Kolejna garść specyfikacji od AMD

Społeczność Open Source, tworząca w projekcie Mesa/DRM sterownik radeonhd, otrzymała kolejną częścią specyfikacji dla chipsetów od R100 do R600.

Mikrokod jest ten sam, co w sterownikach fglrx, dzięki czemu po sterowniku radeon i radeonhd można się spodziewać niezłej wydajności. Prace nad otwartymi sterownikami są już daleko rozwinięte, co pozwala mieć nadzieje, że dystrybucje przyjazne dla początkujących użytkowników będą posiadały sterowniki do radeonów już na starcie. Mowa o Ubuntu 8.04 lub 8.10, Fedorze 9, i nowych wersjach openSuse.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

29 odpowiedzi na „Kolejna garść specyfikacji od AMD”
  1. Awatar [r4]
    [r4]

    Cieszy taki ruch, jak zawsze. Moze szkoda, ze nie wytrwalem z AMD/ATi do tego momentu…

    A poza tym, najbardziej podoba mi sie sformulowanie zawarte w tytule tej informacji: producenci wciaz udostepniaja jeno garsc specyfikacji…

    1. Awatar boorack
      boorack

      Mikrokod w heksie szczęścia mi nie daje. Ja na przykład chciałbym widzieć pełny zestaw instrukcji dla chipów R500 i R600 (no i RV670).

      Ogólnie wiadomo że najnowsze układy ATI (RV670) mają ogromną wydajność i procesory strumieniowe które można używać do innych zabaw niż grafika (rzędu 500 GFLOPS na układ – czyli można wyciągnąć teoretycznie 1TFLOPS z karty X2). Instalując 2 takie karty w pececie dostajemy taki mały superkomputer (~700 CPUs) na którym moglibyśmy sobie policzyć to i owo lub nauczyć się programowania w środowisku totalnie równoległym. Niestety, nie jest tak prosto – i to jest wina głupawej&szkodliwej polityki NVidia i ATI/AMD.

      Pełnej specyfikacji tych urządzonek nie ma a narzędzia które udostępniają producenci pozostawiają wiele do życzenia (CUDA w przypadku NVidia czy różne warianty BROOKS w przypadku AMD). Po pierwsze, narzędzia są zamknięte (na dodatek AMD nadal nie udostępniło swojego FireStream SDK na Linuksa). Po drugie – jesteśmy ograniczeni do (dość siermiężnych) rozszerzeń C. Programowanie w tym czyms jest co najmniej upierdliwe (zamiast rozwiązywać problem, kodujesz ręcznie kernel functions, ręcznie je odpalasz, ręcznie zasilasz je danymi, ręcznie odbierasz wyniki itd. – jak to w C). Programista jest skazany na [jedynie słuszny] model programowania (niskopoziomowy język imperatywny), stworzony dawno temu na potrzeby jednowątkowej maszyny SISD (rozszerzenie tego do wielu wątków jest dość bolesne, o czym przekonują się wszyscy którzy mają do czynienia z programowaniem wielowątkowych aplikacji (szczególnie w C/C++).

      Jako programosta chiałbym mieć dostęp do specyfikacji i (jeszcze lepiej) do VM i JIT które byłyby w stanie w locie generować kod i zarządzać danymi "wlatającymi" i "wylatającymi" z karty. Chciałbym programować te urządzenia np. w językach funkcjonalnych które lepiej radzą sobie z równoległością (LISP? Haskell? Erlang?). Chciałbym mieć dostęp do kodu źródłowego tych wszystkich narzędzi żeby poeksperymentować sobie i może wymyślić jakiś nowy model skutecznego programowania maszyny składającej się z 750 procesorów strumieniowych. Jeżeli coś wymyślę i (przypadkiem) opublikuję to pomoże to również producentom tego sprzętu którzy broykają się z problemem braku sensownego modelu programowania dla kolejnych generacji chipów które sprzedają, w których ilość rdzeni przyrasta w tempie geometrycznym.

      Krótkowzroczność producentów sprzętu (sterowanych – a jakże – wizją kursu akcji w przyszłym kwartale) widać na tym przykładzie jak na dłoni – z jednej strony płaczą że nikt nie umie oprogramować ich najnowszych "dzieł", z drugiej strony sami utrudniają życie (potencjalnym) wynalazcom którzy nawet w ramach hobby czy pracy dyplomowej mogliby znacząco ułatwić im życie.

      PS. s/Chciałbym/programiści OSS i hobbyści chcieliby/g, s/ja/programiści OSS, hobbyści i ogólnie wszyscy zainteresowani/g – ja nie mam takiego polotu żeby wynajdować nowe modele programowania ale wśród tych kilku milionów ludzi na pewno znajdzie się co najmniej kilku, trzeba im tylko dać odpowiednie narzędzia.

      1. Awatar boorack
        boorack

        Erratum:
        – s/BROOKS/BROOK/g
        – jeden chip RV670 ma 320 procesorów, karta z dwoma chipami – 640, wypasiomny pecet z dwoma kartami – 1280 stream processors + 4 rdzenie w CPU;

        Naukowcy z Berkeley eksperymentują na dużym układzie FPGA na którym "zakodowali" sobie około 1000 rdzeni. Domowym pecetem (rozbudowanym ale bez kosztownego FPGA) można zasymulować więcej (z pewnymi ograniczeniami).

        1. Awatar wojtekm
          wojtekm

          Ja bym się wstrzymał z tą oceną do czasu oficjalnego wydania specyfikacji kart opartych o układy R6xx, ponieważ to dopiero te jednostki są oparte o zunifikowane procesory strumieniowe. Jakkolwiek przeczuwam, że rzeczywiście, zbyt niskopoziomego API nie dostaniemy do rąk, to nie musi to jednocześnie oznaczać, że nie będzie można na podstawie istniejącej specyfikacji opacować jakiegoś sensownego i w miarę uniwersalnego frameworka do obliczeń równoległych.
          Ciekawie w tej kwestii, zapowiada się Gallium3D: http://zrusin.blogspot.com/2008/02/gpgpu.html.

  2. Awatar matiit
    matiit

    Ja także miałem ati i zmieniłem na Nvidie… ale nie żałuję.

  3. Awatar mis
    mis

    Ja mam ATI na desktopie i jest OK. Na laptopie mam Intela i działa lepiej jak desktop 😛

    Cieszy przede wszystkim to, że producenci udostępniają specyfikację 🙂

    1. Awatar gotar
      gotar

      Na desktopie mam nVidię (3 z kolei) i jestem zadowolony. Na notebooku Intela 965GM i… cóż, zadowolony jestem póki co mniej. Przede wszystkim wydajność na EXA jest słaba, trzeba korzystać ze starego XAA. Ale jak ten błąd naprawią, to będę chyba równie zadowolony jak z nVidii (jeszcze tylko nie sprawdzałem wydajności RENDER). Wszystkie karty ATI jakie oglądałem z poziomu Linuksa po prostu nie nadawały się do 3D, takie newsy jak ten są chyba na otarcie łez posiadaczy tych kart. Szkoda, że dopiero teraz AMD coś robi w tej materii.

      1. Awatar tomek
        tomek

        lepiej późno niż wcale. i dzięki temu, że AMD włączyło się czynnie w rozwój wolnych sterowników do kart ATI, niedługo będą one porównywalnej jakości jak te Intela i nVidii (albo i nawet lepsze 😉 )

  4. Awatar sadasd
    sadasd

    "dystrybucje przyjazne dla początkujących użytkowników […] mowa o Ubuntu 8.04 lub 8.10, Fedorze 9, i nowych wersjach openSuse."

    Czyli pozostałe dystrybucje takie jak Debian, czy Mandriva nie są przyjazne?

    1. Awatar niedzwiedz_2
      niedzwiedz_2

      Mandriva jest. Natomiast przyznaj sam, że więcej pracy i/lub umiejętności wymaga np Debian jak Ubuntu, Mandriva czy openSUSE

      1. Awatar diablownik
        diablownik

        Dlatego złośliwi twierdzą, że "Ubuntu" to staroafrykańskie słowo znaczące "nie potrafię poprawnie skonfigurować Debiana" 😉

        1. Awatar AvantaR
          AvantaR

          Albo po prostu – potrzebuje system do pracy/nauki/zabawy, a nie to konfiguracji.

        2. Awatar D4rky
          D4rky

          raczej do sypania sie, vide Ubuntu ;>
          /flejm

        3. Awatar Rajca(TuxDay)
          Rajca(TuxDay)

          Z Linuksem zacząłem od Ubuntu właśnie no i nie zaprzeczajmy, ze dla początkujacego to dobry wybór. Potem były Suse, Mandrivy itd. Ostatnio "trzęsąc gaciami" zabrałem się za Lenny'ego. No i koniec końców, nie wiem w czym może tkwić problem z Debianem, tak przyjemny jest.

        4. Awatar norbert_ramzes
          norbert_ramzes

          Dorzucę to że sam używam sid'a (na desktopie).

    2. Awatar Ponton
      Ponton

      Czy tam było napisane, że wymienił wszystkie dystrybucje przyjazne dla użytkowników?

      1. Awatar tomek
        tomek

        inna sprawa, że takie stwierdzenie sugeruje, że tylko w dystrybucjach przyjaznych dla użytkownika pojawią się te sterowniki. A prawda jest taka, że pojawią się w każdej dystrybucji, bo zostaną dołączone albo do samego Linuksa albo do X.Org'a. Takie sterowniki są w systemie od razu po instalacji i nie trzeba ich konfigurować, więc twórcy dystrybucji nie muszą kiwnąć nawet palcem, żeby korzystanie z tych sterowników było "przyjazne dla użytkownika".

        1. Awatar norbert_ramzes
          norbert_ramzes

          Chcąc nie chcąc zdarzają się nieliczne wyjątki np. X3100 (GM965) że działa tylko na Ubuntu (np. 7.04/7.10) a na np. świeżo aktualizowanym sid'zie już nie 🙁

    3. Awatar Daniel
      Daniel

      Debian przyjazny? O.o Chyba Ci Chodzi o jakies debiano-podobne…

    4. Awatar zuzia
      zuzia

      No wiesz, w ubuntu pokazuje się pasek "loading linux", a potem wyskakują przezroczyste okienka w 3D. A w debianie pokazuje się jakieś tam "login:" w DOS-ie i jak tu teraz tego linuksa włączyc?

  5. Awatar lukas
    lukas

    No to ja jestem kolejny, który zamienił o jakieś 30% wydajniejszą kartę od czerwonych tj. najmocniejszy na rynku X1650XT, na taniego, wolniejszego Palita 7300GT i nie żałuję ; ) Za Radeona dałem niecałe 500zł i leży, ech…

    1. Awatar bendyz
      bendyz

      A ja za hd2600pro dałem 150zl i tez nie żałuje. Na Ubuntu nie mam problemu ze sterownikami, wiec nie wiem jaka jest przewaga nVidii nad AMD…

      1. Awatar Maciej Mrozowski
        Maciej Mrozowski

        Niestety całe rzesze (włącznie ze mną) wiedzą na czym ta przewaga polega 🙂
        Jednakże wkrótce może się to wszystko zmienić.

  6. Awatar bunyi
    bunyi

    Mikrokod jest ten sam, co w sterownikach fglrx, dzięki czemu po sterowniku radeon i radeonhd można się spodziewać niezłej wydajności.

    Niestety wydajność fglrx jest i tak znacznie niższa niż sterów pod win, przynajmniej na moim 9600 Pro

    1. Awatar norbert_ramzes
      norbert_ramzes

      Daaawno temu testowałem R9600 na XP i stwierdziłem że na Debianie mam zdecydowanie mniej problemów z tą kartą i że chyba chodzi wydajniej (niepoparte szczegółowymi testami).

  7. Awatar lukas
    lukas

    @bendyz, nie trzeba być specem, żeby zauważyć różnicę między AMD-ATI a NV. Na w/w kartach poniższe wyniki jako przykład:

    Wolfenstein + ATI, spadek nawet do 30 FPS
    Wolfenstein + NV, spadek do 100 FPS

    Zastanawiające, prawda? ; )

    1. Awatar bendyz
      bendyz

      No dobra. Może i mnie złapaliście – nie gram na Linuksie. Karta potrzebna mi jest tylko do tego, żeby czasem pograć na Windowsie i aby na Ubuntu mieć akceleracje dla compiza. A porównując kilka kart graficznych które miałem (obydwu producentów) nie zauważyłem przewagi zdanego z nich.

      1. Awatar Void
        Void

        Bo pod Windows rzeczywiście nie ma w zasadzie zauważalnej (czyli na poziomie większym niż 10%) przewagi wydajnościowej pomiędzy kartami ATi i nVidii w podobnym przedziale cenowym (OK, pewnie znajdą się tacy którzy podadzą kontrprzykłady). Rzecz w tym, że pod Windows sterowniki jednej i drugiej firmy są, na moje oko, bardzo dobrze dopracowane pod kątem wydajności właśnie; w przypadku Linuksa wydajność karty pokroju wspomnianej parę postów wyżej 9600 Pro jest delikatnie mówiąc, nieakceptowalna. Piszę to z ręką na sercu: przez prawie 2 lata aktywnie śledziłem i testowałem różne wersje sterowników, tak radeon, jak i fglrx i progres w przypadku tego ostatniego w kwestii wydajności był w zasadzie zerowy i zmienił się niewiele od wersji 3.xx, który to sterownik pisała jeszcze grupa niemieckich programistów (potem ekipa została zmieniona na Kanadyjczyków). Aczkolwiek twórcom sterownika radeon należą się brawa za uzyskanie metodą RE akceleracji 3D na kartach R300+, przez co w moich oczach dokonali więcej niż cała ekipa programistów dzianej firmy przez wspomniane 24 miesiące…

  8. Awatar Pingwin
    Pingwin

    Jakie są szanse ze w ubuntu 8.04 znajdą sie otwarte sterowniki radeonhd z obsluga 3d takich kart jak radeon 2600?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *