Jarosław Lipszyc, prezes fundacji Nowoczesna Polska, znanej z projektów Wolne Podręczniki/Lektury, udzielił wywiadu „Krytyce Politycznej” na temat pakietu telekomunikacyjnego, bohatera wielu kontrowersji i niedawnych akcji społecznościowych, w których udział wzięła również Grupa Jakilinux.
Konrad Niklewicz we wczorajszej „Wyborczej” napisał, że nie ma mowy o limitowaniu liczby stron, sprzedawaniu dostępu w pakietach. Czy to prawda?
W toku prac nad PT były proponowane zapisy dopuszczające łamanie zasady neutralności Sieci, czyli wprowadzania przez dostawców internetu ograniczeń w dostępie do treści czy usług niektórych dostawców. Pakietyzacja to tylko jeden ze sposobów naruszania tej zasady. Bez gwarancji neutralności sieci jest możliwe np. zablokowanie lub spowolnienie Skypa, bo nasz dostawca Internetu podpisał umowę z konkurencyjną firmą. Konrad Niklewicz nie ma racji, że tego typu propozycje nie padały i zagrożenia nie ma. Co więcej, w wersji obecnie przegłosowanej przez parlament, nie zostały uwzględnione wszystkie poprawki z pakietu „Citizen Rights Amendements”, i zasada neutralności sieci nie jest gwarantowana, tylko scedowana na państwa członkowskie. Nie wiadomo też, czy pakiet w tej – mimo wszystko w miarę korzystnej – formie zostanie przyjęty przez radę ministrów UE. W Polsce decyzja należy do ministra infrastruktury Grabarczyka i premiera Tuska. To oznacza, że nadal mamy o co walczyć.
Całość wywiadu na stronach Krytyki Politycznej. Polecamy.
Dodaj komentarz