Artykuł sponsorowany
Domeny internetowe mogą zostać nazwane wirtualnymi nieruchomościami XXI wieku. Jeżeli posiada się swoją stronę internetową, to nieważne, z usług jakiego hostingodawcy będzie się korzystać, adres prowadzący do twojej strony zawsze pozostanie taki sam. W przypadku chęci zmiany obecnego usługodawcy przeniesienie domeny ze starego serwera na nowy może wydawać się lekko skomplikowane, jednakże jest to jedna z prostszych czynności w procesie całego migrowania witryny internetowej.
Jaką funkcję pełni domena internetowa?
Komputery do porozumiewania się ze sobą w ogóle nie potrzebują, w przeciwieństwie do ludzi tak zwanych nazw mnemotycznych, czyli ułatwiających ich zapamiętanie przez człowieka. Aby serwer połączył się, za pomocą protokołów z innym działającym komputerem musi posiadać jedynie jego adres IP.
Twoja strona również powinna posiadać takowy, który możesz, zamiast domeny umieścić w pasku na górze swojej przeglądarki internetowej. Składa się on kilkunastu specjalnie wygenerowanych cyfr, które identyfikują potrzebne dane, do wyświetlenia się na stronie.
Możesz jednak zauważyć, że adres IP, który wprowadza się do danej strony, zamiast normalnie brzmiącej nazwy jest bardzo trudny do zapamiętania. W dodatku ktoś, kto przegląda kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt stron dziennie może mieć problem z ponownym przypomnieniem sobie dokładnego ciągu, prowadzącego właśnie do twoich treści.
Rozwiązaniem na to wszystko jest, jak już się zapewne domyślasz domena internetowa. Strony używają specjalnych serwerów, kryjących się pod nazwą DNS, które mają za zadanie przypisać dla danego IP ciąg dozwolonych do użytku znaków, które następnie będą odpowiadały za identyfikacje treści właśnie Twojej witryny internetowej.
Co trzeba wiedzieć przed przeniesieniem?
Warto zastanowić się, czy ma nastąpić całkowite przeniesienie domeny na inny serwer, czy też jednak pozostawienie jej na stronie, gdzie była przez Ciebie rejestrowana, ponieważ jak najbardziej istnieje możliwość, w której wskaże się tylko wspomniane wcześniej serwery DNS i to całkowicie wystarczy, by zaczęła działać poprawnie w nowej usłudze.
W drugim przypadku należy zrobić tak zwane przetransferowanie, którego dokonuje się z pomocą wygenerowania specjalnego kodu authinfo (u niektórych dostawców kod rzadziej może być oznaczony inicjałami EEP), potwierdzającego chęć przeniesienia domeny na usługę nowego dostawcy.
Jak przenieść domenę na inny hosting?
Jeżeli zdecydowano się na całkowite wytransferowanie swojej domeny z hostingu, tak, by posiadać ją razem ze stroną (pamiętaj, że będzie trzeba zapłacić nową cenę za odnowienie po roku, gdyż każdy hostingodawca ma swój własny, łatwo dostępny do sprawdzenia cennik usług), to należy poszukać u siebie w panelu klienta specjalnej zakładki, która uprawnia nas do wygenerowania kodu authinfo (niektórzy rejestratorzy wymagają skanu umowy z podpisem, inni również mogą chcieć dodatkowych danych przed generacją), a następnie odnalezieniu w panelu nowego serwera opcji, która pozwala na dodanie domeny do serwerów po pomyślnej weryfikacji.
Zmiana serwerów DNS bez konieczności transferu całej domeny
W przypadku chęci pozostania u aktualnego rejestratora, jedyne, co wystarczy zrobić, to zmienić aktualny serwer DNS, który przypisał wcześniejsze zapytanie do usługi, która może być dla nas już niedostępna.
Warto pamiętać również o tym, że nawet jeżeli już nastąpiło przeniesienie domeny na inny hosting i znajduje się już ona na nowej stronie, to i tak zmiany dla DNS wciąż trzeba będzie dokonać ręcznie. Na szczęście to bardzo prosta czynność.
Po pierwsze należy sprawdzić, jaki jest adres, który trzeba podać dla nowych serwerów. Zwykle są to dwa, góra trzy linki w subdomenach. Następnie wystarczy je skopiować, a potem odnaleźć w swoim panelu klienta opcję, gdzie wprowadza się nowy adres, uzupełnić poprawne dane w formularzach i wszystko zaakceptować.
Zmiana DNS zazwyczaj trwa do maksymalnie kilku minut, jednakże w szczególnych przypadka czas może ulec wydłużeniu do nawet 48 godzin. W razie, gdyby strona dalej się nie otwierała, możesz spróbować użyć kombinacji klawiszy ctrl + f5, a jeżeli to nie pomoże, to kliknąć menu komputera, wpisać „uruchom”, następnie „cmd”, po czym do otwartej konsoli dodać linię „ipconfig/flushdns”.
Jak widzisz, mimo dużej liczby informacji do przyswojenia z całością da się oswoić bardzo szybko. Najlepiej na nowy serwer wybrać taki, który nie wymaga czekania na dopełnienie wszystkich formalności (jak w przypadku transferu domeny), a jedynie paru kliknięć do zmiany wszystkiego.
Na rynku jest obecnie wiele serwerów, ułatwiających cały proces, jak chociażby warty polecenia hostinghouse.pl z ugruntowaną pozycją rynkową, jednakże, pamiętając o wszystkich informacjach, przeniesienie domeny na jakikolwiek, nowo wybrany przez ciebie serwer w przypadku, gdy nastąpi zmiana dostawcy hostingu, na pewno nie sprawi Ci już więcej trudności.
Dodaj komentarz