Nokia kupuje Trolltech

Nokia zaoferowała 153 mln USD w gotówce za norweską firmę programistyczną Trolltech, twórcę biblioteki Qt, wykorzystywanej m.in. w linuksowym środowisku KDE, oraz Qtopii, frameworku dla urządzeń mobilnych.

Właściciele Trolltech wstępnie zaakceptowali ofertę, co oznacza, że operacja powinna zakończyć się w drugim kwartale 2008 roku.

Fińska firma chce wykorzystać wiedzę programistów Trolltechu do ulepszenia interfejsów swoich smartfonów: S40 i S60.

Qtopia jest obecnie w fazie rozwoju. Działa już na Linuksie (m.in. na telefonie OpenMoko), a od 2006 roku trwają prace nad portem na architekturę Microsoftu (Windows CE i Windows Mobile).

Biblioteka Qt wykorzystywana jest zarówno w setkach programów Open Source, jak i w komercyjnych aplikacjach (jak Skype, Google Earth czy Adobe Photoshop Album).

Nokia obiecuje, że produkty Troltecha będą nadal wydawane zarówno na wolnej jak i własnościowej licencji. Trolltech niedawno wydał Qt na licencji GPLv3.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

65 odpowiedzi na „Nokia kupuje Trolltech”
  1. Awatar stilgar
    stilgar

    Qt jest na GPL, wiec problemu nie ma, nawet jakby przestali ją wydawać, na pewno społeczność zrobi forka 🙂

    1. Awatar Tor
      Tor

      Ale rozwój forka tworzonego przez społeczność będzie raczej dużo wolniejszy niż qt tworzony przez opłacanych, pełnoetatowych programistów?

      1. Awatar Vogel
        Vogel

        Byłby. Cały problem w tym, że Trolltech zatrudnia najlepszych z najlepszych (Zack Rusin chociażby…).

      2. Awatar !
        !

        I jaki los czeka jambi?

  2. Awatar White Eagle
    White Eagle

    Dodam jeszcze linka do oficjalnego ogłoszenia na witrynach trolltechu: http://trolltech.com/company/newsroom/announcemen…

    List do społeczności opensource; http://trolltech.com/28012008/28012008-letter

    Ogólnie komentarze w internecie są podzielone. Część ludzi jest zadowolonych, a część obawia się dalekosiężnych skutków. Jednym z głównych tego powodów jest nastawienie noki do ogg w html5: http://serwer22962.lh.pl/nokia-nie-chce-ogg-w-standardzie…

    Wydaje mi się, że warto przeczytać: http://insanecoding.blogspot.com/2008/01/say-good…

    1. Awatar michuk
      michuk

      Dzięki White Eagle, dodałem linki do notki.

  3. Awatar M
    M

    Fińska firma chce wykorzystać know-how programistów

    Nie lepiej napisać "więdzę" zamiast "know-how"? Jak już piszemy po polsku to bądźmy konsekwentni.

    1. Awatar Moarc
      Moarc

      Jak już piszemy po polsku, to poprawnie: wiedzy.

      1. Awatar Moarc
        Moarc

        A, przepraszam, myślałem, że *nie* chce wykorzystywać wiedzy. Poprawiłem na "wiedzę".

        1. Awatar nat
          nat

          hehe, a frameworek?

        2. Awatar pdemb
          pdemb

          Framework to rama projektowa albo rama programowa. 'Know-how' można tłumaczyć dosłownie jako 'wiedzę jak'.

        3. Awatar nat
          nat

          wiem, wyobraz sobie, ale w dopelniaczu "frameworku"
          brzmi idiotycznie.

        4. Awatar nat
          nat

          sorry, mial byc miejscownik, nie dopelniacz.

      2. Awatar vasc
        vasc

        Może po prostu przetłumaczyć na: "Fińska firma chce wykorzystać technologię Trolltechu…"

    2. Awatar elkanguro
      elkanguro

      W polskiej rachunkowości stosuje się określenie "know-how". Nie wyobrażam sobie księgowania "wiedzy" przedsiębiorstwa. Wartość posiada właśnie know-how firmy i raczej nie powinno się stosować określenia "wiedza". Można w ten sposób jedynie starać się wytłumaczyć co to jest know-how ale nie należy tego utożsamiać.

      1. Awatar tomlee
        tomlee

        W polskiej księgowości księguje się myszkę jako część komputera będącego środkiem trwałym. Akurat argument o "księgowaniu" nie przekonuje mnie- przez "kreatywne księgowania" mamy potem mnóstwo absurdów prawnych.

      2. Awatar pdemb
        pdemb

        W polskim żargonie ekonomistów funkcjonują takie potworki jak słowo 'franczyza', także ja bym się tym raczej nie kierował 🙂

  4. Awatar sceptycznie
    sceptycznie

    Jestem sceptycznie nastawiony, nokia jest raczej slabo pro-opensource-owa. Na spolecznosc bym az tak bardzo nie liczyl, ze jak nokia zamknie zrodla to sie dalej bedzie rozwijac. Wydaje mi sie, ze jedynie programisci trolltecha moga sie sprzeciwic, bo tyle czasu pracowali przy opensource wiec dobrze wiedza o co w tym wszystkim chodzi. Zreszta ostatnie posuniecia nokii swiadzcza ze licza sie bardziej dla niej zyski niz jakiekolwiek idee. Gdyby zamkneli zrodla to bylby to olbrzmi noz w plecy dla spolecznosci opensopurce. Osobisie jestem przeciw, moze dlatego ze nie lubie jak duze firmy kontroluja zbyt wiele waznych rzeczy na swiecie.

    1. Awatar jellonek
      jellonek

      rzeczywiscie… maemo.org jest raczej slabo pro-opensource-owa. podobnie jak port webkit na gtk, podobnie jak pythong na s60…
      czego od nich oczekujesz? ze symbiana otworza (ktorego jedynie licencjobiorca sa)?
      niby jak mieliby zamknac zrodla? skoro raz wyszly na GPL – co najwyzej czeka nas fork od glownego maintainera…
      .
      prosze – lekko sie zastanow nim taki komentarz wystawisz…
      i co ma do rzeczy twoj sprzeciw (btw. nie napisales komu/czemu sie sprzeciwiasz…) – przeciez to decyzja firm na ktore twoja aprobata czy sprzeciw zadnego wplywu nie ma…

  5. Awatar !
    !

    Nokia niestety nie jest firmą przyjazną dla linuksa, mimo wiadomego Tabletu. Oferowane przez nią środowiska programistyczne oparte na eclipse działają tylko na windows i są zrobione bardzo niechlujnie, w zasadzie każda wersja (S40, S60…, a także podwersje) to nowa instalka Zaćmienia. Czy teraz chodzi o powiązanie Qt z symbianem? Czy to próba przedłużenia życia tego pogmatwanego systemu?

    1. Awatar Kret
      Kret

      Małe sprostowanie. To nieprawda że eclipse działa tylko pod windowsem. W repozytorium Fedory jest wersja Fedora Eclipse bazująca na wersji 3.3.0. Działa, aczkolwiek zgodzę się że do większych i poważniejszych projetków eclipse się nie nadaje.

      1. Awatar Maciej Mrozowski
        Maciej Mrozowski

        Mówisz o eclipse ogólnie czy o Carbide IDE? Jeśli ogólnie to bardziej w błędzie być nie możesz, bo eclipse chodzi bodaj na wszystkim. Co do carbide, oh well.. – nie mówiąc o tym ARM-owej wersji gcc..

  6. Awatar abec
    abec

    Co do zamykania qt – tu widać potęgę gpl – społeczność nie straci dostępu do tego softu.
    Poza tym przypominam sobie, że Trolltech zawarł jakąś umowę z kde, na mocy której jeżeli trolltech przestanie rozwijać qt na gpl, to zajmie się tym kde (czy jakoś tak)

    1. Awatar val-gaav
      val-gaav

      dokladniej jesli trolltech przez rok nie wypusci nowej wersji qt dzialajacej pod X-ami to automatycznie kod qt zostaje objety licencja BSD…

      1. Awatar wroobel
        wroobel

        Dzięki val-gaav za ten komentarz. Przyznam szczerze, że do tej pory nie zdawałem sobie sprawy ani z istnienia KDE Free Qt Foundation, ani tym bardziej z umowy zawartej pomiędzy Fundacją a Trolltechem.

      2. Awatar kwant
        kwant

        Bardzo ciekawa i ważna informacja, gdzie można to potwierdzić?

        Kwant!

  7. Awatar hh
    hh

    Ciekawe. Nookia przestraszyla sie androida to pewne. Co wiecej wydaje sie, ze QT wygra w cuglach z androidem jak tylko sie te telefony pokaza to wszyscy wgraja system od nokii 😉

    zastanawia mnie tylko po co kupowac zaraz caly Trolltech? Czy to az tak niebezpieczne?

    1. Awatar Ponton
      Ponton

      Nie lekceważ oprogramowania wolnego potęgi, młody programisto!

    2. Awatar tomlee
      tomlee

      Na czym opierasz teze, że QT wygra?

  8. Awatar marcin
    marcin

    Coz… a ja sie boje co z tego wyniknie… QT jest i bylo swietna bibloteka a co stanie sie z nia teraz? czy bedzie sie preznie rozwijac i integrowac z innymi projektami – i na odwrot?
    Mam nadzieje ze QT nie odetnie sie od zrodel… I bedzie elementem KDE -> tworczym -> dajacym developerom pole do popisu 🙂
    Porazka bylo by przeinaczenie sie QT w marionetke NOKII sluzaca wylacznie telefonom 🙂

    1. Awatar leniwC
      leniwC

      No to po KDE? 😉 A tak na poważnie, miejmy nadzieję, że rozwój QT (lub – oby nie – jego zamkniętego następcy) nie popłynie w kierunku utrudniającym jego użycie w KDE.

    2. Awatar Aznar
      Aznar

      Jeśli Nokia "zamknie" Qt będzie to powolny koniec tej biblioteki (pod tą nazwą). Stanie sie podobna sytuacja jak z XFree i X.org (może nie najlepszy przykład, ale wiadomo o co chodzi). Społeczność pociągnie (z lepszym lub gorszym skutkiem dla samej biblioteki) projekt, a wersja robiona przez Nokie będzie konała – może jedynie komercyjne rozwiązania będą na niej oparte i to nieliczne, gdyż większość komercyjnego softu to jednak windows, a tam tej biblioteki nie potrzeba (jeśli nie chce się być portable).

      Ogólnie nie jestem zadowolony z tego ;/. Trolltech wykonywał naprawdę dobrą pracę.

      1. Awatar quest
        quest

        Większość z Was pisze, że "jakby co, społeczność pociągnie". Tylko, że pod tą chwytliwą nazwą kryją się ludzie z wielo, lub nie – letnim doświadczeniem, dobrze opłacani za swoją wiedzę i pracę.

        Nich mi kto powie, jaka grupa miała by zastąpić programistów Trolltecha i w pełnym wymiarze czasu rozwijać fork? I pewnie jeszcze bezpłatnie jako wolontariat? 😉

        1. Awatar !
          !

          no właśnie, wystarczy porównać jak ciągnie GTK 🙂

      2. Awatar !
        !

        Z drugiej jednak strony sytuacja z Qt nie była do końca dobra ze względu na konieczność płacenia za wersję komercyjną, i to drogo i nieprzejrzyście. Może nie był to problem dla twórców Opery i Skype, ale zbyt dużej popularności w świecie windows biblioteka nie zdobyła. O ile widzę, na stronie nie ma nawet jawnego cennnika. Jest jakaś opcja dla małych firm, ale i tak nie zachęca to do spróbowania.

        Przykład javy pokazuje że taki produkt może być za darmo, więc kto wie? Albo przynajmniej jak z MyEclipse, raczej tanio. Tyle że to nie z Nokią.

        1. Awatar Maciek
          Maciek

          Z drugiej jednak strony sytuacja z Qt nie była do końca dobra ze względu na konieczność płacenia za wersję komercyjną,

          Dla mnie polityka taka jest niesamowicie czysta i klarowna: "wirusowa" GPL dla tych, co nie chcą płacić, a jak komuś "wirusowa" GPL nie odpowiada, to niech płaci.

        2. Awatar michuk
          michuk

          @Maciek: chyba nie do końca rozumiesz jak wygląda licencja Qt (albo ja coś kręcę). Ona jest dostępna na GPL, ale tylko dla projektów open source. Nie jest to więc 'czysty GPL', bo gdyby tak było, każdy mógłby korzystać z Qt podobnie jak korzysta z GTK.

        3. Awatar mby7930
          mby7930

          maciek jak zwykle uprawia chrzanienie, sytuacja z Qt jest bardzo dobra,
          chcesz robić zamknięte, komercyjne oprogramowanie?
          płacisz Trolltech i masz świetną bibliotekę i cały (potencjalny) zarobek idzie do twojej kieszeni

          chcesz robić aplikacje na licencji GPL?
          NIC nie musisz płacić Trolltech i masz świetną bibliotekę, możesz także oczywiście zarabiać na usługach związanych z napisanych przez ciebie oprogramowaniem

        4. Awatar !
          !

          Niby tak ale popatrz na ich stronę, nie da się nawet łatwo sprawdzić ile to kosztuje (i przyznam że nie wiem). Zgadzam się że ogólnie model jest dobry ale wykonanie zdecydowanie złe. Dla bardzo dużych projektów to nie jest problem ale do zdobycia popularności trzeba by została osiągnięta masa krytyczna, by zaczęły korzystać małe firmy do małych zadań, a z tym jest marnie. Skoro wszystko jest tak dobrze to dlaczego Trolltech się sprzedaje?

          Przykład Javy pokazuje że projekt tej wielkości może być całkiem darmowy. A jeśli nie jest to możliwe, to wolałbym jasno podane ceny i duży obrót mały zysk.

        5. Awatar LEW21
          LEW21

          Michuk, programy na licencji GPL z zasady mogą być używane tylko w innych programach na licencji GPL. A jak GPL, to trzeba opublikować i kod źródłowy.

  9. Awatar kumien
    kumien

    Jak dla mnie to bardzo dobra wiadomość. Nokia jaka jest jest (sprawa formatu video do HTML5, sprzeciw dla ogg, ale czy bez racji. Ten format jest mało wydajny i jak każda firma chce zarabiać na swoich patentach). Przechodząc do Qt wydaje mi się, że GPL nie pozwoli na zamknięcie kodu, poza tym Nokia raczej tego nie chce. Te przejęcie jest przejawem strachu przed Androidem, a w jaki sposób ma z nim rywalizować? Jedynie poprzez standard i otwarte źródło bibliotek. Poza tym wzrośnie przenaszalność aplikacji z linuxa na symbiana, przy znikomej zmianie kodu.
    Poczekajmy zobaczymy, ale dla mnie to jest in plus na rzecz rozwoju Qt.

  10. Awatar grzesiek
    grzesiek

    Tu właśnie wychodzi wada QT. Im będzie lepsza ty będzie bardziej łakomym kąskiem… a dla kasy żadna firma się nie sprzeciwi. Dlatego właśnie wybrałem GTK+ do pisania programów i GNOME jako środowisko graficzne. Nie mówię, że Qt zostanie zamknięte czy coś, ale sama sytuacja świadczy o tym, że KDE będzie tym ładniejszym środowiskiem, przez które wpłynie komercjalizm na oprogramowanie Linuxowe. Co wcale nie wróży nic złego dla Linuxa – nawet wręcz przeciwnie – ale dla fanatyków OpenSource jednak od początku pewniejszym wyborem będzie GTK+.
    Pewnie – jak to na ironie losu przystało – obie biblioteki na tym skorzystają. Qt bo dostanie zastrzyk gotówki, GTK+ bo przejdą na nią rozczarowani zwolennicy prawdziwie wolnego oprogramowania i 'przyśpieszy'. Ale pewnie nie znaczy na pewno 😉

    1. Awatar http://ciastek.openi
      http://ciastek.openi

      Objęcie kodu GPLem to zbyt mało "wolności"?

    2. Awatar Thar
      Thar

      Hm… Czyli lepiej, żeby opensource'owe biblioteki nie były coraz lepsze, bo ktoś je kupi? Dziwna logika…

    3. Awatar Jarosław Staniek
      Jarosław Staniek

      @grzesiek, dziwna sprawa — słyszę na lewo i prawo że GTK super bo pozwala gratisowo zamknąć program (bo jest LGPL), a od Ciebie że przez KDE/Qt "wpłynie komercjalizm na oprogramowanie Linuxowe". To jak w końcu jest?

      Może zasada Kalego – "ja zamykać mogę, ale inni nie"? "Pracować za darmo nie będę, ale inni pracę liczoną na setki osobolat mają mi dac na LGPL albo BSD"?

      (do rozważenia)

    4. Awatar Jarosław Staniek
      Jarosław Staniek

      "Im [Qt] będzie lepsza ty będzie bardziej łakomym kąskiem"

      Czyli mamy już strategię: nie być zbyt dobrym bo zamkną kod na GPL… Wieścisz masowy eksodus np. użytkowników Linuksa? 😉

      .."ale dla fanatyków OpenSource jednak od początku pewniejszym wyborem będzie GTK+."

      "GTK+ bo przejdą na nią rozczarowani zwolennicy prawdziwie wolnego oprogramowania i ‘przyśpieszy"

      Jeśli mowa o purystach, do tego przede wszystkim potrzebaby zmiany jej licencji na GPL, bo programy oparte o GTK+ nie będące na GPL można zamknąć, co chyba nie zachwyca tej grupy osób. 😉

      1. Awatar grzesiek
        grzesiek

        Napisałem, że nie mówię, że zostanie zamknięta…

        RedHat też był na GLP 😉 i co… fedora!, na której testują wynalazki…

        Nie chodzi o to, że muszą być złe.. tylko o to że jest rozwijana przez firmę i to właśnie dlatego jest lepsza od GTK+, ja mówię tu o tej 'cenie' tego.

        Z taką różnicą ze można zamknięcie programu w GTK+ nie ma wpływu na bibliotekę i co najważniejsze na środowisko graficzne

        BTW: rozumiem ze to głosy userów KDE hehehe 😉

        1. Awatar mby7930
          mby7930

          nie, to głosy ludzi, którym nie podoba się twoja sprzeczna z zasadami logiki pisanina

        2. Awatar grzesiek
          grzesiek

          Hy chyba będę musiał pociągnąć wątek…
          Dlaczego GTK+ jest moim zdaniem lepsze?
          Gdybym chciał zając się programowaniem za kase to pisze w GTK+ i sprzedaje i nic nie płace. W Qt tak się nie da.
          Skoro ja nie ma racji to dlaczego od jakiegoś czasu w większości dystrybucji domyślnym środowiskiem jest GNOME a nie KDE mimo już te drugie jest bardziej rozbudowane i rozwijane. A w ogóle to po to GTK+ powstało żeby uniezależnić pisanie programów GUI pod Linuxa (cytuje: "…KDE nie było całkowicie zgodne z duchem wolnego oprogramowania.").
          Po drugie to zapomniałem jeszcze o ważnej kwestii, same wykupienie KDE nic nie daje, bo na linuxie jest jeszcze np. xorg a na win winapi/.net. Tak więc posiadanie Qt na "własność" niczego nie daje tak do końca bo KDE jest jedną z części, która sama nie na wiele się zdaje ;).
          Myślę, że trochę to pomoże bo może ktoś w końcu postanowi zrobić porządek z tym na czym dział Qt…

        3. Awatar ak47
          ak47

          wykupienie KDE??? Co paliłeś?

  11. Awatar Tor
    Tor

    @grzesiek
    Nie czaję Cię. Właśnie gtk może ułatwić wrzucenie komercyjnego, zamkniętego softu, bo pozwala za darmo wydawać oparte o nią programy, za qt trzeba płacić. To lepsze wyjście dla wszystkich – zamknięty soft na GTK – niewiele dla społeczności skupionej dookoła gtk. Zamknięty soft na qt – kasa dla programistów qt.
    I co do tego ma Red-Hat? Ich system był i jest na gpl. Fedora to tylko projekt, na którym testują to i owo, ale ich komercyjny system – RHED i inne takie – też jest na gpl – poszukaj info o projekcie CentOS. Red-Hat to już w ogóle świetna firma – praktycznie wszystko co kupią za grube miliony dolarów wydają na gpl – ostatnio bodajże wydali na tej licencji JBoss.

    1. Awatar Moarc
      Moarc

      Zmyślasz. FedoraMyths poczytaj, Fedora nie jest żadnym projektem testowym, tylko oddzielną dystrybucją *opartą* na RedHacie i sponsorowaną przez Red Hata.

  12. Awatar mateusz4444
    mateusz4444

    W sumie taki powolny zanik jaki jasnowidzi tutaj przewidują ma swoje dobre strony. Część programistów przejdzie wtedy na GTK. Mało kto zostanie przy Qt w czasie powolnej śmierci. W końcu Qt zniknie, wszyscy zostaną przy GTK i w taki sposób ustandaryzuje się tworzenie aplikacji dla Linuksa i innych. Nie będzie problemu trzymania 4 bibliotek w pamięci bo to każda aplikacja na czym innym działa. KDE zostanie przepisane na GTK. Nokia upadnie z powodu wielkich strat finansowych, zatrzyma cały projekt Qt. Monopol na produkcje telefonów komórkowych przejmie manta. Wszystkie będą działały na linuksie wraz ze środowiskiem Gnome-Mobile v4.44.4. Aplikacje będą przenośne między platformowo bez ponownej kompilacji. Linuks na telefonach stanie się najpopularniejszym systemem. Windows Mobile przestanie być wydawany, microsoft upadnie z powodu braku zainteresowania zakupem Windows Nine. Na giełdach nastąpi wielki krach, rządy krajów będą miały problemy finansowe oraz informatyczne z powodu używania starego oprogramowania Windows Vista. Z rządowych dysków zginą informacje na temat 10 000 000 000 ludzi. Żadne otwarte oprogramowanie nie będzie w stanie otworzyć plików OOXML(bo przecież to takie otwarte 🙂 ). Ludzkość zrezygnuje z używania użądzeń elektronicznych ponieważ nikt ich nie rozumie. Ludzie wracają do epoki kamienia łupanego.
    Taka jest moja wizja przyszłości po wykupie Trolltecha przez Nokie. Możecie mnie teraz nazywać wielkim jasnowidzem i nekromantą 🙂

    1. Awatar Maciej Mrozowski
      Maciej Mrozowski

      a potem nastanie wieczna szczęśliwość – wszystko się zgadza, poza tym, że KDE zostanie przepisane na GTK – co jest kompletną bzdurą – przecież licencja gwarantuje, że nawet w przypadku bankructwa Trolltech – istnienie GPL-owej wersji QT jest zagwarantowane.
      No i jak już ktoś to nadmienił – dlaczego część programistów miałaby przejść na GTK?
      Co ich umotywuje? Przecież QT nadal będzie rozwijane na GPL (poza tym że być może, a być może nie – będzie wersja komercyjna). Więc jeśli wersja komercyjna będzie istnieć (chyba Nokia nie próbuje wykupić Trolltecha by QT przestało istnieć, cóż by z tego mieli?) – to sytuacja dla programistów korzystających z wersji komercyjnej nie ulegnie zmianie – co najwyżej jej rozwój przyspieszy – wszakże programistów biblioteki QT motywować będą przypuszczalnie większe pieniądze niż teraz. Istnienie GPL-owej wersji również nie zostanie zachwiane jak na początku wyjaśniłem – wobec tego po prostu nic się nie stanie. A kolega wyżej może być co najwyżej heretykiem a nie jasnowidzem 😉

      pozdrawiam

      1. Awatar jellonek
        jellonek

        kolo sie zbija w fajnym tonie a ty to na powaznie bierzesz 😉
        wiecej luzu 😉
        czy ty rzeczywiscie na powaznie wziales mozliwosc przepisania kde na gtk? no bez jaj 😀

      2. Awatar mateusz4444
        mateusz4444

        Mam nadzieje, że nie wziąłeś mojej "Wizji przyszłości" na serio. Wiadomo, przepisanie KDE na GTK jest praktycznie niemożliwe(nie z technicznego punktu widzenia). Dalsza część jest już w ogóle abstrakcją 🙂

        1. Awatar Maciej Mrozowski
          Maciej Mrozowski

          wywód kolega zaczął od "ma swoje dobre strony" – ponieważ w dalszym tekście nie doszukałem się tych dobrych stron – wobec owej niespójności przekazu na wszelki wypadek wolałem zdementować 🙂

          pozdrawiam

    2. Awatar misio pysio
      misio pysio

      pięknie 🙂

      1. Awatar nat
        nat

        zwlaszcza ta informacja, ze w gotowce.
        walizki z zielonymi im przywioza, jak
        w filmie gangsterskim?

  13. Awatar Alinoe
    Alinoe

    Może najpierw przeczytajcie to co ma Trolltech do powiedzenia a później wydawajcie opinie. Po pierwsze to plany wykupienia Trolltecha są jeszcze we wczesnej fazie i nie wszystko jest jeszcze uzgodnione. W liscie Trolltech pisze że będzie kontynuował wspieranie społeczności open source poprzez wydawanie swoich produktów na licencji gpl. Trolltech razem z Nokia maja stworzyc dopiero zespół ludzi którzy określą wspólne relacje ze środowiskiem open source i każdy może wysyłać swoje komentarze do trolltechu. Po za tym Nokia potwierdziłą kontynuwanie otwartych idei Trolltecha, wliczajac w to honorowanie KDE Free Qt agreement, i umocnienia wsparcia dla KDE, jako pierwszy krok Nokia zgodziła sie zostac patronem KDE.
    No to taki mały wyciąg z listu otwartego trolltecha do społęcznosci.
    Ja osobiscie uwazam ze to nie pociagnie jakichs zlych konsekwencji dla otwartosci Qt, po pierwsze dotychczasowa historia Qt pokazala jak pięknie można tworzyc aplikacje open source a jednoczesnie zarabiac na tym nie male pieniadze i odniesc sukces komercyjny ( Stallman tyle razy powtarzal Free znaczy wolny nie darmowy ) i jaki wpływ na ten sukces miały dobre relacje ze srodowiskiem open source. Po drugie Trolltech jest wystarczajaca mocną grupą żeby nie dać sobie narzucic jakichs sprzecznych z ich ideami pomysłów, wkońcu Nokia przejmie ich na wspólnie okreslonych warunkach, wiec Trolltech nie "sprzedałby się" zupełnie bez własnych warunków i wymagań

  14. Awatar Cyber Killer
    Cyber Killer

    Hmmm… Kontrowersyjna sprawa… Ciężko IMHO wyrokować co z tego wyjdzie, ale kto wie? Może to Nokia przejrzała na oczy i korzystając z technologii Trolltech'a będzie produkować najbardziej wykręcone telefony na świecie, a dzięki konkretnej kasie sam Trolltech da takiego kopa do Qt, że wymiecie wszystko inne? Myślę, ze raczej mało możliwe jest zamknięcie Qt, bo to byłoby podcięcie gałęzi na której sami siedzą. Z resztą… Zapewniają, że w tej kwestii nic się nie zmieni, jak na razie nie zdarzyło się (a przynajmniej nic o tym nie wiem), żeby Trolltech kłamał.

    A co do cen Qt to pamiętam, że ostatni raz jak je widziałem na stronce Trolltech'a to nawet najtańsza (Qt console) kosztowała straszliwie drogo, chyba kilka tysięcy euro ;-P.

    1. Awatar Alinoe
      Alinoe

      Jak sie patrzy z perspektywy Polski to wszystko jest drogie, a rozwiązanie komercyjne jest skierowane generalnie do firm a te zazwyczaj mają kasę żeby sobie pozwolić na takie rozwiązanie, zobacz ile firm które korzystają z Qt jest praktycznie nieznanych czyli nie wszystkie to jakies wielkie molochy, nawet taki polski Lefthand ( chociaz nie mam pewnosci czy korzystaja z komercyjnej licencji )

      1. Awatar !
        !

        Nie zgadzam się, ze względu na taniego dolara na przykład licencja MyEclipse (50$) jest raczej niedroga. Model biznesowy Qt jest po prostu zły, brak jawnie podanej ceny i dużo kombinowania. To zniechęca małe firmy i szkodzi popularności biblioteki.

  15. Awatar vi4m
    vi4m

    Moim zdaniem przyczyną przejęcia QT przez Nokię, są problemy Nokii z wydajnością graficzną Symbiana – może czeka nas mała optymalizacja GUI ? W końcu dzięki Zackowi w QT4/Qtopii mamy niesamowitą wydajność operacji graficznych.

  16. Awatar Traghetti Grecia Italia
    Traghetti Grecia Italia

    Thanks pal. This was special seeing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *