Nerrivik – Amarok 2.0 beta 1 wydany!

Dzisiaj na stronie Amaroka poinformowano o wydaniu pierwszej bety tego popularnego odtwarzacza multimedialnego przeznaczonego dla środowiska kde.

Zespół Amaroka jest dumny mogąc ogłosić wydanie pierwszej wersji beta Amaroka 2, nazwanej Nerrivik, wydanego po dniach ciężkiej pracy podczas tegorocznego Akademy w Belgii. Wydanie zawiera pokaźną ilość poprawek od poprzednich wersji alfa, które zbliżają Amaroka do wydania 2.0.

Osoby które testowały Amaroka w wersji alfa będą musiały usunąć plik collection.db z folderu ustawień programu np. (~/.kde4/share/apps/amarok lub ~/.kde/share/apps/amarok) gdyż schemat bazy danych zmienił się od alfy 2.

Ważniejsze zmiany w tej wersji programu, oprócz poprawek to:

  • nowy interfejs skryptowy wykorzystujący qtscript – autorzy uprzedzają że do wydania wersji stabilnej może on się nieznacznie zmienić
  • nowy wygląd – nowy ekran startowy oraz layout z wykorzystaniem nowych grafik
  • Lepsza organizacja miejsca w menu kontekstowym
  • AFT – Amarok File Tracking czyli śledzenie plików w Amaroku, teraz informacje o ocenach, liczniku odtwarzania piosenek, zostaną zachowane nawet po przeniesieniu plików na dysku. Mechanizm ten będzie ulepszany w kolejnych wydania Amaroka
  • Możliwość uruchomienia odtwarzacza w kilku instacjach poprzez parametr “–multipleinstances”
  • Stan menu kontekstowego jest zapisywany przy wyjściu i odtwarzany przy starcie odtwarzacza

Więcej informacji o AFT można znaleźć
na blogu amaroka

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar soda2
    soda2

    nie co != nieco

    1. Awatar zwierzak
      zwierzak

      co nie co 😉

      Nie, co?

    2. Awatar mario
      mario

      Znalazłeś literówkę? Zgłoś ją używając formularza!

  2. Awatar pawelbial
    pawelbial

    Dodam, że od kilku dni jest już w repo experimental w Debianie 🙂

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      i w intrepidzie też jest, ale jakoś nie jestem w stanie puszczać muzyki z kolekcji niby przeciągam na środek w pole 'dodaj do playlisty' ale się nie dodaje. Gdy odtwarzam normalnie pojedynczy plik do działa dobrze i nie sprawia wrażenia ociężałego

      1. Awatar 1hero2
        1hero2

        https://bugs.kde.org/

      2. Awatar morsik
        morsik

        SOA#1 😉

  3. Awatar Ceonix
    Ceonix

    Ja niestety powróciłem z kde 4 na kde 3 ponieważ k3b coś nie chciało współpracować a musiałem pare rzeczy nagrać. Także inne programy coś nie współpracowały.

    Kiedy wejdzie kde4 do Sida ??

    1. Awatar AdeBe
      AdeBe

      Prawdopodobnie po wydaniu Lenny'ego. Jeśli chcesz mieć już teraz musisz skorzystać z repo experimental

      1. Awatar genobis
        genobis

        Na kde4.debian.net jest KDE 4.1 backportowane do Lenny'ego. Na razie nie polecam, no ale jest możliwość. Jakby co, idzie się tego bardzo łatwo pozbyć.

  4. Awatar Nemeczek
    Nemeczek

    Nie wiem jak wam, ale u mnie ta beta sprawia 3 x gorszej od ostaniej alfy, Nie mogę stworzyć playlisty i nie wyświetla mi okładek. Wiem że to wersja testowa ale trochę mi to wygląda na krok w tył w porównaniu z poprzednią alfą.. A narzekam dlatego że na kde4.1 nie ma żadnego innego dobrego odtwarzacza…

    1. Awatar Kuba Serafinowski
      Kuba Serafinowski

      Spróbuj usunąć konfigi z: ~/.kde4/share/apps/amarok (cały folder); ~/.kde4/share/config/ tu: amarokrc, amarok-appletsrc, amarok-homerc. Jeśli instalowałeś nightly to z ~/.amarok-nightly chyba ew. jeszcze zależnie od distro to konfigą mogą być w ~/.kde a nie ~/.kde4. Powodzenia, i Amarok na prawdę świetnie działa, a zobaczycie kolejną betę.. 😉

  5. Awatar czmiel
    czmiel

    Info dla heretyków – najnowszą wersję na Windowsa można zainstalować tym: http://winkde.org/pub/kde/ports/win32/installer/k…

    Na dzień dzisiejszy Amarok2 pod Windą co prawda gra muzykę, buduje kolekcję i zarządza plikami, ale niewiele ponadto… jest też dość niestabilny, nawet jak na wersję beta ;]

    PS: Po 3 latach intensywnego alfa-testowania Ubuntu przesiadłem się na Windows Server 2008. Pokłony dla MS, panowie – inna jakość. Do tego 2 moje ulubione programy są portowane na Windows. Widać, wszystko zmierza ku lepszemu 🙂

    1. Awatar looney
      looney

      A ile zaplaciles za Windows'a?

      1. Awatar eee
        eee

        windows server 08 jest do ściągnięcia na stronie ms w wersji trial na dwieście-ileś dni

        widać bardzo desperacko próbują zdominowac serwerowy rynek

        1. Awatar użytkowniklinuxa
          użytkowniklinuxa

          przecież i tak mają coraz więcej tego rynku.

          Jak microsoft rozdaje za darmo trial Widnowsa jest bee a jak linux jest za darmo to jest ok? Jest wolny rynek jak Micorosft będzie rozdawał swój system za darmop to też mu wolno.

      2. Awatar czmiel
        czmiel

        Hmmm…. 0 zł? (http://pl.wikipedia.org/wiki/MSDNAA)
        Poza tym człowiek się kiedyś w życiu wreszcie "dorabia" i stać go raz na kilka lat kupić system na którym pracuje min. 8 godzin dziennie 😉

        1. Awatar szatox (ktoś)
          szatox (ktoś)

          dlaczego tylu windziarzy uważa, że linuxiarzy nie stać na nic lepszego?

          Tak trudno zrozumieć, że nie wszyscy lubią BSODy, wirusy i regularne formatowanie dysku, a potem pałowanie się z instalowaniem całego potrzebnego do jakiegokolwiek używania komputera softu?

        2. Awatar użytkowniklinuxa
          użytkowniklinuxa

          Ale czemu kłamiesz i powtarzasz mity sprzed 10 lat 🙂

          Tacy jak ty nie najlepiej o nas świadczą.

        3. Awatar klex
          klex

          To wirusy są mitem sprzed 10 lat?

        4. Awatar slackwareuser
          slackwareuser

          jesli ktos jest odpowiedzialnym userem ?(czytaj korzysta firewalla, nie sciaga pornosow, nie otwiera jakis podejrzenych plikow) to windows bedzie smigac przez pare lat bez reinstalacji – taki fakt jest.

          Wirusy to juz nie jest taki problem jak kiedys – a ze na linuxa jest ich mniej to wynika tylko ze znikomej jego popularnosci i trudnosci w pisaniu w ogole programow na ten system. Dziur linux ma tyle samo jesli nie wiecej co windows i macos.

      3. Awatar genobis
        genobis

        @looney – jego sprawa! Jak chcesz wiedzieć ile kosztuje Windows Server 2008, to sobie sprawdź. Ja, choć na co dzień do pracy używam Linuksa (Debian), mam trzy Windowsy na trzech swoich komputerach. Z różnych powodów są tam potrzebne – ale tak, za wszystkie uczciwie zapłaciłem.

        Mam dosyć różnych, często powtarzanych podtekstów. Nie o pieniądze chodzi, ewentualna wyższość alternatywnych systemów nie wynika z ich darmowości. Jak napisał kolega czmiel – człowiek się w końcu dorabia. Nie każdy Win jest spiracony.

  6. Awatar Nemeczek
    Nemeczek

    "Pamiętajcie, że schemat bazy danych zmienił się od alfy 2 i będziecie musieli usunąć collection.db w folderze ustawień Amaroka (najczęściej w ~/.kde4/share/apps/amarok lub ~/.kde/share/apps/amarok) jeśli używaliście jakiejś wcześniejszej wersji Amaroka 2."

    I to sprawia że beta zaczyna działać (znów można budować playlisty i wyświetla okładki).

    1. Awatar vip
      vip

      Już mogliby się szarpnąć i napisać jakiś update-script do bazy danych…

      Póki co, używam amaroka 1, ale jak mi będą kazać wyczyścić collection.db przy upgrade, to się chyba nigdy nie przeniosę…

    2. Awatar mehow
      mehow

      Tylko jezeli ktos uzywa Amaroka-nightly, musi usunac plik z ~/.amarok-nightly, bo inaczej usunie sobie kolekcje ze zwyklego Amaroka 1.4 tak jak ja przed chwila 😉

      (Cale szczescie plik byl w koszu 🙂

  7. Awatar eee
    eee

    Mnie się wybitnie nie podoba zarządzanie tymi widżetami na środku, nie mogę tego rozgryźć. Niby mam wszytkie otwarte, ale jakoś nie mogę przechodzić między nimi (nie mówiąc o oddalaniu obraz = crash). Mam nadzieję, że to inaczej rozwiążą.

    1. Awatar Kuba Serafinowski
      Kuba Serafinowski

      Ten crash jest znany i do stable (może b2) będzie naprawiony, jeśli już nie jest w svn.. 😉 Jeśli dobrze pamiętam to ZUI jest docelowym interfejsem dla apletów. Jak przywykniecie to będziecie się z niego cieszyć na pewno 🙂

  8. Awatar scapegoat
    scapegoat

    Czy linux posiada coś co może równać się z foobarem , Aimp'em czy chociażby Winampem ?

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      gdyby miało się równać z winampem to by musiało się cofać bo to krowa jest, a jakość dźwięku jest tam co najwyżej zadowalająca. Teraz czekam co takiego ma foobar czego nie maja linuksowe programy bo sam foobara używam czasem, więc wiem co potrafi

  9. Awatar Bananikus
    Bananikus

    Amaroka. 🙂

    1. Awatar użytkowniklinuxa
      użytkowniklinuxa

      nie nie moze się równać z foobarem. Przykro mi ale to nie ten poziom jeśli chodzi o modowalność, szybkość działania, liczbe wtyczek.

      1. Awatar Bananikus
        Bananikus

        A jakie ci wtyczki potrzebne? Odtwarzacz ma odtwarzać muzykę, a nie generować stwory z kosmosu na ekranie. Ja nie widzę niczego ciekawego a winampie/foobarze czego nie ma w linuxowych odtwarzaczach. No ale pewnie ty masz jakieś inne gusta. No ale jeśli już się tak upierasz, podaj chociaż jedną wtyczkę której by ci brakowało. Co do szybkość działania to foobar niby jest jakiś szybszy? Pewnie na oczy żadnego linuxowego odtwarzacza nie widziałeś. Powiedz mi jak tą szybkość sprawdziłeś, bo ja żadnej różnicy nie widzę. Przykro mi ale jednak Amarok poziomem foobarowi nie ustępuje, wiem bo foobara na windowsie mam….. jedynie ma mniej nikomu niepotrzebnych (poza fanboyami) wtyczek.

        1. Awatar slackwareuser
          slackwareuser

          ja od 10 lat używam linuxa i dalej nie uważam że jeśli chodzi o odwtarzacze multimedialne jest nędza z biedą. Amarok to niestabilny i przełądowany kolorkami szajs, a Mplayer nie umie odtworzyć wielu formatów napisów.

  10. Awatar zielonynietoper
    zielonynietoper

    Da się zainstalować Amarok 2.0 beta 1 pod openSUSE 11 ?? Gdzie mogę pobrać paczki RPM lub jakie repozytoria dodoać ??

  11. Awatar Bananikus
    Bananikus

    Da się, ale tylko dla 4.1.0. Na razie dla repo unstable paczek nie ma, bo się coś nie chcą skompilować przez build service. A dla 4.0.4 najwidoczniej wcale już już nie robią. http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/KD…

  12. Awatar Mariuszko
    Mariuszko

    Witam .

    Amaroka osobiscie nie zamienilbym na nic innego. co do mplayera to raczej musze sie zgodzic z powyzszymi opiniami 🙁 ale mniejsza o to.

    Jakis czas temu do normalnej pracy nie moglem sie obyc bez Windy… Teraz na linuksie brakuje mi tylko niektorych produktow firmy Adobe 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *