Najszybsze dyski SSD od Micron

Amerykański koncern Micron Technology Incorporated, partner technologiczny Intel w dziedzinie pamięci NAND, zapowiedział wprowadzenie rekordowo szybkich dysków SSD. Model RealSSD P200, bazujący na technologii Single-level cell, ma być najszybszym dyskiem świata. Transfery podczas zapisu i odczytu wynoszą aż 250 MB/s!

Model RealSSD P200 ma być produkowany w kilku pojemnościach od 32 do 256 GB. Format dysku to 2,5 cala. Model jest dedykowany do mocno obciążonych serwerów, w których wysokie transfery i krótki czas dostępu do danych są kluczowymi parametrami. Co istotne równie istotne, dysk jest bardzo energooszczędny: maksymalny pobór mocy wynosi 2,5 W podczas pełnego obciążenia, a spada do zaledwie 0,3 W w trybie bezczynności. Ostatnim argumentem przemawiającym za zastosowaniem RealSSD P200 w serwerach jest zakres temperatur pracy. Producent gwarantuje, że dysk może normalnie działać w temperaturze od 0 do 70 stopni Celsjusza. Jak łatwo przewidzieć, początkowo cena modelu P200 będzie prawdopodobnie bardzo wysoka.

Na otarcie łez producent przygotował znacznie wolniejszy i dużo tańszy dysk SSD o oznaczeniu RealSSD C200. Niższy model będzie produkowany w technologii Multi-level cell. Dzięki temu zostaną wielokrotnie zmniejszone koszty wytworzenia. Dysk, podobnie jak P200, będzie produkowany w formacie 2,5 cala. Zastosowanie ma znaleźć w tańszych serwerach, laptopach i stacjach roboczych. Jego transfer to tylko 100 MB/s zapis i 250 MB/s odczyt.

Współczynnik Mean Time Between Failures (MTBF) obu dysków SSD ma wynosić około 2 miliony godzin. Micron zamierza wprowadzić swoje nowe produktu na rynek jeszcze w tym roku. Cena pozostaje tajemnicą. Nie wiadomo też czy prawdziwe okażą się spekulacje, że Micron nie będzie sprzedawać produktów pod swoją marką, ale jako Lexar, Crucial, Seagate oraz Intel.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar xactive
    xactive

    No i doczekaliśmy się w końcu XXI wieku, szybkości zapisu, odczytu ale i przede wszystkim pobór energii, oraz bezszelestna praca kwalifikują te dyski nie tylko na serwery ale chyba głównie do PC-tów i laptopów. Jedynie cena może na początek ograniczyć popyt na te cudeńka. No ale jak wiemy dobra elektronika szybko się przyjmuje a cena wraz ze wzrostem sprzedaży spadnie. Tak więc Panie i Panowie powoli żegnamy się z naszymi twardzielami ;)))))

    1. Awatar lukas
      lukas

      Jestem Ciekawy jak to wygląda w praktyce? To cudeńko jest szybsze od mojego dysku dobre 5,6 razy ;D

      1. Awatar kwant
        kwant

        Ciągły transfer jest kilka razy szybszy od starego HD, ale czasy dostępu są mniejsze o dwa rzędy wielkości – to powinno znacznie przyspieszyć np. ładowanie systemu, kompilację (gentoo 🙂 ) oraz równoległą pracę wielu programów wykorzystujących HD.

        BTW. jak widać pilnie potrzebny jest nowy intefejs SATA… SATA II pozwala teoretycznie na transfer 3Gbps czyli 375MB/s, projektowany SATA III to zaledwie 6Gbps. Popularne SATA II jest już blisko granicy (praktycznie zapewne nie da się osiągnąć 375MB/s) a SSD rozwija się bardzo szybko. Należy tu przypomnieć, że SSD to wiele równolegle pracujących kości pamięci i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to wiele zwiększyć x2 i osiągnąć 2x większą prędkość I/O przy zachowaniu tych samych czasów dostępu, tak więc można osiągnąć naprawdę duże prędkości zapisu i odczytu. Z drugiej strony, projektowanie nowego interfejsu, testowanie, wdrażanie, pisanie sterowników, stabilizacja, etc… wydaje się trwać znacznie dłużej. Ciekawe czy da się dwoma kanałami SATA równocześnie ciągnąć dane z dysku a na dysku zasymulować RAID 🙂

        Kwant!

        1. Awatar pascal
          pascal

          Gdzie widzisz czas dostępu podany?

          Z tym trzeba ostrożnie, bo tańsze pamięci SSD wcale nie są takie fajne jak się może wydawać. Nie wątpię, że model Pxx będzie odpowiednio wydajny (gwarantem jest technologia SLC), ale już co do Cxx byłbym ostrożny: tanie pamięci MLC potrafią mieć czas dostępu nawet 12,5 ms, czyli większy niż szybki dysk twardy. Nie piszę gołosłownie, sprawdziłem na sobie i na 16-gigabajtowej karcie CF MLC firmy Transcend. Jej żenujący czas dostępu w połączeniu z kiepską wydajnością zapisów (ale odczytów też) niesekwencyjnych sprawiały, że instalacja systemu trwała na tym prawie całą noc.

          Na rynku jest mnóstwo podobnie upośledzonych pamięci, nie tylko w formacie CF ale również zamkniętych w obudowach a'la SSD. Kto się połakomi na najtańsze modele SSD, będzie tęsknił za swoim starym dyskiem 4200 RPM 🙂

      2. Awatar abc
        abc

        W praktyce to to cudeńko będzie miało cenę za 1GB dobre 10-15 razy większą niż twój dysk ;>

    2. Awatar muniek
      muniek

      Zgadza się. Ja przy moich WD-kach dostaję już rozstroju nerwowego.

      Wyciszenie do dysku kosztuje więcej niż sam dysk (0,5TB). Przykładowo wyciszenie 3 sztuk to kwota 750PLN.

      Chwała dyskom SSD i aby jak najprędzej weszły na rynek detaliczny w przystępnych cenach! (Nawet najwolniejsze egzemplarze będą szybsze od tradycyjnych).

  2. Awatar JaZ
    JaZ

    Widać, że w tym tempie, to USB 3.0, choć jeszcze nie weszło, to już wkrótce będzie niewystarczające….

  3. Awatar scapegoat
    scapegoat

    Zapis na poziomie 250 mb/s, czas dostępu 0.1 ms .. i tylko patrzeć jak Windows się pięknie botuje 😛 .

    1. Awatar niedzwiedz_2
      niedzwiedz_2

      Tia, może w końcu spadnie poniżej 10 minut 😛

    2. Awatar pawel
      pawel

      I Linux 🙂

  4. Awatar marcinsud
    marcinsud

    dziwi mnie, że nie chcą sprzedawać tych dysków pod swoją banderą, tak dobrym produktem by się szybko wypromowali, choć z drugiej strony sprzedając pod już wyrobiona marką można żądać więcej $

  5. Awatar Iwo
    Iwo

    Ja za to się zastanawiam, kiedy wreszcie dyski SSD będą bardziej popularne niż HDD. Zwłaszcza w laptopach. No i oczywiście kiedy cena za tą samą pojemność będzie nie większa niż u odpowiednika HDD.

  6. Awatar t
    t

    Ja tam czekam az takie dyski beda dostepne na platformach serwerowych. Koniec z RAID dla redundancji. 1x 64 SSD jako system i 2×128 GB SSD RAID 0 jako dane. Czytalem ze sun sie juz przymierza do tego.

  7. Awatar Krista Krissie
    Krista Krissie

    I’d be inclined to engage with you on this. Which is not something I typically do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to speak my mind!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *