Artykuł sponsorowany
Mini drony, czyli zminiaturyzowane wersje standardowych dronów, zagościły w świadomości konsumentów na dobre. Przez zdecydowaną większość z nich są one kojarzone z typowymi zabawkami dla dzieci. Niska cena, niska jakość, małe możliwości ale za to gotowość do użytkowania od razu po wyjęcia z pudełka. Czy tak właśnie jest w rzeczywistości?
Wady i zalety mini dronów
Ogromna większość mini dronów to tzw. quadrocoptery, czyli czteroramienne konstrukcje, na których znajdują się silniczki i śmigła. Jest to najprostsza z możliwych konstrukcji, która znacznie ułatwia panowanie nad dronem. Dzięki temu jest doskonałym materiałem do ćwiczeń i nauki pilotażu.
Główną zaletą mini drona jest jego niewielki rozmiar. Dzięki temu możliwe jest jego użytkowanie w miejscach, które są nie do pomyślenia dla pełnowymiarowych dronów, czyli wnętrza mieszkań i domów.
Z drugiej jednak strony, ze względu na bardzo niewielkie rozmiary, konstruktorzy opracowujący mini drony, musieli pójść na pewne kompromisy związane z jego wagą. Aby zachować zwrotność i przede wszystkim możliwość wzniesienia się, musiał on zostać odchudzony. Dron jest w większości konstrukcją plastikową, a jedyną jego cięższą częścią są akumulatory i to właśnie ich dotknęło odchudzanie. Konsekwencją tego jest bardzo krótki czas działania drona na pojedynczym akumulatorze, który wynosi około 6-7 minut.
Obalamy mity
Wszystkie cechy charakterystyczne mini dronów mogły by wskazywać, że faktycznie jest to propozycja dla mocno początkujących użytkowników, lub wręcz zabawka dla dzieci, lecz jest to bardzo powierzchowne ocenienie tej sprawy. Faktycznie, na rynku są mini drony, których cena oscyluje w okolicach 100 zł i które są adresowane dla najmłodszych użytkowników. Rozpiętość cenowa mini dronów jest jednak o wiele większa.
Kolejne modele usytuowane wyżej na drabince cenowej charakteryzują się:
- nieco większą mocą silniczków i osłonami na śmigła, które zapobiegają uszkodzenia przy zderzeniu z przeszkodą
- wyposażeniem w czujnik ciśnienia, dzięki któremu możliwe jest utrzymywanie stałej wysokości lotu
- kamerą HD, która daje możliwość nagrywania filmów i robienia zdjęć w bardzo zadowalającej jakości
- możliwością sterowania poprzez aplikacje z poziomu smartfona, a dodatkowo poprzez sygnał wi-fi możliwe jest przekazywanie sygnału wideo bezpośrednio z zamontowanej na pokładzie kamery
- nadajnikiem GPS, który umożliwia automatyczny powrót do punktu startu
- funkcją follow me, czyli automatyczne podążanie za operatorem z jednoczesnym wykonywaniem zdjęć, bądź filmów
Mini drony – nie tylko dla dzieci
Jak więc widać, małe drony posiadają wyposażenie, które może zawstydzić niejeden pełnowymiarowy dron. Oczywiście te najbardziej zaawansowane technicznie będą posiadały odpowiednio wysoką cenę, przekraczającą bez trudu 1 tyś złotych, jednak są to już maszyny adresowane do półprofesjonalnych zastosowań. Łączą one niewielkie rozmiary z możliwościami modeli z najwyżej półki.
Oferta rynkowa mini dronów jest na tyle dobrze zbilansowana, że właściwie każdy klient znajdzie wśród nich model odpowiedni dla siebie.
Dodaj komentarz