Po prawie roku od wydania linii 0.7 oraz dwa miesiące od ostatniej aktualizacji, nadszedł czas na wydanie nowej, stabilnej wersji znakomitego komunikatora pod systemy z rodziny Windows.
Miranda IM słynie ze swojej szybkości działania, ogromnych możliwości konfiguracji oraz niedużego zapotrzebowania na pamięć operacyjną. Pomimo nie osiągnięcia jeszcze stadium wersji 1.0, jest to projekt dojrzały i ceniony na rynku multikomunikatorów dla Windows.
Wydanie 0.8 wprowadza wiele udoskonaleń i poprawek. Najważniejszą i najbardziej zauważalną z nich jest wprowadzenia Menadżera Kont, zarządzającego naszymi kontami w różnych usługach Instant Messaging. W poprzednich wersjach, aby używać jednocześnie w jednym profilu użytkownika dwóch kont w sieci XMPP, należało zdublować wtyczkę odpowiedzialną za ten protokół i zmienić jej nazwę. Powodowało to niepotrzebny nieład i nierzadko problemy w aktualizacji zdublowanych wtyczek, o nie intuicyjności i niepotrzebnie zajmowanej przestrzeni dyskowej nie wspominając. Obecnie praktycznie wszystkie protokoły zostały przepisane i umożliwiają korzystanie z Menadżera Kont, bez potrzeby tworzenia kopii wtyczek protokołów.
Miranda IM jest projektem open-source, który powstał jako klon ICQ. Niedawno projekt został przeniesiony z SourceForge do Google Code. Pomimo otwartości, Miranda dostępna jest jedynie na systemy Windows, a to ze względu na intensywne wykorzystanie WinAPI. Jest to jednoczesną wadą jak i zaletą Mirandy, gdyż dzięki temu program zyskuje na szybkości, jednak tak ścisłe powiązanie uniemożliwia stworzenie wersji na pozostałe systemy operacyjne, czy pełne wsparcie pod Wine.
Należało by wspomnieć, iż prace nad wtyczką protokołu Gadu-Gadu przez długi czas były zawieszone. Obecnie jednak w testowej wersji (niestety nie dołączonej do oficjalnego wydania) jest już wsparcie dla Menadżera Kont, a obsługa nowych funkcji z libgadu jest w drodze.
Wydanie 0.8 wydaje się być dobrym krokiem naprzód. Już teraz mnogość rozszerzeń do Mirandy może przyprawić o ból głowy, a wciąż powstają nowe. Dla przykładu wtyczka zmieniająca interfejs opcji, będąca dużo przyjaźniejsza dla początkujących użytkowników. Pozostałe większe zmiany obejmują włączenie szyfrowania SSL do jądra, oraz umożliwienie kompresji połączeń przy użyciu HTTP. Pełna lista zmian oraz odnośniki dla wersji 32 bitowych wydań Unicode oraz ANSI dostępne są na stronie źródłowej. Po informacje dotyczące polskich rozszerzeń oraz wsparcie, zapraszam na Polskie Forum Mirandy.
Dodaj komentarz