Lipszyc dla Krytyki Politycznej: Brońmy prawa do Internetu

Jarosław Lipszyc, prezes fundacji Nowoczesna Polska, znanej z projektów Wolne Podręczniki/Lektury, udzielił wywiadu „Krytyce Politycznej” na temat pakietu telekomunikacyjnego, bohatera wielu kontrowersji i niedawnych akcji społecznościowych, w których udział wzięła również Grupa Jakilinux.

Konrad Niklewicz we wczorajszej „Wyborczej” napisał, że nie ma mowy o limitowaniu liczby stron, sprzedawaniu dostępu w pakietach. Czy to prawda?

W toku prac nad PT były proponowane zapisy dopuszczające łamanie zasady neutralności Sieci, czyli wprowadzania przez dostawców internetu ograniczeń w dostępie do treści czy usług niektórych dostawców. Pakietyzacja to tylko jeden ze sposobów naruszania tej zasady. Bez gwarancji neutralności sieci jest możliwe np. zablokowanie lub spowolnienie Skypa, bo nasz dostawca Internetu podpisał umowę z konkurencyjną firmą. Konrad Niklewicz nie ma racji, że tego typu propozycje nie padały i zagrożenia nie ma. Co więcej, w wersji obecnie przegłosowanej przez parlament, nie zostały uwzględnione wszystkie poprawki z pakietu „Citizen Rights Amendements”, i zasada neutralności sieci nie jest gwarantowana, tylko scedowana na państwa członkowskie. Nie wiadomo też, czy pakiet w tej – mimo wszystko w miarę korzystnej – formie zostanie przyjęty przez radę ministrów UE. W Polsce decyzja należy do ministra infrastruktury Grabarczyka i premiera Tuska. To oznacza, że nadal mamy o co walczyć.

Całość wywiadu na stronach Krytyki Politycznej. Polecamy.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar szatox
    szatox

    Miło, a ktoś wie, gdzie można znaleść informacje o tym, jak kto, kiedy i w jakiej sprawie głosował?

    1. Awatar michuk
      michuk

      Tu masz informacje o tym jak głosowali eurodeputowani w ostatnim głosowaniu nad pakietem: http://di.com.pl/news/26707,0,Jak_glosowali_polsc…

      Ale do zrobienia jest jeszcze podobne zestawienie dla poprzedniego głosowania w tej sprawie, a także zestawienia dla innych ważnych dla nas spraw związanych z oprogramowaniem i Internetem.

      Naprawdę bardzo przydałoby się przygotować takie zestawienia przed wyborami do parlamentu UE.

      Ktoś z czytelników dysponuje może nadmiarem wolnego czasu?

      1. Awatar yosss
        yosss

        Chciałem zerknąć, ale stronka coś nie chce mi trybić.

        1. Awatar kwahoo
          kwahoo

          Mi nie chciała w FF, w Operze 10 poszła.

      2. Awatar Piernik
        Piernik

        Na tej witrynie zamieszczono nieco informacji. "Kwadratura sieci" przyznawała punkty za zbieżność stanowisk z rekomendacjami tej organizacji.
        http://www.laquadrature.net/wiki/Fundamental_free…

        Pożytecznej lektury

        1. Awatar LM
          LM

          Dobrze jest pamiętać, że w pierwszym czytaniu Polacy byli znacząco poniżej średniej:

          http://www.laquadrature.net/wiki/Telecoms_package…

        2. Awatar michuk
          michuk

          ISOC Polska przygotował zestawienie czterech głosowań obrazujące jak zmieniali "zdanie" nasi eurodeputowani. Ciekawa lektura: http://di.com.pl/news/26759,1,0,Zobacz_jak_europo…

      3. Awatar Jakub Klawiter
        Jakub Klawiter

        No właśnie, te poprzednie głosowania są chyba kluczowe. Zastanawiam się ile tzreba by się narobić, żeby zrobić zestawienie kandydatów do wyborów i dać im plusy i minusy za różne głosowania w poprzedniej kadencji.
        Niektórzy z kandydatów mogliby dostać wytrzeszczu oczu na takie zestawienie, obawiam się jednak, że jego przygotowanie wymaga zbyt wiele pracy i zbyt precyzyjnej wiedzy aby dało się je na szybko przygotować.

        1. Awatar LM
          LM

          Lepiej osiągnąć ten poziom wglądu w poczynania polityków zanim zawłaszczą ostatnie wolne medium, jakim jest Internet.

  2. Awatar quest
    quest

    Dziennikarz Wyborczej minął się z prawdą! No coś takiego! :O

    Skoro tym eurokratom (za Nikielewiczem oczywiście) tak zależy na naszym szczęściu, niech przegłosują tylko poprawki, co do których nikt nie ma wątpliwości, a nad wątpliwą resztą podebatuje się później. :>

    To oczywiście nie realne. Stanie się to co z Traktatem Lizbońskim. "Bierzecie wszystko, albo nic".

  3. Awatar Cheap ugg snow boots
    Cheap ugg snow boots

    Hi there my mate! I would like to declare until this content rocks !, wonderful prepared and will include most crucial information. I want to view additional blogposts this way.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *