Internet Explorer 8, najnowsza wersja przeglądarki internetowej Microsoftu, pojawił się właśnie w wersji beta. Informowaliśmy już o tym, że będzie to system o wiele lepiej wspierający standardy sieciowe niż jego poprzednicy. W tym artykule przyjrzymy się natomiast zmianom funkcjonalnym wprowadzonym w IE8.
Aktywności
Aktywności (ang. Activities) pozwalają na szybki dostęp do popularnych akcji związanych z przeglądaną stronę. Użytkownicy najczęściej pragną wyszukać dodatkowe informacje na temat informacji na stronie, bądź podzielić się informacjami zawartymi na stronie z innymi. Aktywności umożliwiają obie te rzeczy.
Użytkownicy będą mogli przykładowo, za pomocą jednego kliknięcia:
- dodać stronę do serwisów społecznościowych typu Digg czy Facebook,
- przejść na bloga w serwisie Windows Live Spaces, aby napisać o odkrytej właśnie stronie,
- sprawdzić definicję zaznaczonego słowa w słowniku Dictionary.com,
- wyszukać więcej informacji na ten sam temat przez MSNBC,
- sprawdzić lokalizację na mapie, oczywiście w serwisie Live Maps,
- wyszukać daną frazę poprzez Live Search,
- przesłać stronę jako e-mail z Hotmaila,
- przetłumaczyć stronę z Windows Live.
Warto zauważyć, że większość (o ile nie wszystkie) z wylistowanych aktywności od dawna dostępnych jest w takich przeglądarkach jak Firefox (jako rozszerzenia) czy Flock (domyślnie).
Oczywiście w IE8 możliwe będzie zdefiniowanie innych aktywności i zastąpienie domyślnych własnymi ulubionymi. W serwisie Internet Explorer 8 Service Guide znajdują się informacje dotyczące instalacji i zarządzania aktywnościami.
Subskrypcja elementów strony
Elementy strony (ang. WebSlices) to dość oryginalny pomysł polegający na subskrybcji zmian w wybranym elemencie strony. Użytkownik może zaznaczyć dowolny element strony internetowej (np. jak na poniższym zrzucie ekranu), aplet przedstawiający aktualną pogodę i dodać tak zaznaczony fragment do “Ulubionych” (po fajerfoksowemu: do zakładek). Internet Explorer powiadomi nas o każdej zmianie w wybranym fragmencie strony, podobnie jak kanał RSS powiadamia nas o nowych artykułach czy treści.
WebSlices wydają się świetnym rozwiązaniem dla starszych stron, które nie udostępniają użytkownikom nowoczesnych technologii jak kanały Atom czy RSS. Funkcja ta umożliwi śledzenie interesujących nas zmian na wszystkich stronach, niezależnie od tego czy twórca treści umożliwia taką opcję.
Ciekawym zastosowaniem WebSlices może być przykładowo kontrola zmian kursów walut, aktualizowanych na stronach banku NBP.pl. Teoretycznie (o ile Microsoft dobrze zdefiniuje API), będzie mogła również posłużyć do wyświetlania tak zaznaczonych fragmentów stron w aplikacjach desktopowych korzystających z silnika IE8.
Pasek Ulubionych
Pasek ulubionych znany z Opery i Firefoksa jako pasek ustawień osobistych (ang. Personal Bar) to “innowacja” polegająca na udostępnieniu miejsca tuż pod głównym toolbarem, na którym można do woli gromadzić strony, kanały RSS, omówione powyżej elementy strony czy dokumenty Worda, Excela i Powerpointa.
Automatyczne odzyskanie danych
Kolejna funkcja, wprowadzone najpierw w Operze, a potem w Firefoksie (wpierw jako rozszerzenie, potem jako standardowa opcja) to automatyczne odzyskanie danych po błędzie programu. Automatic Crash Recovery (ACR) w IE8 zapobiega utraceniu efektów pracy “w mało prawdopodobnej sytuacji zawieszenia się programu”. ACR po wpadce Explorera odzyska otware zakładki oraz wszelkie informacje dotyczące sesji.
Więcej technicznych informacji o tej nowej funkcji znajdziecie na stronach IE8: Automatic Crash Recovery white paper.
Ulepszony filtr anty-pishingowy
Filtr anty-phishingowy pojawił się już w Internet Explorer 7. Ostrzegał on użytkowników przed odwiedzeniem stron, które Microsoft uważa za niebezpieczne. Chodzi o strony podmieniające adres URL w celu zmylenia użytkownika i nakłonienia go do przekazania w niewłaściwe ręce danych osobowych, numeru karty kredytowej i innych poufnych danych.
Nowa funkcja — Safety Filter — blokuje teraz również strony zawierające szkodliwe oprogramowanie (malware), zabobiegając jego instalacji przez niedoświadczonych użytkowników. Administratorzy będą mogi również uniemożliwić użytkownikom nadpisywanie danych z których korzysta filtr, tak aby zachować pełną kontrolę nad stronami odwiedzonymi przez użytkownika.
Ta ostatnia opcja wydaje się mało przydatna, o wiele lepsze zabezpieczenie, wykorzystywane w większości korporacji, to zastosowanie serwera proxy z globalną listą zakazanych stron. Taki serwer o wiele trudniej ominąć (chociaż oczywiście da się to zrobić).
Podsumowanie
Microsoft ewidentnie postanowił nadrobić stracony czas i szybko wprowadza do swojej przeglądarki funkcje od lat dostępne u konkurencji. Niestety nie idzie o wiele dalej i nie wprowadza innowacji. Oprócz WebSlices nie zdradzono żadnego nowego pomysłu, dzięki któremu IE8 miałby funkcjonalnością pobić Firefoksa i Operę. Być może po prostu pracy nad wdrożeniem standardów sieciowych jest na tyle dużo, że nie starcza czasu na innowację i nowe funkcjonalności pojawią się dopiero w IE9. Tak czy inaczej, najnowsza wersje Explorera wydaje się być krokiem w dobrym kierunku. Czy zahamuje nieprzerwany od kilku lat wzrost udziału w rynku produktu ze stajni Mozilli — to okaże się pod koniec roku, kiedy IE8 zostanie oficjalnie wydany.
Artykuł powstał na podstawie tekstu New and exciting features opublikowanego na stronach Microsoftu poświęconych IE8.
Dodaj komentarz