W grudniu usłyszeliśmy, że Holandia przyjęła ustawę o obowiązku korzystania ze standardu OpenDocument w administracji publicznej (choć są problemy z innymi formatami) oraz o manifeście promowania FLOSS przez 10 głównych okręgów holenderskich. Te efekty nie wzięły się z powietrza.
W Holandii już od 2002 roku działa program OSOSS (“Open Source als Onderdeel van de Software Strategie” – “Otwarte Oprogramowanie jako element strategii informatycznej”). Jego celem jest promocja w administracji publicznej otwartych standardów i oprogramowania FLOSS, z naciskiem na te pierwsze. Pierwszy etap (2003-2005) polegał na badaniu problemu od strony technicznej, potem priorytetem stała się otwartość i współpraca z biznesem.
OSOSS sam nie para się pomocą techniczną w zakresie FLOSS ani nie zajmuje się bezpośrednio wdrożeniami. Stara się za to pokazywać administracji — głównie ministerstwom i urzędom miejskim — zalety otwartości i pozyskiwać kontakty ze sprzedawcami takich rozwiązań. OSOSS ułatwia także wzajemne kontakty między jednostkami administracji publicznej, dzięki czemu problemy rozwiązane w jednej mogą zostać łatwiej pokonane w innych miejscach. Mówiąc innymi słowami, program promuje budowanie społeczności użytkowników z podobnego kręgu zastosowań.
Bardzo ciekawe “case study” OSOSS, wyjaśniające poglądowo działanie programu, zostało opublikowane w zeszłym roku na stronach Komisji Europejskiej. Doradca OSOSS, Bouke Koelstra, szacuje w nim, że na poziomie miast zadania zostały praktycznie w całości wypełnione, i to z sukcesem:
Osiągnęliśmy punkt krytyczny, w którym miasta stwierdzają: “teraz już wiemy, co można osiągnąć za pomocą open source, i jesteśmy dobrymi klientami: wiemy co możemy uzyskać poprzez otwarte oprogramowanie i otwarte standardy”. Rynek dojrzewa.
Artykuł głosi, że dalsza przyszłość programu miała zostać ustalona pod koniec 2007. Przewidywane dalsze działania mają doprowadzić do przemiany OSOSS w centrum doradcze oraz informacyjne, a także rozszerzyć zakres jego wpływów na poziom prowincji i jednostek administracji wodnej. Inne możliwe kierunki rozwoju tego programu to holenderska służba zdrowia oraz edukacja.
Dodaj komentarz