Linux Mint to dziurawy system? Tak twierdzi deweloper Ubuntu

Rozgłos wokół Canonical oraz dystrybucji Ubuntu zdaje się nie milknąć. Zapewne pamiętacie jaki szum powstał w Internecie po opublikowaniu przez twórcę Ubuntu nieprawdziwych informacji dotyczących Waylanda. Programiści podnieśli larum i cała sprawa ucichła po usunięciu kontrowersyjnego fragmentu znajdującego się na stronach wiki serwera graficznego Mir. Niestety, niesmak pozostał. Tym razem na liście dyskusyjnej Ubuntu powstał wątek sugerujący utworzenie odmiany Ubuntu, która wyposażona byłaby w środowisko graficzne MATE. Pomysł został od razu zripostowany, ponieważ Linux Mint oferuje to środowisko i nie ma sensu tworzyć nowego systemu, który niczym nie będzie się różnił od pierwowzoru. Jak można się domyślać, dyskusja nie została zamknięta, tylko nabrała jeszcze większego tempa. Oliver Grawert postanowił jednak nie odpuszczać i zarzucił deweloperom Minta, że nie dbają o aktualizacje pakietów w swoim systemie, przez co zainstalowane oprogramowanie może być podatne na ataki. Deweloper nie poleca z tego względu wykonywać żadnych operacji bankowych z wykorzystaniem Minta. Stworzenie odmiany Ubuntu ze środowiskiem MATE plus dostarczenie najnowszych aktualizacji bezpieczeństwa miałoby być swoistą odpowiedzią na „dziurawą” konkurencję.

ubuntu_vs_mint

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Linux Mint od pewnego czasu jest sporym zagrożeniem dla Ubuntu. Jego ciągle rosnąca popularność z pewnością nie podoba się pracownikom Canonical. Czyżby szykowała się kolejna wojna?

Źródło: lists.ubuntu.com

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

6 odpowiedzi na „Linux Mint to dziurawy system? Tak twierdzi deweloper Ubuntu”
  1. Awatar przemysław
    przemysław

    Wojny raczej nie będzie, z marnego drzewa dobrych owoców nie ma i tyle.
    Natomiast gdyby konflikt nabrał rozmachu to i tak będzie to groteskowa wojna na zgniłki w ogródku o wymiarach 2 x 4 m.

  2. Awatar insanelyapple
    insanelyapple

    Może i nie dbają o aktualizacje, ale to Canonical postanowiło s**ć na prywatność użytkowników i z Amazonem przemielać frazy wprowadzane w elemencie Dash powłoki Unity. Tak wiem, można sobie to wyłączyć w panelu ustawień czy nawet odinstalować i sprawa załatwiona.
    Szkoda tylko, że nie dali takiej opcji w kreatorze instalacji – gdzieś na początku albo w końcowym etapie. No ale lepiej przecież wszystko działa jak się użytkownika – zwłaszcza nieobytego postawi przed faktem dokonanym.

  3. Awatar Jakub
    Jakub

    Bawi mnie to wróżenie zagrożenia dla Ubuntu ze strony Minta. Póki co Minta nie ma bez Ubuntu. Czy popularność LMDE będzie zagrożeniem dla Debiana? Ogarnąć się trzeba i zrozumieć zależności między tymi dystrybucjami.

  4. Awatar ArchCezar
    ArchCezar

    Nigdy nie korzystałem z Mint, ale już na pierwszy rzut oka widać, że w zespole zasiadają osoby o wysokim poczuciu estetyki. Szata graficzna oficjalnej strony www, a także motywy graficzne systemu i poszczególnych środowisk graficznych prezentują się wyjątkowo czystko i elegncko, co jest niestety rzadkością wśrod dystrybucji Linuxa.

  5. Awatar pov
    pov

    Mint pomimo tego, że bazuje bezpośrednio na Ubuntu jest lepszy i tego pewnie się obawiają. Zawiera sporo własnych ciekawych rozwiązań, a dzięki temu, że ukazuje się gdzieś z miesiąc po Ubuntu jest bardziej dopracowany i stabilny. Zawsze jak instaluję nowe wydanie Ubuntu to coś zaczyna się sypać, albo działa niestabilnie. Mint natomiast nie sprawiał mi nigdy żadnych problemów. Zawsze jest stabilny i nigdy nie wysypał mi się krótko po instalacji, jak to bywało u mnie z Ubuntu. Najnowsze Ubuntu też rozczarowało mnie pod względem stabilności i zastąpiłem je ostatnim wydaniem LTS do czasu, aż pojawi się stabilna wersja Minta.

  6. Awatar dd
    dd

    Warto poczytać źródła, tam jest więcej informacji niż w tym artykule.
    Dla mnie to są zwykłe pyskówki deweloperów, a dla nas użytkowników czy to jednego systemu czy to drugiego może nieść raczej tylko lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *