KDE 4.1 Alfa1 dostępna

Dostępna jest już pierwsza alfa środowiska KDE 4.1. To wydanie z zasady niestabilne, umożliwiające zwykłym śmiertelnikom zapoznanie się z aktualnym stanem prac nad KDE w serii 4.

Hity wydania to:

  • Akonadi — niezależny od desktopu mechanizm przechowywania danych osobistych (PIM) typu poczta czy kalendarze,
  • Porty dla Windows, Mac OS X i OpenSolaris (nie są jeszcze gotowe, ale umożliwiają przyjrzenie się postępom prac),
  • Bazą dla alfy jest biblioteka Qt 4.4. Oferuje ona znacznie lepszą wydajność renderowania grafiki SVG oraz wiele usprawnień, które wpływają głównie na interfejs KDE 4 — Plazmę.

KDE 4.1 Alfa1 można zainstalować na wiele sposobów, opisanych na specjalnej stronie: KDE 4.1 Alpha1 Info Page.

A tym z Was, którzy nie czują się jeszcze na siłach testować samodzielnie alfy KDE, polecam recenzję rewizji 802150 autorstwa Korneliusza Jarzębskiego, z dużą liczbą zrzutów ekranu, prezentujących funkcjonalność aktualnej wersji deweloperskiej KDE 4.1.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar pawelbial
    pawelbial

    KDE 4.1 to kontynuacja rewolucji w rozwoju KDE. Już powoli zaczyna wszystko wyglądać jak trzeba i niedługo nie będzie potrzeba, żadnych programów z KDE3 jak to ma miejsce aktualnie. Ale niestety kilka programów tak, jakby stanęło w rozwoju. Np. ark nie ma ostatnio prawie, żadnych zmian w SVN, a brakuje mu jeszcze kilku podstawowych funkcjonalności. Aktualnie jest bardzo zły czas na wydanie Alfy1, gdyż Plasma została zepsuta – tzn. przebudowano część API i wszystko działa bardzo niestabilnie (ale widać szybką poprawę).

    Ogólnie zapowiada się naprawdę porządne środowisko z bogatym zestawem aplikacji, z ładnie wyglądającym layoutem i szybkim działaniem aplikacji.

    1. Awatar AvantaR
      AvantaR

      Ja czekam, aż KDE4 będzie w końcu bardziej konfigurowalne. Bo, albo ja mam jakąś zepsutą wersję (Kubuntu 8.04 z KDE4), albo po prostu nie mogłem znaleźć np. opcji wyłączenia serwera dźwięku (no chyba, że w KDE4 go nie ma). Podobnie nie mogłem znaleźć opcji "tryb administratora" w ustawieniach systemu.

      Pozostaje czekać na nowe wersje, bo póki co KDE4 moim zdaniem do używania się nie nadaje.

      1. Awatar Pablo
        Pablo

        Trudno było się spodziewać koncentracji na pisaniu nowego kcontrol, skoro wszystko jest robione od podstaw. Podejrzewam że da się to wszystko zrobić edytując pliki konfiguracyjne KDE.

        1. Awatar AvantaR
          AvantaR

          Jestem pewien, że się da. Ale jeśli chciałbym się bawić w edytowanie plików konfiguracyjnych to bym nie instalował KDE … Wszyscy mówią o wielkiej rewolucji – póki co to krok w tył (na nawet dwa). Co z tego, że KDE4 głoszone jest jako super-rozwijalne. Co mi po tym, jeśli nie mogę najprostszych rzeczy skonfigurować 😉 ?

          Tak jak mówię – IMO póki co KDE4 nie nadaje się do zwykłego użytkowania.

        2. Awatar Adi1981
          Adi1981

          Jak byś się chociaż trochę tym zainteresował i poczytał, to byś wiedział że KDE 4.0 _NIE MA_ praktycznie żadnej 'klikalnej' konfiguracji, co było w założeniach twórców kde 4 od początku, i że w miarę podstawowa konfiguracja zbliżona możliwościami (ale również jeszcze niepełna) do kde 3.5.x będzie dopiero w kde 4.1. Więc skoro zainstalowałeś już kde 4.0 to nie marudź że to ileś tam kroków wstecz. Mogłeś się wstrzymać do lipca albo pozostać przy kde 3.5.x.

        3. Awatar niedzwiedz_2
          niedzwiedz_2

          De facto KDE 4.0 wydanie poglądowe – większości tam nie ma i pomimo, że kroki do przodu są i to wielkie to jednak przeciętny użytkownik, jak zauważyłeś, nie zauważy zmiany na lepsze gdyż braki je przysłonią.

  2. Awatar dzierzkowski
    dzierzkowski

    Myślę, że developerzy KDE chcą szybko wydać wersję 4.1 gdyż wiele osób czeka z przejściem na KDE4 właśnie na wydanie tej wersji.
    Mam nadzieję, że wtedy będzie już można normalnie używać KDE bez obaw o niestabilność czy braki funkcjonalności.
    Pozdrawiam.

    1. Awatar adrian5632
      adrian5632

      Deweloperzy wcale nie chcę wydawać tego jak najszybciej, tylko zgodnie z planem wydań, któ¶y możesz znaleźć na TechBase…

      1. Awatar nat
        nat

        tiaak, deweloperzy i alfa.

  3. Awatar Gf
    Gf

    czy coś wiadomo o przejeciu Trolltecha przez Nokię? jakos cisza w temacie. Ktos to musial zaaprobowac?
    juz sie nie moge doczekac linuxa na mojej komorce

    1. Awatar sprae
      sprae

      Jeśli to będzie dodanie do qt platformy symbian, to też będziesz się cieszył?

      1. Awatar Gf
        Gf

        masz jakies informacje? czy tylko trollujesz?

  4. Awatar joker
    joker

    news jest troche nieprecyzyjny. wynika z niego, ze ta alfa1 zawiera wymienione rzeczy (akonadi itd.), a nie jest to prawda. wszystkie te rzeczy beda dostepne dopiero w pelnym wydaniu 4.1

  5. Awatar Poni
    Poni

    Dla mnie KDE 3.5 to pomyłka kobyla jak nic multum niepotrzebnego softu owszem są perełki w postaci np. Amorka ale procesy zombie kdeinit całkiej skreślają to środowisko. KDE4 ma szanse to zmienić, jeśli zlikwidują ilość dołączonego softu.

    1. Awatar M-Z
      M-Z

      "niepotrzebnego softu"
      Jak na przykład?

      "perełki w postaci np. Amorka"
      Nigdy nie rozumiałem zachwytów nad Amarokiem. Może być, ale kobyła straszna.

      "jeśli zlikwidują ilość dołączonego softu"
      Tak, środowiska tworzy się po to, by nic nie mogły… (im mniej programów na daną platformę, tym lepiej). 😉

    2. Awatar niedzwiedz_2
      niedzwiedz_2

      Możesz usunąć zbędne programy. Aktualnie systemy są przygotowywane, słusznie, tak by ZU jak najmniej musiał robić i miał jak najwięcej "z pudełka" – patrz na Apple.

    3. Awatar pawelbial
      pawelbial

      Kobyła, która zawiera ogrom różnego rodzaju oprogramowania do różnych zadań. Nie jest tak jak w Windowsie, że potrzeba kilka różnych programów i często mają podobną funkcjonalność i robi się śmietnik. W KDE tak naprawdę jest bardzo dobry rozkład programów i nie ma tylko wielkich kobył typy Konqueror czy Amarok. Zresztą każdy wybiera to co lubi i to nie prawda, że środowisko OpenSource coraz bardziej się rozprzestrzenia pod wpływem ilości programów do tego samego. Chociażby Gnomowy NetworkManager został wykorzystany w KDE4. A także ujednolicenie pod banderą Freedesktop.org (np. D-Bus czy HAL).

  6. Awatar Pablo
    Pablo

    To sobie wyłącz "procesy zombie" – ten komu są potrzebne nie zawsze domyśli się żeby je włączyć, więc chyba lepiej że są. Poza tym po co komu całe KDE? Mogę być w błędzie, ale nie znam dystrybucji w której byłoby to instalowane – instaluje się kdebase + tylko to, co potrzebne – zatem nie przemawia do mnie "multum niepotrzebnego softu". Nie jest on Tobie akurat potrzebny, ale to chyba dobrze że istnieje możliwość zainstalowania go – każdy ma inne potrzeby.

    1. Awatar nat
      nat

      nie zawsze domysli sie, zeby wylaczyc, ale ponarzekac
      czemu nie? : )

    2. Awatar qwak
      qwak

      Najgorsze co jest w kde to to całe kio_badziewie. Ciekawe kiedy wpadną na coś lepszego.

      1. Awatar pawelbial
        pawelbial

        qwak podaj jakieś argumenty…

        KDE 4.1 zawiera w aktualnej wersji rozwoju cały serwis Akonadi, więc można powiedzieć, że już zawiera go pierwsza alfa. Menu konfiguracyjne posiada już zbliżoną funkcjonalność do Kcontrol z KDE 3.5.
        Fajną rzeczą powinien być Solid, ale jak na razie próby kompilacji go wraz z gnomowym NetworkManagerem nie powodzą się. Także ostatnio dodany został w końcu moduł printer-applet (oparty na PyKDE). Nie ma co narzekać. Rewolucja jest w trakcie:)

      2. Awatar kinsky
        kinsky

        Jeahh meeen. Też nienawidzę tego jak mogę sobie w dowolnej aplikacji (np. Kate) edytować plik na zdalnym kompie nie zważając na to czy łączy się przez ftp, webdav, czy ssh. Albo po prostu zgrywać mp3 z CDAudio przeciągając pliki z jednego miejsca w drugie.
        No po prostu nie mogę zdzierżyć takich możliwości

        1. Awatar qwak
          qwak

          No to powiedz jak zrobić żeby np .przez protokół smb: w konquerorze obejrzeć film który leży na serwerze w sieci lokalnej . A no niby da się , ale najpierw cudowne kio_smb ściągnie ci go w całości na dysk a potem otworzy a to powinno działać transparentnie. JAk plik ma kilka giga no to sorry, ale gorszego rozwiązania nie widziałem.

        2. Awatar pawelbial
          pawelbial

          Tu leży nie problem nie w samej idei kio tylko w sposobie implementacji tej funkcji, o której mówisz. To prawda, że jest to trochę bezsensu, ale zawsze można pomóc biednym deweloperom przy tworzeniu tego typu rozwiązań, a to zapewne nie należy do najprostszych zadań.

        3. Awatar Maciej Mrozowski
          Maciej Mrozowski

          no to do dzieła – zakasać rękawy i pisać transparentną obsługę SMB jak się nie podoba, wszakże po prostu narzekać każdy potrafi, prawda?

    3. Awatar Poni
      Poni

      to prosze napisz mi jak po wyłączać te procesy kdeinit? bo zakzdym razem jak odpalę cos z kde i zamkne procesy kdeinit zostają co mam za kazdym razem wchodzić w konsole i killowac?

      1. Awatar Maciej Mrozowski
        Maciej Mrozowski

        Control center->KDE Components->KDE Performance – ustaw 'maximum number of instances preloaded' na 0 i nie płacz dziecko, że KDE cache'uje biblioteki, żeby Ci się okienka szybciej uruchamiały

        aa, i nie płacz też, że po tej operacji mieli dyskiem, bo przecież powinien to trzymać w RAM

        a przede wszystkim zaktualizuj chociaż do 3.5.8 bo coś czuję, że siedzisz jeszcze na kde 2.0…

        1. Awatar Poni
          Poni

          Procesy kdeinit dalej są i sobie żyją po zakończeniu pracy wywoływanego programu. Mam KDe 3.5.9 pod FreeBSD-7-Stable. A jak kogoś chcesz nazwać dzieckiem to zacznij od siebie, bo pewnie mógłbym być twoim ojcem.

        2. Awatar Jarosław Staniek
          Jarosław Staniek

          Bo to są demony, zresztą będące po tej pracy w stanie uśpienia. Podobnie jak klauncher i kded.

          Sugestie jakoby programy "działające w tle" np. czekające na select() czerpały CPU pochodzą często od dziennikarzy klasy Łukasza B. z PC World Komputer, a są spowodowane nieświadomością faktu, że jądro może sterować wybudzaniem procesów i nie chodzą one w pętlach jak DOSowe wprawki w Turbo Pascalu w roku 1985.

        3. Awatar Nort
          Nort

          Tak, ale po parunastu godzinach pracy, procesy kdeinit mają takie memory leak, że bez restartu komputera się nie obchodzi.

        4. Awatar Maciej Mrozowski
          Maciej Mrozowski

          "dziwne, u mnie działa…"

          też masz FreeBSD? może to jakiś błąd portu dla tego OS – ja mogę swoje kde 3.5.8 na gentoo amd64 zostawiać na tak długo jak mi się podoba

    4. Awatar Poni
      Poni

      kdebase i biblioteki QT to w sumie minimum 120MB to jest to malo? po co mi to kdebase? czemu nie samo QT?

      1. Awatar stilgar
        stilgar

        bo qt to sama biblioteka gui, a w wiekszym projekcie jest wiele czesci wspolnych, wiec rozsadnie je wsadzic do jednego liba – w tym wypadku kdelibs

        1. Awatar Nort
          Nort

          tak ale ten lib im trochę napęczniał.. to już mogli go podzielić usilniej.

      2. Awatar Kejk
        Kejk

        Nie podoba się? To nie używaj. Proste!
        Ludzie, co wy chcecie udowodnić? Po co to narzekanie?

      3. Awatar Jarosław Staniek
        Jarosław Staniek

        Całe kdebase nie jest potrzebne do uruchamiania programów KDE 4. Wystarczy mały kdebase-runtime. Reszta to kdebase-apps i kdebase-workspace. Tym ostatnim np. nie zaprzątam sobie zbyt głowy pod Windows.

        Programy Qt-only odpalone obok siebie zajmują więcej miejsca i pamięci niż programy KDE _o podobnych możliwościach_, startują też wolniej, gdyż te pierwsze nie dzielą między sobą implementacji podobnych bądź też identycznych funkcji. Przykładem jest multum menedżerów plików czy edytorów. Ich funkcje, takie jak pokazywanie ikon i obsługa typów mime bywają napisane od zera. Jest to dodatkowo przykre ponieważ istnieje standard shared mime db z freedesktop.org. Innych przykladów znajdziesz bez liku.

        To prawda niezależna od samego KDE – tak działa modularyzacja i reuse. Można ją pominąc, jeśli używasz 1 czy 2 aplikacji na raz.

        Ponieważ jednak trudno znaleźć podobnie rozbudowane programy Qt-only lub zgoła nie-Qt jak programy KDE, stwarza to pozory szybkości tych pierwszych.

  7. Awatar dpc
    dpc

    Jakby mi jeszcze tak nie klaciło… . Nie wiem co oni powyrabiali, ale na moim starym Intelu (sterowniki zarówno i810 jak i intel) KDE4 działa taaaaaak powoli. I nie chodzi o "efekty biurka" i inne takie – to oczywiście powyłączałem od razu. Niestety – niewiele pomogło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *