Microsoft wydał Singularity

Projekt Microsoft Research rozpoczęty w 2003 w końcu ujrzał światło dzienne. Dostępny jest za darmo, do użytku akademickiego, niekomercyjnego.

Singularity jest to projekt badawczy Microsoft, mający na celu zbudowanie w pełni funkcjonalnego systemu operacyjnego opartego na mikrojądrze.

Singularity Research Development Kit (RDK) bazujący na projekcie Singularity można ściągnąć ze strony Codeplex.
Dostępny jest na licencji Microsoft Research License Agreement Non-Commercial Academic Use Only (MSR-LA), która pozwala na wykorzystanie kodu w celach niekomercyjnych do nauczania, badań akademickich oraz osobistych eksperymentów. Można również rozprowadzać Singularity z książkami jak również innymi materiałami do nauczania, bądź publikować oprogramowanie na stronach przeznaczonych do nauki.

Należy pamiętać, że Singularity nie jest to “następne jądro Windows” a jedynie projekt badawczy, którego celem jest projektowanie nowych rozwiązań, które być może zostaną w przyszłości wykorzystane przy tworzeniu kolejnego jądra.

Informacje o projekcie [pdf]

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

24 odpowiedzi na „Microsoft wydał Singularity”
  1. Awatar kocio
    kocio

    No, to się ucieszą chłopaki z Cosmos i SharpOS:

    http://serwer22962.lh.pl/cosmos-jadro-napisane-w-c/ http://lab.obsethryl.eu/content/sharpos-stream-c-…

    Będą mogli podglądać i porównywać swoje wynalazki z Singularity.

    A żeby nie było, że tylko .NET się nadaje do tworzenia "zarządzalnego" systemu operacyjnego, to Java też nieźle sobie z tym radzi. Dopiero co wyszła wersja 0.2.6 JNode:

    http://en.wikipedia.org/wiki/JNode http://www.jnode.org/node/2404

  2. Awatar tockar
    tockar

    Czyli, jak rozumiem z licencji, poza możliwością przejrzenia sobie kodu nic z tego wykorzystać "w praniu" nie można?

    1. Awatar kocio
      kocio

      Zgadza się.

    2. Awatar jellonek
      jellonek

      yyy – mozesz pisac laty i podsylac autorom 😉

    3. Awatar Magnes
      Magnes

      A szkoda, bo byłoby zabawnie, jakby ktoś na tym dystrybucję zrobił. 😉

      1. Awatar michuk
        michuk

        GNU/Singularity — to by było to. W sumie można, w celach edukacyjnych. Jak znam życie to Miguel de Icaza się za to weźmie 🙂

        1. Awatar Hery Sasta
          Hery Sasta

          Takie coś jak GNU/Singularity raczej nie powstanie. Taki system operacyjny jak Singularity czy SharpOS (który działa na bardzo podobnej zasadzie) jest nastawiony głównie na uruchamianie programów .NET w innym wypadku nie różni się on od standardowych mikrojąder. Dlatego łączenie takiego rodzaju jądra z programami GNU (chodzi mi o Projekt GNU) nie ma sensu bo są one w znakomitej większości pisane w C.
          Co innego implementacja POSIX i SUS dla kernela Singularity (lub SharpOS, co byłoby bezpieczniejsze z prawnego punktu widzenia).

    4. Awatar Memphis
      Memphis

      "W praniu" z tego co rozumiem, to można. Ograniczenie jest do zastosowań w edukacji. Nie można na podstawie tego zrobić projektu komercyjnego bo nie takie jest przeznaczenie Singularity. A przeglądając ten kod i modyfikując go można się wiele nauczyć.

  3. Awatar http://nintyfan.open
    http://nintyfan.open

    BeOS z mikrojądrem się sprawdził. Z powodu pamięci i szaczunku dla tego systemu żałuję, że wszędzie (również w Linuksie) jest kernel monolityczny.
    Tak przy okazji: testował ktoś może Minixa? Z tego, co kojarzę, jest to dość dobre mikrojądro.

    1. Awatar michuk
      michuk

      Ktoś tam testował: Wprowadzenie do MINIX 3

  4. Awatar michal
    michal

    Jasne wydali kod na licencji zeby murzyni im za darmo pisali i podsyłali łątki. Mam nadzieje ze nie znajdą żadnych frajerów.

    1. Awatar trasz
      trasz

      Oparte na identycznym zalozeniu GNU jakos ci pasuje. Skad ta roznica?

      1. Awatar Maciek
        Maciek

        Jest różnica: GNU można w dowolnym celu wykorzystywać.

        1. Awatar trasz
          trasz

          Nie mozna, wolno robic tylko to, na co pozwala licencja. Dokladnie jak tu.

        2. Awatar CeCeron
          CeCeron

          Tylko ta licencja jest inna 😉

  5. Awatar Gf
    Gf

    no to teraz beda mili haka. niech tylko znajda linijke podobna do
    // pi=3.1415 to kazdego posadza o plagiat i zaczna ciagac po sadach.
    ;(

    1. Awatar trasz
      trasz

      Mozesz mi powiedziec, w jaki sposob doszedles do tego wniosku? Bo albo uzyles kolosalnego skrotu myslowego, albo popelniles masakryczny blad logiczny.

  6. Awatar Witek
    Witek

    Singularity to nie tyle mikrojądro i to że je pisane w języku zarządzalnym. To jest proste.

    W Singularity najciekawsze jest to że pracuje w trybie rzeczywistym, a bezpieczeństwo systemu jest zapewniane przy pomocy runtimowo przeprowadzanych dowodów poprawności kodu (konraktów). Piękna rzecz.

    1. Awatar Hery Sasta
      Hery Sasta

      No nie do końca jest tak jak mówisz. Singularity pracuje tak jak większość innych systemów operacyjnych w trybie chronionym. Pozwala na wykonywanie zarówno kodu bezpiecznego (czyli pisanego na platformę .NET bez użycia "unsafe") jak i "zwykłego" natywnego. Największy nacisk położono jednak na kod bezpieczny ponieważ pozwala on na uzyskanie większej wydajności.
      Programy w CIL są uruchamiane w trybie jądra, a to co robią jest bezpośrednio kontrolowane przez kompilator JIT, a cała ochrona pamięci jest tworzona przez oprogramowanie. Dlatego jest tutaj zapewnione pełne bezpieczeństwo oraz większa wydajność (nie ma potrzeby wykonywania wielu przełączeń kontekstu i wywołania przerwań).
      W wypadku programów skompilowanych do kodu natywnego oraz programów .NET z użyciem kodu "unsafe" ich wykonanie wygląda tak samo jak w "zwykłych" systemach operacyjnych, a ochronę pamięci zapewnia sprzęt.

      1. Awatar Witek
        Witek

        Pracuje w trybie chronionym tylko w miejscach gdzie potrzebuje odpala aplikacje nie napisane w .net. To tylko drobny szczegoly, co by system umozliwial uruchamianie starych programow. Dlatego srodowisko jest hybrydowe.

        1. Awatar trasz
          trasz

          Ale zdajesz sobie sprawe, ze w trybie rzeczywistym programisci systemu musieliby walczyc z idiotycznym modelem pamieci, a w trybie chronionym maja normalny, plaski?

        2. Awatar Hery Sasta
          Hery Sasta

          @Witek: przełączanie między trybem chronionym a rzeczywistym w zależności od rodzaju wykonywanego programu, byłoby rozwiązaniem co najmniej idiotycznym.
          Tryb chroniony sam w sobie nie jest na tyle mniej wydajny niż rzeczywisty, aby był jakikolwiek powód rezygnowania z wielu jego właściwości. W Singularity chodzi tutaj o zmiany kontekstu wykonania które są bardzo czasochłonne (jest to główny argument przeciwko mikrojądrom).
          Dokładnie zasadę działania Singularity w kwestii ochrony pamięci Microsoft opisał w dokumencie: "Singularity: Rethinking the Software Stack"

  7. Awatar virginia tech bookstore
    virginia tech bookstore

    I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days

  8. Awatar cash fast
    cash fast

    Hi just thought i might show you something.. This can be twice now i’ve landed on the blog within the last few 30 days in search of totally unrelated things. Spooky or what?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *