Artykuł sponsorowany
Aby okresowa ocena pracownika była wartościowa, należy przeprowadzić ją skrupulatnie oraz obiektywnie. Tylko wtedy bowiem pomoże ona obu stronom w określeniu satysfakcjonujących warunków dalszej współpracy. Jakie kryteria wpływają na system opiniowania zespołu? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej szczegółów.
Na czym polega okresowa ocena pracownika?
Okresowa ocena pracownika to coraz częściej praktykowane rozwiązanie, które pomaga przełożonemu w weryfikacji wydajności zatrudnionego oraz określeniu ścieżki jego dalszego rozwoju. W ostatnich latach zauważono tendencję, która pokazuje, że ludzie chętnie zmieniają miejsce pracy, jeżeli nie spełnia ono ich założeń.
Eksperci zaznaczają więc, że obecnie jednym z kluczowych elementów procesu zarządzania jest dbanie o dobrostan zatrudnionych m.in. poprzez przeprowadzanie okresowych ocen pracowników.
Zakłada się, że dokument ten pełni m.in. funkcję informacyjną, rozwojową, ewaluacyjną oraz motywacyjną. Ocena ta może zostać przeprowadzona w ramach jednego z poniższych systemów:
Ocena 90 stopni
Na ten model decydują się najczęściej małe i średnie przedsiębiorstwa. Sama ocena przeprowadzana jest wyłącznie przez przełożonego.
Ocena 180 stopni
Ta forma opiniowania przewiduje dwie oceny – jedną, która wystawiana jest przez samego przełożonego, oraz drugą – dokonywaną przez osobę zatrudnioną.
Ocena 270 stopni
Kolejny z modeli opiera się na trzech źródłach oceny – w procesie tym bierze udział przełożony, pracownik oraz współpracownicy, którzy opiniują ocenianą osobę.
Ocena 360 stopni
Ta okresowa ocena pracownika dotyczy osób zarządzających. Swoją opinię przekazuje przełożony, współpracownicy, podwładni oraz osoba oceniana.
Ocena 360+ stopni
Ten model stosowany jest głównie w przypadku osób, które zajmują się obsługą klientów. Pracownicy opiniowani są przez przełożonego, współpracowników, podwładnych, klientów zewnętrznych oraz samych siebie.
Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, przeprowadzając okresową ocenę pracownika?
Przykładowym kryterium, które powinno znaleźć się w dokumencie z okresową oceną pracownika, jest m.in. organizacja pracy. Należy określić cel podejmowanych dotychczas przez zatrudnionego działań oraz stosowane przez niego metody.
Opiniowana jest także terminowość, komunikatywność oraz kompetencje pracownika. Niektóre z dokumentów zawierają dodatkowo informacje o przestrzeganiu etyki zawodowej oraz chęci podnoszenia kwalifikacji przez zatrudnionego.
Oprogramowania HR & Payroll pomagają w przeprowadzaniu okresowej oceny pracownika
Przeprowadzanie okresowej oceny pracownika może wydawać się dość czasochłonnym procesem. Warto więc zdecydować się na wdrożenie specjalistycznych narzędzi kadrowo-płacowych, które wzbogacone są o moduły usprawniające opiniowanie zatrudnionych.
Producenci udostępniają platformy obsługujące m.in. ustrukturyzowane rozmowy pracownicze. Przełożony może przeprowadzić wywiad z pracownikiem, korzystając z gotowej bazy pytań.
Dobrym rozwiązaniem są także analizy operacyjne, w których zestawiane są różnorodne dane – kierownik może więc porównać wynik swoich pracowników do ogólnie panujących norm branżowych.
Szukasz narzędzia do kadrowo-płacowej obsługi pracowników? Postaw na oprogramowanie Teta AIR od Unit4
Nowoczesne systemy HR & Payroll skutecznie digitalizują liczne procesy wewnętrze przedsiębiorstwa, usprawniając m.in. obsługę kadrową firmy, w tym także okresowe oceny pracowników. Zastanawiasz się, czy program od Unit4 sprawdzi się w przypadku Twojej działalności? Skontaktuj się z doradcą, który przedstawi Ci pełne funkcjonalności oprogramowania Teta AIR.
Dodaj komentarz