Nowy system statystyk dla stron wykorzystujących technologie Web 2.0

W świecie, gdzie technologie takie jak AJAX, pozwalają publikować na stronie nowe treści bez jej odświeżania, ilość czasu spędzonego przez użytkownika na danej witrynie – wraz z liczbą unikalnych użytkowników – zastąpiły wskaźnik liczby odsłon, jako najważniejsze narzędzie pozwalające na określenie sposobów kontaktu internautów z daną stroną. Pozostaje jednak otwartą kwestią, co dzieje się w czasie kiedy strona nie jest odświeżana i jak można dokładnie zmierzyć to, co na stronie robi dana osoba podczas czasu spędzanego na niej.

Laurent Nicolas udostępnił na swojej stronie demonstracyjną wersję narzędzi pozwalających rozwiązać problemy pomiarów audytorium związanych z opisanymi wyżej trudnościami. Demo w obecnej postaci pojawiło się w sieci już w październiku, jednak wieści o nim przedostały się do szerokiej publiczności dopiero kilka dni temu, kiedy to Dion Almaer „podlinkował” je na Ajaxian blog.

„Czas spędzany na danej stronie, jest jednym z najważniejszych wskaźników dotyczących stron Web 2.0” napisał na swojej stronie Nicolas. „Zastępuje on liczbę odsłon, które przestają mieć znaczenie w sytuacji, gdy odświeżane są one fragment po fragmencie (Ajax)” – stwierdza Nicolas. Czas spędzany na stronie jest jednak bardzo trudny do zmierzenia w sytuacjach gdy internauta patrzy na nią lub wchodzi z nią w interakcję.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

6 odpowiedzi na „Nowy system statystyk dla stron wykorzystujących technologie Web 2.0”
  1. Awatar jellonek
    jellonek

    "Czas spędzany na danej stronie, jest jednym z najważniejszych wskaźników dotyczących stron Web 2.0" – tia, czyli jak otworze "naście" stron w zakladkach, po czym dojde po godzinie do tej statystykujacej sie ta metoda – ja wiarygodny bedzie miala pomiar, szczegolnie jesli po kilku zdaniach zakladke z nia zamkne…

  2. Awatar bober
    bober

    Jeśli wszystkie zakładki będą jednocześnie aktywne, to faktycznie nie będzie do nic warte. Ale jak często masz wszystkie zakładki aktywne w tym samym czasie? (Przykład na pokombinowanie: a skąd serwisy z wideo wiedzą czy strona jest akurat aktywna, czy nie i mogą wówczas zatrzymać odtwarzanie?)

    1. Awatar jellonek
      jellonek

      ktory serwis zatrzymuje?
      mi sie utwory odtwarzaja "w tle" (wlasnie w tej chwili leci http://pl.youtube.com/watch?v=jXTZBJ2w7E8)
      mimo ze ani zakladka, ani okno w ktorej ona jest otwarta – nie sa aktywne.
      btw. przegladarka to epiphany 2.20.3 bazujaca na gecko/xulrunner 1.8 (debian always unstable as hell)…

  3. Awatar Maciek
    Maciek

    Wydaję mnie się, że "ilość odsłon" dalej jest ważna, jako że rozumiana jako ilość zapytań HTTP jest wprost proporcjonalna do ilości czasu spędzonego na stronie, a przy tym niesamowicie łatwo mierzalna 🙂 problem w tym, że ów współczynnik proporcjonalności jest różny w zależności od strony, a więc opisany przezemnie sposób jest szalenie zawodny do porównywania stron między sobą (za to wydaje się być całkiem OK do określania ogólnych trendów w obrębie jednej konkretnej witryny). Z drugiej jednak strony ciężko – po za liczeniem "unikatowych użytkowników" i "powracających użytkowników" o jakąkolwiek miarę sensowną przy porównywaniu różnych stron.

    1. Awatar jellonek
      jellonek

      wazniejsze jest liczenie wywolan przesylajacych content.
      czyli jesli masz jakis kod, udostepniajacy przegladarce pytajacej przez xmlhttpreq o dane – to powinno sie liczyc tylko i wylacznie ilosc odwolan do tego kodu. to czy jest to realizowane na poziomie logow apacza (troche bledne, ale tez sie da), czy na poziomie aplikacji – to juz kwiestia wyboru developera aplikacji www.
      nie licza sie "hity", nie liczy sie tez "czas zycia pejdża w przeglądarce" (bo kto teraz ma otwarte tylko jedno okno, skierowane na tylko jedna strone?) – liczy sie ilosc pobran danego contentu (choc i to zawodzi, bo po wspanialym tytule user moze dosc szybko olac po pierwszym akapicie nedzny content).

  4. Awatar Laurent Nicolas (Ale
    Laurent Nicolas (Ale

    I'm so sorry I can't read polish. If you have any question regarding our measurement tool, feel free to contact me…
    The tool can be install on this blog (WordPress), in french or english. If you can help us set up an polish version, that would be nice!
    Thanks for the article,

    Laurent

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *