Artykuł sponsorowany
Recykling elektroniki przekłada się na wyjątkowo duży pakiet różnego typu korzyści. Utylizacja elektroniki jest jedyną skuteczną metodą zabezpieczenia ludzi i środowiska przed szkodliwym wpływem odpadów niebezpiecznych wchodzących w skład sprzętu elektronicznego. Recykling odpadów elektronicznych pozwala też pozyskiwać bez szkody dla środowiska niezbędne w przemyśle surowce. Oto ważne fakty na temat utylizacji elektroniki, które warto znać.
Na czym polega utylizacja elektroniki i jaki jest jej cel?
Utylizacja elektroniki jest koniecznością, ponieważ zużyty sprzęt elektroniczny to w praktyce prawdziwa bomba ekologiczna. Liczne substancje zawarte w urządzeniach elektronicznych są klasyfikowane jako odpady niebezpieczne, czyli takie, które stanowią największe zagrożenie dla ekosystemu oraz zdrowia i życia ludzi. Unieszkodliwienie odpadów elektronicznych ma więc uchronić nas przed katastrofą ekologiczną, skażeniem środowiska, stratami wywołanymi przez substancje toksyczne, żrące, łatwopalne itp. Z kolei nastawiony na odzysk recykling elektroniki ma niebagatelne znaczenie dla gospodarki, jej rozwoju i zaspokojenia istotnych potrzeb konsumentów na całym świecie. Z elektroodpadów możemy bowiem pozyskiwać wiele cennych, a często też deficytowych surowców, których niedobór mógłby mieć dla wszystkich fatalne skutki.
Recykling odpadów elektronicznych a zamykanie obiegu w gospodarce
Recykling elektroniki podobnie jak przetwarzanie wszelkich innych odpadów to podstawowy element w koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego, która dąży do tego, by raz wydobyte surowce wykorzystać jak najwięcej razy, nim trafią one jako składnik bezużytecznego odpadu na wysypisko. Elektrośmieci i odpady generowane przez przemysł elektroniczny pełne są surowców, które mogą być powtórnie wykorzystane do produkcji nowych wyrobów i przywrócone do obiegu. Recykling i utylizacja elektroniki prowadzone przez najnowocześniejsze zakłady przetwarzania elektroodpadów umożliwiają m.in. odzysk metali szlachetnych, miedzi, ołowiu, aluminium, stali, tworzyw sztucznych czy szkła. Wszystkie te surowce mogą z powodzeniem tworzyć nowe przyjazne środowisku produkty, w więc takie, których wytworzenie jest mniej obciążające dla środowiska, zostawia mniejszy ślad węglowy i pozwala oszczędzać pierwotne zasoby i energię.
Jakie znaczenie dla ochrony środowiska ma recykling elektroniki?
Jak duże korzyści dla środowiska może mieć recykling elektroniki, pokazują dokonania Stena Recycling, nowoczesnej firmy z branży zarządzania odpadami. W Polsce i wielu innych krajach europejskich pod szyldem Stena Recycling działa kilka nowoczesnych zakładów recyklingu elektroniki, w których zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny przetwarzany jest w bezpieczny dla środowiska sposób i na masową skalę. Jeden zakład utylizacji elektroniki Stena Recycling, zlokalizowany we Wschowie, w województwie lubuskim, przetwarza rocznie nawet 700 tysięcy sztuk monitorów i telewizorów LCD oraz setki ton innych elektroodpadów. Udaje się dzięki temu zwrócić do obiegu rocznie m.in. około 700 ton miedzi, niemal 1,5 tony srebra, kilkadziesiąt kilogramów złota, platynę, tworzywa sztuczne, szkło. Co recykling i utylizacja elektroniki w takich ilościach oznaczają dla środowiska? Przede wszystkim realnie mniejsze zużycie surowców pierwotnych, oszczędność wody i energii, zdecydowaną redukcję emisji CO2 i zanieczyszczeń w procesie wytwarzania nowych dóbr w porównaniu z ich produkcją z naturalnych surowców. Recykling elektroniki pozwala również ograniczyć ilość toksycznych odpadów na wysypiskach i zmniejszyć zagrożenie, jakie one stwarzają i mogłyby stwarzać przez kolejne setki lat.
Dodaj komentarz