KDE 4.2 beta 1 zostało wydane

Zgodnie z planem dnia 26 listopada wydana została pierwsza beta środowiska graficznego KDE 4.2 o kodowej nazwie “Caterpillar”. Od teraz społeczność KDE skupiła się głównie na poprawianiu błędów. Wersja ta wnosi setki nowych funkcji i udoskonaleń.

KDE 4.2 beta 1

Najważniejsze ulepszenia w Plasmie, KWin oraz przestrzeni roboczej KDE.

  • Efekty pulpitu są teraz włączone automatycznie, gdy sprzęt i sterowniki je obsługują. Przed włączeniem efektów pulpitu przeprowadzony jest automatyczny test sprawdzający czy wszystko działa poprawnie, w razie problemów efekty się nie włączą.
  • Zostały dodane nowe efekty pulpitu takie jak: Magiczna Lampa, Efekt minimalizacji, Kostka i Spirala. Inne, takie jak Siatka pulpitu zostały ulepszone. Zmodyfikowano również interfejs ustawień efektów Kwin. Dzięki użyciu dynamiki ruchu, wszystkie efekty sprawiają wrażenie gładkich i naturalnych.
  • Główne elementy pulpitu zostałby znacznie ulepszone, by dać nam spójne i użyteczne środowisko pracy.
    Dodano m.in. Grupowanie aplikacji i wyświetlanie wielu wierszy pasku zadań. Autoukrywanie ikon w tacce systemowej. Podpowiedzi przy apletach plasmy. Powiadomienia przez plasmę. Autoukrywanie paneli. Możliwość ustawienia ikon na pulpicie dzięki użyciu widoku katalogu jako tła pulpitu. (tak jak w KDE 3).
  • Pojawiły się nowe plasmoidy służące do pozostawiania wiadomości na zablokowanym ekranie, podglądania plików, przełączania się pomiędzy aktywnościami, odczytywania kanałów RSS – RSS NOW. Pojawił się też aplety narzędziowe takie jak pastebin, kalendarz, minutnik, tablica znaków, monitor systemu, szybki dostęp i wiele innych.
  • KRunner otrzymał nowe wtyczki takie jak sprawdzanie pisowni, historia konquerora, zarządzanie energią za pomocą PowerDevil, miejsca KDE, ostatnio używane dokumenty, sesje Kate, Konquerora i Konsole. Dodano także plugin konwertera umożliwiający szybkie przeliczanie jednostek prędkości, masy i odległości.
  • Plasma obsługuje teraz Google Gadgets. Plasmoidy mogą być teraz pisane w Ruby i Pythonie. Poprawiono obsługę plasmoidów napisanych w javascript i widżetów z Mac OS X.
  • Tapety pulpitu są teraz obsługiwane przez pluginy, dzięki temu deweloperzy mogą łatwo pisać nowe systemy tapet pulpitu. Obecnie dostępne pluginy to: pokaz slajdów, fraktale Mandelbrota i statyczny obrazek.
  • Poprawiono obsługę stylów w pasku zadań, kickoffie, tacce systemowej i innych częściach plasmy. Dodano nowy moduł ustawień systemowych “Szczegóły tematu pulpitu”, dzięki któremu możemy wybrać dowolny motyw dla rożnych części plasmy.
  • Obsługa wielu ekranów została poprawiona dzięki użyciu biblioteki Kephal i poprawieniu wielu błędów.

Tradycyjny pulpit

Nowe i poprawione aplikacje

Wszystkie aplikacje zostały ulepszone i poprawione. Poniższa lista ukazuje tylko najciekawsze z wielu zmian.

  • Dolphin obsługuje teraz podgląd plików w panelu informacyjnym, a także zmianę rozmiaru ikon suwakiem na dolnym pasku.
  • Konqueror szybciej wczytuje strony internetowe dzięki dodaniu funkcji wstępnego pobierania danych (prefetching) ze strony internetowej do silnika khtml. Ulepszono też pasek wyszukiwania.
  • W KMail ulepszono wyświetlanie nagłówków wiadomości oraz zarządzanie załącznikami. Kmail otrzymał rozbudowaną i atrakcyjną listę nagłówków wiadomości.
  • KWrite i Kate mogą teraz pracować w trybie Vi.
  • PowerDevil – nowa infrastruktura do zarządzania energią, dająca nowoczesne i zintegrowane narzędzie do kontrolowania różnych aspektów urządzeń mobilnych.
  • Ark – narzędzie do obsługi archiwów, zyskało ulepszony interfejs, obsługę archiwów chronionych hasłem, jest teraz dostępne również z menu kontekstowego w menadżerach plików.
  • Nowy system konfiguracji wydruku przywraca wiele opcji, których brakowało w KDE 4.0 i 4.1. Komponent “printer-applet” i “system-config-printer” zostały wysłane do modułów kdeadmin i kdeutils.
  • KRDC, klient zdalnego pulpitu otrzymał ulepszoną obsługę Microsoft’s Active Directory przez LDAP.
  • Kontact otrzymał nowy planner summary i obsługę drag’n’drop w wolnym/zajętym widoku.
  • KSnapshot używa teraz nazwy okna z którego robimy zrzut ekranu jako nazwy pliku, co ułatwia indeksowanie obrazków przez wyszukiwarkę.
  • Protokoły SFTP i FISH są teraz obsługiwane także na platformie Windows.
  • Dodano nową grę Killbots. W innych grach poprawiono interakcję z użytkownikiem, dodano motywy i poziomy.
  • Okteta – hex edytor otrzymał wiele poprawek w interfejsie użytkownika.
  • Wprowadzono wiele poprawek w aplikacjach edukacyjnych takich jak KAlgebra, KStars, KTurtle i Parley.

Powyższa lista zmian, oczywiście nie jest pełna.. Więcej informacji można znaleźć w planie zmian dla KDE 4.2.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

113 odpowiedzi na „KDE 4.2 beta 1 zostało wydane”
  1. Awatar Matthew
    Matthew

    Muszę przyznać że beta KDE 4.2 prezentuje się bardzo dobrze. W sumie jedynej rzeczy której mi brakuje to możliwości określenia położenia (prawo, lewo, wyśrodkowanie) apletów na panelach.

    1. Awatar Bananikus
      Bananikus

      No z tym racja. Jak masz cały panel zapełniony to problemu nie ma. Gorzej gdy zechciałbyś zostawić troszkę luzu po bokach.
      Tak btw. Było to w KDE 3?

    2. Awatar Mkbart
      Mkbart

      Jest lepiej. I będzie lepiej. 😀

    3. Awatar MajQ
      MajQ

      jest bodajże applet panelspacer, którym można ominąć ten problem.

  2. Awatar Plichu
    Plichu

    Tray już naprawiony??

    1. Awatar Bananikus
      Bananikus

      Naprawiony. Jeśli ominięcie problemu można nazwać naprawieniem. Jak już większość wie, nie w KDE tkwił problem. A więc twórcy KDE dali nam ładną ramkę w trayu i nic się nie psuje.

  3. Awatar Bananikus
    Bananikus

    To mój pierwszy większy news na osnews.pl. Do tego pierwsze tak długie tłumaczenie. Nie znam najlepiej angielskiego, ale się jednak pokusiłem. Nie miejcie mi za złe, jeśli wkradł się jakiś błąd. Do tego musiałem się śpieszyć, bo już 2 dni po premierze.

    1. Awatar Sławek
      Sławek

      Odnośnie integracji KRunner i PowerDevil, to pewnie chodzi o możliwość przełączania profilów przy użyciu KRunner. Np. użytkownik wpisuje prezentacja i ma możliwość zmiany profilu oszczędności energii. Sam tego jeszcze nie testowałem, ale gdzieś wyczytałem, że ma być. Muszę jeszcze sprawdzić w źródle czy o to chodzi.

      1. Awatar Bananikus
        Bananikus

        No i że nikt tego nie zauważył. 🙂 Tak, chodzi właśnie o to, już poprawiam.

  4. Awatar Bananikus
    Bananikus

    Jak się tutaj robi przerwy pomiędzy linijkami tekstu? Przy "Nowe i poprawione aplikacje" normalna przerwa jest, ale już przy "Najważniejsze ulepszenia w Plasmie…" przerwy nie ma. Próbowałem już na przeróżne sposoby.

    1. Awatar Leonar
      Leonar

      piszesz magiczny kod:
      bez spacji

  5. Awatar Michał Tomaszewski
    Michał Tomaszewski

    Jak z wydajnością? Lepiej niż w 4.1?

  6. Awatar Moarc
    Moarc

    Buuu! Ja chcę, żeby ktoś dał KDE trunk do OpenSUSE Build Service! I żeby dawał paczki dla Fedory, Debiana i Ubuntuuuuuu… 😀

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      jeśli ta beta ma numer 4.1.73 to sobie awansuj łubuntu do najnowszej alfy, z jąderkiem 2.6.28 i kde 4 w wyżej wymienionej wersji. Niestety kdeplasma-addons na razie nie ma ;|

      1. Awatar lman
        lman

        To jest 4.1.80 ( przynajmniej w kde-crazy na gentoo )

        1. Awatar marcinsud
          marcinsud

          mówię co mam, bo patrząc po zamieszczonym w newsie changelogu to te zmiany i bugfixy są już w tej wersji którą mam. Gdy była beta w okienku "o kde" była stosowna informacja, że to beta teraz już jest tak
          Wersja 4.1.73 (KDE 4.1.72 (KDE 4.2 >= 20081112)

        2. Awatar bk76
          bk76

          Ja mam w Gentoo "Wersja 4.1.80 (KDE 4.1.80 (KDE 4.2 Beta1))"

      2. Awatar Moarc
        Moarc

        Ja mam Fedorę, dla Fedory nie ma paczek.

        1. Awatar Xorg
          Xorg

          Paczki są dostępne w repo Rawhide. (Developmental packages for the next Fedora release).

        2. Awatar Moarc
          Moarc

          Hehe. Ostatnio jak mieszałem Fedorę (jeszcze 9) z Rawhide'em, to były niezłe cyrki z update'ami. (też miałem z tego repo właśnie KDE z zależnościami, bo chciałem mieć nowsze i lepiej działające)

    2. Awatar niedzwiedz_2
      niedzwiedz_2

      Może się mylę, ale chyba jest repo KDE 4 SVN dla openSUSE. Pamiętam, że coś takiego widziałem kiedyś.

      1. Awatar niedzwiedz_2
        niedzwiedz_2

        http://en.opensuse.org/KDE/Repositories

        1. Awatar Bananikus
          Bananikus

          Jasne, że jest. Korzystam z niego od czasów KDE 4.0. http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/KD…

          Ta beta ma numer 4.1.80.

  7. Awatar Sławek
    Sławek

    Swoją drogą, to czekam na zrealizowanie koncepcji przełączania kontekstów aplikacji wraz z odpowiednim pulpitem/aktywnością plazmy. Ktoś w ekipie GNOME zaproponował podobny pomysł. Jeżeli to wprowadzą, to czeka nas mała/wielka rewolucja. Mała, bo wirtualne pulpity były od dawna. Duża, bo do tej pory użytkownik sam musiał wszystko sobie poukładać, a funkcjonalność i tak była ograniczona. Po zrealizowaniu tego pomysłu otworzę sobie komunikator internetowy na pulpicie praca, a wszystkie kontakty zawodowe ukażą mi się na górze listy. Brzmi cudownie, prawda? Nawinęło mi się to w związku z profilami w PowerDevil, ale postanowiłem zrobić z tego osobny wątek.

  8. Awatar niedzwiedz_2
    niedzwiedz_2

    Mam nadzieję, że stabilność trochę poprawili też bo w porównaniu z GNOME czy nawet windowsem to stabilność nie jest zbyt dobra. Przynajmniej na moich 2 komputerach (Kubuntu 8.10). Ale muszę przyznać, że tempo rozwoju KDE4 jest imponujące 😀 W kilka miesięcy robią więcej jak deweloperzy windowsa w 6 lat. Zresztą GNOME też, ale tam takie jest założenie.

    1. Awatar PACH
      PACH

      Tak tak bo Windows to tylko GUI i nic poza tym, na dodatek super niestabilne (cokolwiek to miało by znaczyć). Pamiętajmy że deweloperzy KDE mogą w każdej chwili powiedzieć: "to jest złe więc piszemy wszystko od nowa" (coś jak projekty badawcze w MS), w przypadku pracy w korporacji takiej dowolności deweloperzy nie mają (mają zwierzchników, którzy nie koniecznie się na tym znają).

      1. Awatar zZzZ
        zZzZ

        Nie ma jak powtarzanie obiegowych opinii zupełnie bez sensu…

    2. Awatar MichalK
      MichalK

      Tak? Powiedz mi zatem czy KDE 4.2 ma juz wszstkie funkcje ktore miala 3ka? Czy moze dalej jest regresem? Wedlug mnie ta wersja to powinna miec numerek 4.01 beta beta ze wzgledu na slaba stabilnosc.

      1. Awatar markacy
        markacy

        Dokładnie

    3. Awatar likemandrake
      likemandrake

      Z tego co wiem, to w Windowsie najwyższy priorytet ma myszka 😀 W danej chwili wszystko może ulec "zwieszce", a myszka będzie działała nadal 😉

  9. Awatar sirsimon
    sirsimon

    Co trzeba zrobić, by z wersji 4.1 system uaktualnił się do tej wersji? Trzeba dodać jakieś repozytoria konkretne?

    1. Awatar Plichu
      Plichu

      Wcisnąć czerwony i pozamykać wszystkie okna i drzwi i wyczekiwać na wiadomość w radiu że aktualizacja przebiegła pomyślnie.

  10. Awatar sirsimon
    sirsimon

    Oczywiście nie system się uaktualnił, tylko system uaktualnił KDE 🙂

    1. Awatar Sławek
      Sławek

      Zapytaj na forum swojej dystrybucji. Lepiej mieć KDE jak najlepiej wpasujące się w system, ze wszystkimi udogodnieniami dystrybucji.

      1. Awatar sirsimon
        sirsimon

        Jedyny co nie dał minusa, tylko prosto wyjaśnił. Dzięki Sławek. A przy okazji, wersje niestebile, ja np. to właśnie są dostępne tylko jako źródła, czy są różne pakiety pod różne dystrybucje?

        1. Awatar Sławek
          Sławek

          Kto Ci napisał, że nie dostałeś minusa? Hehe… 😉 A przy okazji, to nie jest to zależne tylko od dystrybucji, ale też od repozytoriów. W OpenSuSE masz wyszukiwarkę download.opensuse.org i tam sobie wybierasz repo zawierające w nazwie unstable lub factory. Najlepiej, to zapytaj się gdzieś na forum, bo to nie miejsce.

  11. Awatar RRH
    RRH

    Powiedzcie mi, czy jeżeli dodawanie "hard features" jest zamrożone, to czy pozycje "in progress" wejdą (jeżeli będą ukończone) do 4.2, czy do 4.3?
    http://techbase.kde.org/Schedules/KDE4/4.2_Featur…

    Szkoda, że na obecnym procku (1.4) KDE z SVN mi się długo kompiluje, ale jakoś przeżyję. Up w niedzielę. 😀

    1. Awatar Bananikus
      Bananikus

      Tak. Mogą wejść, ale oczywiście nie muszą.
      Świetnie by było gdyby zmienili wygląd krunnera na ten z mockupa nuna , wtedy całe KDE 4.2 można by było nazwać ładnym. A tak dalej ten krunner szpeci. Dobrze, że jest chociaż na feature liście, szkoda, tylko, że nawet nie jest zaznaczone jako rozpoczęte.

      1. Awatar brzzz
        brzzz

        Dobrze jak by zrobili coś z tym panelem. Jeszcze 2 tygodnie temu był ładny, a teraz jest ekhmm paskudny (jak ktoś się z tym nie zgadza to niech spróbuje wyłączyć composite).

        1. Awatar Bananikus
          Bananikus

          Ja się nie zgadzam. Na 99% używasz KDE 4.1.73 lub jakiś stary trunk. Tam, owszem panel był paskudny. W 4.1.80 (4.2 beta 1) panel jest bardzo ładny. (Choć z composite nie pasuje do tego motywu). Przezroczysty z composite, czarny bez composite. Tak to wygląda.

  12. Awatar Chaos
    Chaos

    Autoukrywanie paska zadań jest?

    1. Awatar Bananikus
      Bananikus

      No jasne. Od dawna. 🙂

  13. Awatar asab
    asab

    ten motyw plazmy rozumiem jest domyslny? troche odmieniony… ta strzalka w trayu tak samo sie zachowuje jak w windows ? 😮

    1. Awatar niedzwiedz_2
      niedzwiedz_2

      Mam nadzieję, że nie dokładnie tak samo bo zazwyczaj lista zdąży się zwinąć zanim znajdę to co chciałem 😛 Ale zadanie ma to samo 😉

    2. Awatar adrian5632
      adrian5632

      Nie. Ty ukrywasz ikony, które chcesz – same się nie ukrywają. Po naciśnięciu jej pojawiają się owe ukryte przez ciebie. (W Windowsie z tego, co pamiętam same się ukrywały, które chciały).

      1. Awatar PACH
        PACH

        nie które chciały tylko najrzadziej używane, no i też można bez problemu ustawić które ikony mają być ukryte.

        1. Awatar morsik
          morsik

          "Najrzadziej używane" w windowsie… taaa…
          Mi tam się ukrywała zawsze ikona którą używałem, a którą nie, to się pojawiała, przez co tuż po konfiguracji zawsze musiałem traya konfigurować żeby miał konkretne ikony 😀

  14. Awatar Przemulala
    Przemulala

    Prezentuje się naprawdę nieźle. Zamierzam przesiąść się na najnowsze KDE wraz z wydaniem OpenSUSE 11.1, którego zamierzam zainstalować na swoim laptopie. Jak dotąd zawsze byłem z GNOME i Ubuntu, jednak zmiany są potrzebne. Szczególnie jeśli dostaje się tak dopasione i funkcjonalne środowisko, jak KDE 😉

    1. Awatar niedzwiedz_2
      niedzwiedz_2

      Powiem Ci, że (przynajmniej mi) na laptopie dużo lepiej działa Kubuntu. Mniej problemów ze sprzętem (czytaj – brak).

      1. Awatar Plichu
        Plichu

        A to coś nowego biorąc pod uwagę że to nie środowisko graficzne odpowiada za wykrywanie sprzętu… chyba że miałeś coś innego na myśli 🙂

        1. Awatar brzzz
          brzzz

          niedzwiedzowi chodzilo chyba o to że Kubuntu zachowuje się lepiej niż openSUSE, a nie KDE lepiej niz Gnome…

        2. Awatar Miron
          Miron

          Hmmm… To interesujące. Bo wiesz… Odnoszę wrażenie, że mają podobne wersje kerneli, podobne wersje Xów, podobny zestaw modułów… itp. itd.

          Linux jest Linux niezależnie w jak go nie nazwiesz.

        3. Awatar niedzwiedz_2
          niedzwiedz_2

          Dokładnie 😉

        4. Awatar niedzwiedz_2
          niedzwiedz_2

          @Miron:
          Nie wiem z czego to wynika, ale w openSUSE efekty 3D działać nie chciały (ani KWin ani Compiz), drukarka nie drukowała, skanera w ogóle nie udało się skonfigurować, z kodekami też był problem. Przeszedłem więc na Kubuntu.

        5. Awatar anonim
          anonim

          > Odnoszę wrażenie, że mają podobne wersje kerneli, podobne wersje Xów, podobny zestaw modułów… itp. itd.

          Ale mają różne mechanizmy rozpoznawania sprzętu, i prawdopodobnie też inne łatki ponakładane na jądro. Twoje stwierdzenie, że linux to linux byłoby prawdziwe tylko wtedy, gdyby wszystkie distra używały waniliowych kerneli, bo w obecnym momencie możliwe, ze na jednym działa coś, co za żadne skarby nie ruszy na innym.

      2. Awatar mm
        mm

        Moje doświadczenia są zupełnie odwrotne. Zainstalowałem znajomym (zupełnie zielonym) i po wielu przebojach zmieniłem na open suse, problemy zniknęły jak ręką odjął. Nie mam tu na myśli problemów ze sprzętem, bo ten jest w obydwóch dystrybucjach praktycznie tak samo obsługiwany. Raczej chodzi mi o stabilność, zwłaszcza instalatora, instalacja aktualizacji – totalna porażka.
        Teraz mają opensuse, a ja mam święty spokój.

  15. Awatar Piotrek23
    Piotrek23

    Jedni mówią że Microsoft zżyna od Novella, a ja mówię że to Novell zżyna od Microsoftu. W tej Becie, doskonale widać jak graficznie KDE podobne jest do Windows Vista, już nie chodzi mi tu o czarny kolor i przeźroczystość (cukierkowość) ale o pasek na dole ekranu.

    To standard wykorzystywany przy robocie nad WV, czarny kolor+przeźroczystość+biały gradient. Nie dość że pulpit nie ma standardowych opcji, to jeszcze to?

    1. Awatar Sławek
      Sławek

      U mnie na SuSE 11.0 KDE4 wyglądem trochę mniej przypomina Vistę niż standardowo. Zastosowano temat Aya i zielone tło pulpitu. Co do zżynania, to Ci pierwsi mają chyba rację, ale nie będę się sprzecać 😉 . Prawdą jest, że standardowe KDE może przypominać Vistę i jest to chyba zamierzone.

    2. Awatar Killavus
      Killavus

      A co ma Novell do KDE?

      1. Awatar Miron
        Miron

        Paru ludzi z Novella robi w projekcie KDE. Choć nie wiem czemu się maskują (może nie płacą im za to?). Przynajmniej parę nazwisk rozpoznałem. To o tyle dziwne, że Novell oficjalnie sponsoruje KDE.

        1. Awatar macias
          macias

          Przyklad maskowania sie?

        2. Awatar vries
          vries

          "SUSE pays KDE developers Stephan Kulow, Lubos Lunak and Dirk Müller to work on KDE development. SUSE also employs around 10 KDE developers who are free to work on KDE during their work time."
          Nie maskują się.

    3. Awatar Bananikus
      Bananikus

      W Viście motywu nie zmienisz. A w KDE ustawisz se jaki chcesz. Domyślnie masz ich kilka. Zresztą KDE wcale nie jest do Visty podobne. Panel też podobny nie jest. Najłatwiej powiedzieć, że coś jest zżynką od czegoś, bo nie jest czarno-białe.

      A tym czasem Microsoft…… kopiuje plasmę do Windows 7. Spójrzcie na skriny, wszyscy na pierwszy rzut oka widzą KDE.

      Novell tworzy KDE. Łahaahahhaha, dawno się tak nie uśmiałem. Dla twojej informacji Piotrek: Novell nie ma nic wspólnego z KDE. (No prawie nic, bo jednak OpenSuse i KDE się lubią, ale novell żadnego wpływu na KDE nie ma)

      1. Awatar Piotrek23
        Piotrek23

        Rzeczywiście błąd moja pomyłka. Sory. Nie wiem dlaczego Novell kojarzy mi się z KDE. Sęk w tym że (nie jestem tu obrońcą systemów Microsoftu ponieważ na nich nie pracuje) ten wygląd który obecnie jest w Becie nie przypomina Windows Visty jednym czy dwoma szkopułami, ale całą ich masą.

        I to myślę że jest głównym problemem deweloperów KDE. Najlepiej zabrać się za rozwijanie dotychczas stworzonych funkcji (ver. aplikacji) niż pracować nad wyglądem który i tak prezentuje się bardzo dobrze.

        1. Awatar Bananikus
          Bananikus

          To jest tylko i wyłącznie twoim problemem. Graficy zajmują się grafiką, a programiści programowaniem. Nikt tu się rolami nie zamienia. Z grafika programisty tak po prostu nie zrobisz, ani na odwrót. Każdy robi to na co ma ochotę, to co chce w tym środowisku ulepszyć. Zresztą grafiką w KDE zajmuje się tylko kilku ludzi (na palcach policzysz, a bardziej aktywnych jest tylko trzech), a programowaniem kilkadziesiąt. Więc twoje czepialstwo jest zupełnie bez sensu i nie na miejscu. Boisz się przyznać do błędu i teraz wyszukujesz wyjścia z tego co powiedziałeś? Czy po prostu rzucasz błotem na KDE, bo to teraz jest modne?

        2. Awatar Piotrek23
          Piotrek23

          Nie wyrażam swoją opinię chyba każdy ma do tego prawo? Przyznałem się do swojej pomyłki i nie "obrzucam błotem" KDE, po prostu wyrażam swoją opinie i ewentualne sugestie tak jak każdy tutaj.

        3. Awatar Bananikus
          Bananikus

          No i dobrze. Nikt ci tego nie zabrania. Ja wyraziłem opinię na temat twojej wypowiedzi. Nie wolno mi?

        4. Awatar Piotrek23
          Piotrek23

          Spokojnie, nie sprowadzajmy dyskusji na tok kłótni 🙂 . Na tym proponuję zakończyć, ponieważ nasze odmienne poglądy chyba nigdy nie znajdą jedności 😛

        5. Awatar Bananikus
          Bananikus

          Chyba nie. 🙂 Ja jestem pewien, że programiści nie skupiają się na wyglądzie, bo to nie ich działka, ty uważasz inaczej. Dwie odrębne drogi, które nigdy się nie spotkają, chyba, że obejdą świat dookoła, a tego w 2 dni nie da się zrobić.

          Dobra koniec tematu.

    4. Awatar niedzwiedz_2
      niedzwiedz_2

      Tak naprawdę to wszystkie popularne środowiska graficzne są do siebie podobne bo są oparte na idei okienek.

      Owszem, panel KDE jest podobny do panelu windowsa (rozmieszczenie) co ma zapewne ułatwić przejście na Linuksa z Windowsa. Przy czym w KDE masz ogromne możliwości co do zmiany tych paneli (możesz dodawać nowe, przenosić je, przenosić aplety, ukrywać, określać wysokość (dokładnie), umieszczać (środek, lewa, prawa) itd.
      W windowsie masz raczej ograniczone możliwości. Menu masz zupełnie inne zresztą masz wybór pomiędzy kilkoma w tym podobnym do tego z W98.

      A z wyglądu KDE dla mnie jest zupełnie inne jak Viśta. Owszem, też dominuje kolor czarny, ale mimo wszystko dla mnie są zupełnie inne. Poza tym w KDE masz domyślnie obramowania w żaden sposób nie przypominające tych z Visty – już prędzej Mac OSa. BTW w viście TEŻ można zmienić motyw. Z przyzwoitości przemilczę porównanie możliwości motywów ale faktem jest, że też można zmienić…. kolorki 😛

      1. Awatar marcinsud
        marcinsud

        tylko z włączonym aero można zmieniać kolorki, przy wyłączonym aero śmiem twierdzić, że jest to twór arcy brzydki z zielonkawą tapetą czernym panelem i błękitnymi oknami, nie wiem skąd im ten błękit się wziął, ale do estetycznych nie należy moim zdaniem.

    5. Awatar Rsh
      Rsh

      Ojejku jejku, a ja np. od zawsze miałem czarne motywy w KDE3, zanim wyszła Vista. Zapewne to Microsoft ode mnie ściągnął wszystkie swoje pomysły. 🙂

  16. Awatar Abaddon
    Abaddon

    Chyba nie doczekam się fake transparency w konsole ;(

    1. Awatar brzzz
      brzzz

      Też mi tego brakuje :-/ Mam wrażenie że twórcy KDE4 postanowili zrobić środowisko "zbyt nowoczesne"

      1. Awatar Abaddon
        Abaddon

        To może napisz na bugs.kde.org o tym. Im więcej osób o to prosi, tym większa szansa, że się za to wezmą. W wielu miejscach widziałem narzekania na brak fake transparency, a na bugs.kde.org pofatygowałem się chyba tylko ja.

        1. Awatar Bananikus
          Bananikus

          Najgłupszy jest brak fake transparency na panelu. Jaki w tym problem? Przecież wiadomo, że composite nie ma się ciągle włączone….

        2. Awatar morsik
          morsik

          Ta… a potem okno nagle znika pod takim panelem z fake trans…
          Wolę bez.

        3. Awatar Bananikus
          Bananikus

          To może ty wolisz, ale uwierz, że wielu ludzi bardzo by się ucieszyło na widok tej funkcji…..

        4. Awatar bk76
          bk76

          Po co wyłączać composite?

        5. Awatar Moarc
          Moarc

          @bk76: żeby używać komputera :p

        6. Awatar anonim
          anonim

          @Moarc: przecież komputer normalnie działa z kompozycją pulpitu. Czasem do niektórych gierek tylko trzeba go wyąłczyć, poza tym jest to bardzo przyjemny wynalazek.

    2. Awatar niedzwiedz_2
      niedzwiedz_2

      Tak z ciekawości – po co wam fake transp.? Pytam serio nie złośliwie bo IMO nie ma to żadnego sensu. Mnie właśnie ft irytowała najbardziej w KDE3 i bardzo się cieszę, że jest już prawdziwa przezroczystość.

      1. Awatar Abaddon
        Abaddon

        Jak będziesz miał przeglądarkę internetową jako tło konsole to zrozumiesz. Uwierz mi, literki jako tło dla literek się nie sprawdzają.

        1. Awatar wroobel
          wroobel

          Mam i nie narzekam, kwestia dobrania odpowiedniego poziomu przezroczystości. Powiem więcej – moim zdaniem jest to bardzo funkcjonalne – przykład: korzystając z Yakuake, mogę mieć otwartą "pod spodem" chociażby dokumentację, manual, czy też cokolwiek innego.

        2. Awatar Abaddon
          Abaddon

          JA nie używam Yaquake, mam konsole i denerwuje mnie Opera/Konqueror jako jej tło, tym bardziej, że na konsolę patrzę *bardzo* często.

      2. Awatar brzzz
        brzzz

        Przyjemniej się pracuje choćby w Vimie gdy masz mocno przyciemnioną tapetę jako tło (lepiej niż gdy jest to zwykły czarny lub szary kolor) 🙂

  17. Awatar riklaunim
    riklaunim

    Błędy irytujące:

    W Gwenview nie można zmieniać grafik rolką myszy
    Kate uruchamia się z otwarta zakładką dokumentów
    Mniejsza responsywność interfejsów pod X.org 1.4 (Arch)
    Kdevelop nie ma zakładki konsoli w dolnym menu

    Błędy krytyczne:

    Plazma, czy też efekty pulpitu potrafią zajmować średnio do 50% CPU, nadal zdarzają się skoki do 100% i spowolnienia
    Konqueror ma uszkodzony interfejs
    Nowy interfejs znajdź/zamień w Kate, który jest zupełnie inny, a i tak nie wnosi niczego nowego i lepszego (bardzo irytujące :P)
    Koffice nadal realnie nie obsługuje formatów pakietów biurowych. ODF jest, nie ma całkowicie obsługi formatów MS Office.

    1. Awatar Bananikus
      Bananikus

      Kdevelop to jest w wersji alpha 3, więc się go nie czepiaj.
      W jaki sposób Konqueror ma uszkodzony interfejs? Ja nic takiego nie zauważyłem.
      Co do kate: "It's not a Bug, it's a Feature."
      Plasma nigdy nie żre mi więcej niż 10%, więc to jakiś specyficzny bug u ciebie, albo źle spaczkowane paczki. Kwin też nie przekracza nigdy 10%. Tak samo może być z konquerorem, choć właściwie nie wiem o co chodzi.

      A z resztą muszę się zgodzić. 🙂

      1. Awatar riklaunim
        riklaunim

        Kdevelop jak i Koffice też mam zainstalowane. Konsolka to raczej standardowy ficzer i Kate i Kdevelop więc mnie dziwi brak.

        Wydajność – uwzględnij nVidię 🙂 Co do Konquerora to możliwe że coś z tymi paczkami – "nie ma" paska na URL i okolicę. Nic nie da się w nim otworzyć.

        Arch nie ma networkmanagera 0,7 – więc plazmoidu też nie widzę, więc możliwe że paru rzeczy nie ma, przez co parę innych przy okazji się sypie.

        ———–

        Kolejny irytujący element – informacje nepomuka o skanowaniu katalogu, kosza, o usuwaniu pliku i takie tam. Po co on to wyświetla… i jak dobrze że nie jest obowiązkową zależnością 😉

        1. Awatar Bananikus
          Bananikus

          Uwzględniam. Mam GF 7300GT i sterowniki 177.80 i jest tak jak napisałem. Tak samo miałem na GF 660GT. Od 4.1 wszystko chodzi dobrze i nie czuję, że mam kartę nvidii. Może problemy z nvidią i KDE dotyczą tylko serii 8xxx i nowszych, bo jak już napisałem u mnie jest git.

        2. Awatar gedgon
          gedgon

          @Bananikus
          W takim razie klamiesz czy oszukujesz sam siebie?

        3. Awatar Bananikus
          Bananikus

          Nie kłamię i nie oszukuję nikogo, samego siebie również. Mogę zrobić nawet filmik jeśli ktoś nie wierzy…..

        4. Awatar riklaunim
          riklaunim

          ja mam GeForce 8600M GT (podobno jakaś niezbyt lubiana przez sterowniki) i sterowniki 177.80. Pod Archem ogólnie responsywność UI jest "słaba" (X.org 1.4), a pod Gentoo (X.org 1.5, reszta ta sama) jest standardowe = dobra, choć wanililiowe KDE 4.1.3, do którego mam dostęp ma parę bugów (poprawionych po wydaniu) związanych z rysowaniem plazmoidów, przez co praktycznie każde użycie plazmoidu wywala 100% CPU. Zobaczymy co będzie jak 4.2.0 trafi do portage.

        5. Awatar gedgon
          gedgon

          @Bananikus
          Poprosze. Najlepiej kamera (jesli jest taka mozliwosc). Oczywisice dobrze byloby widziec zachowanie procesu plazmy i X np. z 0.5 sek interwalem.

        6. Awatar gedgon
          gedgon

          @riklaunim
          Nic sie nie zmieni wraz z 4.2. Problem tkwi w sterach nvidia (jak wierze (i mam nadzieje), plasma i qt4 moze sie szybko "wyswietlac" – nie mialem sposobnosci testowac tego na intelu/ati).
          Wlasnie zerkam na svn z dnia dzisiejszego i jak dla mnie to srodowisko jest nieuzyteczne. Glupi mouseover nad pagerem to do 50% procka (mniej wiecej pol na pol X/plasma)

          arch/xorg server 1.5.3/nvidia 177.82/A64 3000+/6600 GT

    2. Awatar macias
      macias

      Kate:
      https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=175076 https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=175079

      zaglosuj.

      1. Awatar i
        i

        ja poproszę o to: F7 s/^(.*)
        (.*)$/2 1/g

  18. Awatar atavus
    atavus

    da sie juz zmniejszyc wielkosc panelu dolnego? bo jak ostatnio (na 4.1.3 zdaje sie) patrzylem, to nie bylo takiej mozliwosci…. oraz czy moze da sie zbindowac klawisz 'win' by dzialal jak klawisz 'win' (tj. otwieral menu)?

    1. Awatar Bananikus
      Bananikus

      Z klawiszem nie mam pojęcia. A jeśli chodzi o panel dolny, to i w kde 4.1 można, w 4.2 się nic nie zmieniło. Musisz mieć odblokowane elementy interfejsu, klikasz na panelu na ikonkę plasmy i potem sobie zmieniasz, długość, wysokość, czy co tam chcesz. 🙂

    2. Awatar Abaddon
      Abaddon

      Da się w zasadzie dowolnie zmieniać wielkość panelu.

    3. Awatar niedzwiedz_2
      niedzwiedz_2

      Nie wiem czy da się zrobić tak, żeby klawisz meta otwierał menu; prawdopodobnie nie, bo często jest on wykorzystywany do innych skrótów i byłby bałagan straszny. Natomiast w KDE zresztą jak i w GNOME do otwarcia menu masz skrót Alt+F1. Ale IMO Alt+F2 jest nieporównywanie wygodniejszy 😉

      1. Awatar i
        i

        marnować taki fajny modyfikator, to tylko w m$ mogli wymyśleć… Alt+F1/F2/F4 zmieniam na Meta+E/R/Q, same F1/F2 dobrze się nadają jako 'wstecz'/'naprzód', co prawda akurat mam różne przyciski specjalne, ale one są dość małe i stosunkowo ciężko się wciskają

  19. Awatar Errendir
    Errendir

    A ja bym chętnie widział naprawiony taki błąd:
    https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=159872

    Wydaje się dziwne, że od marca nikt nie uznał, że jest to warte naprawy?
    Może to bug specyficzny dla określonego nieszczęśliwego środowiska (np wersja xine[1.1.15-r1], wersja Alsy[1.0.16])?
    Czy wam też Amarok ucina końcówki przy odtwarzaniu *.flac?

  20. Awatar Marek
    Marek

    Działa jak marzenie 😉 "Aplikacja przestrzeń robocza Plasmy crashed and catched sigterm 11" czy jakoś tak. Pozostaje tylko ctrl+alt+backspace. Wersja 4.1.80 dla opensuse.

    1. Awatar Bananikus
      Bananikus

      Lol. Mi wersja 4.1.80 dla Opensuse działa idealnie.
      Zresztą nawet tu wrzuciłem skrina. Ty masz na pewno repo dla swojej wersji? Wywal konfingi KDE. Musi działać. 🙂

      1. Awatar Marek
        Marek

        Tak, pomogło wyrzucenie .kde4 z tym że i tak jest potwornie niestabilne. Ma problem z powiększaniem/pomniejszaniem, kilka razy zresetowało ustawienia pulpitu, po zmianie desktopu na folder view zostają jakieś pozostałości grafik i niektóre okna najpierw się zapalają na żółto i dopiero ukazuje się treść.

  21. Awatar matrix
    matrix

    A jak protokół smb:// testował ktoś? W 4.1 działał częściowo, nie można było wejść w niektóre katalogi i podkatalogi.

    1. Awatar http://kneczaj.openi
      http://kneczaj.openi

      Dokładnie, zgłosiłem nawet buga. Jest to bardzo wkurzający błąd, a mianowicie wszystkie pliki mające w nazwie polskie znaki mają ustawione na sztywno prawa odczytu i zapisu na "zabronione". Oto link, proszę o potwierdzenie buga:

      https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=172366

  22. Awatar Maniak
    Maniak

    A jak ma się sprawa z obsługą klawiszy specjalnych przez tą wersję KDE? W KDE 3.5 nie potrafiłem sobie ustawić tych klawiszy na moim lapku, na GNOME'ie nie było z tym problemu.

    Muszę przyznać że nowe KDE podoba mi się jak nigdy dotąd. Może wróćę na to środowisko gdy wyjdzie wersja 4.2, nie wiem, ale na pewno potestuję.

  23. Awatar Adam
    Adam

    riklaunim: co do braku możliwości zmiany zdjęć rolką w gwenview to jest możliwość ustawienia takiego zachowania, choć domyślnie jest scrollowana zawartość okna. Mam kdemod zainstalowany na archu (4.1) i taka funkcjonalność istnieje. Nie pamiętam gdzie dokładnie, ale gdzieś w ustawieniach gwenview możesz wybrać zachowanie kółka myszy. Zresztą z gwenview jako przeglądarki graficznej jestem bardzo zadowolony w kde4. Do tej pory zawsze omijałem to z daleka, ale teraz rozwinął się z tego całkiem niezły i wygodny kawałek softu, którego z przyjemnością i wygodą używam.

  24. Awatar chmod777
    chmod777

    Są gdzieś paczki dla slackware?

  25. Awatar MariuszWWA
    MariuszWWA

    Niech coś zrobią z tym panelem bo faktycznie nie wygląda najlepiej. Wersja sprzed bety była moim zdaniem najładniejsza… Zrzut ekranu z dzisiejszej kompilacji (svn) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5e0c93f6452b5…

  26. Awatar jozin
    jozin

    Czy twórcy kde dogadali się z twórcami xorga? jak działają animacje kde to np google earth już nie. ponoć problem ze wszytkim co wykorzystuje openGL. działa komuś GE na KDE 4.2?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *