Mogłoby się wydawać, że w dobie tabletów i wszechstronnych smartfonów przyszłość komputerów stacjonarnych staje pod znakiem zapytania. Wbrew pozorom jednak, w wielu sytuacjach komputery stacjonarne sprawdzają się lepiej od urządzeń mobilnych – a jednocześnie nadążają za trendami i doskonale odpowiadają potrzebom użytkowników.
Komputer stacjonarny kontra urządzenia mobilne
Na początku warto zadać sobie pytanie – dlaczego wciąż warto zainwestować w komputer stacjonarny, skoro na rynku mamy tyle wszechstronnych urządzeń mobilnych? Z pewnością głównym argumentem pozostaje wydajność oraz możliwość rozbudowy komputera stacjonarnego, a także fakt, że w razie potrzeby łatwiej jest go naprawić lub modernizować. Co więcej, praca przy stanowisku stacjonarnym jest wygodniejsza niż przy laptopie. Jeśli więc pracujemy zazwyczaj w jednym miejscu, nie ma sensu kupować urządzenia mobilnego – równie dobrze możemy korzystać z komputera stacjonarnego. Kolejnym argumentem są nieporównywalnie lepsze niż w przypadku laptopów czy tabletów możliwości graficzne oraz dźwiękowe: dlatego komputery stacjonarne doceniają m.in. miłośnicy gier komputerowych, a także osoby zajmujące się na co dzień np. grafiką czy projektowaniem.
Najważniejsze parametry
Kupując komputer stacjonarny, na początku zwróćmy uwagę na procesor. Powinien mieć jak najwyższe taktowanie zegara – ta wielkość związana jest bezpośrednio z mocą obliczeniową i komfortem naszej pracy. Najlepsze komputery mają taktowanie ok. 3,5 GHz, a ilość rdzeni dochodzi nawet do ośmiu (standardem są dwu oraz czterordzeniowe procesory). Moc procesora ma największe znaczenie w przypadku projektowania, prac graficznych, czy też obróbki plików video. To właśnie od tego parametru zależy szybkość i płynność działania naszego komputera. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że nowoczesne procesory o doskonałych parametrach nie należą do tanich rozwiązań. Kolejnym ważnym parametrem jest pojemność pamięci RAM – minimum są tutaj 2GB, natomiast miłośnikom nowoczesnych gier przyda się z pewnością pamięć wielkości 4GB. Istotną kwestią jest również pojemność dysku twardego (standardem jest 1TB, czyli 1000 GB). Możemy też zdecydować się na innowacyjne modele z dyskami SSD zamiast HDD – są one znacznie bardziej wydajne, szybsze i bardziej trwałe.
Inne ważne aspekty
Podczas zakupu komputera stacjonarnego warto zwrócić uwagę także na obecność napędów optycznych, dzięki którym będziemy mogli odtwarzać multimedia, czy też kopiować i nagrywać płyty. Jeśli zależy nam na jakości obrazu oraz stworzeniu dobrych warunków do oglądania filmów i grania w gry, postawmy na kartę graficzną o dużej pojemności – słabsza nie poradzi sobie z najnowszymi grami. Nie zapomnijmy o sprawdzeniu liczby złącz, a także o tym, czy urządzenie posiada niezbędne nam czytniki kart pamięci.
Wbrew pozorom, komputer stacjonarny w wielu przypadkach może okazać się lepszym rozwiązaniem niż laptop czy tablet. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że nie pozostaje on w tyle za swoimi mobilnymi „kolegami”, a zarazem zapewnia nam wygodę oraz świetną wydajność.
Dodaj komentarz