Netbeans IDE 6.0

Sun udostępnił stabilną wersję zintegrowanego środowiska programistycznego (IDE) Netbeans. Wersja 6.0 to ogrom nowych funkcji, a przede wszystkim: ulepszony edytor (kodu i GUI), wsparcie dla Ruby, prosta aktualizacja, profiling, SOA, AJAX, webservices, UML i wiele usprawnień w istniejących funkcjach.


Edytor Netbeans w akcji

Netbeans IDE od kilku lat goni największego wolnego (w obu znaczeniach) konkurenta, Eclipse IDE. Jeśli chodzi o obsługę technologii Java, od dłuższego czasu oba środowiska znajdują się na porównywalnym poziomie (wyprzedzane jedynie przez płatną IntelliJ Idea), to w przypadku obsługi innych języków Eclipse pozostawał zawsze daleko z przodu.

Sun w nowej wersji Netbeans zamierza ewidentnie zmienić ten stan rzeczy, zawierając pełną obsługę Ruby, JRuby i Ruby on Rails (zobacz demo: 1, 2, 3), a także rozszerzając obsługę C++ i UML-a.

Netbeans zawsze wyprzedzał konkurencję pod względem ułatwień dla twórców aplikacji mobilnych. Nowe wydanie zapewne utrzyma ten trend ze względu na wiele wprowadzonych usprawnień, m.in. edytor interfejsu użytkownika dla CLDC/MIDP i CDC, lepszy builder gier w oparciu o MIDP 2.0 Game API, czy ulepszony Visual Mobile Designer (VMD).

Szczegółowo o dodanej funkcjonalności przeczytać można na stronie informacyjnej nowego Netbeans.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

16 odpowiedzi na „Netbeans IDE 6.0”
  1. Awatar pjf
    pjf

    Ech, tylko dlaczego te cuda nigdy nie chcą działać jak powinny. Ściągnąłem wersję C/C++ i nawet nie umie znaleźć sam deklaracji struktur czy nagłówków kernela (tak, utworzyłem projekt).

  2. Awatar vampire
    vampire

    do C/C++ to Visual Studio obecnie jest nie do pobicia.

    Niestety — poniewaz pracuje z bibliotekami platform-dependent to musze sie meczyc z Eclipse i jego "wspanialym" debuggerem.

    1. Awatar IRo
      IRo

      Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz… Wszystko zależy od tego co chcesz robić i jak sobie przygotujesz środowisko pracy. Narzędzia to tylko narzędzia a takie, dobiera się do potrzeb a nie do upodobań. Visual Studio jest nie do pobicia ? Może w .NET. Ja tam wole Eclipse do C i Netbeansa do Javy 🙂

      1. Awatar snc
        snc

        SlickEdit!

      2. Awatar Maciek
        Maciek

        Strasznie zamulaste toto wszystko 🙁 wolniejsze nawet niż emacs (który też demonem szybkości nie jest).

    2. Awatar jellonek
      jellonek

      muahaha
      dla jednego bedzie to VS, dla innego emacs, dla jeszcze innego vim…
      przeciez to sa narzedzia – od przyzwyczajen uzytkownikow zalezy to, w ktorym z tych narzedzi najlepiej sie orientuja, najwydajniej pracuja…

  3. Awatar pedros
    pedros

    Szkoda ze po zainstalowaniu Netbeans 6.0 chcac stworzyc nowy projekt w miejscu gdzie pojawic powinny sie rodzaje projektu pokazuje sie jedynie 'Please wait' i tak mozna czekac godzinami 😉 Zapowiadalo sie ciekawie bo widzialem nawet wtyczke (co prawda dopiero beta) do php wiec netbeans moglby naprawde zyskac w moich oczach a tu taka niespodzianka. Ma ktos jakas rade na to? 🙂

  4. Awatar Seban
    Seban

    Mi Netbeans 6.0 działa bez problemów już od wersji preview 9 chyba, na pewno przed betą już używałem. Ja używam go tylko do Ruby on Rails, działa dobrze.

  5. Awatar Pashimito
    Pashimito

    Mi także NB 6 działa bez problemów. W wersji 6.1 będzie natywne wsparcie dla języka Groovy.

    1. Awatar jellonek
      jellonek

      o, i to jest dopiero ciekawy news w tej sprawie… pythong tez by sie przydal (ztcp jest jakis tam eksperymentalny plugin)

  6. Awatar Zinn
    Zinn

    Duzym atutem NetBeans jest edytor graficzny GUI (Swing).
    Tu darmowe rozwiazania dla Eclipse to przedszkole…

    Szkoda ze nie wspomniano o tym w Newsie…
    Ja uzywam NB wlasnie do czesci view'owej.

    Jesli chodzi o sama edycje kodu to mnie eclipse wciaz bardziej sie podoba. Szczegolnie pod LX. NB chodzi wciaz cienko (a mam 2 GB RAMu) w porownaniu z Eclipsem. Do tego slabo wspolpracuje z Compiz'em.

    1. Awatar przemoc
      przemoc

      Pod Eclipse'em Visual Editor (z reguły brany do porównań, faktycznie jest beznadziejny, choć ma się to poprawić w kolejnych wersjach [>= 3.4], bo od dłuższego czasu po prostu nie miał się nim kto zajmować), ale za to darmowe do użytku niekomercyjnego Jigloo (http://www.cloudgarden.com/jigloo/) to już nie przedszkole…

  7. Awatar Hubert Łępicki
    Hubert Łępicki

    Używam Netbeansa 6.0 od wersji beta do pisania w Javie (Swing) i Rubym (Rails). Muszę przyznać, że od wersji 5.5 postęp jest ogromny! Może nic szczególnie spektakularnego, ale wszystkie elementy srodowiska uległy pozytywnym przemianom, podoba mi się wsparcie dla innych języków niż Java…

    Jeśli chodzi o RoR, to jest to pierwsze srodowisko które mnie przekonało do porzucenia Vima na swoją korzyść.

    Ogólnie rzecz biorąc, od jakiegoś czasu podoba mi się to co Sun robi na rynku software'u, oby tak dalej!

  8. Awatar wit3k
    wit3k

    Właśnie zainstalowałem sobie szóstkę i stwierdzam że jest po prostu lepsze od VS. Jedyne co pridukt ms ma fajniejsze to design strony powitalnej. Profiler, J2ME itd – VS się chowa. A w ogóle to rozbroiła mnie jedna drobnostka. MS chwali się w tutorialach już na etapie uczenia przyszłych wyznawców iż net framework pozwala na rewolucyjne zarządzanie danymi. Przeglądnołem sobie nieco kolekcje i wszystko co oferują i czuję się jak by ktoś wciskał mi STLa z toolsami do mySQL i krzyczał że wynalazł to sam " i nikt mi nie pomagał! haha jaki jestem wspaniały!".

  9. Awatar nb55
    nb55

    Ja napisałem project w NB5.5.1 i używam visual web components. Niestety w NB 6.0 zmieniono albo nie dopracowano renderowanie styli kontrolek i user interface wygląda jak by ktoś granatem rzucił w przeglądarkę. Mam nadzieję że to poprawią. Bo dla przykładowej aplikacji "Trips" to może jakoś to działa ale dla większych projektów to czas oczekiwania aż designer wyrenderuje wygląd jest bardzo długi.

  10. Awatar a
    a

    Ludzie piszcie składniej i poprawniej. Bo tego wtórnego alfabetyzmu nie da się czytać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *