Kończy się era trolli patentowych?

Na skutek decyzji w sprawie Bilski, która zyskała już status precedensu, zaostrzyło się amerykańskie prawo patentowe. Skutkiem tych zmian wszystkie nowe patenty na oprogramowanie wydawane w USA będą miały mniejszy zasięg i bardziej techniczny charakter. Powinno to ukrócić działalność tzw. „trolli patentowych„.

Patenty na oprogramowanie w USA zawsze budziły duże emocje ze względu na możliwość opatentowania wielu oczywistych rozwiązań. W skutek tych regulacji narodziła się nowa grupa firm zwana „trollami patentowymi”, których działalność ograniczała się do pozywania wielkich korporacji i domagania się wysokich odszkodowań za naruszane patenty. Dzięki zmianom wprowadzonym do amerykańskiego prawa patentowego takie sytuacje mają z czasem przejść do historii.

Czytaj więcej, jakie teraz będą ograniczenia w patentowaniu oprogramowania w USA…

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar krzy3
    krzy3

    W newsie jest niestety pomieszanie z poplątaniem.

    1. Trollizm patentowy nie ma nic wspólnego z patentowaniem oprogramowania, tylko jest pojęciem szerszym, odnoszącym się do praktyki patentowania oczywistości, a następnie pozywania firm naruszających patent. Rozpowszechniony jest on również w branży biotechnologicznej. Dobre artykuły o tym zjawisku są tutaj i tutaj.

    2. Sprawa in re Bilski była już opisywana na Osnews (choćby tutaj) i nie dotyczy ona patentowania oprogramowania, ale tzw. metod biznesowych. Autor powinien się był przede wszystkim zapoznać z moim artykułem, to wiedziałby, że patenty na metody biznesowe stanowią podklasę patentów na oprogramowanie, ale nie są tożsame. Zatem orzeczenie unieważnia patenty przyznane na mocy orzeczenia w sprawie State Street v. Signature, ale nie unieważnia tych objętych orzeczeniem Diamond v. Diehr, tzn. przypadków w których istnieje tzw. efekt techniczny. Mówiąc prościej, nie można już opatentować GUI ani sortowania, ale kodek A/V prawdpodobnie już tak.

    1. Awatar jpv2
      jpv2

      "Trollizm patentowy nie ma nic wspólnego z patentowaniem oprogramowania"

      a jednak będę się upierał że ma, i to dużo.

      "Rozpowszechniony jest on również w branży biotechnologicznej."

      Fakt, że autor newsa o tym nie wspomniał przypuszczalnie ma coś wspólnego z tym, że tutejszy serwis nosi nazwę "Obywatelski serwis niusów IT", a nie "Obywatelski serwis niusów IT i Branży Biotechnologicznej".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *