Krita 2.0: mnóstwo nowych funkcji

Boudewijn Rempt podsumował wyniki rozwoju następnej wersji Krity, aplikacji do malowania i edytowania obrazu dla KOffice. Krita 2.0 będzie zawierać mnóstwo nowych funkcji, a niektóre z nich są unikatowe w świecie Wolnego Oprogramowania.

Poniżej Piotr przedstawi niektóre z nowych funkcji, dostępnych w tym wydaniu.

Wieloplatformowość: od teraz Krite można uruchamić pod Mac OS X i Windowsem. Porty dla tych platform są już dostępne. Łatwo je zainstalować używając instalatora Windows i macports Maka (poprzez koffice2-devel).

Wektorowe warstwy: Krita 1.6 umożliwiała włączenie KPart KOffice’a jako warstwy w obrazie. Pozwoliło to na posiadanie kompletnych dokumentów KSpread lub KWord jako warstw. W KOffice 2.0 KPart został zastąpiony przez Flake Shapes. W rezultacie wersja 2.0 ma warstwy wektorowe, w których można dodać dowolną kombinację kształtów KOffice, przykładowo wektorowe rysunki, obiekty tekstowe lub nawet obiekty notacji muzycznej. Następnie kształty te wyświetla się w rozdzielczości obrazu i miesza z warstwami pikselowymi. Tę samą technikę stosuje się podczas zaznaczania wektorów.

Więcej silników dla pędzli: Krita jest jedyną aplikacją do malowania, posiadającą silniki dla pędzli, których można użyć w postaci wtyczek. Dzięki Lukasowi Tvrdemu Krita dostała kilka nowych silników, takich jak:

W przyszłości można oczekiwać większej liczby interesujących silników do pędzli.

Rozdzielczość obrazu: w wersji 2.0 Krita śledzi rozdzielczość i potrafi wyświetlić obraz na ekranie w poprawnym rozmiarze. To oznacza, że jeśli zeskanowałeś obraz w rozdzielczości 300 dpi, a Twój ekran ma rozdzielczość 96 dpi, Twój obraz w skali 100% będzie fizycznie tak duży, jak na papierze, z którego skanowałeś.

Prawdziwe mieszanie kolorów: obszar roboczy miksera, podobny do tego z Corel Paintera, ale taki, w którym miksowanie kolorów daje bardzo realistyczne wyniki. Ta funkcja została dodana przez Emanuele’a Tamponiego podczas Summer of Code w 2007 roku. Może ona zostać przesunięta do wersji 2.1 – prosimy o testowanie, jeżeli zamierzacie jej używać.

Warstwy klonów: warstwa klonu kopiuje część innej warstwy i umieszcza ją gdzie indziej na stosie warstw. Możesz następnie dodać nowe efekty masek do tak uzyskanej kopii, na przykład by stworzyć efekt rozmazania. Wydaje się, że ta funkcja działa poprawnie, ale testowanie jej przez rzeszę użytkowników byłoby bardzo mile widziane.

Obszar roboczy OpenGL z podglądem gradientów na płótnie: jeśli Twój komputer wspiera OpenGL, możesz użyć płótna OpenGL. Jest ono szybsze i zużywa mniej pamięci niż zwykły obszar roboczy. Wprowadzenie do innych funkcji oraz pytania o to, dlaczego rozwój Krity zajmuje tak dużo czasu, znajdują się w tym artykule.

Aby wydanie 2.0 uzyskało pożądany kształt oraz było stabilne, potrzebne są testy, wypróbujcie więc Kritę i testujcie ją. Projekt potrzebuje również osób, które chciałyby pomóc w aktualizacji podręcznika. Jak widać, dostępnych jest wiele nowych funkcji, a podręcznik również wymaga odrobiny troski. To wspaniała możliwość dla nie-programistów, by wesprzeć Kritę i KOffice oraz pracować nad ich ulepszeniem.

Trzy lata pracy nad Kritą 2.0 zaowocowały ulepszeniem kodu, szerokim zestawem testów jednostkowych i lepszym podziałem problemów. Ponadto lepiej zaprojektowano wiele struktur danych oraz poprawiono interfejs użytkownika. Deweloperzy Krity mają nadzieję, że wydanie 2.0 będzie wspaniałą podstawą dla dalszego rozwoju. Dzięki udoskonaleniu kodu łatwiej zaangażować w kodowanie osoby, chcące ulepszyć tę wieloplatformową aplikację do malowania i edytowania obrazu dla KOffice.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar RRH
    RRH

    Małe wyjaśnienie:

    przedwczoraj zgłosiłem się do pbm z tym, że mogę tłumaczyć dla kde.org.pl. Dostałem tekst na próbę i jeżeli ten tekst jest tutaj, znaczy się, że był OK. Także w miarę mojego czasu postaram się tłumaczyć jak najwięcej. Zastanawiam się tylko na formułą dostarczania newsów. Wiadomo, najlepiej by było, gdyby pojawiały się one w całości. Jednak ucierpiało by na tym (na oglądalności) kde.org.pl. Dlatego pomyślałem sobie, żeby dodawać w przyszłości prawie kompletne newsy, żeby chociaż po tą końcówkę udać się na polski odział KDE. Skonsultuję się jeszcze z tym z Pawłem, bo nie chcę się narzucać i panoszyć. 😉

    1. Awatar uuiuihl
      uuiuihl

      Wrzucaj tylko wstęp do informacji. Wilk będzie syty(linuxnews) a owca(kde.org.pl) cała.

    2. Awatar Gość
      Gość

      Zapamiętaj proszę, że piszemy "tę" końcówkę". Z "tą" spotykamy się w zasadzie jedynie w narzędniku. Tłumacz powinien posiadać tę wiedzę.

    3. Awatar patpi
      patpi

      Fajna inicjatywa, trochę śmieszne że polak tłumaczy podsumowanie tekstu polaka (bo to podsumowanie "Piotra" to moje :P) ale takie jest życie. 😉

      Napisałem to podsumowanie rozwoju Krity 2.0 dla dot.kde by więcej ludzi poznało kierunek rozwoju tego ciekawego projektu, skoro niezależnie sam zdecydowałeś, że warto tłumaczyć i jednocześnie tylu ludzi wykopało ten news to znaczy, że jest zainteresowanie.

      Tym bardziej czekamy na inne tłumaczenia newsów ze świata KDE 🙂 Dzięki za prace, kawał dobrej roboty 🙂

      Brawo.

  2. Awatar Bananikus
    Bananikus

    Wszystko fajnie, tylko na używalną wersję będzie trzeba jeszcze poczekać. Beta 6 zbyt często się wywala, a wkurzyć się gdy nasz obrazek wyparuje nietrudno. 🙂

  3. Awatar kocio
    kocio

    Przy okazji warto wspomnieć, że tylnymi drzwiami wchodzi format OpenRaster, zapowiadany ze 2-3 lata temu:

    http://cyrilleberger.blogspot.com/2009/01/first-o…

    1. Awatar patpi
      patpi

      OpenRaster, jest implementowany "przednimi drzwiami" w Kricie 2.0. Program MyPaint – http://mypaint.intilinux.com/ – już używa tego formatu, GIMP nad tymp racuje. Z czasem może powstać w pełni używalny otwarty standard grafiki, i oby tak było 🙂

  4. Awatar Zajec
    Zajec

    Ciekawe, do tej pory utrzymywano, że Krita ma być podstawowym edytorem, utrzymującym się na poziomie Painta. Była o tym wzmianka m. in. przy dyskusji o możliwości edycji kilku obrazów na raz i zachowaniu polecenia "New".
    Widocznie plany się zmieniają, mam jednak nadzieję że KDE będzie nadal miało jakiś edytor dla niezaawansowanych oferujący podstawowe możliwości i nie przerażający interfejsem 🙂

    1. Awatar maciek
      maciek

      Krita już dawno "kształtem" interfejsu przypominała photoshopa, i pod wieloma względami (HDR, modele kolorów) była jednym z najbardziej zaawansowanych programów graficznych natywnie-dla-linuxa 😉

      1. Awatar vries
        vries

        Krita raczej nie przypomina photoshopa. Krita nawet nie stara się przypominać photoshopa. Developerzy tworzą program do malowania, phptoshop ma trochę inne zastosowanie. Lepsze porównania to Painter, Art Page, czy darmowy Artwever.

        Osobiście miałem nadzieję, że z tym wydaniem wprowadzono wektorowy tekst podobny do tego z PSa. Okazało się, że kompletnie się myliłem, bo tekstu nie da się wstawiać wcale z poziomu interfejsu Krity (a w każdym razie ja takiej opcji nie przyuważyłem).

        1. Awatar Rsh
          Rsh

          Aleź Krita jak najbardziej mogłaby zastąpić Photoshopa. Ktoś musi tylko wytworzyć multum wtyczek do tego. 😛

    2. Awatar riklaunim
      riklaunim

      chyba chodzi ci o kolourpaint 🙂

    3. Awatar Paweł Ciupak
      Paweł Ciupak

      „Ciekawe, do tej pory utrzymywano, że Krita ma być podstawowym edytorem, utrzymującym się na poziomie Painta.”

      E, coś ci się pokręciło. Na poziomie Painta to ma być utrzymany KolourPaint, z kolei Krita ma być z kolei odpowiednikiem takich programów, jak Corel Painter czy podobne.

      „mam jednak nadzieję że KDE będzie nadal miało jakiś edytor dla niezaawansowanych oferujący podstawowe możliwości i nie przerażający interfejsem”

      J/w, już ma. KolourPaint.

    4. Awatar mikmach
      mikmach

      Chyba mylisz z kolourpaintem lub jego – zapomnianą już – alternatywą. Jedyne(?) ograniczenie, lub inaczej – kierunek rozwoju Krity, narzucone przez twórców to to, że Krita ma być przede wszystkim programem do tworzenia obrazów od zera a nie od "poprawiania" ich tak jak jest w przypadku Photoshopa czy Gimpa.

      Stąd nacisk na tworzenie narzędzi takich jak akwarele czy pędzle a nie filtrów efektowych czy doskonalenie narzędzi selekcji.

      1. Awatar Bananikus
        Bananikus

        No i właśnie w tym jest problem. Brakuje takiego Gimpa na qt……

        1. Awatar patpi
          patpi

          Wlasnie Krita 2.0 jest takim GIMPem.

        2. Awatar Silmethule
          Silmethule

          Mnie osobiście brakuje takiego Gimpa z obsługą CMYK… Użyta biblioteka ma małe znaczenie, najpierw ma być użyteczne, potem ładne ;). Będzie trza się tej nowej Kricie przyjrzeć ;).

  5. Awatar n-pigeon
    n-pigeon

    Musze wam powiedzieć że Krita przypomina wiele programów między innymi Photoshopa np. okienko ustawień pędzla dla pędzla standardowego, rodem z PSa 😀 Cieszę się w rozwój tej aplikacji, bo używam obecnie Corel Paintera X (legalnie zakupionego 😛 ) i muszę przyznać że go uwielbiam, ale brakuje mi pewnych funkcji z Gimpa czy PSa podczas malowania, z tego co widzę Krita przyjęła oba modele tworzenia obrazu.

    Na razie program ma masę błędów, ale Painter X również, już miliardy razy mi się wysypał ^^ ale i tak go uwielbiam i zawsze zapisuje po 5 min :P. Czekam tylko aż Krita będzie wspierać ArtMarker pena do Wacoma bo to największa zaleta Paintera i PSa. Do tego czasu będę w niej malował obrazki nie wymagające płaskiego pędzla 😛

  6. Awatar grzempek
    grzempek

    Czyżby rosła konkurencja dla Inkscape??

    1. Awatar Paweł Ciupak
      Paweł Ciupak

      Nie, Krita nie jest programem do grafiki wektorowej. Jezeli już coś miałoby być konkurencją, to Karbon14, nb. też z KOffice.

      1. Awatar grzempek
        grzempek

        Ojej, pomyliły mi się nazwy 😛

    2. Awatar marcinsud
      marcinsud

      Inkscape jest zły, bo nie mieści się na moim ekranie! Swoją droga jak ktoś wie jak go zmniejszyć na siłę byłbym rad, gdyby zechciał się podzielić tą wiedzą.

      1. Awatar Jarosław Pelczar
        Jarosław Pelczar

        To se kup lepszy monitor. LCDki w rozdzielczości HD są dość tanie dzisiaj.

        1. Awatar marcinsud
          marcinsud

          jestem ciekaw jakbym miał go do lapa podłączyć, gdybym go miał ;P
          wymiana monitora, który działa to nie jest wyjście, a monitor HD pociągnąłby za sobą wymianę karty graficznej, bo robienie czegokolwiek na takim monitorze w rozdzielczości nienatywnej byłoby udręką.
          Zresztą tekst na poziomie

          kup se ramu jest tani vista pujdzie

  7. Awatar mith
    mith

    Dynadraw wydaje się użytecznym narzędziem do rysowania myszką znaków kany 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *