Microsoft zezwolił na wirtualizację niedrogich wersji Windows Vista

Korporacja Microsoft wniosła zmiany do tekstu warunków licencji Windows Vista Home Basic Edition i Windows Vista Home Premium Edition znoszące zakaz uruchamiania tych systemów operacyjnych wewnątrz wirtualnych maszyn. Wcześniej zgodnie z licencją można było za pomocą wirtualnych maszyn korzystać tylko z wersji: Windows Vista Business Edition i Windows Vista Ultimate Edition.

Wprowadzony zakaz Microsoft oficjalnie tłumaczył: „niedojrzałością wirtualizacji jako technologii z punktu widzenia bezpieczeństwa”. Całkiem niezrozumiałe jest, dlaczego ta „niedojrzałość” dotyczyła tylko tańszych wersji Windows Vista, a drogich już nie. Od teraz jednak użytkownicy Linuksa i Mac OS mogą uruchamiać legalne kopie Windows Vista na swoich komputerach za pomocą wirtualizacji, nie łamiąc licencji i nie przepłacając za wersję Business i Ultimate.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

7 odpowiedzi na „Microsoft zezwolił na wirtualizację niedrogich wersji Windows Vista”
  1. Awatar val-gaav
    val-gaav

    MS ostatnio strasznie przejal sie bezpieczenstwem.
    -Wirtualizacja szkodzi bezpieczenstwu
    -Word zawieszal sie przy wczytywaniu plikow bo byly niebezpieczne
    -Wycofano wsparcie starych docow bo byly niebezpieczne

    Nic tylko czekac jak tansze wersje Windows beda wykrywac partycje linuksowe i je automatycznie kasowac, ze wzgledow bezpieczenstwa.

    1. Awatar Microsoft
      Microsoft

      Nic tylko czekac jak tansze wersje Windows beda wykrywac partycje linuksowe i je automatycznie kasowac, ze wzgledow bezpieczenstwa.

      A wiesz, że to jest myśl! I dlaczego jedynie tańsze?

  2. Awatar Ris
    Ris

    Łaskawie pozwolił 🙂 Pali im się pod dupą i tyle.

    1. Awatar BigBen
      BigBen

      Wujek Bill już dawno zdecydował o przejściu na emeryturke 😉 A cały bałagan jaki po nim zostanie z tego ci mi wiadomo będzie musiał ogarnąć Japończyk 😛

  3. Awatar http://nintyfan.open
    http://nintyfan.open

    W moim mniemaniu, ktoś powinien napisać poradnik jak odczytywać informacje podawane przez Microsoft, coś w stylu poradnika do rozumienia dokumentacji W3.
    Wydaje mi się, że pojęcie: "niedojrzałość wirtualizacji w kontekście bezpieczeństwa", należy rozumieć w odniesieniu do ic technologii. Skoro wirtualizacja pozwala na śledzenie czynności dokonywanych przez jądro, to jest ona zła! Zresztą, Jakbyśmy chcieli ominąć DRM, to pewnie pracowalibyśmy na Linuksie, a w tle działałaby Vista. Tylko jest jeden problem: Czy nie lepiej wirtualizować w tym wypadku XP?

    1. Awatar Maciek
      Maciek

      Skoro wirtualizacja pozwala na śledzenie czynności dokonywanych przez jądro, to jest ona zła

      A co takiego ciekawego robi to jądro ?

      1. Awatar http://nintyfan.open
        http://nintyfan.open

        Miałem na myśli, że w ich mniemaniu.

        Zależy jaki kernel. Z reguły kernel odpowieda za najbardziej podstawowe funkcje, ale podobno DRM w Viście pracuje na poziomie jądra systemu, więc pozwala to na prześledzenie tych mechanizmów.

        Zresztą jasno napisałem: Początkowo myśleli, że ludzie będą używać Viste pod inną maszyną, omijając system zarządzania treśćią, bo poprostu wszystkie te czynności będą dokonywać w systemie-gospodarzu. Połapali się jednak teraz, że ludzie i tak wolą XP, więc na nic się zdaje ten zakaz, a tak może podniosą sprzedaż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *