Nowe wykłady z języka Python w sieci

Wczoraj zostały udostępnione cztery pierwsze części dotyczące wykładu Pythona. Mają one na celu, bardzo powoli, krok po krok wprowadzić w świat tego języka

Każda część pokazuje kolejne elementy języka w ciu innym świetle, rozszerzając wiedzę na ich temat. Części od 1-3 uczą składni, podstawowych struktur i mechanizmów samego Pythona. Części od 4 wzwyż (dalsze w przyszłości) mają pokazywać jak używać języka w konkretnych zastosowaniach i dziedzinach. Cenne uwagi i trafne komentarze to wszystko czego brakuje do dopełnienia slajdów w celu poprowadzenia fantastycznego wykładu.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

20 odpowiedzi na „Nowe wykłady z języka Python w sieci”
  1. Awatar ak47
    ak47

    zmaist skladni
    print "to jest " + str(jeden)
    stosuj
    print "to jest %s" %(jeden)

    wierz mi wygodniej

    1. Awatar Beorn
      Beorn

      print “to jest %s” %(jeden)

      print 'to jest %s' % (jeden,)

      W 3000 będzie i tak nieaktualne…

      1. Awatar Jan Koprowski
        Jan Koprowski

        Celowo sprawdzałem. W 3000 nadal działa i nie ma komunikatu deprecated.

        1. Awatar jellonek
          jellonek

          w 3k powinno sie uzywac:
          print("to jest " + str(jeden))
          lub:
          print("to jest %s" % (jeden,))
          konstrukcja "print something" ma wyleciec. pozostac ma za to funkcja "print()"

    2. Awatar Marek
      Marek

      http://docs.python.org/whatsnew/2.6.html#pep-3105…

      W takiej formie jak to jest obecnie raczej bez sensu. copy&paste z dokumentacji z pominięciem opisu. Rozumiem że to jest część jakiegoś wykładu gdzie te materiały uzupełniał narrator.

      Ma też u mnie duży minus każdy, kto porównuje pythona z php. Języki do różnych zastosowań nie mające ze sobą prawie nic wspólnego. Równie dobrze mozna udowadniać czy lepszy jest szpadel, czy młotek.

      1. Awatar Jan Koprowski
        Jan Koprowski

        Slajdy są przygotowane na wykład pod konkretną grupę osób, o konkretnych potrzebach i zainteresowaniach.

        Zebrałem opinie czego osoby oczekują i pod te oczekiwania zrobiłem wykład. Wcześniej, grupa o której mówię miała przyjemność uczestniczyć w jednym z wykładów z dziedziny tego języka. Myślę, że jego forma bardziej odpowiadałaby temu co przyświeca Pana idei jednak, okazała się ona w tym przypadku nietrafiona.

        "Przepisanie dokumentacji", jak to Pan określił, a raczej – czerpanie z niej jako najbardziej wiarygodnego źródła uważam, że potrzebne, przydatne i użyteczne – nie mniej rzeczywiście mało twórcze i rozwojowe. Za znacznie ciekawsze uważam konkretne zastosowania takie jak w części matematyka opisującej SciPy. Jednak muszą być one poprzedzone solidną dozą podstaw, stworzenia bazy, na kanwie której można budać piramidy i wierzowce -fundamenty zawsze są szare i nudne :]

        W wykładzie wiele zależy od narratora. Wiele rzeczy, o których należy wspomnieć, jest zanotowane pod slajdami.

        Język PHP i Python powstały mniej więcej w tym samym okresie jednak rzeczywiście – przyczyny ich powstania determinowały ich przeznaczenie. Nie mniej dzisiaj – różnica się zaciera. Obie technologie są dziś szeroko wykorzystywane do komunikowania się z bazami danych czy tworzenia witryn internetowych.
        Moim zdaniem osoba porównująca takie języki nie popełnia błędu. Oczywiście o ile robi to biorąc pod uwagę obiektywne aspekty, a w takich właśnie starałem się ująć porównanie. To, że nazewnictwo funkcji w PHP jest niespójne, nie wynika z "zastosowania, do którego został stworzony PHP", ale ze zwykłego niechlujstwa developerów (Pythonowi w tej dziedzinie nie ma nic do zarzucenia). Podobnie fakt iż PHP wciąż kuleje na jedną nogę, wiele jego wnętrzności to istny horror, zaszłości z którymi nikt nie chce zerwać, poprawić, zmienić. Python zrywa ze złymi praktykami, najlepszym dowodem tego jest odważne wypuszczenie nie kompatybilnej wstecz, nowej gałęzi – próżno szukać takich postanowień w gronie developerów PHP – tak więc, jak długo nie zostaną podjęte radykalne kroki, technologicznie język jest ten dla mnie w pewien sposób przegrany i również nie ma to nic wspólnego z "Językami, do różnych zastosowań, które nie mają ze sobą nic wspólnego."

        Uważam, że porównanie w świecie w którym PHP jest tak popularny jest potrzebne, aby słuchacz nie poczuł się oszukany. Ma prawo wymagać aby powiedzieć mu prawdę "Uczymy Cię czegoś nowoczesnego, ale równocześnie czegoś co jest tak mało popularne iż nie wykorzystasz tego tak samo łatwo i szybko jak analogicznych umiejętności nabytych w PHP".

        To po prostu czysta uczciwość.

        Dziękuję za uwagi i serdecznie pozdrawiam.

        1. Awatar i
          i

          moim zdaniem uczciwie byłoby przyznać, że proste to są php, perl, javascript, w każdym razie w podstawowym zakresie, python czy java nie są wcale proste, w każdym razie nie jest łatwo zacząć w nich coś pisać

  2. Awatar Jan Koprowski
    Jan Koprowski

    + zastosowałem celowo. %s jest wygodniejsze, ale mniej zrozumiałem – na początek. Znam tą składnię, jednak od 2.6 wszystko powinno się już operać na metodzie .format, którą opisałem w dalszej części – % w ogóle nie omawiam, będę musiał to poprawić.

    1. Awatar ak47
      ak47

      zamiast katowania +str()+ wystarczy powiedziec ze jednak wiekszosc stosuje %s
      ,a juz zwlaszcza przy wiekszej ilosci zmiennych, bo o ile przy jednej zmiennej to jeszcze jakos wyglada, to przy wiekszej ilosci zmiennych +str(), jest jednak bardziej nieczytelne.
      Jak mial ktos doczynienia z C to dla niego %s,%f i spolka jest bardzo dobrze zrozumiale a jak nie mial to dobrze aby zrozumial:)

    2. Awatar occulkot
      occulkot

      od poczatku trzeba wpajac ludziom dobre nawyki!

    3. Awatar Sławek
      Sławek

      W niektórych przypadkach można stosować też
      print "Liczba to", liczba

      Prosto, łatwo, czytelnie. Składnia przypominająca Basic-a. Może w Pythonie 3 słowo kluczowe print zostanie zastąpione przez funkcję print, jednak będziemy mogli jej używać w podobny sposób.

      1. Awatar jellonek
        jellonek

        rzeczywiscie obecnie mozna, ale nauczanie tej konstrukcji, majac w pamieci, ze w p3k ma byc usunieta na rzecz funkcji "print()" jest czysta glupota…

  3. Awatar MakG
    MakG

    Całkiem nieźle napisane, może zmotywuję się do nauki tego języka. Trzeba spróbować w końcu czegoś innego niż PHP.

  4. Awatar DerDevil
    DerDevil

    Bardzo się przyda i czekam na więcej zwłaszcza że czuje nie dosyt materiałów do nauki Pythona w ojczystym języku 🙂

  5. Awatar mgmg
    mgmg

    A mnie brakuje informacji o tym jakie są potrzebne paczki, czy istnieją jakieś IDE, jak to kompilować i uruchamiać. To nic, że ja sobie bym poradził gdybym się chciał wziąść za ten język ale informacje o tym powinnym być IMO zawsze na początku kursów aby były kompletne.

    1. Awatar Sławek
      Sławek

      Mi Kate całkiem odpowiada.

    2. Awatar atavus
      atavus

      Eclipse + odpowiednie wtyczki (np. pydev) sa rowniez wygodne… (oczywiscie- mozna rowniez Vimem, co kto lubi)
      co do kompilacji- well, poczytaj czym jest python ;p

  6. Awatar Jan Koprowski
    Jan Koprowski

    O ide mowa jest – na koniec trzeciej części kursu. Haha 🙂 jak to "kompilować", uruchamiać jest w jednym z pierwszych slajdów części drugiej :]

    Jest to wykład – nie kurs. Dużo zależy od prowadzącego – wiadomo więc, że nie będzie szalenie kompletne.

  7. Awatar i
    i

    eric nie jest dość dobry? nie tylko blender… gimp, inkscape i scribus też mogą być rozszerzane skryptami pythona

    1. Awatar i
      i

      http://die-offenbachs.de/eric/
      ide do pythona napisane w pythonie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *