Niemiecka nauka migruje na Open Source

Niemiecki instytut naukowy używa Linuksa i narzędzi Open Source do przechowywania danych i interpretacji globalnej aktywności sejsmicznej.

Niemiecka Agencja Rządowa ds. Geonaukowych i Surowców zmigrowała swą własnościową infrastrukturę na rozwiązania Open Source.

Zamiast Sunowych SPARCow, systemy działają teraz pod kontrolą Linuksa i OpenSolarisa na serwerach x86. Otwarty Ingres zastąpił swojego zamkniętego poprzednika.
Wśrod używanych programów Open Source wymieniane są m.in. Generic Mapping Tools oraz MapServer, rozwijane z pomocą NASA.

Rozwiązania Open Source wybrano m.in. ze względu na ich większą elastyczność, możliwość używania tańszego sprzętu x86, czy olbrzymi koszt i wysiłek, gdyby zdecydowano sie wybrać bazę danych Oracle.

Agencja jest zadowolona nie tylko z niższego kosztu użytkowania, ale również z dobrego i szybkiego wsparcia społeczności, także w przypadku specjalistycznych zagadnień.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar soda2
    soda2

    jest dobrze, w takim tempie za 80 lat cały świat przejdzie na open source i od tatego wydarzenia za 20 lat Polska przejdzie na open source. Więc tak za 100 lat polska będzie całkiem open 😉 umieram z niecierpliwości.

    1. Awatar Moarc
      Moarc

      1. Zainstaluj kernel-tuxonice lub analogiczny pakiet dostępny w używanej przez ciebie dystrybucji

      2. Odpal skrypt hibernacyjny.

      3. Śpisz i czekasz na lepsze czasy!

    2. Awatar mith
      mith

      Do tego czasu to ty będziesz, z całym szacunkiem, ale ze starości umierał. Zresztą ja też 😉

  2. Awatar szatox
    szatox

    "Agencja jest zadowolona nie tylko (…) ale również z dobrego i szybkiego wsparcia społeczności,"

    Hmm… Więc jednak można. Ale co z tego, w końcu dupa grająca w simsy na rządowych serwerach sobie z Linuxem nie poradzi, bo jakaś_firma nie daje wsparcia technicznego.

    1. Awatar gbudny
      gbudny

      @szatox

      Czy możesz mi wytłumaczyć co ma twój komentarz wspólnego z newsem?

      Poza tym Sims to strasznie beznadziejna gra.

      http://www.neowin.net/news/gamers/01/10/27/the-si…

      Dobrze że tak zwana wersja dla systemu Linux nie jest już dostępna w sprzedaźy.

  3. Awatar oftop
    oftop

    bo już nie wiem gdzie apelować, zróbcie normalne czcionki dla lina to ludzie nie będą spierdalać! ten syf dodawany z każdą darmową dystrybucją, jest trudny do czytania i kosmicznie szybko psuje oczy!!! Sory za mega OT, ale to jedyny słaby punkt tego systemu i tyle lat nie naprawiony, czy to tabu kufa- nie do ruszenia?

    1. Awatar Memphis
      Memphis

      Nie napisane kulturalnie, ale potwierdzam. To, co mam przynajmniej w Ubuntu przed instalacją msttcorefonts jest paskudne.

    2. Awatar gbudny
      gbudny

      Spróbuj tego:

      https://www.redhat.com/promo/fonts/

    3. Awatar mario
      mario

      Ja instaluje w openSuSE libfreetype z hintingiem i używam czcionek DejaVu i uważam że wyglądają całkiem przyzwoicie. W Ubuntu i niektórych innych dystrybucjach libfreetype już ma aliasing podpikslowy od razu. O aliasing podpikslowy pluje się Microsoft i twierdzi, że jest to ich opatentowana technologia, gdyby nie było tak posranych i pokracznych patentów w USA to my w PL mielibyśmy mniej problemów.

    4. Awatar Thar
      Thar

      DejaVu rulez. Używam ich nawet pod windą bo są po prostu idealne jako główny font…

      1. Awatar xd
        xd

        Potwierdzam. DejaVu sa super.

        A oczy to się mogą psuć od tych kanciatych czcionek z windows 😐 A tam antyaliasingu włączyć nie idzie, bo wydajność spada ze 2 razy.

    5. Awatar gotar
      gotar

      1. nie żadne czcionki tylko fonty,

      2. takie sobie zrób: http://www.quarto.pl/~gotar/cairo-without-lcd.png
      i porównaj: http://www.quarto.pl/~gotar/cairo-lcd.png http://www.quarto.pl/~gotar/freetype-rgb-matrix.png

  4. Awatar krzy
    krzy

    Nie tyle zmigrowano, co wymieniono 20-letni system na nowy.

  5. Awatar Greh
    Greh

    Offtop, popieram Cię, z Linuksa korzystam od 1,5 roku i nadal nie mogę się przyzwyczaić do:

    1. czcionek – hinting z antialiasingiem mnie roz… (walają), muszę instalować libfreetype i wyostrzyć fonty. Sprawę da się załatwić, ale nadal problem pozostaje z OpenOfficem, wtedy czcionki w OO to po prostu tragedia – albo mydło, albo poszarpaniec. Wymiotować się chce po dłuższej pracy.

    2. Uważam, że Konqueror i Nautilus nie są dla mnie ergonomicznymi rozwiązaniami. Konqueror to przeładowany kombajnus, GNOME dopiero w kolejnej wersji będzie miał multicolumn view. Jak w folderach mam kilkadziesiąt plików to jest najwygodniejsze rozwiązanie. Nienawidzę też tych podglądów-miniaturek w list-view, co za kretyństwo podglądać .pdf w rozmiarze 0,5×0,5cm na ekranie? XFCE odpada – mamy 2008 rok, nie 1998. Czekam z nadzieja na KDE4 bardziej stable.

    1. Awatar ja
      ja

      podglądy-miniaturki możesz sobie wyłączyć:P wystarczy poszukać w konfiguracji przeglądarki plików.

      A co do anty-aliasowanych czcionek – ja na prawdę nie rozumiem co jest w nich złego? No chyba, że na CRT wyglądają źle, ale wtedy nie można zwalać winy na czcionki, że źle wyglądają albo, że psują oczy – monitory CRT same z siebie po jakimś czasie używania dają coraz bardziej rozmazany obraz i coraz bardziej psują oczy:P

      1. Awatar xd
        xd

        Dopiero niedawno wyrzuciłem CRT i wcześniej miałem antyaliasing i nie narzekałem.

        Zapewne wygląd tych czcionek jest szokiem po kilkuletniej wierze w słuszność wyglądu kanciatych czcionek z windows, ale potem patrząc obiektywnie te czcionki są lepsze.

    2. Awatar Apage
      Apage

      1) Ja tam się nie znam, u mnie po prostu działa ;P

    3. Awatar dav
      dav

      nie marusz tylko zainstaluj sobie jakas nowsza tegoroczna dystrybucje i pakiet ms-ttcorefonts, bedziesz mial fonty jak pod winda, czytelne i ostre.

      1. Awatar xd
        xd

        Trudno powiedzieć, żeby te kanciate fonty były czytelne. Trudno w pikselach oddać zaokrąglenia i gdyby nie znajomość wyglądu tych czcionek, to ciężko by było je odczytać. Pomijam już takie same lub podobne kształty niektórych znaków (np. "I" i "l").

        I czcionki z windows nie są ostre, tylko kanciate.

    4. Awatar dav
      dav

      nie marudz tylko zainstaluj sobie jakas nowsza tegoroczna dystrybucje i pakiet ms-ttcorefonts, bedziesz mial fonty jak pod winda, czytelne i ostre.

    5. Awatar Artwi
      Artwi

      Kwestia przyzwyczajenie: po dłuższym korzystaniu z fontów z antyaliasingiem nie znoszę czcionek z hintingiem bez antyaliasingu: te ostatnie wydają mi się takie "wyblakłe", a co gorsza, z powodu hintingu mają kształt mający dość mało wspólnego z rzeczywistym. W dodatku podejście Microsoftu jest dobre wyłącznie do czcionek z ręcznie wkodowaną tablicą hintingu-inne wyglądają na tragicznie postrzępione, a podejście z Linuksa i Mac-a jest bardziej uniwersalne. Do tego stopnia mi pomysł MS przeszkadza, że przy libfreetype w wersji "patentowej" muszę zaznaczać w konfiguracji repozytorium, by mi tego nie instalowało… Nie tylko jak tak uważam:

      David Turner

      Zgadzam się z D.Turnerem 100%! W dodatku im monitory są lepszej rozdzielczości, tym moim zdaniem podejście D.Turnera sprawdza się lepiej. Hinting nie jest też dobrym pomysłem z następującego powodu: podobno jest tylko 8 osób na Ziemi, które się na nim na tyle znają, że są w stanie opracować go poprawnie dla czcionki-to chyba trochę mało, jak na liczbę istniejących czcionek? Najlepszym dowodem, że renderowanie czcionek jest kwestią gustu i przyzwyczajenia jest to, że jak przytacza artykuł z linka, w tak chwalonym Mac OS X renderowanie było jeszcze bardziej rozmyte niż w Linuksie… A Konqueror, który dobrze działa wg użytkowników Mac, dla Windziarzy działa źle, bo rozmywa fonty: klasyczny dowód na siłę przyzwyczajeń. I jeśli nad opracowaniem hintingu dla Times New Roman u eksperta w tej dziedzinie jakim jest Monotype musiało pracować aż 12 osób przez cały rok, to znaczy, że podejście Microsoftu jest zwyczajnie chore, bo absurdalnie nieekonomiczne. Gdyby wszyscy tak podchodzili, fontów byłoby bardzo niewiele i kosztowałyby fortunę.

      W OpenOffice konkretnie, to najbardziej brak mi nie hintingu a'la Windows, tylko obsługi OpenType i obsługi prawdziwych kapitalików, indeksów górnych i dolnych, gdy czcionka takowe ma (MS Word też tego nie obsługuje).

      1. Awatar norbert_ramzes
        norbert_ramzes

        Marudzicie z tymi czcionkami. Ja tam zainstaluje Debiana (jakiegokolwiek) i od kopa mam idealne czcionki (nawet do dzisiaj nie wiem jakich używam :D)

        1. Awatar xd
          xd

          Bo na Debianie są standardowo chwalone przez wszystkich DejaVu 🙂

    6. Awatar xd
      xd

      W czym przeszkadzają ci dodatkowe opcje w Konquerorze? Wyobraź sobie, że ich tam nie ma i będziesz miał zwykły menadżer plików. Jak cię bardzo rażą, to jest Dolphin.

      A Konqueror jest idealny. Nie wyobrażam sobie pracy na czymkolwiek innym. Dzielenie widoku na dowolne części pionowe i poziome + zapamiętywanie profili widoku są nie do pobicia. Jedno kliknięcie i mam otwarte kilka(naście) katalogów i połączeń ftp/sftp dotyczących danego projektu.

  6. Awatar kozodoj
    kozodoj

    Tytuł mocno przesadzony. Jeśli jakiś urząd przejdzie na Linuksa to napiszesz, że administracja państwowa przechodzi na Linuksa? 😀

    Co do nauki (również niemieckiej) to mogę nieco więcej powiedzieć. Z ubolewaniem muszę stwierdzić, że poza kierunkami związanymi z fizyką raczej trudno Linuksa w nauce uświadczyć.

    1. Awatar vampire
      vampire

      jest go dosc duzo rowniez w biologii obliczeniowej, bioinformatyce, arospace …

      1. Awatar kozodoj
        kozodoj

        Powstaje pytanie co rozumiesz pod pojęciem 'dużo'. Bo ja przejrzałem ostatnio kilkadziesiąt posterów bioinformatycznych na większości jeśli był screen przeglądarki internetowej to był to IE. 🙂

        Naukowcy naprawdę nie mają zwykle czasu na zgłębianie tajników systemów operacyjnych, bo mają kupę innych rzeczy do czytania…

        Zresztą nie wypowiadam się za wszystkich, pewnie są i tacy co zgłębiają, ja jednak nie mam szczęścia ich zbyt często spotykać (a pracuję obecnie na 2 dużych szwedzkich uczelniach).

  7. Awatar Greh
    Greh

    "im monitory są lepszej rozdzielczości" – cóż póki co mam 15" z 1200×800, może jak będzie 2400×1600 to będzie wyglądało lepiej z hintingiem… 12 ludzi pracowało nad Times N.R.??? A nawet żeby, tej czcionki używa połowa ludności na planecie. Nie chcę tu bronić MS, ale podkreślić z 1,5 rocznego doświadczenia z Linuksem, ze o wielu rzeczach się myśli, ale żeby było prosto, ładnie, przyjemnie i ZNAJOMO często się zapomina. Sukces odniosło Google, Firefox, OpenOffice – popatrzmy jak ergonomiczne są to usługi/aplikacje. Konsola jest fajna, ale fajna dla profesjonalistów i fascynatów, nie dla ZU. Nie dlatego, że ZU jest głupi, ale dlatego, że nie po to ma komputer by w nim dłubać. Nie po to ja mam np. samochód, lodówkę, pralkę i telewizor.

    1. Awatar norbert_ramzes
      norbert_ramzes

      Nikt Ci nie karze używać konsoli. Są dystrybucje takie jak np. Ubuntu czy SuSE i inne które są w pełni klikalne – na żadnym systemie wszystkiego nie wyklikasz – np. na windowsie pingowac możesz tylko na "konsoli" a w gnome (czytaj linux albo gnome-nettool) nie musisz uzywac do tego konsoli.

      1. Awatar ping
        ping

        Pingowanie z konsoli nie rozumiem ? Można z cmd lub z PortQry …

  8. Awatar http://pioruns.myope
    http://pioruns.myope

    Właśnie o tym pisze twój poprzednik – ping w Windows możesz zrobić tylko z konsoli (cmd=command line), a w Linuksie możesz przy pomocy programu z GUI.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *