Netykieta w obecnym wydaniu

Netykieta

Początki Netykiety sięgają roku 1992, wtedy to został wydany pierwszy dokument regulujący podstawowe zasady korzystania z internetu. Autorem był Arlene H. Rinaldi. Zawarł on wszystkie zasady jakimi powinniśmy się kierować przy korzystaniu z poczty elektronicznej, telnetu, FTP i grup dyskusyjnych.

Pozwolę sobie tylko przytoczyć wprowadzenie, które do dziś nie straciło na znaczeniu i było przyczynkiem do kolejnych prób ujednolicenia zasad panujących w internecie. Oczywiście zdecydowana większość innych zasad wypunktowanych w dokumencie, powinna być przestrzegana do dziś. Jednak kolejne dokumenty odnoszące się do Netykiety, zdecydowanie bardziej uwzględniały rozwój sieci i zapotrzebowanie na inne uwarunkowania korzystania z niej.

Jako użytkownik sieci lokalnej otrzymujesz zezwolenie na dostęp do innych sieci (i/lub systemów komputerowych w nich pracujących). Każda sieć i system mają własny zestaw reguł, zwyczajów i procedur. Działania, które są rutynowo dozwolone w jednej sieci/systemie, mogą być kontrolowane lub nawet zabronione w innej. Użytkownik jest odpowiedzialny za przestrzeganie tych lokalnych reguł.

W Polsce, ujednolicenia i dostosowania tych zasad do zmieniających się warunków, podjął się w 1998 roku Tomasz Urbański. Uruchomił w tym celu serwis internetowy po adresem http://www.netykieta.pl. Zebrane tam zostały zasady korzystania z poczty elektronicznej, grup i for dyskusyjnych oraz komunikatorów.
Netykieta z założenia miała ułatwić komunikację między użytkownikami w sieci. Chciałbym rozważyć w tym wpisie zasady dotyczące tylko korzystania z poczty elektronicznej. Chyba nie ma użytkownika korzystającego z internetu, który nie posiada swojego adresu e-mail. Zresztą podobne zasady funkcjonują na forach i grupach dyskusyjnych. Komunikatory to inna historia, generalnie jedyną walką z osobami nie stosującymi się do tych zasad, jest ich zablokowanie na liście kontaktów.

  • Najpierw pomyśl, potem działaj
  • Nie toppostuj
  • Nie spamuj
  • Tnij cytaty i cytuj poprawnie
  • Nadawaj temat wiadomościom
  • Nie pisz maili w HTML-u
  • Nie pisz maila w temacie
  • Używaj poprawnie skonstruowanej sygnatury
  • Używaj pola BCC/UDW
  • Wysyłaj załączniki z głową
  • NIE KRZYCZ
  • Używaj poprawnego kodowania znaków
  • Nie kalecz języka

Celowo nie przytaczałem opisów tych zasad, każdy kto już od jakiegoś czasu korzysta z poczty, wie dokładnie czego dotyczą wypunktowane zasady.
Chciałbym natomiast rozwinąć temat co do którego są obecnie rozbieżności.
Mianowicie mam na myśli punkt „Nie toppostuj”. Odpowiadamy na e-mail, nad cytowanym fragmentem, czy pod?
Kilkakrotnie spotkałem się z zapytaniem dlaczego zawsze odpowiadam pod oryginalną treścią, „nie mogę się połapać o co chodzi”.
Zacytuję teraz zasadę odpowiadania i przykładowe komentarze użytkowników z którymi się w pełni zgadzam.

Wszelkie debaty na listach czy grupach dyskusyjnych (a także w zwykłej korespondencji) mogą trwać dowolnie długo. Zależnie od liczby uczestników, nośności tematu taki wątek może „żyć” nawet miesiącami. Aby uczestnicy takiej debaty nie pogubili się w tym wszystkim – wszak nie można oczekiwać, że będą pamiętać wszystko – dołączając swój głoś najczęściej cytuje się te fragmenty do których się odnosimy. Cytować należy oczywiście tylko te fragmenty, które mają istotne znaczenie natomiast istotnym jest aby wkład własny umieścić pod cytatem, nie zaś nad. Gdy odpisujemy pod cytowanym fragmentem jest to zdecydowanie bardziej czytelne i naturalne.

Komentarze:

Topposting mocno utrudnia cięcie wypowiedzi na mniejsze.
No i toppostowanie praktycznie wyklucza możliwość cytowania i odpowiadania na fragmenty cytatu

Toppostowanie kosmicznie utrudnia zrozumienie treści przy większych ilościach korespondencji dziennie. Argument o tym, że zawsze sobie można przewinąć gdy się nie pamięta treści jest słuszny z jednym 'ale’ -> znacznie szybciej jest czytać i przewijać w dół.

Reguła o toppostowaniu wynika z chronologii tekstu. Czy ktoś chce się kłócić z chronologią? 🙂

NIE-„toppostowanie’ jest zwyczajnie logiczne i oczywiste (przynajmniej w naszej klulturze, gdzie piszemy tekst od góry do dołu strony. Prosta sprawa – jaki praktyczny sens ma czytanie najpierw odpowiedzi, a pootem pytania, do którego jest ta odpowiedź? Przecież najczęście zupełnie nie wiemy o co chodzi! Dalej.. jak sobie wyobrażacie ustosunkowanie się do kilku różnych fragmentów tego samego e-maila z użyciem „toppostowania”?? Przecież to jest a-wykonalne (mówiąc językiem „Seksmisji”)

Wielu użytkowników uważa, że za zasadę toppostowania należy winić Outlooka, który domyślnie odpowiada powyżej cytatu. Jak jest z innymi klientami? Mozilla Thunderbird pod spodem domyślnie umieszcza odpowiedź, Evolution wymaga zaznaczenia opcji w ustawieniach „Wpisywanie odpowiedzi u dołu”, Apple Mail nad cytatem, The Bat! pod cytatem.
Skąd taka rozbieżność w klientach poczty? Zobaczmy jak to wygląda na webmailach.
Home.pl umieszcza domyślnie odpowiedź pod cytowanym emailem, podobnie Wirtualna Polska, Onet, nie wiadomo jak, domyślnie kieruje do pola nadawcy, O2 znowu nad wiadomością cytowaną tak samo jak Gmail.
Jeżeli taką różną interpretację właściwego odpowiadania na e-mail, serwują nam programy pocztowe jak i portale źródłowe, nic dziwnego że trudno znaleźć właściwą formę, ja konsekwentnie odpowiadam po cytatem, gdyż jest mi tak po prostu wygodniej i utrzymuję się w przekonaniu, że wygodniej się czyta moje odpowiedzi udzielone w ten sposób.
Chciałbym jeszcze poruszyć temat, dość mocno nasilony ostatnimi czasy. W dobie „śmiesznych” filmików z YouTube, „zabawnych” zdjęć z serwisów hostujących fotki, nagminne stały się emaile przesyłane od znajomych, często powielane, nagminnie w polu „Do” umieszczane wszystkie emaile z bazy. Jeżeli chodzi o prywatną korespondencję wyeliminowałem tę praktykę, grzecznie prosząc o usunięcie mnie z listy mailingowej. W przypadku korespondencji firmowej, z wiadomych względów jest to mocno utrudnione.
Dla osób które mają problem z takimi znajomymi, zaprezentuje taką korespondencję w formie obrazka, znalezionego na stronie – http://www.shoeboxblog.com i jego polską wersję, wykonaną na potrzeby tego artykułu przez Olgę.
NetykietaNetykieta
Fot.: © Vlad Kochelaevskiy – Fotolia.com

Pierwotna publikacja artykułu na blogu:
http://www.newsblog.pl/netykieta-w-obecnym-wydaniu

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar szuman
    szuman

    Sztuka nie polega na zapoznaniu się z treścią etykiety, ale na przestrzeganiu zasad w niej zawartych.

  2. Awatar pyk
    pyk

    Chyba nie ma użytkownika korzystającego z internetu, który nie posiada swojego adresu e-mail.

    Celowo nie przytaczałem opisów tych zasad, każdy kto już od jakiegoś czasu korzysta z poczty, wie dokładnie czego dotyczą wypunktowane zasady.

    Mniam, uwielbiam takie zdania, w których zakłada się, że wszyscy posiadają pewne właściwości założone przez autora. Odrzuca się tutaj na przykład, że ktoś mógłby nie używać poczty elektronicznej. Pominięcie innych przypadków jest głupie chociażby z informatycznego punktu widzenia. 🙂
    Tymczasem jest to przejaw dyskryminacji.
    I chyba można to podpiąć pod teorie o komunikacji zgodnej z dobrymi manierami.

    Ale cieszę się, że ktoś przypomniał o czymś takim, jak "netykieta", szczególnie cieszy mnie wyjaśnienie, jak powinno się odpowiadać na e-maile (i nie tylko) – wcześniej nie wiedziałem, jaki sposób najlepiej stosować.

  3. Awatar Neonique
    Neonique

    ja konsekwentnie odpowiadam po cytatem, gdyż jest mi tak po prostu wygodniej i utrzymuję się w przekonaniu, że wygodniej się czyta moje odpowiedzi udzielone w ten sposób.

    No właśnie nie zawsze. Jeżeli prowadzę z kimś korespondencję na zadany temat to już po treści tematu wiem czego dotyczy e-mail i chcę od razu przejść do sedna zamiast przebijać się przez całą dyskusję. Jeżeli obie strony odpowiadają "nad cytatem" chronologia również jest zachowana.
    To co zapewnia wygodę na grupach dyskusyjnych wcale nie musi jej zapewniać w prywatnej korespondencji.

    1. Awatar uszatek
      uszatek

      Wydaje mi się, że grupy dyskusyjne oraz prywatna korespondencja powinny być traktowane odmiennie. W przypadku grup dyskusyjnych chyba bardziej naturalne jest odpowiadanie "pod cytatem" (od razu wiadomo czego dotyczy odpowiedź – nawet osoba nowa w dyskusji może się szybko zorientować) natomiast w przypadku prywatnej korespondencji e-mail odpowiadanie "nad cytatem" wydaje bardziej rozsądne właśnie po to, żeby nie przebijać się ponownie przez coś, co już znamy i wiemy o czym jest. Być może w programach pocztowych powinny być opcje umożliwiające automatyczną zmianę zasad w zależności od "przeznaczenia" lub adresatów wiadomości. Być może zasadą powinno być:
      korespondencja między dwoma osobami – odpowiadamy "nad cytatem",
      korespondencja między większą liczbą osób – odpowiadamy "pod cytatem".
      Swoją drogą programy pocztowe mogły by posiadać możliwość zmiany automatycznego zachowania w kontekście cytowania, z prostej zasady – bo jeden lubi tak, a drugi inaczej i może warto by było to uszanować również w prywatnej korespondencji. Przecież o to chodzi w netykiecie – żeby okazać szacunek dla drugiej osoby.

    2. Awatar KMelon
      KMelon

      @Neonique "chronologia również jest zachowana."
      Tak?
      No to spójrzmy:
      jadą na sam dół mejla, żeby przecztyać pierwszą wiadomość
      ale ona nie zaczyna się na dole, tylko trzoszkę wyżej, na samym dole jest jej koniec
      szukam początku.. jest, czytam
      teraz chce przeczytac wiadomosc powyżej, znów muszę poszukać jej początku. fajnie, jeśli ona ma mniej niż wysokość pola tekstowego. ale nie ma. jadę więc dwa "ekrany" w górę, znajduję, czytam, później znowu szukam wiadomości powyżej itd..

      czy to jest chronologia? jeśli tak to jakaś poszatkowana. ani to wygodne ani naturalne.

      oczywiście zakładam wyjątki od odpowiadania pod cytatem – jeśli wątek z definicji ma tylko dwa posty – np dostaję wiadomośc "widzimy się w piątek o 18." odpisuję "ok" na górze, ale zostawiam cytat dla informacji. ale to tylko wyjątek.

      1. Awatar arhan
        arhan

        A jednak powinno to wyglądać tak:

        <code>Dnia DD.MM.RRRR o HH:MM KMelon napisał:

        [znak większości] [spacja] widzimy się w piątek o 18

        OK

        [pauza] [pauza] [spacja]
        [mój podpis]</code>

        1. Awatar KMelon
          KMelon

          no powinno powino, ale jak ktoś traktuje mejla jak IM (np. ja) to tego typu 'przewinienie" mu jeszcze nie preszkadza

      2. Awatar uszatek
        uszatek

        Nie do końca wyjaśniłem o co mi chodzi. Mianowicie w korespondencji prywatnej przeważnie wiadomo, o czym się rozmawia z nadawcą danej wiadomości. Jeśli dostaję email od kolegi Krzyśka, z którym dyskutuję na temat projektu, to wiem, że wiadomość będzie dotyczyła właśnie tej konkretnej sprawy i najczęściej pamiętam przebieg wcześniejszej dyskusji, zatem nie mam potrzeby przeglądać tego, co pisaliśmy wcześniej i chcę po otwarciu wiadomości mieć przed oczami od razu treść jego wiadomości, a nie wcześniejszą dyskusję.

        1. Awatar el.pescado
          el.pescado

          Różnie to bywa. Czasami dostaje się maile w stylu:

          1. Tak
          2. Nie
          3. Zielony
          4. Tak
          5. Tak

          Dnia Pańskiego takiego a takiego użytkownik taki a taki napisał:

          1. bla bla bla?
          2. bla bla bla?
          itd.

          Ciężko się to czyta, jako że trzeba "przeskakiwać" z jednego bloku teksty na drugi i z powrotem.

      3. Awatar Neonique
        Neonique

        @ KMelon

        znów muszę poszukać jej początku. fajnie, jeśli ona ma mniej niż wysokość pola tekstowego. ale nie ma. jadę więc dwa “ekrany” w górę, znajduję, czytam, później znowu szukam wiadomości powyżej itd..

        Tylko, że ludzie zazwyczaj dobrze znają przebieg swojej korespondencji i rzadko muszą muszą się odnieść do maila bardziej odległego niż ten poprzedzający wiadomość. W

        czy to jest chronologia? jeśli tak to jakaś poszatkowana. ani to wygodne ani naturalne.

        Całość wciąż jest uporządkowana względem kolejności występowania więc jak najbardziej jest to chronologia. A czy to wygodne i naturalne jest pojęciem względnym o czym już pisałem ja i Uszatek.

    3. Awatar Quinn
      Quinn

      Książki też czytasz z dołu do góry, wiedząc o czym traktują na podstawie tytułu? A może jeszcze z prawej do lewej? 😉

  4. Awatar soft
    soft

    W Polsce, ujednolicenia i dostosowania tych zasad do zmieniających się warunków, podjął się w 1998 roku Tomasz Urbański

    to stwierdzenie jest nieco oderwane od rzeczywistosci…

    od momentu pojawienia sie internetu na polskich uczelniach, do inicjatywy urbanskiego minely… 4 lata? w tym czasie po usenecie krazyly co najmniej trzy wersje polskiej netykiety. jedna marcina debowskiego (chyba od okolic 1996), druga krzysztofa snopka (nie wiem od kiedy – zaczalem uzywac netu w 1995 – wtedy juz byla), trzecia jarka rafy (od poczatku 1996). kazdy z panow zapewne probowal ujednolicic zasady zawarte w swojej wersji i dostosowac je do zmieniajacych sie warunkow…

    a z perspektywy czasu netykiete mozna uznac za kompletne fiasko:

    w 1996 roku netykieta byla kierowana do jednocyfrowego procenta "nowych" uzytkownikow, ktorzy wprowadzali swoj "balagan". w tej chwili cytujacy poprawnie, wysylajacy text/plain itp. stanowia margines. nie wiem czy choc 1% ogolu uzytkownikow emaila…

    1. Awatar arhan
      arhan

      Albo bardzo mocno przesadzasz, albo obracam się w bardzo marginalnych kręgach. Jednego natomiast jestem pewien – dopóki będę żyć, odsetek nie stosujących netykiety nie dobije do setki 😛

    2. Awatar yantar
      yantar

      Nie wiem kto pierwszy ale mniejsza z tym. W latach dziewięćdziesiatych netykieta miała spełnić jedno z ważniejszych zadań, chronić szczupłe zasoby netu i portfele. Kto zaczynał na modemie ten wszelkie działania w necie praktycznie planował, na użeranie sie z ludźmi nikt nie miał czasu i ochoty wydawać dodatkowych pieniędzy. Do netykiety stosowała sie zdecydowana wiekszość użytkownikow jeśli tylko chcieli zaistnieć w jakiejś społeczności. Teraz jest jak każdy widzi, krążą gigabajty niepotrzebnych śmieci.
      Osobiście nie cierpie toppostingu na szczeście z maila korzystam sporadycznie.

    3. Awatar KMelon
      KMelon

      "cytujacy poprawnie, wysylajacy text/plain itp. stanowia margines"
      no już nie przesadzaj, może z cytowanie różnie bywa, ale już nie pamiętam kiedy ostatnio dosatłem maila w HTML, nawet z pracy i uczelni ślą jako tekst. zresztą mejli w HTML z zasady nie czytam (mam wyłączone interpretowanie ich) i lądują w koszu, więc ten ułamek znajomych, którzy używali HTML został brutalnie pouczony 🙂

      1. Awatar soft
        soft

        no już nie przesadzaj

        tylko w tym tygodniu dostalem ztoppostowane text/html od panow z ripe, nocu tkt i atmana, od kilkunastu wspolpracownikow i od prezesa. bedzie tego ze 170 sztuk… text/plain, pociete, z odpowiedza pod – dostaje od 2 osob. wciaz tych samych 2 osob…

        1. Awatar KMelon
          KMelon

          zasmuciłeś mnie
          mamy wobec tego zupełnie różne doświadczenia
          niemniej skoro problem jest, to należy się zastanowić jak go rozwiązać

      2. Awatar radek
        radek

        A ja nie pamiętam kiedy w pracy dostałem plain-tekst…

  5. Awatar BoBsoN
    BoBsoN

    Nie pisz maili w HTML-u

    Zawsze śmieszy mnie to ortodoksyjne uparte dążenie do wymuszenia braku e-maili w formacie HTML lub mixed. W podtekście działań osób, które silnie lobbują za najlepiej wyrzuceniem HTML ze standardu formatów poczty elektronicznej wyraźnie widać niechęć głównie dyktowaną tym, że uznanie HTML w mailach praktycznie wymusił Microsoft (po prawdzie nie musiał wymuszać, dominacja jego oprogramowania zrobiła to za niego).
    do tych ludzi kilka spraw w ogóle nie dociera:
    – po pierwsze – postawą roszczeniową i jęczeniem niczego się nie wymusi
    – po drugie – technologia poszła do przodu i mamy teraz X'y i Windowsy i inne graficzne środowiska a nie tylko tryb konsolowy. Ludzie chcą mieć możliwość wysyłania ładnie wyglądających listów z możliwością osadzenia np. tabeli z danymi jeśli to potrzebne.
    – po trzecie – osoby korzystające z shell'a do czytania poczty są w mniejszości, czyli to oni muszą się dostosować, a nie inni
    – po czwarte – nie podobają ci się kolorowe e-maile? wyłącz pokazywanie stylu w swoim programie pocztowym

    Ludzie mówiący "nie pisz listów w HTML" mogą równie dobrze mówić "nie używaj samochodu – do poruszania się szybciej używaj konia". Psy szczekają karawana jedzie dalej.

    Umieszczanie takich zapisów w netykiecie to już w ogóle obłęd. Jak ktoś nie widzi różnicy pomiędzy "nie spamuj" a "nie pisz w listów w HTML", to już chyba nie ma dla niego ratunku. To przez zachowania tak nawiedzonych ludzi Netykieta jest częściowo lub całkowicie ignorowana przez nazwijmy to "internetową nową falę użytkowników (którzy przez głupotę niektórych na zawsze zostaną użyszkodnikami)". Do bzdurnego prawa nikt o zdrowych zmysłach się nie stosuje.

    1. Awatar KMelon
      KMelon

      dawno nie czytałem takich bzdur
      – mail służy do przekazywania tekstu
      – do umieszczania tabeli służy załącznik, link, ewentualnie Tab
      – jeśli chcę, by mejl wyglądał tak a tak to sobie ustawiam to w preferencjach KMaila, a nie przyjmuję tego, co mi ktoś narzuca

      ogólnie przykro mi, że obracasz się wśród takich się ludzi. na szczęście większość znanych mi osób, chociaż nie ma pojęcia o znaczeniu słowa "netykieta", potrafi stosować się do zasad, bowiem wynikają z kultury osobistej i szacunku do odbiorcy ich przekazu.

      1. Awatar BoBsoN
        BoBsoN

        Bzdury to sam wypisujesz. W którym miejscu STD lub RFC standardu e-mail jest zapis "e-mail służy wyłącznie do przekazywania tekstu"?
        Proszę o dokładny cytat wraz ze wskazaniem źródła.

        Przeczysz też sam sobie – skoro e-mail służy li tylko do przekazywania tekstu, to należy zrezygnować z załączników.

        Porządny klient poczty powinien pozwalać na wymuszenie stylu w liście.

        Podstawą kultury osobistej i szacunku do innych jest szanowanie ich prawa do odmiennych poglądów – czego o tobie i innych nawołujących do palenia na stosie osób piszących listy w formacie HTML nie można powiedzieć. Jak ci przeszkadzają listy w HTML to:
        – wymuś rzutowanie na text (prosty skrypcik w procmailu)
        – włącz wymuszanie stylu w kliencie poczty
        – napisz do adresata, iż prosisz o pocztę w formacie txt

        Fanatycy jedynie-słusznego-formatu-txt-w-email potrafią jedynie narzekać, psioczyć, i obrażać innych twierdzeniami o rzekomych brakach w kulturze osobistej. Czego nie potrafią, to:
        – podać rzeczowych powodów nie używania HTML w listach (to, że ktoś nie lubi, jak mu ważne miejsca w liście zaznacza się boldem to żaden powód)
        – podać sensownej alternatywy (listy wyłącznie w TXT to nie alternatywa)

        Przykro widzieć, że tyle osób ma klapki na oczach i że Ty także należysz do nich. Takie podejście blokuje innowacyjność – na szczęście są ludzie o otwartych umysłach i technologia idzie do przodu.

        1. Awatar Nunek
          Nunek

          To ja proponuje aby wstawić jeszcze np. *.doc (przecież prawie każdy to może odtworzyć tak jak html) w treści listu i niech to programy pocztowe sobie interpretują. Wtedy jedno zdanie w liście będzie zajmowało tyle co książka w txt.

          Wydaje się, że różnica rozmiarów listu w txt i html nie jest istotna, ale pomnóżmy to przez ilość wysyłanych dziennie listów z jednego serwera, a będzie bardzo odczuwalna.

        2. Awatar KMelon
          KMelon

          @BoBsoN
          Moja odpowiedź jest krótka: nie nawołuję do palenia na stosie za używanie HTML. Chcesz to używaj, ale licz się z tym, że takie mejle są odrzucane (np. przez mój bogofilter) jako spam. HTML powinien być protokołem wykorzystywanym za porozumieniem stron, a nie narzucanym odbiorcy.

        3. Awatar jellonek
          jellonek

          na cale szczescie przez twoj, a ze do ciebie nie mam zamiaru pisac – to nie mam sie czym przejmowac 😉
          "mail sluzy tylko do …" – troche totalitarne podejscie, ale kim ty wlasciwie jestes by "ustalac zasady"?

      2. Awatar przemysław
        przemysław

        @KMelon:
        Może Tobie odpowiada życie w epoce "maila łupanego", ale są też tacy, którym to nie odpowiada. Obrażanie ich niezbyt dobrze świadczy o Twojej kulturze – O Wielki Pouczający.
        Ja chcę mieć np. w mailu tabelki, bo mam je na wierzchu i na ich podstawie sprawdzam co mam np. w konkretnym załączniku (podkłady rastrowe, rysunki DWG, specyfikacje techniczne w PDF'ach itp.).

      3. Awatar vries
        vries

        Służy z jakiegoś konkretnego powodu, czy służy, "bo tak"? Zasady netykiety nie powinny brać się z powietrza i z osobistych preferencji. Powinny mieć logiczne uzasadnienie. HTML w tym względzie daje duże możliwości zwiększenia wartości informacyjnej. Co za tym idzie włączanie zapisu o jego braku do netykiety uważam za dość dziwne.

        1. Awatar trasz
          trasz

          @vries: Uzasadnienie jest bardzo proste – bardzo rzadko sie zdarza, aby HTML w jakis sposob zwiekszal wartosc informacyjna. Zwykle HTML w mailach jest uzywany do tego, aby robily cos wiesniackiego (popupy, javascript, muzyczki itp) i bylo trudniej je czytac (niewlasciwa czcionka, tlo, dziwne formatowanie).

        2. Awatar Quinn
          Quinn

          @vries: Jak chcesz komuś coś zakomunikować, to ładnie się ubierasz, śpiewasz, tańczysz, żeby "zwiększyć wartość informacyjną, czy mówisz w sposób prosty i zrozumiały?
          Do tego jeszcze odnośniki typu kliknij, aby powiększyć penisa, wygrać fortunę itp. Nie, dzięki za takie udogodnienia. Wolę całą korespondencję prowadzić w formie tekstowej, bez wodotrysków. 🙂

        3. Awatar el.pescado
          el.pescado

          Właśnie nie do końca. Mądrze stosowany HTML (czytaj: nie taki jak to coś produkowane przez programy pocztowe – pińcet tagów powtykanych wszędzie) może polepszyć czytelność tekstu, nie zwiększając za bardzo objętości maila, nie psując nawet czytelności w programie nie obsługującym HTML.

          Weźmy takie np. cytowanie. Normalnie wstawia się przed każdym cytowanym wierszem znak ">", po którym ewentualnie następuje spacja. Kiedy wiersz jest cytowany wielokrotnie, pojawia się przed nim kilka znaków ">", niektóre rozdzielone spacjami, inne nie, co więcej wiersze, które niby powinny nie być dłuższe niż 72 znaki rozrastają się do ponad 80, przez co program pocztowy je sztucznie łamie. Oczywiście, złamane wiersze nie są prefiksowane znakami cytowania, bo po co. Słowem, tworzy się bałagan.

          Natomiast w HTML wystarczy cytowany paragraf objąć odpowiednim tagiem i po sprawie. W dodatku klient pocztowy może taki cytat ozdobić ładną ramką;)

          Najlepiej chybaby było, jakby ustalono jakiś standard użycia HTML-a, jakiś podzbiór tagów możliwych do umieszczenia w wiadomości.

        4. Awatar vries
          vries

          @trash: ok, zmieńmy tą zasadę na: "proszę nie używać htmlowych upiększeń tekstu utrudniających odczyt wiadomości tj. niewlasciwa czcionka, tlo, dziwne formatowanie, popupy, javascript, muzyczki." Wtedy wyeliminujemy jej wady, bez eliminowania technologii. Zobacz jak dalece większy sens ma taka zasada.

        5. Awatar trasz
          trasz

          @vries: Co powiesz na "Prosze nie uzywac HTML-a, chyba ze jego uzycie istotnie zwieksza wartosc informacyjna maila".

      4. Awatar radek
        radek

        @KMelon
        "jeśli chcę, by mejl wyglądał tak a tak to sobie ustawiam to w preferencjach KMaila, a nie przyjmuję tego, co mi ktoś narzuca ogólnie przykro mi, że obracasz się wśród takich się ludzi. na szczęście większość znanych mi osób, chociaż nie ma pojęcia o znaczeniu słowa “netykieta”, potrafi stosować się do zasad, bowiem wynikają z kultury osobistej i szacunku do odbiorcy ich przekazu."

        Widzisz, a mi się wydaje, że oznaką kultury jest np. sformatowanie maila tak, żeby czytelnikowi zwrócić uwagę na to co najważniejsze. Tak samo za kulturalne uważam wstawienie np. kawałka tabelki, by czytelnik nie musiał przebijać się przez opasły arkusz kalkulacyjny z załącznika.

        Mam wrażenie, że nigdy nie używałeś maila w pracy. Gdy dostajesz dziennie ok. setki maili, to naprawdę zaczynasz doceniać, że autor zaznaczył Ci wyraźnie co jest najważniejsze, a co jest tylko "podkładką" gdybybś potrzebował jakiegoś tła.

        Tak samo wygodne jest dla mnie toppostowanie. To tak, jakby "historyczna rozmowa" była dołączana jak załącznik do dokumentu – a więc na końcu. Czytasz tylko pierwszą wiadomość i tyle. Chcesz więcej informacji – czytasz dalej. Nie musisz szukać końca łańcuszka emaili…

        1. Awatar pyk
          pyk

          No niby tak, ale gdzieniegdzie występuje możliwość zwijania cytowanej części.

        2. Awatar KMelon
          KMelon

          "Mam wrażenie, że nigdy nie używałeś maila w pracy."
          i słusznie, bo choć dostaję stamtąd dziennie kilkanaście mejli, odpowiadać przychodzi mi bardzo rzadko. taki już charakter mojej pracy 🙂

          natomiast widzę tu naprawdę rzeczowy argument i trudno jemu zaprzeczyć. tylko pamiętaj, że ta możliwość wyróżniania działa obosiecznie – może ogłupiać, rozpraszać i denerwować odbiorcę. zresztą właśnie dlatego 99% HTML-owych listów to spam.

        3. Awatar radek
          radek

          Jak wszędzie – trzeba znać umiar 😉 Choinka w poczcie jest jeszcze gorsza niż "łysy tekst".

          Sam staram się pisać jak najrozsądniej (czyli "efekty specjalne" tylko tam gdzie trzeba) i generalnie dostaję też dość rozsądnie pisane maile.

          Inna sprawa, że znam osoby, które jak tekst maila nie jest napisany wielkimi czerwonymi kobyłami, to go zignorują. I pisz tu takim plain/text… 😉

      5. Awatar Gunther
        Gunther

        Trudno oprzeć się wrażeniu, że za takimi stwierdzeniami stoi zwykły dogmatyzm.Ja CHCĘ dostawać maile w html-u, w których niektóre fragmenty mogą być wytłuszczone boldem, inne zaznaczone kolorem, w którym są tabelki, a nawet obrazki. Jest jakieś przykazanie boskie, że takie rzeczy to tylko do załącznika?
        To była świetna zasada 10 lat temu, teraz to zwykły anachronizm.

    2. Awatar Teodorka
      Teodorka

      HTML to już standard w email, tak samo jak polskie litery w nagłówku czy gdziekolwiek indziej (np nazwa pliku). Nowe czytniki poczty (nawet te w telefonach komorkowych) je obsługują, wiec nie widzę powodu, by nie korzystać z HTMLa kiedy jest to konieczne. To jest cofanie się w rozwoju – po to ktoś dodaje taka funkcje do programu, by z niej korzystać ale umiejętnie. Wpisanie tego w netykieta jest przejawem fiksacji umysłowej.

  6. Awatar yantar
    yantar

    Stosowanie HTMLa w poczcie jak najbardziej ale tylko wtedy gdy ma to uzasadniony sens.
    Przy zwykłym tekście to porównujac jak wysyłanie tradycyjnego listu nie w kopercie ale w pudełku. Wiadomośc HTML ma wiekszy rozmiar w skali listu to może niewiele ale gdyby nagle wszyscy zaczęli puszczać tylko HTML to już serwery by to odczuły.
    Dziś wszyscy sa przyzwyczajeni do wielkich pojemności kont, przepustowości łacz i wszystko pada od czasu do czasu w starciu z brutalna rzeczywistością.
    Problemy z kompatybilnością, rzadko już spotykane ale gdy sie tak stanie to wiadomość nadaje się czasem tylko do kosza (podobnie jak coś osadzonego, a serwer akurat padnie).
    Zeby mieć spokojną głowe jeśli nie musisz wysyłaj emaile jako czysty tekst i wszystko.

  7. Awatar radek
    radek

    Lotus Notes domyślnie formatuje maile (w sobie tylko znany sposób) i toppostuje. A mimo to kawał biznesu na nim jedzie…

    1. Awatar Magnes
      Magnes

      A miliardy much jedzą gówno…

    2. Awatar el.pescado
      el.pescado

      Lotus Notes to chyba najgorszy możliwy przykład. Chyba nikt nie używa tego programu z własnej woli;)

  8. Awatar krzy2
    krzy2

    > Nie toppostuj

    Hmmm? Niechże autor łaskawie wyjdzie z jaskini, bo w korespondecji biznesowej (a ona obecnie dyktuje zasady) topposting jest obecnie zachowaniem STANDARDOWYM. Powiem więcej: używając od kilku lat e-maila do korespondencji biznesowej w dziedzinie innej niż IT, przypadki że ktoś po drugiej stronie nie stosował toppostingu można zliczyć na palcach jednej ręki.

    Dlaczego? To proste. Bo przeniesiono do e-maila zasady z korespondencji papierowej. W tym ujęciu treść pisana przez jedną osobę stanowi dokument, a list na który odpowiada jest ZAŁĄCZNIKIEM do tego dokumentu — i dołączany jest poniżej. W ten sposób cała korespondencja jest posortowana od najnowszego pisma do najstarszego. Jest to również wygodne w przypadku przekazania sprawy do innych osób, bo forward jednego maila oznacza forward całej korespondencji dotyczącej sprawy. Że niepotrzebnie wysyła się to wszystko tam i z powrotem? Przesył danych jest obecnie tak tani, że nikt nie zawraca sobie tym głowy.

    Prawdziwy problem z toppostingiem leży gdzie indziej. Jest to niekonsekwentne zachowanie programów pocztowych w kwestii sygnatur. Prawidłowy układ toppostowanego maila powinien być taki:

    – Odpowiedź
    – Sygnatura odpowiedzi
    – Zapytanie
    – Sygnatura zapytania

    Tymczasem wiele klientów uparcie wstawia sygnaturę na dole i powstaje układ taki:

    – Odpowiedź
    – Zapytanie
    – Sygnatura zapytania
    – Sygnatura odpowiedzi

    Po kilku iteracjach robi się z tego taki gąszcz, że nie sposób się połapać co jest gdzie.

    Natomiast jest jedna uwaga. IMHO topposting _NIE_ powinien być stosowany w dyskusjach na listach dyskusyjnych i grupach newsowych, bo w wielopoziomowych, wielowątkowych i wielotematycznych flamewarach klasyczny system jest znacznie czytelniejszy.

    1. Awatar Quinn
      Quinn

      Ciekawą ideologię Waść sobie dorobiłeś do niechlujstwa menadżerów, którym oczywiście podwładni nie mają odwagi zarzucić braku stosowania się do netykiety i potulnie kopiują te bezmyślne praktyki, bo nieważne dokąd, ważne że idą i mają przywódcę. Heil!

      1. Awatar radek
        radek

        Pracuję w biznesie i powiem Ci, że to nie niechlujstwo menadżerów. Przecież to dział IT konfiguruje klienty pocztowe. Lotus domyślnie toppostuje, Evolution to samo, MS Outlook chyba też. "Jeśli 3 osoby mówią, Ci, że jesteś pijany, to nie pij więcej."

        I jak już pisałem – w biznesowej korespondencji doceniam i kolory, i toppostowanie.

        1. Awatar jellonek
          jellonek

          dodaj do tej listy rowniez gmaila 😉

    2. Awatar ufoludek
      ufoludek

      Święte słowa. Od siebie dorzucę jeszcze taki patent, z którym się spotkałem w praktyce — robi się topposting zostawiając całą korespondencję poniżej, ale do swojej odpowiedzi przekleja się fragmenty maili, do których się odnosi.
      Wygląda to pi razy oko tak:

      > [zacytowany kawałek]

      odpowiedź.

      > [zacytowany kawałek 2]

      odpowiedź

      pozdrawiam,
      ufoludek

      [cała historia korespondencji]

      Całkiem nieźle się to sprawdza, zwłaszcza w przypadku długich maili z poruszonymi wieloma tematami.

  9. Awatar MMM
    MMM

    "Widzisz, a mi się wydaje, że oznaką kultury jest np. sformatowanie maila tak, żeby czytelnikowi zwrócić uwagę na to co najważniejsze. Tak samo za kulturalne uważam wstawienie np. kawałka tabelki, by czytelnik nie musiał przebijać się przez opasły arkusz kalkulacyjny z załącznika.

    Mam wrażenie, że nigdy nie używałeś maila w pracy. Gdy dostajesz dziennie ok. setki maili, to naprawdę zaczynasz doceniać, że autor zaznaczył Ci wyraźnie co jest najważniejsze, a co jest tylko “podkładką” gdybybś potrzebował jakiegoś tła.

    Tak samo wygodne jest dla mnie toppostowanie. To tak, jakby “historyczna rozmowa” była dołączana jak załącznik do dokumentu – a więc na końcu. Czytasz tylko pierwszą wiadomość i tyle. Chcesz więcej informacji – czytasz dalej. Nie musisz szukać końca łańcuszka emaili…"

    Zgadzam się w 100% z kolegą.

    "Książki też czytasz z dołu do góry, wiedząc o czym traktują na podstawie tytułu? A może jeszcze z prawej do lewej?"

    Bardzo często znam doskonale treść całej korenspondecji (mimo wielu maili jakie dostaję dziennie). Dlaczego mam ciągle przewijać w dół, skoro wygodniej jest dać odpowiedź na samej górze ?

    Jak to trafnie ocenił ktoś przede mną – netykieta powstała gdy internet jeszcze raczkował i niektóre pozycje wydają się być trochę anachroniczne.

  10. Awatar jarek
    jarek

    Ja krotko w sprawie punktu o kaleczeniu jezyka.
    Nieprawda w kontekscie jak na rysunku, lacznie.

  11. Awatar A
    A

    – Bo ludzie czytają zazwyczaj z góry na dół.
    – A dlaczego?
    – Odpowiadać nad cytatem.
    – Czego nie należy robić w mailu?

    1. Awatar radek
      radek

      Masz na myśli wszystkich ludzi, czy tylko tych, którzy nie odróżniają książki od e-maila?

      1. Awatar Ole
        Ole

        A to niby e-mail czyta się od dołu do góry?

        1. Awatar radek
          radek

          Jeśli jest 'toppostowany' i chcesz poznać całą historię to kolejność maili będzie z dołu do góry. Więc w pewnym sensie e-mail czyta się z dołu do góry.

        2. Awatar Ole
          Ole

          Czyli przyznajesz, że to źle, jak jest toppostowany? Nawet jeżeli ktoś nie umie cytować/używa upośledzonego oprogramowania, to czytanie dłuższej korespondencji w trybie "dwa kroki w przód, trzy kroki w tył" jest mordęgą.

          — exmple —

          Jeśli jest ‘toppostowany’ i chcesz poznać całą historię to kolejność maili będzie z dołu do góry. Więc w pewnym sensie e-mail czyta się z dołu do góry.

          — wiadomość oryginalna —
          A to niby e-mail czyta się od dołu do góry?

          — wiadomość oryginalna —
          Masz na myśli wszystkich ludzi, czy tylko tych, którzy nie odróżniają książki od e-maila?

          — wiadomość oryginalna —
          – Bo ludzie czytają zazwyczaj z góry na dół.
          – A dlaczego?
          – Odpowiadać nad cytatem.
          – Czego nie należy robić w mailu?

        3. Awatar radek
          radek

          Nie przyznaję, ponieważ maile bardzo rzadko czyta się w całości, a znacznie częściej czyta się tylko najnowszą wiadomość. A więc jeśli toppostujemy to to, co robi się znacznie częściej jest wygodniejsze niż, to co robi się rzadko. Coś za coś. Jeśli nie można sprawić by wszystko było bardzo wygodne, to niech wygodne będzie to, co częsciej robimy.

  12. Awatar Paweł Ciupak
    Paweł Ciupak

    Te komentarze to wybitny przykład tego, że Internet się stacza – za moich czasów, takie reguły jak nietoppostowanie czy niepisanie wiadomości w HTML-u były ogólnie znaną przyjemną normą, a nawet jak ktoś jej nie znał, to najczęściej po zwróceniu uwagi zaczynał się zachowywać zgodnie z netykietą – a teraz jeszcze się próbują wykłócać, że netykieta nie ma racji i topposting i HTML w mailach jest dobra, „bo przecież to biznesowy standard” i w ogóle nie będą się stosować, bo oni przecież dobrze robią…

    1. Awatar Neonique
      Neonique

      Czasy się zmieniają.

  13. Awatar MMM
    MMM

    @Paweł Ciupak
    A zadałeś sobie chociaż trud, żeby przeczytać argumenty drugiej strony, czy po prostu jesteś jednym z tych ludzi co narzekają na wszystko?

  14. Awatar addos
    addos

    Stacza się to wszystko, stacza. Kiedyś, gdy internet zaczynał raczkować, ludzie trzymali się logicznych zasad… podobnie było z ortografią i składnią zdań. Teraz to jest wolna amerykanka. Coraz więcej nowych użytkowników wynosi z podwórka totalną olewkę jakichkolwiek zasad. Przecinki i kropki to rzecz zbędna… ortografia jest zbędna… cuda i niewidy w postaci jakiś dziwnych skrótów myślowych przeplatanych wyrazami ni to polskimi, ni to angielskimi.

    Mail w formie HTML? Ludzie, co to ma być? Może niedługo systemy operacyjne zaczniemy pisać w HTML? Wystarczy go tylko trochę rozbudować i jak znalazł! A może wbudować w czytnik poczty pakiet biurowy, bo ktoś wysyła bazę danych, arkusz kalkulacyjny albo coś napisane w Wordzie? A jak ludzie sie wymieniają plikami z CAD'a albo Photoshopa, to co? Może obsługę tych plików też wbudujemy bo kto by chciał codziennie otwierać taką kobyłe po to tylko, żeby zobaczyć schemacik?

    Odpowiedź nad cytatem? To jest tak samo zdrowo porąbane, gdy chcę przeczytać komentarze na YouTube. Historia tam jest po prostu genialna. Najnowsze jest zawsze na górze ale tylko do momentu, gdy ktoś odpowiada na czyjś komentarz – wtedy nagle czytamy z góry na dół… no po prostu genialne! Żeby to przeczytać muszę klikać w "Wyświetl wszystkie komentarze".

    Zresztą nie bardzo rozumiem czemu nie którzy się denerwują, że trzeba by przewijaź pocztę na sam dół żeby przeczytać odpowiedź? A po co dołączacie całą wypowiedź waszego rozmówcy? Tego się czasami nie da czytać. Mnie za to wkurza jak ktoś mi dołącza odpowiedź i cytuje mnie na kilka/naście/dziesiąt linijek. To juz nie łaska odnieśc się do jednego zadania, zacytować go i pod spodem dać odpowiedź? Przecież wiem, co sam napisałem…

    Standardy są po to, żeby co chwilę się nie zastanawiać co kolejny autor miał na myśli. Stycznośc z IT mam jeszcze od czasów sprzed XT i powiem, że z roku na rok nowe osoby przykładaja własną rękę do coraz większego chaosu.

    Oczywiście zostanę zlinczowany i zminusowany przez najmłodszych stażem i tych nowoczesnych czyli "idących z duchem czasu"… Klikajcie i piszcie śmiało. Tego i tak się już chyba nie zmieni – tak samo jak tego całego chorego systemu.

    Szkoda tylko, że zamiast tworzyć porządek (nie, nie.. nie NWO) i trzymać się standardów, to każdy ma własną lepszą wersję…. tak, tak, wiem, ja tu też mam "własną"… ehhh 🙁

    1. Awatar Neonique
      Neonique

      Standardy są po to, żeby co chwilę się nie zastanawiać co kolejny autor miał na myśli. Stycznośc z IT mam jeszcze od czasów sprzed XT

      Od czasów XT wiele standardów uległo zmianie bo tego wymagał postęp. Dlaczego netykieta miałaby być wyjątkiem?

      1. Awatar addos
        addos

        Ale jaki to postęp wymusić może odpisywania na górze zamiast na dole?
        Gdzie napisałem, że netykieta jest nietykalna?
        Wydawało mi się, że standard jest ustalany po to, żeby był uznawany za wzór a nie tymczasowy wzór?

        Uczono mnie w szkole (i skutkowało to złą lub dobrą oceną), że np. piszemy TĘ książkę a nie TĄ książkę. Jaki to postęp się w międzyczasie dokonał, że większość pisze TĄ? Tępiono za błędy ortograficzne a teraz jak czytam wypowiedzi większości osób, to zastanawiam się po co się tego wszystkiego uczyłem? Teraz nagle świat się zmienia, jakiś postęp nadciąga… ops już się dokonał…

        1. Awatar Neonique
          Neonique

          Ale jaki to postęp wymusić może odpisywania na górze zamiast na dole?
          Odpowiedź masz w komentarzach – to znacząco ułatwia korespondencję biznesową i prywatną.

          Gdzie napisałem, że netykieta jest nietykalna?

          Nie dopuszczasz możliwości jej zmiany mimo bardzo rzeczowych argumentów jednocześnie nie podając żadnych.

          Wydawało mi się, że standard jest ustalany po to, żeby był uznawany za wzór a nie tymczasowy wzór?
          Wręcz przeciwnie – ustala się go, a gdy zachodzi potrzeba to się go poprawia (np. dopuszcza toppostowanie w niektórych przypadkach) lub całkowicie zmienia. Tym samym jest jak najbardziej tymczasowy.

          Uczono mnie w szkole (…) się dokonał…

          Akurat nie miałem na myśli łamania zasad językowych i jestem przekonany, że doskonale zdajesz sobie z tego sprawę.

        2. Awatar vries
          vries

          @addos: jaki to postęp wymusić może odpisywania na górze zamiast na dole? A co daje wymuszanie odpisywanie na dole? Zwyczajnie ta zasada jest do kitu. Sam napisałeś, że najlepszym sposobem jest pocięcie wiadomości na mniejsze części. Osobiście się z tobą zgadzam.
          Chyba wiem skąd to się wzięło. Jak przeglądam grupy mailingowe, to czasem widzę, że ludzie wklejają tam patche. Przewijanie parudziesięciu linijek kodu będzie na pewno irytujące. Ale przecież to ma się nijak do typowej pozainformatycznej korespondencji.
          "Wydawało mi się, że standard jest ustalany po to, żeby był uznawany za wzór a nie tymczasowy wzór?"
          Heh, standard zawsze jest tymczasowy. Ten ustalony jest po to, by ułatwić ludziom komunikację. Wszystkie te zasady miały w pewnych okolicznościach swój sens. np. html był bez sensu, gdy skrzynki pocztowe miały po 30mb pojemności. Dziś wielkość skrzynek liczy się w gb i nikogo w gruncie rzeczy nie obchodzi, czy wiadomość ma 35kb, czy 45kb. Zwyczajnie zaczyna brakować uzasadnienia dla tych zasad.
          A kiedy piszesz o zasadach pisowni, to owszem porównaj sobie zapiski z początku 20 wieku i nasze. Zdziwisz się jak bardzo zmieniły się standardy.

        3. Awatar A
          A

          Gdyby ta zasada była do kitu, to nie miała by tylu zwolenników.

          Komentarze do tego artykułu bezspornie udowadniają, że mamy tu ten sam dylemat, co w problemie wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia.

          Pytanie co z tym zrobimy? Powyżynamy się w świętej wojnie, czy spróbujemy przeboleć tych "innych"… 😉

    2. Awatar radek
      radek

      "A po co dołączacie całą wypowiedź waszego rozmówcy?"

      Odpowiedź na to pytanie można wydedukować z komentarzy pod wpisem. Zacząłem nawet pisać to jeszcze raz, ale się poddałem. Sam sobie poszukaj. Zapewniam, że jest.

  15. Awatar Jedrek
    Jedrek

    Autor pisze o netykiecie, a sam się do niej nie stosuje:
    # Nie kalecz języka

    Co to niby jest toppostowanie – może miało być kompostowanie? 😉

  16. Awatar Gunther
    Gunther

    To są sztuczne problemy. W większości przypadków, w "normalnej" prywatnej korespondencji nie ma znaczenie umieszczenie wypowiedzi. "Toppostowanie" bywa nawet wygodniejsze dla odbiorcy. Sztucznym problemem jet też html w mailach.
    Prawdziwym problemem są tabuny "dzieci neo", które trollują na forach i w komentarzach, nie znają umiaru, posługują się koślawym językiem, kalkują angielskie skróty, krzyczą, cytują niepoprawnie etc. To często nie jest nawet problem netykiety, to problem ze zwykłym wychowaniem.
    Prawdziwym problemem jest też spam, ale ten jest głównie wysyłany przez rozmaite "maszynki".

    1. Awatar radek
      radek

      "…w “normalnej” prywatnej korespondencji…"

      Tylko, że normalna, prywatna korespondencja to mały ułamek ogólnej liczy maili przemierzających świat. Nawet pomijając SPAM 😉

  17. Awatar Marcin Wilk
    Marcin Wilk

    Netykieta to sztuka dla sztuki, wymyslona chyba tylko po to, zeby mozna sie bylo na czyms oprzec, kiedy brakuje pewnym ludizom wlasnej argumentacji na poziomie w jakiejs dyskusji. Dla mnie moze ona nic nie znaczyc, ktos napisal sobie stek bzdur, ktore inne owce uwazaja za wazne. Abstrakcyjny tekst, ktoremu osoby bez wlasnego zdania przyklaskuja. Faktycznie wazna rzecz 😉

    1. Awatar A
      A

      Netyka umarła, kiedy urodziły się dzieci neostrady…

      1. Awatar Marcin Wilk
        Marcin Wilk

        Netykieta nigdy ine istniala, jezeli dla kogos czyjs tekst jest najwazniejszym kodeksem postepowan to okej. Ja bardziej ufam temu jak mnie w domu wychowali, it emu co podpowiada mi sumienie i intuicja. Dodatkowo staram sie zrownac poziom wypowiedzi do rozmowcow. Zeby rozmawiac na pozimie nie trzeba czytac netykiety, wystarczy ze sie dorastalo w normalnych warunkach i mysli nad tym co robi (w tym pisze i mowi). To nie brak stosowania sie do netykiety jest problemem, tylko wychowanie spoleczenstwa.

  18. Awatar James Wahs
    James Wahs

    Hello this is amazing site! really cool and it will be a new inspirations for me

  19. Awatar intoto kitchens
    intoto kitchens

    Great blog, Just wanted to comment that i can not connect to the rss stream, you might want install the right wordpress plugin for that to workthat.

  20. Awatar Fredericka Traner
    Fredericka Traner

    I’m satisfied, I must say. Genuinely rarely should i experience your blog site that’s each educative along with compelling, plus without a doubt, you’ve hit the particular toenail around the travel. Your own concept can be outstanding; sixty an element that inadequate people are chatting smartly pertaining to. We are delighted that we came across that around my try to find a thing regarding this.

  21. Awatar oak bathroom furniture
    oak bathroom furniture

    This post is actually accommodating for somebody who has been having troubles with this position. I have looked at a amount of resources but to no avail. I will remain studying and reading here in the promise of in the end getting past this.

  22. Awatar Nicholas Weisel
    Nicholas Weisel

    I’d have got to check with you actually listed here. Which isn’t a thing I carry out! I quite like examining a post that will get people to feel. Furthermore, thank you allowing for my family to be able to opinion!

  23. Awatar Best Rhinoplasty Doctor Geelong
    Best Rhinoplasty Doctor Geelong

    It’s difficult to get proficient folks with this theme, but the truth is be understood as do you know what you’re preaching about! Cheers

  24. Awatar kitchen
    kitchen

    I need to say, many of these comments strike a real chord with me but some peoples comments seem to get a bit too aggresive if you don’t agree with their feelings.

  25. Awatar gresham multiple listing service
    gresham multiple listing service

    I often read your blog and always find it very interesting. Thought it was about time i let you know , Keep up the great work

  26. Awatar black bathroom furniture
    black bathroom furniture

    hi-ya, I like all your posts, keep them coming.

  27. Awatar fairfax mls
    fairfax mls

    Useful information, many thanks to the author. It is puzzling to me now, but in general, the usefulness and importance is overwhelming. Very much thanks again and good luck!

  28. Awatar slow url
    slow url

    This is such an informationrmative article and very clearly written. Every single thought and idea is direct to the point. Perfectly laid out. cheers for taking your time sharing this to you scaners.

  29. Awatar chicago house sale by owner
    chicago house sale by owner

    Hi. I read a few of your other posts and i wanted to say thank you for the informative posts.

  30. Awatar alaska selll fsbo
    alaska selll fsbo

    I was looking for crucial information on this subject. The information was important as I am about to launch my own portal. Thanks for providing a missing link in my business.

  31. Awatar bathroom worktops
    bathroom worktops

    I find it interesting that most of the people who wrote in with different thoughts and opinions, did so in such a judgemental and authoritive way.

  32. Awatar tramadol hcl
    tramadol hcl

    I concur with your conclusions and will eagerly watch forward to your future updates. The usefulness and significance is overwhelming and has been invaluable to me!

  33. Awatar gain muscle and lose fat
    gain muscle and lose fat

    I believe that youtube is a great tool for anyone curious in watching or uploading videos. I have been using the site for years now, and still think it is doing a good job!

  34. Awatar sterownik pompy rover
    sterownik pompy rover

    There are some interesting time limits in this article however I don’t know if I see all of them middle to heart. There’s some validity but I’ll take maintain opinion till I look into it further. Good article , thanks and we wish more! Added to FeedBurner as well

  35. Awatar bathroom taps
    bathroom taps

    Mostly I do not comment on blogs, but I should to say that this post genuinely pushed me to do so. Really good post!

  36. Awatar Snow White Costumes
    Snow White Costumes

    Apart from established ranks for instance officers as well as raid leaders, presently there tend to be plenty of niche roles that guild users may tumble straight into. I’m just personally with the viewpoint that many guilds may take advantage of having a designated whipping boy to call their very own. You understand exactly who I’m talking about. Everybody cracks jokes at their expense. Problems tend to be blamed upon him or her, even when he is possibly not logged on. From the outsider’s point of view, it might look suspiciously just like everyone dislikes him or her!

  37. Awatar vixen pirate wench sexy adult costume
    vixen pirate wench sexy adult costume

    Well, I am so excited that I have located your post because I have been searching for some info on this for almost three hours! You’ve helped me a lot indeed and by reading this post I have found many new and useful information about this subject!

  38. Awatar kids captain america costume
    kids captain america costume

    Woah this is just an insane amount of information, must of taken ages to compile so thank you so much for just sharing it with all of us. If your ever in any need of related info, perhaps a bit of coaching, seduction techniques or just general tips, just check out my own site!

  39. Awatar luigi halloween costumes
    luigi halloween costumes

    I really believe you will do much better in the future I appreciate everything you have added to my knowledge base.Admiring the time and effort you put into your site and detailed info you offer!

  40. Awatar mario and luigi costumes
    mario and luigi costumes

    Easily, the post is really the greatest on this laudable topic. I concur with your conclusions and will thirstily watch forward to your future updates. Saying nice one will not just be sufficient, for the great c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay privy of any updates. Solid work and much success in your business enterprise!

  41. Awatar adult edward scissorhands costume
    adult edward scissorhands costume

    This page iswhere I got the most useful info for my information gathering. cheers for leaving, maybe we can see more on this. Are you aware of any other websites on this subject?

  42. Awatar steve austin costume
    steve austin costume

    cheers for such a wonderful site. Where else could anyone get that kind of information written in such a perfect way? I have a presentation that I am presently working on, and I have been on the watch out for such information.

  43. Awatar zombie bride costume
    zombie bride costume

    I like to spend my free time by scaning various internet recourses. Today I came across your website and I found it is as one of the best free resources available! Well done! Keep on this quality!

  44. Awatar sumo wrestler costume
    sumo wrestler costume

    This page iswhere I got the most useful information for my info gathering. nice one for dropping, maybe we can see more on this. Are you aware of any other websites on this subject?

  45. Awatar convict costumes
    convict costumes

    thanx for such a fantastic website. Where else could anyone get that kind of information written in such a perfect way? I have a presentation that I am presently working on, and I have been on the look out for such info.

  46. Awatar układ wydechowy
    układ wydechowy

    Between me and my husband we’ve owned more MP3 players over the years than I can count, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the last few years I’ve settled down to one line of players. Why? Because I was happy to discover how well-designed and fun to use the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.

  47. Awatar napoleon costumes
    napoleon costumes

    I dont think Ive scan anything like this before. So good to find somebody with some original thoughts on this subject. thank for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with a little originality. Good job for bringing something new to the internet!

  48. Awatar iron man muscle costume
    iron man muscle costume

    A very informative story and lots of really honest and forthright comments made! This certainly got me thinking about this issue, thank all.

  49. Awatar adult pilot costume
    adult pilot costume

    This is a great site post. cheers very much for the wonderful insight and we really appreciate the time you took to write this. thank again.

  50. Awatar soldier costumes
    soldier costumes

    I dont think Ive seen all the angles of this subject the way youve pointed them out. Youre a true star, a rock star man. Youve got so much to say and know so much about the subject that I think you should just teach a class about it

  51. Awatar układ wydechowy
    układ wydechowy

    Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

  52. Awatar adam and eve costumes
    adam and eve costumes

    nice one for the brilliant content on your website, I am very interested in this post and you have really helped me. I have just told a few of my friends about this on FaceBook and they love your content just as much as I do.

  53. Awatar green lantern costumes
    green lantern costumes

    To tell you the teuth, I was passing around and come across your site. It is wonderful. I mean as a content and design. I added you to my list and decided to spent the rest of the weekend browsing. Well done!

  54. Awatar kids cowgirl costume
    kids cowgirl costume

    Your post will be rather good, and I’m sure some will find it interesting because it’s about a topic that’s as widely discussed as others. Some may even find it useful.cheers so much for your post.

  55. Awatar gandalf costume
    gandalf costume

    I admit, I have not been on this site in a long time, however it was joy to find it again. It is such an important topic and ignored by so many, even professionals! I thanx for helping to make people more aware of these issues. Just great stuff as per usual!

  56. Awatar kids clown costumes
    kids clown costumes

    I absolutely adore your site! You aggressive me as able-bodied as all the others actuality and your broiled PS is absolutely great!

  57. Awatar adult tarzan costume
    adult tarzan costume

    Great stuff from you, man. Ive scan your stuff before and youre just too fantastic. I love what youve got here, love what youre saying and the way you say it. You make it entertaining and you still manage to keep it smart. I cant wait to read more from you. This is really a great site.

  58. Awatar adult eskimo costume
    adult eskimo costume

    This is one of the good storys you can find in the net explaining everything in detail regarding the topic. I thanx for taking your time sharing your thoughts and ideas to a lot of scaners out there.

  59. Awatar monster bride child costume
    monster bride child costume

    This is one of the good articles you can find in the net explaining everything in detail regarding the topic. I thank you for taking your time sharing your thoughts and ideas to a lot of scaners out there.

  60. Awatar pozycjonowanie
    pozycjonowanie

    Thank you for another very good post. Where else could everyone get that type of information in such an ideal way of writing? I have a presentation in a few days, and I’m on the look for such information.

  61. Awatar cookie monster costumes
    cookie monster costumes

    I really believe you will do much better in the future I appreciate everything you have added to my knowledge base.Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer!

  62. Awatar biker costumes
    biker costumes

    I have seen brilliant sites and I have seen not so fantastic websites. This website is very informationrmative in many ways and certainloy ranks in the former category. Really appreciate the information your providing use avid readers!

  63. Awatar smurf costume
    smurf costume

    nice one for the brilliant content on your website, I am very curious in this post and you have really helped me. I have just told a few of my friends about this on FaceBook and they love your content just as much as I do.

  64. Awatar homer simpson costume
    homer simpson costume

    I like to spend my free time by reading various internet recourses. Today I came across your site and I located it is as one of the best free resources available! Well done! Keep on this quality!

  65. Awatar Alejandrina Croushorn
    Alejandrina Croushorn

    This design is spectacular! You definitely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

  66. Awatar Mya
    Mya

    Hmmm for some cause just half the post can be found. I tried reloading but yet the same.

  67. Awatar Kylie
    Kylie

    Fantastic insight

  68. Awatar Ben Carl
    Ben Carl

    This seems a very active website. How on earth do you keep up with filtering out all the comments?

  69. Awatar pozycjonowanie stron
    pozycjonowanie stron

    It’s really a fine and beneficial piece of information. I’m grateful that you shared this valuable information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for posting.

  70. Awatar pozycjonowanie
    pozycjonowanie

    Pretty excellent post. I just stumbled upon your own web page and wanted to say that I have truly liked searching your blog articles. After all I’ll be subscribing to your feed and I am hoping you write again very soon!

  71. Awatar narkomania
    narkomania

    Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

  72. Awatar Zoey
    Zoey

    With all the white snow I have had as recently I am bound indoors , fortuitously there is the cyberspace, thanks for leaving me something to do

  73. Awatar base
    base

    One important thing is that if you find yourself searching for a student loan you may find that you’ll want a co-signer. There are many conditions where this is true because you might discover that you do not possess a past credit standing so the lender will require you have someone cosign the financial loan for you. Interesting post.

  74. Awatar pozycjonowanie stron
    pozycjonowanie stron

    It is really a pleasant and useful piece of information. I am happy that you shared this beneficial information around. You should keep us informed like this. Thanks for posting.

  75. Awatar Autoboss V30 update by internet
    Autoboss V30 update by internet

    What you get: 1 screen roughly 14.1 Widescreen dimensions. (189.9mm x 303.7mm) and 8 tabs to fasten your screen to your laptop. The screen wasn’t a perfect fit (wrt size) for my 14.1w acer 4810t but it fastened easily enough with the provided tabs (I only needed to use 3 so there are more than enough provided).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *