że to włąsnie Microsoft popełnił ten błąd na ogromną skalę kilka lat temu nie dostrzegając rosnącej popularności konkurencji. Mówię tylko o popularności gdyż już wtedy Opera czy Mozilla lepiej sobie radziły ze standardami WWW niż IE. Pomijam tu oczywiście standardy stoworzone przez MS dla swojej własnej przeglądarki, nie uznawane przez W3C. Jednak mimo tego faktu MS nie czuł się zagrożony, ponieważ IE wciąż miała ogromną przewagę w rankingu popularności, głównie dzięki sposobowi jej dystrybucji (dołączanie IE do Windowsów, czego akurat nie uważam za złe o ile nie uniemożliwia to instalacji innych przeglądarek). Inny istotny powód to to, że wówczas istniało wiele stron WWW stworzonych tylko pod tą przeglądarkę czyli w rezultacie nie zgodnych ze standardami W3C. Jednak podejście wielu webmasterów do tej kwestii z czasem się zmieniło i oprócz stron 'IE-only' powstawało coraz więcej stron 'IE-impossible' i to nie dlatego, że ktoś złośliwie tak je napisał, lecz dlatego, że były one w całości zgodne ze oficjalnymi, otwartymi standardami, których IE nie do końca lub w ogóle nie był w stanie obsłużyć. Jednak MS, korporacja korzystająca z usług wielu speców od marketingu, badania rynku etc., zachował się bardzo krótkowzrocznie nie doceniając tego trendu.
          To było kilka lat temu, a co mamy dzisiaj? MS oficjalnie uznaje nadrzędność standardów W3C, i raczej ineego rozsądnego wyjścia nie ma. A jak to się przekłada na rozwój IE? W porównaniu z wcześniejczymi widać postęp. Jednak obecnie – w obliczu konkurencji, której nie da się już ignorować – poprzednie wersje IE nie są właściwym punktem odniesienia. I tak, porównując testowe wersje IE 8 rc1 i Firefox 3.1 dev ta pierwsza wciąż jest daleko w tyle i brakuje jej wielu funkcji. Oto kilka przykładów:

          1) IE nie radzi sobie najlepiej z CSS 2.1

          2) brak natywnej obsługi Animated PNG; poniższy link może być testem, zobaczcie jak wygląda strona w IE, a jak Firefoxie:
          http://littlesvr.ca/apng/stickback.html

          3) brak natywnej obsługi SVG (kiedyś Adobe wydawało świetną wtyczkę do IE, nie wiem czy jej ostatnia wersja działa z IE8, tak czy tak jest to jednak wtyczka)

          4) mało wydajny silnik renderujący javascript

          5) wynik testu Acid3: 20% na WinXP SE 3, przy 93% w Firefoxie na tym samym systemie oraz na Ubuntu i openSUSE

          6) brak portów na inne systemy (to w ogóle nie jest często brane pod uwagę nie wiem czemu; dla mnie to równie ważna cecha jak pozostałe)

          7) małe możliwości rozbudowy za pomocą wtyczek

          Nie wiem jakie inwestycje ponosi firma z Redmond na rozwój swojej przeglądarki jednak przypuszczam, że większe niż wszyscy konkurenci razem wzięci. To też trzeba wziąć pod uwagę oceniając szybkość i jakość rozwoju IE.

          Pozdrawiam.

        4. Awatar Teodorka
          Teodorka

          w FF wtyczka jest obsluga JavaScriptu, SVG zresztą też i co głupio? Do tego obsługuje już w pełni wtyczki! wiec piszesz brednie. A css 2.1 przechodzi cały..

        5. Awatar Teodorka
          Teodorka

          BTW: APNG nie jest żadnym standardem do tego został porzucony nawet przez Grupe PNG, obecnie APNG rozwija Mozilla na własne potrzeby (a nie do tworzenia stron), wiec nie wiem niby czemu IE8 miałoby go obsługiwać… jak W3C też odradza korzystanie z tego formatu, delikatnie sugerując MNG

        6. Awatar tobaj
          tobaj

          'w FF wtyczka jest obslugą JavaScriptu, SVG zresztą też i co głupio?…' – ??? Obsługa SVG jest zaimplementowana bezpośrednio w silniku Firefoxa (gecko). Więc FF wspiera ten format natywnie chociaż też nie w pełni (sam format cały czas się rozwija), a Internet Explorer bez pomocy wtyczek nie obsługuje go w ogóle. I to dokładnie miałem na myśli

          '…Do tego obsługuję już w pełni wtyczki! wiec piszesz brednie' – To, że obsługuje to nie zaprzeczałem. Nie wiem w jaki sposób ocenić to 'w pełni'? Napisałem, że IE ma małe możliwości rozbudowy za pomocą wtyczek w porównaniu z FF i to podtrzymuję. Absolutnie się nie umywa.

          Jeśli chodzi o obsługę CSS 2.1 to przyznaję, że prawdopodbnie się myliłem. Sugerowałem się ilością punktów jaką IE uzyskał w teście ACID3, jednak ten test obejmuje również między innymi CSS3 i SVG.

          Co do APNG – PNG group nie porzucił tego formatu, bo to nie oni go tworzyli. Był rozwijany od początku przez programistów Mozilli, którzy proponowali w3c uznanie go jako standardu (wraz z wieloma zwolennikami tego formatu), a nie go narzucali. Natomiast PNG Group po prostu nie uznał go jako oficjalnego rozszerzenia PNG. Nie wiem gdzie znalazłaś informację jakoby W3C odradzał stosowanie APNG na rzecz MNG? Prawda jest taka, że oba formaty mają wielu zwolenników oraz to, że już teraz APNG jest lepiej wspierane przez przeglądarki – poza FF obsługuje go natywnie Operę od wersji 9.5 i developerzy Webkita też pracują nad jego implementacją. Mi osobiście bardziej odpowiada APNG z różnych względów technicznych, ale o tym to już wolałbym napisać artykuł.

        7. Awatar Teodorka
          Teodorka

          1. Jest zaimplementowana w silniku tylko funkcjonuje obok niego i jest re dystrybuowana razem z nim – inaczej nie było by możliwe wymienienie silnika JS w FF w przeciągu tygodnia.

          2. Porównujesz ilość wtyczek produktu który od kilku lat jest na rynku z produktem który nie wyszedł – bardzo inteligentne!

          3. Skoro żadnym standardem nie jest APNG to po co mają go obsługiwać przeglądarki internetowe? Przecie jak dodasz taki plik do kodu xhtml od razu stanie się niezgodny z założeniami w3c.. Przeglądarki plików graficznych nie masz?

          4. APNG miało zostać oddane pod opiekę grupie PNG, ale olali to bo format jest wątpliwej jakości, czego łatwo się przekonać czytając kod źródłowy

        8. Awatar maciek
          maciek

          2.: Internet Explorer jest na rynku DUŻO DŁUŻEJ niż Firefox.

        9. Awatar Teodorka
          Teodorka

          A Netscape jeszcze wcześniej, niemniej nic to nie zmienia. Wtyczki nie tworzy Mozilla (no kilka mają) tylko użytkownicy i tak samo jest z wtyczkami do IE8.

  5. Awatar maciek
    maciek

    Żaden postęp: regres, regres…. (względem konkurencji).

    IE 4 było prawie tak samo funkcjonalne (zdaniem niektórych: lepsze) jak Netscape, i udostępnione także dla systemów Unix i Mac OS

    IE 8 dramatycznie ustępuje konkurencji (patrz: test Acid 3) i w dodatku jest tylko na jedną platformę.

    1. Awatar jeronimmo
      jeronimmo

      Na onecie i czy innym wp pisali, że to bajerek i pogromca Firefoksa. Czy to znaczy, że iE8 będzie działać pod Linuksem ???

      1. Awatar wujek_bogdan
        wujek_bogdan

        byc moze … pod Wine 😉

  6. Awatar wujek_bogdan
    wujek_bogdan

    mam nadzieje ze w koncu ie 7/8 wyprą ie6.
    a tak wracajac do ie6 – wiekszosc zarzutow kierowana jest w strone MS, przede wszystkim przez webmasterow. wiadomo ze pisanie stron zgodnych wstecz jest uciazliwe i dodaje nam pracy, dodatkowo nie pozwala na uzycie niektorych technik (jak np. taki banał jak przezroczystość w png).
    tylko czy wine za to ponosi jedynie MS? majac legalny system i wlaczone aktualizacje (a nawet nielegalny system i wlaczone aktualizacje ;)) ie juz kilka lat temu updatowalo sie do wersj 7.x, ktora wypada jednak o niebo lepiej (co nie znaczy ze dobrze!) w porownania z seria 6.x. wine ponosza tutaj w duzej mierze uzytkownicy. to kwestia swiadomosci uzytkownikow i legalnosci oprogramowania. nie jest chyba tajemnica, ze wiekszosc uzytkownikow ie6 to uzytkownicy pirackich windowsow.

    1. Awatar Tomasz Woźniak
      Tomasz Woźniak

      Pierdzielisz frazesy- większość użytkowników ie6 to ludzie na kompach korporacyjnych plus ludzie z znikomą wiedzą o tym co używają. Spiracone windy z mojego skromnego rozeznania są bardziej na bieżąco z bezpieczeństwem niż ich korporacyjne odpowiedniki.

  7. Awatar Sławek
    Sławek

    "Gdy IE8 zauważy, że strona, którą odwiedza użytkownik, nie jest napisana zgdnie ze standardami, lecz przygotowana została dla jednej z poprzednich wersji IE, wyświetli ją automatycznie z użyciem starego silnika (co oznacza, że strona nie wykrzaczy się)."

    Czyli, że jest tak, jak ja kiedyś proponowałem na tym wortalu 🙂 .(nie, żebym się chlubił tym lub był pyszny) 😉

    Ta wiadomość cieszy. Mam nadzieję, że prace nad poprawą zgodności ze standardami idą pełną parą, choć ta przeglądarka i tak będzie już zawsze zacofana.

    1. Awatar Jarek
      Jarek

      Problem w tym, że jeśli jest napisana i serwowana zgodnie ze standardami, to (ponieważ nie rozpoznaje typu application/xhtml/xml) może jej w ogóle nie wyświetlić, lub (ponieważ nie rozpoznaje pewnych podstawowych znaczników, np. object) wyświetlić źle.
      Ciekawi mnie zatem, jakie specyficzny splot warunków musi zaistnieć, żeby IE8 zdołał wyświetlić dokument XHTML za pomocą swojego "nowoczesnego" silnika. 😉 🙂

  8. Awatar Lupinek
    Lupinek

    i macie gdzieś pod ręką Windows Vista lub XP

    lub Windows 7

    1. Awatar Marcin "Ktos&qu
      Marcin "Ktos&qu

      IE8 RC1 nie jest dostępny do pobrania dla Windows 7 beta 1. Będzie "włączony" w następnych buildach.

      1. Awatar Teodorka
        Teodorka

        DZIWNE JA MAM

  9. Awatar Adam
    Adam

    Moim zdaniem "odplyw" od serii 6+ moze byc mozliwy tylko, kiedy win7 sie przyjmie. Obecnie, jak ktos juz wczesniej napisal, spora grupe uzytkownikow 6 stanowia uzytkownicy korporacyjni, gdzie ie6 byc muusi bo… musi :). U uzytkownikow indywidualnych to raczej roznie bywa z tego co zaobserwowalem, natomiast tu ujawnia sie jeden bardzo ciekawy fakt:

    Wiekszosc ludzi, ktorych znam, a uzywaja IE6 (nie mowie o firmowych zastosowaniach) to rzeczywiscie ludzie o znikomej swiadomosci jesli chodzi o bezpieczenstwo IE, ale – co ciekawe – niechetnie aktualizuja oni IE do nowszej wersji z tego samego powodu, dla ktorego nie instaluja Firefoxa czy Opery. Dopoki system dziala i nie padnie pod naporem ad/spy czy innych -ware'ow, wirusow czy trojankow, nic ich nie obchodzi bezpieczenstwo, bo przeciez "nic sie nie dzieje" (a ze system dziala tragicznie, coz – zdarza sie), na nowy "dziwny" interfejs przestawic sie ciezko i tak zostaja na swoim ie6. Sytuacje "ratuje" vista, ktora, mimo niewielkiego udzialu na rynku, jednak podnosi popularnosc ie7 bo wiele osob kupujac komputery z nowym winem wlasnie taka wersje dostaje a zdowngrade'owac sie nie da (mowie o ie, nie systemie)

    Podsumowujac, uwazam, ze to samo stanie sie z ósemką, gdzie będzie niejako na siłę wciskany przy okazji zakupu nowego kompa z win7. Komputera z XP juz wtedy raczej nie dostaniesz, a z Visty malo kto jest obecnie zadowolony, wiec nie sadze aby MS jakos strasznie usilowal wydluzyc jej zycie. Ot, zdechnie wyparta przez win7. Pytanie tylko czy ten ostarni okaze sie wystarczajaco dobry, aby dostatecznie rozpropagowac ie8? Jesli tak sie stanie (a sadze ze tak, bo wypuszczenie kolejnego bubla po viscie byloby samobojstwem – raczej ciezko mi sobie to wyobrazic) to udzial ie8 bedzie rosl, powoli ale to raczej naturalne – wszak jest cala masa ludzi ktora explorerow nie uzywa, bo i po co? W sumie tylko IE6 obecnie utrzymuje pozycje ie na rynku. Jesli obetnie sie dostep do tej wersji poprzez wycofanie XP z rynku… moze byc ciekawie :).

  10. Awatar mby7930
    mby7930

    Jak dla mnie, to nie ma szans, aby się przesiadł na IE8, ale miejmy nadzieję, że wreszcie będzie można piszać strony zgodnie ze standardami, a nie osobno pod produkt MS.

  11. Awatar bober
    bober

    Poprawa obsługi CSS cieszy, ale największa zaleta nowego IE, dająca mu przewagę nad popularną konkurencją, to obsługa każdej karty w nowym procesie.

    1. Awatar Adam
      Adam

      A jakie to ma przelozenie w praktyce? Pytam, bo nie wiem. Jak na moje ucho to brzmi jak gdyby miał żreć więcej zasobów 🙂

      1. Awatar Teodorka
        Teodorka

        jak się karta zawiesi nie potrzeba resetować całego IE tylko proces odpowiedzialny za dana kartę

      2. Awatar bober
        bober

        Ano takie, że jedna strona potrafi przywiesić, zawiesić lub wywalić całą przeglądarkę. Co prawda inne przeglądarki mają opcję przywracania stanu sprzed wywrotki, ale nie sprawdzi się to ani w przypadku niejednej strony (prezentacji?) we flashu ze spieprzoną nawigacją, ani w przypadku wypełniania jakiegoś formularza, ani w wielu innych przypadkach, kiedy nie chce się gubić kontekstu.

        Ja mam z reguły po kilkanaście-kilkadziesiąt zakładek pootwieranych i szlag mnie trafia jak przez jakiś bzdurny błąd wywala mi się cała przeglądarka. Oczywiście ta zaleta IE nie sprawi, że się na niego przesiądę, ale zawsze to dobra wiadomość, bo może inni podążą tym tropem 😉

      3. Awatar efan
        efan

        Jak dla mnie nie ma żadnego przełożenia 🙂 W Windowsie przeważnie jak coś się wiesza to cały system pada i wywala blue screena.
        Co do samego IE8 to dla mnie to niezbyt dobra nowina bo po fali zachwytów powróci szara rzeczywistość i się okaże że strony trzeba przygotowywać dla przeglądarek oraz dla IE5/6/7/8.
        Generalnie nie wiem czym się można zachwycać w IE8 kolejne wydanie które tak naprawdę nic nie wnosi. Przy cyklu wydawniczym w jakim wypuszczane są kolejne wersje IE każda nowa wersja powinna obsługiwać już wszystkie aktualne standardy i przechodzić wszystkie aktualne test typu ACID3. Jednym słowem powinna być przynajmniej tak dobra jak najlepsza z dostępnych w momencie jej wydania przeglądarek na rynku. W innym wypadku wydawanie nowej wersji nie ma zbytniego sensu – już lepiej byłoby wypuścić łatkę dla IE7.
        Podejrzewam że już w połowie tego roku wszystkie inne przeglądarki osiągną poziom 100/100 w ACID3 i lada moment rozpocznie się wyścig o najlepsze wyniki w ACID4 a MS wypuszcza przeglądarkę która będzie królować w jego systemie przez kolejne kilka lat z wynikiem 20/100 w ACID3. Nie ma co rewolucja w świecie przeglądarek 😛

        1. Awatar trasz
          trasz

          @efan: Jestes pewien, ze nie pomyliles Windows z Linuksem? Bo to w Linuksie czesto zdarza sie, ze jak sie cos wiesza, to wyklada xserwer i zostaje reset 'z palca'. W Windows praktycznie sie to nie zdarza. Jesli masz BSOD, to na 99% jest to wina sterownika bez certyfikacji – takiego, przy ktorego instalacji Windows glosno krzyczy, ze jest potencjalnie zwalony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *