iTVP nie polubi Linuksa i Mac OS

TVP udostępnia programy w internecie, ale tylko użytkownikom systemu Windows, a za niektóre produkcje pobiera opłaty. Zainteresowała się tym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, ale wygląda na to, że nic nie wskóra.

Po felietonie J.Lipszyca i petycji w sprawie neutralności technologicznej iTVP oraz pierwszej pozytywnej reakcji TVP wydawało się, że problem niedostępności internetowego serwisu iTVP dla platform innych niż Windows zostanie rozwiązany. Wygląda na to, że Telewizja Polska nie pójdzie śladem BBC i nie udostępni swojego serwisu dla użytkowników niszowych systemów.

Leszek Bogdanowicz, szef Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP:

Przede wszystkim nie jesteśmy tak bogatą instytucją. Dystrybucja sygnału w sieci kosztuje, utrzymanie systemu informatycznego kosztuje, prawa na dodatkowe pole eksploatacji również kosztują. Ustawa nie mówi, że to wszystko ma być finansowane z abonamentu. Zresztą my obecnie nie korzystamy ze środków abonamentowych, ale wyłącznie z pieniędzy pochodzących z komercyjnej działalności spółki.

Szef KRRiT, Witold Kołodziejski:

Rada nie zgodziła się na wykorzystanie publicznych pieniędzy przez TVP na rozwój jej projektów internetowych. Argumentacja TVP nas przekonuje, podobnie jak słabnące wpływy abonamentowe, które dziś wynoszą już tylko jedną czwartą przychodów spółki.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

24 odpowiedzi na „iTVP nie polubi Linuksa i Mac OS”
  1. Awatar cypr1nus
    cypr1nus

    Normalnie szlag człowieka trafia, jak czyta, że wspierają tylko Microsoft. Ja rozumiem, że wybór formatu "wmv" został podyktowany tym, że w TVP wszystko jest na Windows'ie, ale na litość bośką, nie można zmuszać innych do tego żeby instalowali Windows'a po to, aby sobie iTVP pooglądać. Niech zarząd naszej kochanej telewizji, bierze przykład z Google. Youtube funkcjonuje bardzo dobrze i każdemu z tym jest wygodnie.

    1. Awatar Magnes
      Magnes

      Pewnie już zapłacili za jeden system i zmiana kosztowała by ich drugie tyle. Wpadli w pułapkę.

      1. Awatar elkor
        elkor

        Masz racje. Ciekawe jak by się zarząd TVP poczuł, gdyby teraz przy każdej możliwej okazji jako argumentów za wolnym oprogramowaniem i formatami używać przykładu TVP – firmy która wpadła w pułapkę komercyjnego oprogramowania i nie może nic z tym zrobić. Ani dla siebie ani dla swoich klientów-abonentów.

        1. Awatar michuk
          michuk

          @elkor: będzie miał okazję się o tym przekonać. Bo własnie — obok ZUS — TVP będzie teraz jednym z głównych przykładów naruszenia neutralności technologicznej w Polsce.

        2. Awatar ~niedzwiedz
          ~niedzwiedz

          No i coś to da? Bo co prawda na świecie dobrze się dzieje, ale w Polsce wszyscy dalej mają to gdzieś…

          Wystarczy popatrzeć jak wyglądała standaryzacja OOXML, jak wyglądała odpowiedź na list otwarty do MSWiA (nie wiem jak to wygląda z obecnym rządem, bo list miał być, ale nie wiem co tam z tym wyszło w końcu) i jak wygląda podejście do sprawy chociażby TVP…

          Wiem, że trzeba próbować, ale powoli mam dosyć :/

        3. Awatar tomek
          tomek

          co do ogólnej kwestii neutralności technologicznej państwa, to myślę, że to jest tylko kwestia czasu, aż w Polsce będzie normalnie (problem tylko jak długiego czasu). Kraje starej UE już robią dużo w tym kierunku – tylko czekać aż wyjdzie jakaś dyrektywa nakazująca używanie jednakowych standardów/technologii w ramach instytucji w UE. W Polsce jest oczywiście odpowiednie prawo, ale nagminnie łamane (także przez samych ustawodawców), ale jeśli jakieś polskie instytucje publiczne będą chciały współpracować w jakiejś kwestii, zahaczającej o technologie informacyjne, z krajami z starej UE, to będą musiały się dostosować.

          Swoją drogą kwestia "oporu materii" w polskich instytucjach jest ciekawa (czy to efekt niewiedzy, lenistwa, korupcji, czy po prostu tego, że urzędnicy mają w głębokim poważaniu to, że urzędy są przede wszystkim dla obywateli?). Gdzieś jakiś czas temu czytałem o konferencji czy dyskusji, w której uczestniczył wysoki urzędnik odpowiedzialny za informatyzację w kraju, oraz ISOC Polska. Chodziło chyba o używanie ODF zamiast formatów mikrosoftu w administracji. Jednym z argumentów urzędnika przeciwko zmianom były problemy jakie powstawały w trakcie przestawiania się instytucji na utf8 (co za głupek w ogóle – od tego on jest, żeby wszystko w państwie działało dobrze, a dopuki każdy używał innego kodowania znaków, to w cale dobrze nie było; i ten koleś jeszcze narzeka, że zmuszono jego i innych biednych urzędników do naprawienia w 'Systemie' czegoś co działało niepoprawnie). Ogólnie to z jego wypowiedzi wynikało, jakoby, że wmuszenie stosowania utf8 przez administrację państwową jest w ogóle krzywdzące i niesprawiedliwe… Ciekawe czy w ogóle zdawał sobie sprawę co to miało na celu…

        4. Awatar michuk
          michuk

          @tomek: czytałeś to zapewne na blogu jakilinux we wpisie: <a ref="http://blog.jakilinux.org/wortal/neutralnosc-technologiczna-na-xiii-forum-teleinformatyki/" rel="nofollow">Neutralność technologiczna na “XIII Forum Teleinformatyki”

          "Ten urzędnik" zdecydowanie był obeznany z tematem. Chodziło o zobrazowanie w jaki sposób niewinne decyzje administracji (np wymuszające użycie danej technologii) mogą wpłynąć na setki serwisów. W tym przypadku nie było (podobno) żadnego sensu migrować serwisu na UTF8, ale ustawa nie przewidziała odstępstw i trzeba było wydać kupę kasy na dostosowanie systemu dla samego dostosowania.

        5. Awatar tomek
          tomek

          ja tylko piszę jak odebrałem wypowiedź tego urzędnika, i piszę jakie jest moje zdanie (jako podatnika) na temat takiej postawy, jaką on zaprezentował.
          Co do sensu migrowania na utf8, to ja raczej nie widzę sensu pozostawania przy cp1250 a nawet przy iso8599-2 – jeśli już ma być 'interoperacyjność' to musi być w każdej dziedzinie (poza tym czasem się zdarza, że różne komponenty strony internetowej są pisane w różnych kodowaniach i w tedy jest problem, bo jakiego kodowania byś w przeglądarce nie ustawił to i tak będzie źle; wprowadzenie utf8 jako wymogu w administracji państwowej jest dobrym zabezpieczeniem, żeby nigdy w przyszłości takie coś nie miało miejsca na jakiejś stronie jakiegoś urzędu).

  2. Awatar bies
    bies

    Po prostu przestańcie płacić ten abonament.

  3. Awatar tomek
    tomek

    i kij im w oko. i tak ich nikt nie lubi, to co się przejmować?
    ich oferta programowa i tak jest beznadziejna (mam na myśli ogólnie TVP, nie tylko iTVP), no może poza meczami piłki nożnej, które od czasu do czasu puszczają.
    A tak w ogóle, czy w Polsce jest coś takiego jak telewizja publiczna? Ja mam wrażenie, że TVP jest telewizją "częściowo za publiczne pieniądze", a to jednak nie to samo co "telewizja publiczna".
    Coś kiedyś pisali, że TVP chce zbudować (we współpracy z Polkomtelem) sieć cyfrowych nadajników naziemnych – może w ten sposób będą mogli łatwiej kontrolować kto odbiera ich sygnał i od kogo pobierać abonament. Zmuszać do płacenia abonamentu każdego posiadacza telewizora, nawet jeśli nie ogląda TVP, to po prostu rozbój w biały dzień (choć z drugiej strony i tak wielu ludzi nie płaci). Jednak pewnie ten "system cyfrowy" oprą też na technologiach z mikrosoftu i złamanie go nie będzie większym problemem;)

    1. Awatar tomek
      tomek

      chociaż co do tych meczów, to jak słyszę szpakowskiego to i tak mam ochotę przełączyć na inny program…

      1. Awatar Magnes
        Magnes

        Ja tam mecze oglądam na Czechach. Może powinienem im zapłacić abonament… 🙂

  4. Awatar WadosM
    WadosM

    Nie rozumiem dlaczego mamy płacić dodatkowo abonament, skoro TVP jak każda inna telewizja utrzymuje się z reklam. Ten abonament to dla nich tylko taka premia, a dla nas naciąganie

    1. Awatar ~niedzwiedz
      ~niedzwiedz

      Porównaj liczbę reklam w TVP i Polsacie albo TVN 😉

      1. Awatar 3ED
        3ED

        A która stacja puszcza ciekawsze programy? Skoro mają być ciekawe za cenę dużej ilości reklam to ja piszę się na to. Dodatkowo zwróć uwagę że stacje za które nie płacisz emitują tą dużą ilość reklam, a stacje za które płacisz albo wcale nie emitują albo 2 minuty na godzinę.. 😉

  5. Awatar tomalo
    tomalo

    Skasowałem ich stacje w telewizorze, więc na cholerę mi ich programy w internecie?
    A z tym porąbanym abonamentem to ktoś powinien w końcu zrobić porządek!!!
    Jak chcę np. oglądać w telewizorze "Discovery Channel" to muszę zapłacić abonament który trafia do…TVP

  6. Awatar tomaszx
    tomaszx

    Nie za bardzo rozumiem przesłanie… właśnie testowałem na Firefox + Ubuntu + Mplayer (mozilla-mplayer) i wszystko śmiga…. hm Czy chodzi tu o wykorzystanie w32codecs?

    1. Awatar elkor
      elkor

      Między innymi o to chodzi. Musisz przecież zapłacić amerykańskiej firmie za prawo używania kodeków do odkodowania sygnału publicznej polskiej telewizji. A jakby tego było mało, to kodeki te pracują tylko na x86, a przecież nie wszyscy i nie wszędzie mają te procesory.
      Pozostałe powody są chyba oczywiste.

      1. Awatar mysle
        mysle

        mi jakoś działają na c2d..

        1. Awatar Maciek
          Maciek

          A jak z materiałami DRMowanymi?

        2. Awatar mysle
          mysle

          Przecie niedawno Polscy hakerzy: Michał Majchrowicz i Mateusz Stępień złamali DRM windows media – snap mplayera ładnie już odtwarza 😛

  7. Awatar mysle
    mysle

    mi tez na freebsd śmiga, i niechce by przechodzili na flash bo to też zamknięte i nie ma sensownego playera do tego pod freebsd..

  8. Awatar tomaszx
    tomaszx

    hm, czy za te kodeki trzeba płacić jeżeli się ich w Polsce używa? Jest gdzieś jakaś tableka jakie paczki z kodekami np.: w Ubuntu są "nielegalne" w tym kraju? bo skąd mam wiedzieć ze są nielegalne jak nigdzie o tym wzmianki nie widziałem … a może widziałem ale to było tak dawno a wtedy się jeszcze nie orientowałem i hm…. zonk. Przydałoby się zestawienie czego i gdzie używać nie można bo to nielegalne lub coś tam. Ma ktoś link?

    1. Awatar tomek
      tomek

      z tym to na prawdę jest problem. Bo licencja na kodeki Windows Media nie pozwala na ich dalsze rozprowadzanie (dostaniesz je od mikrosoftu i dalej ich rozpowszechniać nie możesz). Dla tego w32codecs nie są dołączone do wielu dystrybucji – np. w debianie ich nie ma (musisz dołączyć sobie repozytorium zewnętrzne, w którym są). Nawet debianowska wersja mplayera nie wspiera wszystkich formatów, które są wkompilowane w wersję dostarczaną przez mplayerhq.hu (bo Debian sobie nie może na to pozwolić – serwery centralne ma w USA, a twórcy mplayera widać sobie olewają sprawę i dystrybuują w32codecs i inne).
      Inna sprawa jest z patentami na algorytmy – np. w USA i w Niemczech one obowiązują i tam mp3 jest opatentowane. W takiej Polsce nie są opatentowane i możesz sobie implementować te algorytmów bez płacenia Fraunhofferowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *