Nadchodzi GNOME 3.0?

Zespół KDE zaryzykował i wydał KDE 4. Nowe środowisko jest owszem rewolucyjne, ale nie obyło się bez krytycznych komentarzy. Fundacja GNOME jest znana z konserwatywnego podejścia do rozwoju swojego środowiska, jednak niektórych rzeczy nie da się rozwiązać w drodze ewolucji. Pytanie, czy czas na GNOME 3.0 nadszedł już teraz?

Na tegorocznym zlocie GUADEC podjęto temat GNOME 3.0 . Już wiemy, że linia 2.x zakończy żywot na wydaniu 2.28. Nie będzie już GNOME 2.30, będzie GNOME 3.0.
Przyjdzie nam jednak trochę poczekać, bo przy zachowaniu półrocznego cyklu wydań GNOME 3.0 zostanie wydane w 2010 roku. Tym samym załapie się na Ubuntu 10.4 LTS 🙂

Szczegóły nie są jeszcze znane. Wiemy, że wszystko co wchodzi w skład GNOME przejdzie metamorfozę. Taka kuracja odmładzająca czeka również GTK+ o czym już kiedyś wspominałem w newsie o GTK+ 3.0.
Teraz schodzimy na ziemię i czekamy na GNOME 2.24 i GNOME 2.26.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar sawyer
    sawyer

    No to ciekawe jaką drogą podążą deweloperzy. KDE4 jest krytykowane, ale wg. mnie jest całkiem udane, a kolejne wersje są coraz bardziej funkcjonalne. No i będzie miało przewagę nad GNOME 3.0, że wtedy już będzie pewnie bardzo stabilne i funkcjonalne.

    1. Awatar soda2
      soda2

      nie rozumiem, jaką przewagę? dla mnie KDE może być wybajerzone na maksa… ale ni będe używał kde bo wolę gnoma, po prostu. I dla mnie KDE nie ma żadnej przewagi nad GNOME. Po prostu są inne, mają troche inne idee.

      1. Awatar uzytkownik
        uzytkownik

        Chodzi o KDE 4. Wersja 4.0.0 nie maiła jeszcze takiej funkcjonalności jaką miała 3.5.

        1. Awatar uzytkownik
          uzytkownik

          tzn. miała.

      2. Awatar sawyer
        sawyer

        Przewagę, że KDE4 przejdzie już okres "młodzieńczy", dostępnych będzie więcej aplikacji pod KDE4, które aktualnie są w fazie rozwoju (Amarok, KDevelop itd.). Rewolucja (o ile GNOME 3.0 ją będzie) jest jak najbardziej potrzebna, zwłaszcza jeśli chodzi o API, bo zwyczajnie przyjemniej jest pisać pod Qt w C++ niż pod GTK+ (moim zdaniem). Liczę właśnie na reorganizację API GNOME i GTK+ aby było równie wygodne co te z Qt. Liczę tez, że inne zmiany, ważne zarówno dla userów i deweloperów, w końcu chodzi o to, żeby uczynić GNOME jeszcze przyjemniejszym w użytkowaniu i rozwijaniu.

        1. Awatar soda2
          soda2

          dobrze prawisz, polać mu!

        2. Awatar sprae
          sprae

          A masz w tym c++ chociaż introspekcje?

        3. Awatar Vogel
          Vogel

          W Qt – tak (moc).

        4. Awatar el.pescado
          el.pescado

          Jak ktoś nie przedkłada C++ nad C, to może przecie pisać w GTKmm. A GTK# to już w ogóle miodzio.

        5. Awatar el.pescado
          el.pescado

          s/ktoś nie przedkłada/ktoś przedkłada/;

        6. Awatar morales
          morales

          @el.pescado: GTK# jest rzeczywiście miodzio w pisaniu, ale osobiście nie chciałbym używać środowiska w większości napisanego w .net. Owszem, do napisania małej aplikacji na szybko świetna sprawa, ale trochę boję się, że twórcy Gnome, a zwłaszcza jeden najważniejszy zbyt lubuje się w tym środowisku. Pytanie czy GNOME 3.0 = GNOME# ?

        7. Awatar sprae
          sprae

          Szanowny Moralesie: swoje teorie o rzekomej pracy mono i wpływu na nią Miguela (który już najważniejszy nie jest), proszę zostawić sobie.

        8. Awatar Omg
          Omg

          No właśnie, co w tym złego, że programy są pisane w C#? Czy są jakieś powody, żeby tego nie robić? Oczywiście poza tradycyjną nienawiścią do MS?

        9. Awatar Thar
          Thar

          Niska wydajność.

        10. Awatar sprae
          sprae

          Względem czego?

        11. Awatar Maciej Piechotka
          Maciej Piechotka

          Względem C/C++. W zasadzie pythona także (na oko).

        12. Awatar agent_J
          agent_J

          Jakoś nikomu nie przeszkadza walenie skryptami basha/perla/etc. gdzie popadnie do obsługiwania różnych zadań systemowych ?

        13. Awatar Thar
          Thar

          Skryptami – nie. Ale przez ostatnią manierę pisania programów w zestawie GTK+Python, GNOME wyraźnie zwolniło…

        14. Awatar sprae
          sprae

          Maciej: To chyba używamy innego pythona 😉

      3. Awatar hallowed
        hallowed

        "dla mnie KDE może być wybajerzone na maksa"

        Zgadzam się z przedmówcą. Używałem naprzemiennie KDE i GNOME od 1999 – z błahego powodu – nie miałem żadnych preferencji odnośnie konkretnego środowiska – oba były ok. Jednak od pewnego czasu używam głównie GNOME (sporadycznie KDE 3.5 w CentOS) – KDE 4.0 to według mnie totalny niewypał. Nie chcę się tu znęcać nad jego deweloperami i mówić, że już od dawna wiedziałem, że tak będzie. Niech inni się tym zajmują, na szczęście nikt mnie nie zmusza do używania tego gó… Zawsze uważałem GNOME za trochę mniej funkcjonalne środowisko, trochę bardziej minimalistyczne niż KDE. Jednak deweloperzy KDE 4 postanowili zrezygnować z funkcjonalności na rzecz eye candy, które może i jest dobre dla fanbojów compiza, ale jeśli ktoś chce po prostu skonfigurować sobie środowisko pracy, to to wszystko jedynie przeszkadza.

        Mam nadzieję, że deweloperzy GNOME okażą się bardziej pragmatyczni niż deweloperzy KDE i nie będą się bawić w żadne bezużyteczne {plazmo,spermo}idy i w GNOME 3 wprowadzą wyłącznie zmiany, które są potrzebne do dalszego rozwoju tego środowiska. Niech to będzie większa zmiana ewolucyjna jak w przypadku przejścia z wersji 1.4 na 2.0 a nie rewolucja, która tylko i wyłącznie zraża użytkowników.

        Jak im nie wyjdzie, to przeproszę się z fvwm 😉

        1. Awatar joke
          joke

          Nie rozumiem dlaczego "starzy wyjadacze" tak czepiają się KDE4. Szczerze powiedziawszy to ono przekonało mnie ostatecznie do przesiadki na Linuksa (zapewne nie tylko mnie) i z pewnością przekona następnych. Mówię wam to konserwatywne podejście, niechęć do zmian itd. nie przyczynią się w żaden sposób do jakiegokolwiek postępu czy popularyzacji OS. Na szczęście deweloperzy KDE to wizjonerzy, oby twórcy GNOME tworząc wersję 3.0 swojego środowiska też nimi byli zachowując przy tym czystość, łatwość i przejżystość swojego środowiska.

        2. Awatar sprae
          sprae

          Bo rewolucja zwykle zjada własne dzieci 🙂

        3. Awatar Thar
          Thar

          Okrojona funkcjonalność KDE4 to pozory. Tak, opcji jest mniej, ale funkcjonalność jest dużo większa niż poprzednich wersji – tylko nie da się jej w pełni skonfigurować (chociaż i tak lepiej od GNOME). KDE4 wprowadziło pierwsze sensowne API dla dźwięku, technologie wspierające multimedia i integrujące desktop. A compizowe efekty zawsze można wyłączyć.

        4. Awatar joke
          joke

          Trudno powiedzieć czy to rewolucja czy raczeteż j ewolucja. Dla mnie nowe KDE to po prostu logiczny krok, którego należało się spodziewać. Wszytko co ono oferuje, czy ma oferować jest tym czego wymaga się od współczesnego desktopu.

          P.S.

          Nie zapominajmy też o pozytywnych aspektach rewolucji 🙂

        5. Awatar Terrorysta
          Terrorysta

          Jednak deweloperzy KDE 4 postanowili zrezygnować z funkcjonalności na rzecz eye candy

          Bredzisz. Wersja dla zwykłych użytkowników wyjdzie za jakieś 2 tygodnie, więc nie czepiaj się na siłę tylko poczekaj chociaż do wydania 4.1.

          Obecna wersja z SVN jest IMHO prawie tak funkcjonalna jak 3.5. Problemem jest jedynie lekka niestabilność i brak głównych aplikacji KDE. I jeszcze jedno – KDE jest najlepszym przykładem połączenia eye-candy i funkcjonalności.

        6. Awatar niedzwiedz_2
          niedzwiedz_2

          IMO Compiz jest lepszym połączeniem 😉 Ale miałem do czynienia tylko z KDE 4.0, które powinno się nazywać beta. Niestabilne, efekty pulpitu nie działają i jest bardzo wolne. No i konfigurowalność jest na dużo niższym poziomie od KDE 3.x. Gdy już pozbędą się tych problemów to będzie super 🙂

        7. Awatar sprae
          sprae

          Terrorysta: A menu kde4 jest najlepszym przykładem, że pani podająca się za specjalistkę od usability nie musi być skuteczniejsza od kogoś cechującecho się zdrowym rozsądkiem.

        8. Awatar kumien
          kumien

          Ja zauważyłem podobnie. KDE 4.0.x to beta, a jak wrzuciłem na Suska 4.1 beta to system jakby na nowo odżył.

          Jak dla mnie to wersja 4 jest bardziej funcjonalna niż 3.5. Efektów jest tyle ile trzeba, bo po co mi samolocik jak minimalizuje okno. Zwyczajne zmnijeszenie w pasek i tyle. Ładnie, szybko i nie dostaję oczopląsów.

          Najgorzej jest z softem, bo mało projektów przeszło na qt4, ale nie jest tak najgorzej.

          Aha, dla starych wyjadaczy, co mówią, że KDE4 to nie wypał, bo jest ładne, ma bajerki itp. Macie przecierz konsole, a tam takie bajerki jak migoczący znaczek kursora jest istny miodzio. Po co Wam więcej 😛

        9. Awatar Jabbas
          Jabbas

          Ja się uważam za starego wyjadacza – ~14 lat pracuję na Linuxie – a wolę KDE.

          Proszę nie uogólniać!

        10. Awatar kumien
          kumien

          Może troszkę przesadziłem 😀

          Tylko irytuje mnie, że najwięcej krzyczą te osoby co KDE nie używają i duż ilość zaawansowanych użytkowników. Nie chcesz, nie używaj jak za ładne ikonki są. Twój wybór. Tylko nie irytują innych, że chcą mieć ładny menadżer okien, aby nawet pochwalić się przed znajomymi, że ich okienka to sodoma i gomora.

        11. Awatar xd
          xd

          @niedzwiedz_2

          "IMO Compiz jest lepszym połączeniem"

          Tak, też bym chętnie go poużywał. Tyle, że Compiz, który teoretycznie powinien być niezależny od środowiska graficznego, działa dobrze jedynie z Gnome. Zapewne z powodu postępowości niektórych developerów, którzy uważają, że trendy jest być dziś anty-KDE.

          W czasach, gdy dystrybucje wybierały KDE jako domyślne środowisko nikt nie naskakiwał na Gnome obrzucając je błotem.

          Teraz gdy Gnome stało się domyślnym środowiskiem (swoją drogą to nie bardzo rozumiem dlaczego), od razu KDE jest be i najlepiej jakby ten projekt zamknąć, a każda aplikacja powinna być odtąd albo gnome-only, albo przeportowana z Qt na GTK.

          Od zawsze nie miałem nic przeciwko Gnome. Ale cieszę się, że teraz w dystrybucjach pojawi się defaultowo KDE4 i będzie spokój z gnomowymi trollami. Widać deweloperzy tego projektu nie potrafią normalnie konkurować i popularność zamieszała im pod sufitem. Teraz nadejdzie zimny prysznic.

      4. Awatar rorio
        rorio

        soda2 zrzuciłeś mnie z krzesła:D Brawo, brawo! Cudowne – po prostu.

  2. Awatar uzytkownik
    uzytkownik

    Czytam ten news po raz 5 i nadal nie znam żadnych konkretów…

    1. Awatar sprae
      sprae

      A czego oczekiwałeś. Wszystko jest dopiero umawiane na odbywającym się właśnie guadec.

      1. Awatar uzytkownik
        uzytkownik

        Czegoś więcej niż to, że będzie to za 3 lata. Jakiekolwieg informacje, nieoficjalne przecieki etc. Przedewszystkim czy będzie jakaś rewolucja w międzyczasie czy jest to po prostu oznaczenie dotychczasowych zmian etc.

        To że jest omawiane to na GUADECu to ja wiem. Ktoś zresztą napisał na swoim blogu (czytam planetę Gnoma) że prezentacja niedługo będzie…

        1. Awatar sprae
          sprae

          To bardzo miło pozdrawiam współczytacza ;). Ja mogę się tylko domyslać na podstawie poprzednich trendów. Myślę też, że wielbiciele nagłego kopa mogą się mocno rozczarować. Obecnie w Gnome w porównaniu do wcześniejszych wersji jest i tak dużo nowych bibliotek, lecz w 3.0 zapewne mocno zmienią się ich podstawy bez naruszania kompatybilności. (nowe gobject oparte na kontekstowej manipulacji obiektami, ale bez "dotykania" struktury reprezentującej obiekt) 🙂

        2. Awatar jellonek
          jellonek

          pokalinka do tego nowego gobject – zaciekawiles 🙂

          glib+gobject podpare jezykiem vala – z tego wylania sie coraz ladniejszy obraz przyszlosci…

        3. Awatar sprae
          sprae

          Omawiali to na Berlin Hackfest 2008 tu jest jedna z prezetacji

          developer.imendio.com/sites/developer.imendio.com/files/gtk-hackfest-berlin2008.pdf

          Gdzieś była jeszcze jedna prezentująca nieco odmienny nurt ale zgubiłem.

  3. Awatar michug
    michug

    Według mnie już wszyscy przejdą na E17.. choć być może G3 będzie hitem, bo KDE dla mnie skończyło się tuż po wydaniu 2… Ktoś może wie jak zakończył się konkurs na tapetę dla Gnome 2.24? http://www.cimitan.com/contest/ ?

    1. Awatar pijaczek
      pijaczek

      @michug: Dobrze wiesz, że mało kto przejdzie na e17 ;p – użytkownicy są za konserwatywni, a e17 mimo lat rozwoju ma jeszcze trochę braków (sam go używam i je zauważam ;p) – a szkoda, bo jest to bardzo konfigurowalny wm (przeciwieństwo gnome gdzie opcje konfiguracyjne się wywala, żeby początkującego nie denerwować – ale denerwować bardziej zaawansowanych ;p). KDE4.0 nie jest niewypałem – jeszcze przed wydaniem wiadomo było, że .0 nie jest przeznaczony dla każdego, ale dla twórców oprogramowania – teraz w svn kde4 już ma dużą konfigurowalnością, możliwościami i plasma obsługuje teraz aplety plazmy, super karamby, macosX i visty.

  4. Awatar MichalK
    MichalK

    Jako ze w artylkule jest bardzo odważna teza dot. KDE chetnie się dowiem, uświadomcie mnie , co jest takiego rewolucyjnego w KDE 4 ?????

    1. Awatar jellonek
      jellonek

      ewolucyjne jest przejscie na qt4, choc dla niektorych jest ono rewolucyjne.

      rewolucyjne sa natomiat plazma (jako framework), podsystem audio (w koncu cos "w miare", mozna wywalic zmore zwana artsd)

      1. Awatar MichalK
        MichalK

        A czyli dla programistów. Dla uzytkowników (a od tej strony się przyglądam ja i pewnie większość czytelników) to żadna rewolucja.

        1. Awatar mith
          mith

          To chyba dla użytkownika Windows te ze zmiany ważne nie są 😉 Bo dla mnie wieszający się Arts, którego sobie mój tato wyklikać nie potrafił, był zmorą. Coś niewieszającego się, co sobie mój tatko wyklika przyjmuję więc z radością.

          Zainstalowałem ze dwa tygodnie temu jakąś w miarę nową wersję rozwojową, jakieś prawie 4.1 i wyglądało to zachęcająco. Kiedy wyjdzie stabilne 4.1 zaktualizuję (bo nie wywalałem; ba, nawet się przez KDM do mojego codziennego GNOME'a loguję) i się pobawię dłużej.

      2. Awatar macias
        macias

        Pod KDE3 moglem odtwarzac dzwiek i uwaga… rewolucja, pod KDE4 bede tez mogl. O ja…

        Bez zartow, odtwarzanie dzwieku to standard, o ktorym z przyzwoitosci lepiej byloby zmilczec.

  5. Awatar kocio
    kocio

    Tak trochę w temacie Gnome a zmiany desktopowe – uraeus twierdzi, że choć wszyscy liczą na jakąś nowatorską ideę, to na razie nic takiego się nie szykuje:

    http://blogs.gnome.org/uraeus/2008/06/09/new-time…

  6. Awatar MichalK
    MichalK

    A czyli dla programistów, a dla użytkowników żadna rewolucja?

  7. Awatar riklaunim
    riklaunim

    Tak jak w przypadku QT4 i KDE4 będzie to zmiana bibliotek, kodu, czego zwykły użytkownik nie zobaczy do czasu, gdy nowe możliwości zaczną być wykorzystywane.

    1. Awatar xd
      xd

      Zmianę z Qt3 na Qt4 widać od razu. Qt4 jest szybsze (jakieś 20%), zajmuje (nieco) mniej pamięci i ma fajne efekty umilające pracę jak np. eleganckie przenoszenie toolbarów, zamiast przesuwanie prostokąta udającego przenoszony obiekt.

      A wykorzystanie możliwości to swoją drogą.

      I właśnie ciekawi mnie, na czy GTK3 będzie tak rewolucyjne. Czy po prostu "oczyszczą kod" i dodadzą numerek, żeby nie zostać w tyle za KDE? Bo jeszcze niedawno nie było żadnych planów GTK3 czy Gnome3 i nagle się pojawiają.

  8. Awatar 2M1R
    2M1R

    Powiem prawdę do nowego kde podchodziłem jak do jeża, bałem się że wyjdzie im z tego takie ładne GNOME które ma mało opcji konfiguracyjnych ale ostatnio jestem miło zaskoczony:)

  9. Awatar macias
    macias

    Lubie takie kwiatki, aby tekst byl dluzszy i ciezar gatunkowy wiekszy:

    "Zespół KDE zaryzykował i wydał KDE 4. Nowe środowisko jest owszem __rewolucyjne__"

    Slucham gdzie ta rewolucja? Jak na razie KDE4.1 jest mniej funkcjonalne niz KDE3.5.9. Nie ma ani jednego (!) przelomowego mechanizmu, nawet w aplikacjach, ktore nie sa "super = przepisalismy to od zera" jest sporo dziur nie widzianych wczesniej.

    Gnome mnie odrzuca za mala konfigurowalnosc, ale pozyjemy, zobaczymy — poniewaz uzywam KDE to jednak licze, ze zlapie ono oddech po "rany, ale fajny bajer".

    1. Awatar Thar
      Thar

      Nie ma ani jednego (!) przelomowego mechanizmu

      Chrzanisz waść. Solid i Phonon.

      1. Awatar macias
        macias

        > Solid i Phonon.

        Dzieki pierwszemu bede mogl podlaczac zewn. urzadzenia, dzieki drugiemu odtwarzac multimedia.

        Doprawdy, rewolucja, pod Gnome, Window, MacOS, KDE3, etc. do tej pory podlaczanie zewn. urzadzen, nie mowiac juz o odtwarzaniu multimediow, nie bylo mozliwe.

        Swoja droga ciekawy prog wymagan, gdyby MS opublikowac takiego speca i podpisal to jako rewolucje zostalby publicznie wysmiany. No, ale we FLOSS to samo, tylko przepakowane i juz znajda sie fani gotowi bronic "rewolucji".

        1. Awatar Thar
          Thar

          Dzieki pierwszemu bede mogl podlaczac zewn. urzadzenia, dzieki drugiemu odtwarzac multimedia.

          A to wcześniej nie mogłeś, lol? Ciekawe, u mnie w KDE jedno i drugie działało. Może w końcu go użyj i przestań trollować.

          Doprawdy, rewolucja, pod Gnome, Window, MacOS, KDE3, etc. do tej pory podlaczanie zewn. urzadzen, nie mowiac juz o odtwarzaniu multimediow, nie bylo mozliwe.

          Tak, dokładnie. Pod Windows odtwarzanie wielu multimediów nie było możliwe – dlatego wprowadzono DirectShow w miejsce starego VfW i ACM. Pod GNOME można pomarzyć o wspólnym API dla multimediów, wszystko jest pisane w surowym GStreamerze. QuickTime z Mac OS X to w ogóle jakiś potworek. Nie znasz się, a mimo to robisz z siebie idiotę wypowiadając się. Dla programistów jest mnóstwo przełomowych mechanizmów. Że ciebie to nie obchodzi? Twoja sprawa, ale nie masz prawa twierdzić, że "nie ma ani jednego". Stopniowo możliwości będą widoczne i dla użytkowników.

          Swoja droga ciekawy prog wymagan, gdyby MS opublikowac takiego speca i podpisal to jako rewolucje zostalby publicznie wysmiany.

          Ależ zrobił to nie raz. Ostatnio DX10. Mówiąc po twojemu: "dzięki niemu mogę mieć grafikę 3D".

          Tak btw, jakie przełomowe – wg. ciebie – mechanizmy wprowadzono ostatnio w GNOME?

        2. Awatar jarek
          jarek

          Moze jednak sprobuj przeczytac koment maciasa jeszcze raz.

          Ze zrozumieniem tym razem.

        3. Awatar -=Quan=- Dziadek Alz
          -=Quan=- Dziadek Alz

          Wydaje mi się, że macias ma rację. Ten Phonon to tak naprawdę kolejny GStreamer.

          Wczoraj zainstalowałem KDE 4.1 i na moim Ubuntu 8.04.1 działało działało wolniej, niż na Gnome z włączonym Compizem, Emeraldem, Amarokiem, Firefoxem i Pidginem. Już w menu widziałem błędy (na szczęście tylko wizualne;) ), o konieczności używania plasmoidu na ikony nie wspomnę…

  10. Awatar plum
    plum

    mi tam się KDE z vistą skojarzyło jak ostatnio zobaczyłem.

    1. Awatar xXx
      xXx

      A czy to źle? Dla mnie osobiście w żadnym stopniu)

      Jak już jest dyskusja dot KDE4 to się zapytam- jakie (przykładowo) nowe, rewolucyjne, funkcje będzie można zastosować dzięki tym rewolucjom w KDE4? Chodzi mi oczywiście o takie mające znaczenie dla nie-programisty, bo przecież jest wielu użytkowników Linuksa, którzy nimi nie są 😉

  11. Awatar Greg
    Greg

    A w GNOME 2.23 to WRESZCIE wprowadzono dlugo przeze mnie wyczekiwany widok wielokolumnowy. Wczesniejsze ikony i widok listy byly przy pracy na duzej ilosci plików bardzo nieergonomiczne. Rozwiazali to bardzo fajnie – jak ikony są na 50% lub 100% nie widać podglądu, jak więcej podgląd zaczyna się pojawiać. Jak dla mnie nieinformatyka, ale pasjonata linuksowego mało mnie obchodzi, czy coś jest w GTK+ czy w Qt, byleby działało i było przyjemne w użytkowaniu. Moją siostrę (linuks od roku) jeszcze mniej to interesuje. Spójrzcie czasem oczami takich ludzi, a linuks osiągnie może jakiś sukces rynkowy. GNOME wreszcie to dojrzało i przestało się upierać przy niereformowaniu Nautilusa. I chwała im za to.

    1. Awatar MichalK
      MichalK

      O właśnie widoku wielokolumnowego mi brakowało trzeba będzie zaktualizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *